Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PASHKANAT

Go down

PASHKANAT Empty PASHKANAT

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 11:38 am

Пашканат

Пашканатот е близок роднина на морковите и се одгледува поради слаткиот, сочен корен. Овој коренест зеленчук наликува на другите членови од фамилијата apiaceae, како што се: моркови, магдонос, целер, ким, копар итн. Ботанички, тој припаѓа на фамилијата umbelliferae (apiaceae), во родот Pastinaca.


Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PASHKANAT Empty Re: PASHKANAT

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 11:38 am

Pastinaca sativa е двегодишно растение кое се бере во студените месеци, а потекнува од медитеранските региони. Во првата година расте во височина од еден метар до 150 сантиметри и има развиени корења, кои обично се берат по првата слана. Ако се остави да расте, во втората година од животот, растението развива снопови од мали, жолти цветови, во форма на чадор и семки.


Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PASHKANAT Empty Re: PASHKANAT

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 11:38 am

Месестиот корен заличува на морков, но има бела или кремаста боја и е поблаг од морковите. Сланата е клучна за подобра берба, бидејќи замрзнувањето на земјата претвара најголем дел од скробот во шеќери и ги зацврстува долгите парчиња. Обично се бере кога коренот ќе достигне големина од 15 до 25 сантиметри, преку искорнување на целото растение, исто како кај морковите.
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PASHKANAT Empty Re: PASHKANAT

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 11:38 am

PASHKANAT 52CDCA18269FE4409C5EFC0AF70B3973
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PASHKANAT Empty Re: PASHKANAT

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 11:39 am

Во просек, пашканатот содржи повеќе шеќер од морковите, цвеклото и репката и има еквивалентна калориска вредност (75 калории во 100 грама) со некои овошја, како што се: банана, грозје, итн. Сепак, слатките и сочни корења се богати со повеќе корисни, хранливи фито-материи, витамини, минерали и растителни влакна.
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PASHKANAT Empty Re: PASHKANAT

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 11:39 am

Пашканатот е еден од најдобрите извори на растворливи и нерастворливи растителни влакна. Во 100 грама пашканат има 4,9 милиграми или 13 проценти растителни вллакна. Соодветната застапеност на растителните влакна во исхраната помагаат во намалување на штетниот холестерол, прекумерната телесна тежина и олеснување на констапацијата.
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PASHKANAT Empty Re: PASHKANAT

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 11:39 am

Како и кај морковите и другите членови од фамилијата apiaceae, пашканатот исто така содржи полиацетиленски антиоксиданси, како што се фалкаринол, фалкариндиол, панаксидиол и метилфалкариндиол.
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PASHKANAT Empty Re: PASHKANAT

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 11:40 am

Неколку научни студии на универзитетот Њукасла покажаа дека овие состојки имаат антивоспалителни, антигабични и антиканцерогени својства и нудат заштита од рак на дебелото црево лимфобластна леукемија.
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PASHKANAT Empty Re: PASHKANAT

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 11:40 am

Свежите корења исто така се богати со витамин Ц, обезбедувајќи околу 17 милиграми или 28 проценти од дневната препорачана доза. Витаминот Ц е антиоксиданс кој се раствара во вода. Помага во одржувањето на здравјето на сврзното ткиво, забите и непцата. Антиоксидантските својства помагаат во заштитата на телото од болести и рак, преку собирање на штетните слободни радикали.
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PASHKANAT Empty Re: PASHKANAT

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 11:40 am

Исто така, богат е со витамини од Б-комплексот, како што се: фолна киселина, витамин Б6 (пиридоксин), тиамин и пантотенска киселина, како и витамин К и витамин Е.


Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PASHKANAT Empty Re: PASHKANAT

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 11:40 am

Дополнително, содржи и здраво количество од неколку минерали, како што се: железо, калциум, бакар, калиум, магнезиум и фосфор. Калиумот е важен дел од клеточните и телесните течности кои помагаат во регулацијата на работата на срцето и крвниот притисок, преку поништување на ефектите од натриумот.
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PASHKANAT Empty Re: PASHKANAT

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 11:40 am

Во Северна Европа, сезоната на пашканатот започнува веднаш по првата слана и трае до март, кога свежиот зеленчук ги преплавува пазарите. Многу семејства растат пашканат во нивните градини.

Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PASHKANAT Empty Re: PASHKANAT

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 11:41 am

На пазар одберете свеж, цврст, месест пашканат со средна големина. Избегнувајте ги долгите, тенки и високи корења, затоа што се пожилави и ги ограничвуаат можностите при готвење. Исто така, избегнувајте ги дрвенестите, презреани парчиња, затоа што го имаат загубено вкусот. Не купувајте меки, набрани, оштетени парчиња кои имаат израстоци или дупчиња.

Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PASHKANAT Empty Re: PASHKANAT

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 11:41 am

Складирајте го во најлонски ќеси и ставете го во одделот за зеленчук во фрижидерот, на температура помеѓу 0 и 5 степени. Не ставајте свеж пашканат во замрзнувач.

Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PASHKANAT Empty Re: PASHKANAT

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 11:41 am

За да го подготвите, измијте го со студена вода и истријте го или пак нежно излупете ја лушпата. Поткастрете ги краевите. Исечкајте го на коцки, дискови или парченца според потребите. Кревкиот пашканат се готви на сличен начин како морковите. Не го гответе предолго. Пашканатот се зготвува многу бргу бидејќи содржи повеќе шеќер отколку скроб.

Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PASHKANAT Empty Re: PASHKANAT

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 11:41 am

Свежиот пашканат додава уникатен сладок вкус на салатите и преливите.
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PASHKANAT Empty Re: PASHKANAT

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 11:42 am

Зготвен и пасиран, заедно со компири, леќа, карфиол, итн.
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PASHKANAT Empty Re: PASHKANAT

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 11:42 am

Парчиња или коцки додадени во чорби, супи и пржени јадења, сервирани со пилешко, риба или месо.
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PASHKANAT Empty Re: PASHKANAT

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 11:42 am

Може да се користи за правење леб, пити, торти, итн., т.е. за повеќе солени јадења.
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PASHKANAT Empty Re: PASHKANAT

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 11:42 am

Растението пашканат и неговите делови можат да предизвикаат хиперсензитивни реакции и орални алергии кај одредени чувствителни поединци. Реакциите можат да предизвикаат исфрлања и отоци. Симптомите на орална алергија можат да бидат: чешање или печење на усните, устата и грлото. Во подрастичните случаи може да дојде до потекување на усните и јазикот, вцрвенување на очите и потешкотии при дишењето. Луѓето кои имаат историја на алергија на полен, ореви, смокви, моркови и магдонос можат да развијат чувствителност и на пашканат и поради тоа треба да го избегнуваат.

https://moirecepti.mk/post/paskanat
Teo
Teo

Број на мислења : 4938
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

PASHKANAT Empty Re: PASHKANAT

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот