Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

IN MEMORIAM

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by luxor on Пет Сеп 07, 2018 11:52 am

Си замина и Берт Рејнолдс.

Почина холивудскиот актер Барт Рејнолдс

IN MEMORIAM - Page 3 Bart-rejnolds

Еден од најголемите холивудски актери од 70-тите и 80-тите почина на 82-годишна возраст. Според информациите од медиумите, тој починал во болница во Флорида од срцев удар, а покрај него било неговото семејство.

Мегаѕвездата со препознатливите мустаќи имаше операција на срцето, при што му беше ставен бајпас во 2010 година.

Ќе биде запаметен по номинацијата за Оскар за улогата во филмот Boogie Nights. Требаше да се појави во новиот филм на Квентин Тарантино Once Upon a Time in Holliwood.

Во својата блескава кариера се прослави со филмовите Deliverance и Smokey and the Bandit.

Холивуд ќе го памети како секс-симбол кој беше заштитно лице на високата актерска класа цели три децении.

https://makfax.com.mk/zanimlivosti/%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D1%85%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D1%83%D0%B4%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B5%D1%80-%D0%B1%D0%B0%D1%80%D1%82-%D1%80%D0%B5%D1%98%D0%BD%D0%BE/
luxor
luxor

Број на мислења : 5578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by luxor on Чет Сеп 27, 2018 10:17 am

Почина една од легендите на македонскиот фудбал, голманот Благиј Истатов.

ИН МЕМОРИАМ: Почина фудбалската легенда Благој Истатов (1947 – 2018)

IN MEMORIAM - Page 3 Istatov-Blagoj

Едно од најголемите имиња на македонскиот фудбал Благој Истатов почина на 71-годишна возраст, информираа денеска од неговото семејство.

Истатов е едно од најлегендарните имиња кое остави силна трага во македонскиот фудбал. Роден е на 5. април 1947 година во Струмица. Од најмала возраст почнува со фудбалот во својот роден град, притоа одбирајќи ја голманската позиција. Својата играчка кариера ја почна во Беласица, беше дел и од прилепска Победа, но најславните свои фудбалски денови ги имаше во дресот на белградски Партизан преку кој стигна и до дресот на репрезентацијата на поранешна СФРЈ. Последните две години од активната кариера од 1976 до 1978 година ги мина во холандски Утрехт.

По крајот на играчката кариера беше тренер на Беласица и повеќе домашни клубови, а беше и дел од стручниот штаб на македонската сениорска репрезентација. Изминативе години и натаму беше активен во фудбалскиот живот како член на УО на ФФМ, но и преку еден од најдобрите домашни спортски комплекси во Дојран кој е подготвителен центар за голем број фудбалски екипи.

https://ekipa.mk/in-memoriam-pochina-fudbalskata-legenda-blagoj-istatov-1947-2018/
luxor
luxor

Број на мислења : 5578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by Teo on Пон Окт 01, 2018 3:09 pm

RIP Charles Aznavour

ПОЧИНА ШАРЛ АЗНАВУР – ПОЗНАТИОТ ФРАНЦУСКИ ШАНСОНИЕРhttps://lokalno.mk/pochina-sharl-aznavur-poznatiot-frantsuski-shansonier/
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by osa on Нед Окт 14, 2018 9:45 am

Замина уште една филмска легенда – почина Милена Дравиќ

Милена Дравиќ, една од најголемите српски актерки, почина ноќеска во Белград на 79 години, по долго и тешко боледување.

Дравиќ починала во Клинички центар на Бежаниска коса, каде се наоѓала на лекување.

Дравиќ ја доби наградата за најдобра споредна улога на Канскиот фестивал, специјалната награда Златна роза на Филмскиот фестивал во Венеција, како и најспрестижните награди на екс југословенските простори.

Поради тоа ја сметаат за најголема ѕвезда во историјата на српската и на југословенската кинематографија.

Милена Дравиќ и Драган Николиќ беа еден од најомилените актерски двојки на просторите на поранешна Југославија. Тие речиси целиот свој работен и животен век го поминаа заедно. Во брак беа четири ипол децении.

Драган Николиќ почина на 12 март 2016 година.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15932
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by luxor on Пон Ное 26, 2018 9:15 am

ПОЧИНА АКТЕРОТ МИТЕ ГРОЗДАНОВ

IN MEMORIAM - Page 3 0-mite-za-portret-Copy-825x510

На 75-годишна возраст ноќеска во Скопје почина театарскиот, филмски и телевизиски актер Мите Грозданов.

Веднаш по дипломирањето на Театарската академија во Белград, станал дел од Драмскиот театар Скопје, а една година подоцна, во 1968 година го добил највисокото театарско признание во Југославија Златен ловоров венец за главната улога во претставата „Партитура за еден Мирон“ од Коле Чашуле.

Во својата театарска дејност се истакнал со мошне сензибилна фактура, залагајќи се секогаш со максимална лична креативност и сценска еластичност. Своевремено, своите режисерски амбиции ги остварувал со драмските аматери на КУД „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија.

Од декември 2008 година е пензионер, после деценискиот работен век во Драмскиот театар во Скопје. Еден од неговите најзначајни проекти е режирањето на претставата „Стрниште затвор за жени”, како и работата во Театар „Македонија“.

Изминативе години беше активен во монодрамата, поставувајќи ги двете дела „Црв“ во Драмски театар и „Од инат поинат, за инат“ за што знаеше да рече: „Во неколку наврати сум го објаснувал тој феномен. Монодрама може да играат само големи актери. Свет за себе ќе биде ако не знаеш што да правиш со себе. Никогаш не работи монодрама ако преку претставите кои ги играш, заедно со колегите, се си и кажал на публиката за она што сака умот и душата да каже. Но ако имаше покрај претставите уште нешто што те мачи или радува тогаш работи голем актер-тогаш работи голем актеру -преку монодрамата доискажи го она што го мислиш. Светот сам за себе ќе стане општ и ќе се радуваме заедно, зашто и монодрамата не може сама-треба публика!“.

https://sdk.mk/index.php/kultura/pochina-akterot-mite-grozdanov/
luxor
luxor

Број на мислења : 5578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by luxor on Нед Фед 17, 2019 8:35 pm

Во сообраќајна несреќа во Германија животот го загуби еден од најпопуларните фолк пејачи на просторите на бивша Југославија, Шабан Шаулиќ.

luxor
luxor

Број на мислења : 5578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by osa on Нед Апр 07, 2019 1:54 am

Билјана Беличанец пронајдена мртва

Актерката и поранешна градоначалничка на Општина Кисела Водa Билјана Беличанец Алексиќ вечерва е пронајдена мртва, потврдија од Министерството за внатрешни работи.

Беличанец имаше 45 години. Нејзин матичен театар е Драмскиот театар во Скопје.

Не се познати причините за смртта.

Беличанец беше градоначалник на скопската општина Кисела Вода од 2013 до 2017.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15932
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by osa on Нед Апр 07, 2019 1:58 am

Билјана Беличанец била пронајдена обесена во тоалет
7 Apr 2019 - 1:27

Актерката и поранешна градоначалничка на Општина Кисела Водa Билјана Беличанец вечерва е пронајдена мртва, потврдија за САКАМДАКАЖАМ.МК од МВР.

Неофицијално, од извори на истрагата се дознава дека е најдена обесена во бања во стан во центарот на Скопје. Смртта ја пријавил член на семејството околу 22.40, јавува СДК.мк


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15932
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by osa on Нед Апр 07, 2019 2:32 pm

sega se setiv ...tipichno dpmneovski termin petok docna navecher ...vesnici zatvoreni ,televiziite so pola vraboteni poshto e vikend i nabrzinka da se ZAVRSHI rabotata ...strashno so CHIPIRANIVE DPMNEOVCI

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15932
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by osa on Пон Апр 08, 2019 1:15 pm

Ти не умре Бибе, ти само се лизна
Познатата театарска, телевизиска и филмска актерка Билјана Беличанец, која четири години беше и градоначалничка на општината Кисела Вода, на 6 април беше пронајдена мртва во стан во Скопје. Според информацијата на МВР, која вчера ја пренесе агенцијата МИА, Беличанец си го одзела животот со бесење, а телото, кое е предадено на обдукција, го пронашол нејзиниот сопруг С.М. по што од брзата помош констатирале смрт. Веста привлече големо внимание во јавноста, а вчера со ин мемориам се огласи и Драмски театар.
„Како актерка со непроценлив талент, работна пожртвуваност и професионалност, таа ги толкуваше главните улоги во пиесите и заслужено го заземаше местото на првенец актер во Драмскиот театар Скопје“, напишаа меѓу другото нејзините колеги од театарот каде што Беличанец работеше од 1997 година.

Билјана Беличанец беше родена на 25 јули 1973 година во Скопје, каде што дипломира актерска игра на Факултетот за драмски уметности (1994) по што три години работеше во народниот театар „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Градоначалничката функција ја извршуваше од 2013 до 2017 година. Како актерка во театарот, Таа настапуваше во голем број претстави и оствари забележителни улоги. Играше, меѓу другите, и во претставите „Заводникот од западниот свет“, „Свадбата на Фигаро“, „Платонов“, „Кандид во земјата на чудата“, „Тетовирани души“, „Три сестри“, „Грев или шприцер“, „Генетика на кучињата“, „Архелаос или Еврипид се враќа дома“, „Последните Македонци“, „Љубовници“. Забележани се нејзините улоги во филмовите „Мајки“, „Од денес до утре“, учеството во ТВ-проектот „Здраво генијалци“, а нејзиниот глас беше лесно препознатлив меѓу натсинхронизираните гласови во популарните турски серии во земјава.

Беличанец за своите актерски остварувања беше наградувана на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп и на фестивалот „Мали и експериментални сцени“ (МЕСС) во Сараево.

Комеморацијата по повод прераната смрт на Билјана Беличанец ќе се одржи утре во 10 часот во Драмскиот театар Скопје.


i sega samo kratko ke gi zaprasham novinarite koi ja "velichaat" za kakva lichnost stanuva zbor ? koja e belichanec ? kakva lichnost treba da si za da posegnesh po sopstveniot zivot ????? sekako ne normalna ,inaku site bi se samoubivale sekojdnevno i toa bi bila normalna rabota .....zatoa ve molam prestanete da velichate lichnost koja bila dovolno LABILNA da posegne po sopstveniot zivot ....treba da se sramite da pishete i objavite bilo shto za nea ,ne vredi ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15932
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by osa on Саб Апр 13, 2019 4:08 pm

ПОЧИНА ПОРАНЕШНИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК НА ТЕТОВО И АМБАСАДОР АЛАЈДИН ДЕМИРИ
Поранешниот градоначалник на Тетово Алајдин Демири почина вчера по краткотрајно боледување. Имаше 65 години.

Демири беше градоначаник на Тетово од 1997 до 1998 година. Во 1998 заедно со гостиварскиот градоначалник Руфи Османи беше осуден на две години затворска казна поради поради истакнување на знамето на Албанија пред општинската зграда. Ослободен беше со амнестија.

Од 1973 до 1977 студирал социологија во Сараево. Работниот век го почнува како новинар во редакцијата на албански јазик на Македонската радио телевизија, бил и професор во средно училиште како и вработен во Градската библиотека. Од 1995 се вклучува во политика како член на Партија за демократски просперитет (ПДП). Подоцна, во 1997 како кандидат на Демократската партија на Албанците (ДПА) стана градоначалник на Тетово. Од 2000-2002 беше амбасадор на Македонија во Швајцарија, од каде беше повлечен поради возење во пијана состојба.

Од 2001 работи на Универзитетот на Југоисточна Европа, каде како директор на Библиотеката „Макс Ван дер Штул“ се пензионираше годинава.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15932
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by osa on Вто Мај 07, 2019 8:31 pm

[size=30]ПОЧИНА БЛАГОРОДНА ДУЛИЌ, ПОРАНЕШЕН ЗАМЕНИК-ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ДИК И ПРАТЕНИК НА ВМРО-ДПМНЕ[/size]


Експратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благородна Дулиќ, која беше и поранешен заменик – претседател на Државната изборна комисија, во времето кога сега покојниот Борис Трајковски беше избран за претседател на Македонија, почина денес.

IN MEMORIAM - Page 3 Lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=31&loc=https%3A%2F%2Fsdk.mk%2Findex
Дулиќ е родена на 18.04.1941 година во Кочани.

Погребот ќе се одржи утре, а блиските ќе може да се простат со Дулиќ со почеток од 12:30 часот во капелата на гробиштата во Бутел.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15932
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by трендафил on Вто Мај 21, 2019 2:40 pm


_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by Albatros on Вто Мај 21, 2019 6:33 pm

Golem sampion od vremeto koga formula 1 bese natprevar na vozacite a ne na boksovite, timskite naredbi i tehnologijata.

Albatros

Број на мислења : 552
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by Bosonoga on Пон Јун 03, 2019 3:19 pm

Bog da go prosti.


IN MEMORIAM - Page 3 Text-Master-06-03-03-17-17
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 879
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by трендафил on Пон Јун 17, 2019 7:54 pm

Почина филмскиот режисер Кирил Ценевски. Негово најпознато дело е филмот Црно семе.

https://republika.mk/vesti/kultura/pochina-filmskiot-reziser-kiril-cenevski/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by трендафил on Нед Окт 06, 2019 6:38 pm

Почина Џинџер Бејкер (Ginger Baker) тапанар и еден од основачите (со Ерик Клептон)  на легендарната група Крим (Cream).


_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by трендафил on Пет Окт 11, 2019 7:52 pm

Почина Алексеј Леонов, руски космонаут, прв човек што прошета во вселената.

IN MEMORIAM - Page 3 Kgn-img-479502

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6663
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by luxor on Сре Ное 20, 2019 7:42 pm

luxor
luxor

Број на мислења : 5578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by Dino on Сре Јан 01, 2020 3:32 pm

Na denesen den vo 2012 godina pocina prviot pretsedatel na nezavisna Republika Makedonija, gospodinot Kiro Gligorov.

IN MEMORIAM - Page 3 Kiro-g10

Dino

Број на мислења : 547
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by OPOZICIONER on Саб Јан 11, 2020 10:51 am

Pocina Neda Arneric, koja maestralno ja odigra glavnata uloga vo filmot Ispravi se Delfina.

IN MEMORIAM - Page 3 Img_2027
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 812
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by Nebula on Пон Јан 13, 2020 12:40 am

ova ko moda da e ,glumcite se samoubivaat

Nebula

Број на мислења : 632
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by Dino on Нед Јан 26, 2020 9:28 pm

RIP legendo.
IN MEMORIAM - Page 3 Img_2018

Dino

Број на мислења : 547
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by Nebula on Чет Јан 30, 2020 11:56 pm

[size=39]Ноќеска во тешка сообраќајка загина кошаркарската легенда Буштур[/size]
ЦРНА ХРОНИКА30.01.2020 / 6:38

[size=14]Во тешка сообраќајна несреќа што се случи ноќеска во Кисела Вода загина легендата на македонската кошарка, Благоја Георгиевски – Буштур, дознава „24 Инфо“.


Според првичните информации, Георгиевски управувал со автомобил и поради лизгавиот коловоз излизгал и удрил во бетонски блокови. Починал на местото на несреќата.

Полицијата изврши увид, а утрово се очекуваат повеќе детали.

 
[/size]

Nebula

Број на мислења : 632
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by Dino on Чет Фед 06, 2020 1:16 pm

Bog da go prosti, bese eden od najgolemite akteri.

IN MEMORIAM - Page 3 Img_2019

Dino

Број на мислења : 547
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

IN MEMORIAM - Page 3 Empty Re: IN MEMORIAM

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот