Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Партизанските борби во Бугариja

Go down

Партизанските борби во Бугариja Empty Партизанските борби во Бугариja

Пишување by Гостин on Пон Фед 20, 2017 11:25 pm

Начи нема што да се лажеме движението не е воопшто масовно.Поради тоа што комунистичката партиJа има много мала подршка каJ народот.Само каj границата со СрбиJа има поголеми единици и точно пред да влези Црвената армиJа кога на секоJ е Jасно шо ке биде изеднаш се масовизираSmile
Но се дадени доста жртви не само во преки убиJства на партизани туку и арести по градовите на нелегални. Имаше некакво число на 20 000 убиени но сигурно е преувеличено. Инаку примерно "нормалниот" партизански одред во 1941-42 е бил од 20-30 човека. Некои се избивани од воJската во целост во една битка. Но сум слушал и дека воjниците минуваат видат го гол бос там притаен во снегот како заJак и од милост се праат дека гп не видат. Се зависи од комендантот. Имало е и изроди дека покажуват одрезани партизански глави по селата. Поекето се били сепак нормални луге и си мислеле дека се борат со терористи по днешните критериуми.За жал има и убиени мали деца како во Ваташа. во селото Ястребино.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот