Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

КОПАР

Go down

КОПАР Empty КОПАР

Пишување by Гостин on Саб Фед 11, 2017 9:08 pm

Нели ово по удбашка традициjа е "тпипично" бугарско растение но не сум забележал да го користи ни баба ми ни некоj познат чоек.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КОПАР Empty Re: КОПАР

Пишување by OPOZICIONER on Пон Фед 13, 2017 12:57 pm

nesto si pogresil. i so tradicijata i so rastenieto.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 767
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

КОПАР Empty Re: КОПАР

Пишување by Гостин on Вто Фед 14, 2017 12:56 am

Всушност се окажа дека сум jaдел копар без да занм. Се поставувал во зелката со свинско месо ама од каде да знам дека ова е некаква зелена трева да му ебам матер!

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КОПАР Empty Re: КОПАР

Пишување by delta on Чет Фед 16, 2017 10:06 am

so kopar koa ne se prai salta ofd nego.,;/,./
delta
delta

Број на мислења : 572
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

КОПАР Empty Re: КОПАР

Пишување by Teo on Чет Фед 16, 2017 10:58 am

Eve da nauchite neshto za koparot...

Копарот е едногодишно растение, високо до 1 метар со сино-зелени перјести листови.

Цветот е жолт во форма на штит, плодовите се со јајчеста форма и ребрести.
Билката се култивира, но ја има и како дива.

КОПАР Kopar

Копарот има ароматичен мирис и вкус и се користи како зачин и здрав зеленчук, a има слични својства како ананасот и кимот.
Копарот се употребува за лекување на дишните органи, против кашлица, бронхитис, болки во желудникот и цревата, против икање и повраќање, против несоница и смирување, за подобрување на млекото кај доилките и друго.

http://www.itarpejo.org/za-mariovo/bilki-lekoviti-rastenija-vo-mariovo/455-kopar-anethum-graveolens
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

КОПАР Empty Re: КОПАР

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот