Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Филипиките на Демостен

Go down

Филипиките на Демостен Empty Филипиките на Демостен

Пишување by Гостин on Пон Фед 20, 2017 8:58 am

Се знае дека ова е една од тезите на антиквичарите. Демостен рекол на филип дека не е грк. глупости се тоа.Демостен како жител на демократска Атина го критикува авторитарниот македонски цар за тоа што не е демократ туку е сатрап. Он има предвид дека елин е  не само етничка определба туку и културна на човек демократ. Филип како грчки селанец од областа македониjа навистина не е елин во таа смисла.А ако не бил грк оти синот му ке биде нарекуван наголемиот Хеленизатор? Ако македонизатор било нешто сосема различно оти александар ке хеленизира па нема да македонизира? Да не збориме и за иминjата - Александар значи на грчки "штит на мажи" на бугарски опа на сегашен македонски што значи Александар? А Филип шо значи? А на грчки гледаjте колку е просто фил- тоа секи знае што е бугароФИЛ. На грчки  хипо е конь. Е што значи филип на грчки и на сегашен македонски? На грчки значи КонJолjуб на бугарски ништо и не значи! Исто така и името МакедониJа. На сегашен македонски шо значи?Ништо. На грчки значи планинска земJа.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Филипиките на Демостен Empty Re: Филипиките на Демостен

Пишување by Гостин on Пон Фед 20, 2017 9:11 am

Во таа врска што е етничкиот Македонец? Ова е бугарски селанец со грчко име и србоманско воспитание. Демек србите се секогаш победници , бугарите се секогаш губитници.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Филипиките на Демостен Empty Re: Филипиките на Демостен

Пишување by Гостин on Пон Фед 20, 2017 9:12 am

Ако не верувате гледаjте последната емисиJа на миленко со ЛазоSmile

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Филипиките на Демостен Empty Re: Филипиките на Демостен

Пишување by Dino on Пон Фед 20, 2017 9:40 am

Zosto be grcko ime?

Dino

Број на мислења : 547
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Филипиките на Демостен Empty Re: Филипиките на Демостен

Пишување by Гостин on Пон Фед 20, 2017 11:09 am

Кое од сите? Ако е твое одсекогаш што значи на твоjот jазик?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Филипиките на Демостен Empty Re: Филипиките на Демостен

Пишување by delta on Пон Фед 20, 2017 12:27 pm

a od koj jazik doaga imeto rakija><?/.,
delta
delta

Број на мислења : 580
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Филипиките на Демостен Empty Re: Филипиките на Демостен

Пишување by Гостин on Пон Фед 20, 2017 12:43 pm

Од арапски. Првите казани и технологиjата на дестилациJа се донесени од арапи.Околу 14 век, тогаш за прв пат е наjден натпис "ракинja".

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Филипиките на Демостен Empty Re: Филипиките на Демостен

Пишување by OPOZICIONER on Пон Фед 20, 2017 12:56 pm

ova ne go znaev. znam deka pivoto vo egipet e pronajdeno a vinoto vo grcija verojatno.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Филипиките на Демостен Empty Re: Филипиките на Демостен

Пишување by Dino on Вто Фед 28, 2017 10:59 am

Vino prvi piele makedoncite. Very Happy

Dino

Број на мислења : 547
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Филипиките на Демостен Empty Re: Филипиките на Демостен

Пишување by Веритес on Вто Сеп 18, 2018 1:01 pm

Ajde i ovde...na forum Istorija sе obrabotuvaat istoriski temi...za aktuelnite politichki sluchuvanja postoi Makedonska politichka scena...Tamu mozhesh da go kazhesh mislenjeto...

Веритес

Број на мислења : 36
Join date : 2015-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Филипиките на Демостен Empty Re: Филипиките на Демостен

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот