Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Двоjазичноста- проблеми

Go down

Двоjазичноста- проблеми Empty Двоjазичноста- проблеми

Пишување by Гостин on Вто Фед 14, 2017 4:33 pm

Ja многу се интресирам од возови. Гледал съм илjaдници во jутуб особенно од кабината на локомотивот низ целиот свет. Се секJавам еден од русиjа шо работи во белгиjа кажуваше дека се случила една хаха саобракJаjка оти един возач на воз не знаел фламандски па кога возот влегол во фламандиja диспечерот не го разбрал.Белгиjа има големи проблеми со таа двоjазичност нихното маме оти се не разделат па се да си е на место не знам. Иднината е еден Jазик за целиот свет тоа се глупости секое село или мала област од луге да зборува на одделен jaзик ебаго.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Двоjазичноста- проблеми Empty Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by трендафил on Вто Фед 14, 2017 9:34 pm

Заев е единствениот политичар во светот што е претставник на народ, а бара јазик на малцинство да стане официјален и таму кај пшто нема ниту еден од тоа малцинство. Иако според Телма тој по селата во кои македонските Албанци имаат направено 100 процентно етничко чистење се претставувал како Албанец, а пред Македонците се претставува како Македонец.


_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Двоjазичноста- проблеми Empty Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by luxor on Вто Фед 14, 2017 9:37 pm

Изјави на забегани не се признаваат без оглед на која телевизија се дадени.
luxor
luxor

Број на мислења : 5578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Двоjазичноста- проблеми Empty Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by трендафил on Вто Фед 14, 2017 10:07 pm

И овој ли е забеган?
_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Двоjазичноста- проблеми Empty Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by Dino on Сре Фед 15, 2017 7:04 pm

Seceno, lepeno, montirano.

Dino

Број на мислења : 547
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Двоjазичноста- проблеми Empty Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by Гостин on Сре Фед 15, 2017 7:16 pm

абе Джон Кенеди навремето рекол на берлинчаните" Ja сум берлинчанин" за да покаже солидарност кога ги блокирале русите. Така и Заев е рекол не дека му е резан курот туку луге ке ги решавам и вашите проблеми jа сум еден од вас.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Двоjазичноста- проблеми Empty Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by трендафил on Чет Фед 16, 2017 1:39 pm

Да беа снимките сечени не ќе победеше СДСМ со 2.052 : 15 во Арачиново, на пример. А ако Албанците гласаа против ДУИ, тогаш не би требало да преговарате за заедничка власт со нив, нели? Да не се точни гласините дека изборите два пати беа одложувани затоа што не беше завршен купопродажниот договор со албанските партии. Џон Кенеди рекол јас сум берлинчанин, а не јас сум Германец.
По Рамковната спогодба, резултат од војната што НАТО и Косово ја водеше против Македонија во 2001 година Македонија е унитарна држава, а јазиците на малцинства се официјални само во општините во кои има над 20% од некое малцинство. Сега некој, Заев, сака повторно прекршување на наметнатиот мировен договор.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Двоjазичноста- проблеми Empty Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by Teo on Чет Фед 16, 2017 7:00 pm

Trendafile vie ste tie shto plachete Alji da ve sunetisa...Eve go Miloshoski cela nedela plache i moli dui odnovo da pregovara so vas...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Двоjазичноста- проблеми Empty Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by трендафил on Сре Мај 29, 2019 7:43 am

Двојазичноста што ја имаше само во главите на ВМРО-вците ја има на јаве, но изгледа не може да допре во главите на СДСМ-овците на кои главите им се полни или со љубов кон Заев или со омраза кон опозицијата, па за реалноста нема место. Во Пробиштип, општина во која нема ниту еден Албанец поставена е табла на министерството за труд со натпис и на малцинскиот албански јазик.
https://expres.mk/foto-na-denot-probishtip-i-dvojazichnosta-vo-glavata-na-vmro-vcite/
Еве и линк до Викидедија кај што се гледа дека во пробиштип има 0 (со зборови НУЛА) Албанци. https://mk.wikipedia.org/wiki/Пробиштип#Население
По Уставот за да има ваква табла треба да се најмалку 20% припадници на малцинството. И ова е дел од цената што ја плаќаме за да седне еден амнестиран криминалец во премиерската фотелја.
За тие нула Албанци според ненормалниот закон за јазици ќе мора во секоја јавна установа или претпријатие да има луѓе што зборуваат албански, а во моментов такви во Пробиштип нема. Но тоа е цената на платформата на коалицијата на СДСМ со ГУИ и другите партии на Албанците согласно Тиранската платформа напишана од Еди Рама што се преточи во платформа на владата.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Двоjазичноста- проблеми Empty Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by luxor on Сре Мај 29, 2019 8:32 am

Тоа е цената што ја плаќаме да ве држиме во опозиција и да гледаме како полудувате што не можете да ја пљачкате и уништувате државата.
luxor
luxor

Број на мислења : 5578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Двоjазичноста- проблеми Empty Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by трендафил on Сре Мај 29, 2019 8:50 am

Сакаш да кажеш дека тоа е цената што ви овозможува да ја пљачкате и уништувате државата. Веруваш дека Заев ќе смени нешто со метлата, барем нивото на крадење да го сведе на вообичаеното ниво од порано, односно нешто и да се гради. Можеби мислиш и дека премиерот побудалел па без потреба зема метла во раце или дека сака да ги избрка тие што работеа во полза на Македонија.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Двоjазичноста- проблеми Empty Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by luxor on Сре Мај 29, 2019 9:53 am

трендафил напиша:барем нивото на крадење да го сведе на вообичаеното ниво од порано, односно нешто и да се гради.

Аха значи како и секој крадец ти мислиш дека сите крадат, само си доволно полуден за да во овој случај признаеш дека вие дпмне-оФците крадевте.
luxor
luxor

Број на мислења : 5578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Двоjазичноста- проблеми Empty Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by трендафил on Сре Мај 29, 2019 4:37 pm

Напишав за целото време на постоење на Република Македонија (на која и ја натуривте додавката северна) од 1944 година до денес. Секогаш се градело. Сега скоро и да не се гради, а парите се трошат и имаме редовни задолжувања.

П.С.: Паметиш ли дека пред формирањето на оваа влада министер за внатрешни беше сегашниот заменик Нухиу, а пред него сегашниот министер Оливер Спасовски. Толку време постои и СЈО. Колку што знам до сега има само една пресуда за наводно крадење, по која Груевски требаше сега да е во Будимпешта со Мерцедесот со кој се возат актуелните политичари и нивните и наши гости од странство.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Двоjазичноста- проблеми Empty Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by Teo on Сре Мај 29, 2019 5:30 pm

Ljubitel na diktaturi si ostanuva ljubitel na diktaturi. Bez razlika dali e Titovizam, Grujovizam, Putinizam, Orbanizam i da ne nabrojuvam. Ama sepak moram da priznaam deka od Grujo i Tito nikogash ne si otstapil. Vo srce gi nosish.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Двоjазичноста- проблеми Empty Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by трендафил on Сре Мај 29, 2019 9:06 pm

Не сум сакал, напротив, ниту еден диктатор. Да беше Груевски диктатор, не ќе имавме предвремени избори секогаш со различни резултати, ниту толку многу медиуми против него. Не значи дека ако некого го сака народот дека е диктатор. Не ми продавај муда за бубрези од кујната на евроатлантската меѓународна банда дека ако некој го прави тоа што сака народот е диктатор или во најмала рака популист, а тој што спротивно на волјата на народот спроведува тоа што ќе му го натури меѓународната е демократ. Од Либија народот не бегаше во времето на Гадафи, а сега откако има „демократија“ има масовно бегање. Слично е и во Македонија. Не е моја вина што Груевски беше подобар од Заев и како патриот и како економист. Во услови на светска економска криза , европска должничка криза и деструктивно однесување на опозицијата поддржана од непријателите на Македонија од странство, на пример, само во индустриските зони е родена економија што создава 45% од македонскиот извоз.
Наместо да гаташ во врска со наводна моја љубов кон поранешни политичари што биле на власт во Македонија и политичари странци иако јас не сум предмет на оваа тема, обиди се да напишеш што мислиш дека е подобро во Македонија сега. За вас претпоставувам дека е добро што веќе не сме Македонија туку имаме додавка северна, дека избришавме 20тина века од нашата историја, а со самото тоа и од нашиот идентитет и што солунскиот, леринскиот, костурскиот и други дијалекти не се повеќе дел од македонскиот јазик. За мене тоа не е добро. Економијата во добри светски услови не е добра, не е добро одржувањето на хигиената, не работат фонтаните на крај на мај, помалку ми е покачена пензијата, има помалку лекови на рецепт и уште многу други работи.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Двоjазичноста- проблеми Empty Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by Teo on Сре Мај 29, 2019 10:12 pm

Donekade si vo pravo, pastirot na vashata KPOSM beshe samo vanabi diktator. Zatoa i zavrshi kako osuden kriminalec vo begstvo. Patem shto mislish, kje izvrshite li ushte edno predavstvo i kje glasate za odzemanje na mandatot ili kje dokazhete deka vo dusha i srce ste kriminalci i kje go shtitite osudeniot kriminalec vo begstvo?
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Двоjазичноста- проблеми Empty Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by трендафил on Чет Мај 30, 2019 8:06 am

Кога некој има политички азил во земја членка на ЕУ и не мора да е криминалец. Судењето беше сомнително во секој случај. Да почекаме да видиме дали но крај ќе биде осуден Груевски или тие што го судеа. Судовите што се под контрола на СДСМ точно е дека го осудија поранешниот премиер дека наводно си го купил Мерцедесот за себе, но сите знаеме дека тоа е лага и возилото не е со него во Будимпешта, туку се користи за тоа што е купено во Македонија од сегашната влада. Постапката не е завршена. Има жалба до Врховниот суд, кој не мора да чека да ја донесе својата одлука.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Двоjазичноста- проблеми Empty Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by OPOZICIONER on Чет Мај 30, 2019 11:04 am

Poarno sto izbega i stana begalec otkolku da bide macenik ako vlezese vo zatvor.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Двоjазичноста- проблеми Empty Re: Двоjазичноста- проблеми

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот