Теориjа за се

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by Гостин on Нед Фед 19, 2017 2:26 pm

Има ваква теориjа дека вселената е двузимерна на површината на црна дупка.А сето оваа шо го гледаме е холографска проекциJа. си мислам понекогаш ова е некаков кошмарен сон. И сеа ке се сабудим во вистинската реалност каде се е убаво и чоекот лета мегjу дзвездите и се занимава со изследуванjе на вселената и планетите. Но секогаш се будим заново и заново во ова кошмарна реалност.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by Teo on Пон Фед 20, 2017 7:09 pm

Shto mislish za ova??? Mozhno li e patuvanje vo vremeto??? I koi bi bile posledicite vo odnos na idninata???

Канањин: Патување низ времето е возможно

Во интервју за „Спутник“ научникот тврди дека патување во иднината е возможно, што било потврдено повеќепати и експериментално

http://plusinfo.mk/vest/105591/kananjin-patuvanje-niz-vremeto-e-vozmozno
Teo
Teo

Број на мислења : 4911
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by Гостин on Вто Фед 21, 2017 12:47 am

Во иднината проблемот е чисто технички тука нема што да се мисли откриено е од господинот АJнштаJn. Треба ти само нешто разбираJ космички брод со коJ да идеш на орбита само околу 2 саата да се повртиш околу црната дупка.Како се вратиш на Земjaта тука ке се минати 50 години. Времето околу масивни обекти тече побавно. Ова е тестирано со часовници- исти нуклеарни каснат 1 секунда на 200 милиони години. Ваков часовник на земна орбита или дури само во авион покажува поразлично време се забавува точно со толку со колко е предскажано од Аjнштаjн. ама ова може и по друг начин дури без секаков релативитет. Еднаш како технички откриJат како да ти го забават стареенеjeto примерно во некаква анабипза сон при ниски температури ништо не ти пречи да те сабудат и ти да изгледаш на 30 а сите други да се постари со 20 или 50 години.Поинтересното е патуванJето во минатото. сите физички закони ова го дозволуваат. Но таму веке има поскоро философски проблеми. Примерно вратиш се па убиеш татко си пред да ебе маjкати. тогаш би не требало да се родиш.Но и за тоа има решение. Има теориjа дека секое решение прави паралелни вселени. И деjstwieто се развива во сите и секое решение прави нови. Примерно во некоjа паралелна вселена Илинденското востание победува. Или па хитлер печели воjната и така натамуSmile

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by Гостин on Вто Фед 21, 2017 12:56 am

Ова дека времето тече со различна скорост во зависнот од тоа со каква скорост се движиш постоJано се користи во GPS системот. Часовниците на спутниците дека се во орбита и летат со неколко десетици илJади километри на саат постоjaно треба да се коригират. ако не се коригират gps системот станува нефункционален- дава грешка над 20 километри.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by Гостин on Вто Фед 21, 2017 1:02 am

Еве ти го популарно обjаснето на руски можеш да го наJдеш и на англиски. Од гледна точка на Jазици ние имавме поголем късмет- русите преведуват од англиски како луди почти се шо го има на англиски го гледам преведено на руски нашата и српската википедиJа бедни како црковни глувци- руската почти колку англискатаSmile Поголемото си поголемо да ебешSmileГостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by Гостин on Сре Фед 22, 2017 8:41 pm

Еве:
http://dnes.dir.bg/news/nasa-zemjata-ekzoplaneti-25318331?nt=4
Окулу близка дзвезда откриени 3 годни за живот планети. Кажувам ви врие од живот во космост. уште еден удар по големото човечко его кое првин уж живееше во центарот на космоса а потоа разбра дека е на еден камен и вакви има толку многу шо сичкиот песак на земJата нема толко частиички.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by luxor on Сре Фед 22, 2017 8:45 pm

Ништо страшно. Ќе си имаме комшии.
luxor
luxor

Број на мислења : 5383
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by Гостин on Сре Фед 22, 2017 8:47 pm

ИндиJанците во америка не мислеа вака кога им доJдоа испанските свинJари на гостиSmile

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by Гостин on Сре Фед 22, 2017 8:50 pm

Знаеш ли, дека постои вероJатност голема да доJде роботизиран голем космички брод коj да изпржи земJата со премерена радиJациJа така како си седиме сеа тука и да jа подготви за колонизациJа. И не дека се расисти. Просто ние во себе носиме милиJарди микроби со кои сме свикнале а  за нив тие микроби се смртоносни и за тоа треба да убиJат се живо.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by delta on Сре Фед 22, 2017 9:23 pm

kje ve izedat vonzemjanite../,ili kje ve cuvaat za robovi./. Twisted Evil
delta
delta

Број на мислења : 572
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by Гостин on Сре Фед 22, 2017 9:27 pm

Они за да доJдат до тука се толку напреднати дека робски труд не им треба. Навистина ние во себе носиме многу микроби а милиJарди микроби кон кои имаме имунитет летат или се во земJа. Просто нема да имат избор ако сакат да заселат планетата со нивна форма на живот треба да ни избиJат.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by delta on Сре Фед 22, 2017 9:28 pm

znaci tebe na razen i pecenje,/.so jabolka vo usta,.,.
delta
delta

Број на мислења : 572
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by Гостин on Сре Фед 22, 2017 9:30 pm

А тебе со што со смоквици во газот? Ке ти биде сеедноSmile

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by delta on Сре Фед 22, 2017 9:32 pm

greska si bre/.,,.lugeto se najlosi././ke im ja unistime civilizacijata dodeka kazes rakija././
delta
delta

Број на мислења : 572
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by Гостин on Сре Фед 22, 2017 9:34 pm

Како ке Jа уништиш? Може сите да измрат како видат античките конструкции во скопие. Ваков кич сигурно нема на 5-600 светлоносни годиниWink

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by Teo on Сре Фед 22, 2017 9:45 pm

Toa shto ima planeti za koi nie pretpostavuvame deka se pogodni za zhivot ne znachi i deka zhivotot postoi na niv...Ushte pomalku deka dokolku voopshto go ima e na povisoko nivo na civilizacija...
Teo
Teo

Број на мислења : 4911
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by Гостин on Сре Фед 22, 2017 9:51 pm

Космосот е на 13.7 милиjaрди години. ЗемJата е само на 4.5 милиJарди.Чисто математички врие од постар од нас живот а тоа значи и поразвиен, И тоа не е на 1,2,3 планети а на милиJарди милиjaрди...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by Гостин on Сре Фед 22, 2017 9:53 pm

Предпостави само дека некоjа цивилизациjа е постара од нас само с 5 милиони години. Се секjаваш дека немаме никакви шанси како амеби сме поравнени со нив...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by Teo on Сре Фед 22, 2017 9:55 pm

Zavisi od toa kolku se razvivale...Ponekogash pomladite civilizacii se porazvieni i poagresivni...
Teo
Teo

Број на мислења : 4911
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by Гостин on Сре Фед 22, 2017 9:57 pm

Не бе Тео не мисли дека е многу поразлично од каj нас. Еве ние имаме индустриално општество од речиси 200-300 години. Си представи некоj со вакво на 5 милиони години. Не како амеби како немам зборови како што сме споредени со нив како технологиjа.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by Teo on Сре Фед 22, 2017 10:00 pm

Pazi sega...I Kinezite bea postara civilizacija od evropjanite koi shtotuku izlegoa od sredniot vek ama mame im ebavme...Tie barutot go koristea za zabava ama nie prvo shto napravivme e da go upotrebime za ubivanje...I im ja unishtivme civilizacijata...
Teo
Teo

Број на мислења : 4911
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by Гостин on Сре Фед 22, 2017 10:05 pm

Ja ти зборим за цивилизациJа разбираj индустриална. Не за времето на питекантропите. во еден момент секоJа цивилизациJа доагja до индустриJално општество и тогаш почнува бргу да развива технологии. Не видиш дедо ти со телевизор ти со смартфон децата ти ке им се прожектира се директно во мозок. Тоа нема и за 100 години. Представи си после 5 милиони години шо ке е...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by Teo on Сре Фед 22, 2017 10:08 pm

Ako bea tolku razvieni nemashe da chekaat nie da gi otkrivame...Dosega kje bea tuka...
Teo
Teo

Број на мислења : 4911
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by Гостин on Сре Фед 22, 2017 10:17 pm

Начи имаj  предвид 2 работи - космосот си е ебало маJката колко е голем. АJнштаJн вели дека нема нешто со поголема скорост од светлината. И ова е докажано дека е така проверено  е многу пати. Таа скорост е 300 000 километри во секунда.За размерите на космосот ова ее мнгу малко.Во смисла може да доJдат секоJа секунда од пичка си маJчина.
Второ е прашанJето за коj кур ке доjдат. Една толку напредната цивилизациjа со нуклеарни реакции може да си праи што сака и каде сака.Може само да ни наблjудуват како ние наблJудуваме разни глувци како растат во кафези ебеш ли му матер. Ама биди сигурен дека има милиJарди по развиени од нас.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by Гостин on Пет Фед 24, 2017 12:45 pm

http://it.dir.bg/news.php?id=25329892
Eве како нема вештачки интелект сондата Джуно се прееба околу Jупитер.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Теориjа за се - Page 2 Empty Re: Теориjа за се

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот