Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

"Опасна" теза

Go down

"Опасна" теза Empty "Опасна" теза

Пишување by Гостин on Сре Фед 15, 2017 11:36 am

http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=F6D80834C60E2C4FBF3658E692E61EDF
Се извинувам ама шо и е "опасното " на тезата? Тие луге не се милиони сосема лесно може да се прашат што се. Докога каj вас ке биде опасно да се декларираш бугарин? Секаков може да се декларираш и вонземjанец само Бугарин не може. Се премолчува зошто а то е понеже некоj го е СТРАВ за новиот идентитет како етнички македонци. Се извинувам ама од тоа дека некоj каj вас го е страв вие немате никакво право НАСИЛНО да кажувате што се лугето таму. Jа лично сум видел баре троjца по телевизиjата шо се декларирале како Бугари значи има и Бугари.Односно Бугарите во РМ има поеке од 60 000 со бугарски пасош поекето наjвероjатно не се веке таму но тоа е факт.Односно заедничкото чествуванjе ова навистина го сметам за глупо од наша страна.Не можеш принудително да тераш некоj да слави со тебе ова е глупо да не кажам идиотско.Инаку те jа пишувам слободно тука, му го загрозив на некоj идентитетот? Си легна македонец па се сабуди бугарин?Сакате вас да ве признават и да ве почетуват човековите права, на албанците дадовте секакви права а кон бугарите се држите на чисто фашистички начин.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

"Опасна" теза Empty Re: "Опасна" теза

Пишување by Гостин on Сре Фед 15, 2017 10:23 pm

http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=C827D41F0D51F044ACCBF95EAD488B26
Во голо Брдо има бугари!Зачудувачка теза на ЕП!
Абе вие каде се наогjате? На Марс? Во една паралелна реалност ли живеете? Па има екипа на телевизиjaта оди таму па ги снима лугето. Има и доселеници во бугариja  уште од 19 век од таму .Коj каков се осекjава таков и да се декларира аман веке со удбашки тези од 40 тите години дека на запад од Осогово  НИЕДЕН бугарин нема! Дури да е роден во Каспичан еднаш преминал границата автоматички станува Македонец со антички корени!

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

"Опасна" теза Empty Re: "Опасна" теза

Пишување by Гостин on Сре Фед 15, 2017 10:46 pm

За тоа сосема незачудувачки има 38 000 срби во РМ и председателот на државата или премиерот треба да ги уважи секоjа година за почитуванjето на Св. Сава.Не стига дека преко заби треба да признаваме очигледно по вештачки и етнички инженериjа создадената нова нациja ама треба и да нема НИЕДЕН Бугарин таму! Да не био да ги зарази сите да се откажат од новиот идентитет па да се вратат кон стариот! Аман! Самиот овоj факт овоj неистов страв докажува како е креиран новиот идентитет ама како удбаш да го сфати ова? Он си тера по законот за Заштита на македонската чест еден абсолутно фашистички закон многу подобен на бугарскиот фашпистички закон за заштита на државата ама едниот е направен да се преследуваат бугарите а другиот евреите.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

"Опасна" теза Empty Re: "Опасна" теза

Пишување by Гостин on Сре Фед 15, 2017 11:23 pm

Хе хе и jа очекувам "специални" односи како помежду британците и американците. Нема батко ово jе стандарт Laughing

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

"Опасна" теза Empty Re: "Опасна" теза

Пишување by Гостин on Чет Фед 16, 2017 12:29 am

http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=86D8CA2F5D2DCC4CAFC5F4A188279338
Ова веке минува секакви граници на нормалност.
Значи ни се соопштува дека "таму живеат речиси 100% Македонци". Не 120% се.Не е важно како самите се определуват.
Според удбашот на терен Едмонд Темелко "Овие баранjа се нелогични и нереални тврденjа на Република бугариja за некакви си бугари во република албаниja." Aбе коj си ти да кажуваш што има во република албаниjа? Си господ си ги прашал сите што се?
А па професионалниот усмртувач на македонизмот ангел Джамбазки: "Ова е смртоносен удар за белградско-скопската фалшива теза дека во албаниjа и Македониja нема бугари а нешто друго една измислена во 1945 година нациja".
Начи сите нации се измислени во смисла по едни или други причини дел од дадена нациja си ja менува етничката определба.Треба да се почитуват реалностите -тоа е самоопределбата.Во ова смисла нито удбашот Темелко треба да реве како недоклано прасе што било "логично" да не кажам jа што мислим дека е логично ниту Джамбазки по ваков груб начин треба да квалификува една постоечка етничка определба.Толку ли не можаа како цивилизирани луге да приемат дека таму може да има и Бугари и Македонци????Е нема батко ово jе стандарт треба да има сеири и простотии.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

"Опасна" теза Empty Re: "Опасна" теза

Пишување by delta on Чет Фед 16, 2017 10:11 am

so e vazno kakvi se ako se gladni./,/,.
delta
delta

Број на мислења : 580
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

"Опасна" теза Empty Re: "Опасна" теза

Пишување by Гостин on Чет Фед 16, 2017 10:42 am

Треба да се прекине со антагонизмот.Рано или подоцна ке се прекине. Има таму некакви луге коj се чувствува македонец да се грижи за него македонската држава коj бугарин бугарската држава, да соработуваат а не да се карат како цигани. Ебаго и глупоста не албанците ке кажат дека немало бугари а тоа ке го направи господинот Темелко он ке ги среди работите.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

"Опасна" теза Empty Re: "Опасна" теза

Пишување by Гостин on Чет Фед 16, 2017 11:31 am

Дури сега има военни дронови со алгоритми за стреланjе и самозаштита. За сега конечната одлука jа зима човекот но како кажава ово не е можно во многу области една е длабокиот  космос, други области се каде човечкиот мозок не може толко брзо да зима одлуки. Ке доjде момент кога вештачкиот интелект ке може сам да си го менува софтверот и ке стане независен од човекот. Еве примерно сега многу космички сонди за милиjарди се изгубени зарад некоjа мала повреда не се отворила една глупа антена и така натаму. ако имаше вистински вештачки интелект ова немаше да е проблем.дури овоj марсоход еве го толклу близо е само на Марс ама има временска разлика од 40 минути во смисла ако човек го командуе он 20 минути треба да чека слика и звук од таму и потоа уште 20 минути роботот треба да чека командата од Земjaта. Па за 40 минути може да стане се и сешто.а што е во длабокиот космос каде мора да се чека години? Представи си сонда за 100 милиjарди без вештачки интелект ова е фрланJе пари за ништо.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

"Опасна" теза Empty Re: "Опасна" теза

Пишување by luxor on Чет Фед 16, 2017 11:41 am

Да не си ја згрешил темата? Ми се чини дека ова би требало да оди во теоријата за се.
luxor
luxor

Број на мислења : 5578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

"Опасна" теза Empty Re: "Опасна" теза

Пишување by трендафил on Чет Фед 16, 2017 1:25 pm

Секој има право да каже за себе што е, па и Темелко. Факт е дека во Албанија е потребен попис со слободно изразување на етничката припадност. После него, според мене, европратениците ќе видат дека погрешиле. Ти мислиш дека биле во право, но изгледа дека се согласуваме сите во едно, дека во Албанија не може слободно да се изрази етничката припадност.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6666
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

"Опасна" теза Empty Re: "Опасна" теза

Пишување by Гостин on Чет Фед 16, 2017 3:13 pm

Ти читаш шо пишував jа? Он не тврди за самиот себе он тврди ЗА ДРУГИТЕ што се.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

"Опасна" теза Empty Re: "Опасна" теза

Пишување by Гостин on Чет Фед 16, 2017 3:34 pm

luxor напиша:Да не си ја згрешил темата? Ми се чини дека ова би требало да оди во теоријата за се.
Да или ако може да се премести го мести ако не бриши.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

"Опасна" теза Empty Re: "Опасна" теза

Пишување by Гостин on Чет Фед 16, 2017 3:48 pm

Еве го фашистот Темелко:
От албанското и македонското правителство искаме да протестират остро до Брюксел и София за известяването за фалшива българска история в европейските официални документи и за преименуването на македонците в Албания в българи
Фалшива? Добро. Ja сакам тогаш бугарското правителство да протестира во обединетите нации, во ЕУ за масовниот терор, фашистичката тоталитарна пропаганда до ден денеска поврзана со насилничкото менуванjена на етничкото име и историjата на бугарите во РМ.Од криво разбрана комунистичка солидарност кога ова беше вршено бугариJа молча па дури и самата спроведуваше вакви античовечки акции за што и Георги димитров получи смртна пресуда од Иван михаjлов но умре од пиjанство пред да биде изполнета.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

"Опасна" теза Empty Re: "Опасна" теза

Пишување by Гостин on Чет Фед 16, 2017 4:03 pm

Да. доста е веке од чеканjе на некоj да му доjде мозокот во глава.РМ мора да призне бугарско малцинство и во самата РМ за да не е толку "антилогично" како немало бугари во РМ па ете имало чак во Албаниja.Oва да биде услов за членство во ЕУ и НАТО.ако сакат сакаат ако не сакат здравjе. Не може ти да бидеш добар да подаваш рака а во одговор да сакат да ти биjат шамари и ти да молиш за добрососедство оти без добрососедство од ова античко царство бугариja ке умре.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

"Опасна" теза Empty Re: "Опасна" теза

Пишување by Гостин on Чет Фед 16, 2017 4:26 pm

2500 баранjа има за бугарски пасош. таму шо пишува-авганистанец?ама некоj ке каже ова е од немаштиjа. Па мене ова не ме интересира. вистината е дека лугето од толко "грижи" и од РМ и од РБ се определуваа како "нашинци" истата работа е и со помаците во Грциjа.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

"Опасна" теза Empty Re: "Опасна" теза

Пишување by Гостин on Пет Фед 17, 2017 3:00 am


Eве. Самоопределуванjе. Овие бабички и старци не верувам дека некогаш ке им треба бугарски пасош.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

"Опасна" теза Empty Re: "Опасна" теза

Пишување by Гостин on Пет Фед 17, 2017 3:03 am

Па како може да се бугари они зборат поблизко да македонскиот книжевен jазик. Па елементарно ватсон не се били подложени на етничка инженериJа како бугарите во РМ.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

"Опасна" теза Empty Re: "Опасна" теза

Пишување by Гостин on Пет Фед 17, 2017 4:33 pm

Македонците во албаниjа не се бугари. во албаниJа нема бугари
Чекаj бе куре коj тврди ова? Бугарите во албаниjа се си бугари и тие не се етнички македонци. Или фашистите ова го решиа насилно како во РМ едно време?ама jазикот им личи поеке на македонски одколко на бугарски. Е како нема да личи? Да кажиме во скопие се права етничката припадност скопjанец. На коj поеке ке личи jазикот на селата во околината на скопjански или на струмички? аман од ефтини удбашки фашистички простотии!

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

"Опасна" теза Empty Re: "Опасна" теза

Пишување by Гостин on Пет Фед 17, 2017 4:37 pm

Председателот на СМК Тодор Петров вели дека бугариjа продолжува со антимакедонската политика.
Каква антимакедонска политика? Некакви луге се декларират како бугари видно е слуша се.Докога удбашките стереотипи дека секаква декларациjа на бугарин е антимакедонска? ако беа срби немаше да има антимакедонска политика нели?Ке си имат дури партиJа и даже ке бидат во владината коалициja.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

"Опасна" теза Empty Re: "Опасна" теза

Пишување by Гостин on Пет Фед 17, 2017 6:30 pm

Понатаму од ДС додаваат дека во Албанија нема бугарско национално малцинство, туку македонско. „Доколку имаше, ќе формираше свои културни друштва или политичка партија и ќе покаже и друг вид на активности“, појаснуваат од ДС.

Какви активности како не е признаено? И що значи ако нема политичка партиjа или друштво не постои? Некакви други фашистички идиотии нема ли да измисли воj ДС што и да значи ова абревиатура?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

"Опасна" теза Empty Re: "Опасна" теза

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот