Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Princezi

Go down

Princezi Empty Princezi

Пишување by Teo on Саб Мар 11, 2017 12:13 pm

Зошто принцезите од Дизни секогаш носат фустани во сина боја?

Знаете ли што имаат заедничко заспаната убавица, Бела од „Убавицата и ѕверот“, Елса од „Замрзнато“ и Јасмин од „Аладин“? Сите главни женски ликови од цртаните филмови на Дизни многу често носат облека во сина боја.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Princezi Empty Re: Princezi

Пишување by Teo on Саб Мар 11, 2017 12:13 pm

Princezi 1-zoshto-dizni-princezite-sekogash-nosat-fustani-vo-sina-boja
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Princezi Empty Re: Princezi

Пишување by Teo on Саб Мар 11, 2017 12:13 pm

„Најпрво, сината боја го претставува небото. На небото му се радуваме. Сината боја влева доверба. Дури и кога е облачно, знаеме дека е таму“, Леатрис Ајсман, извршна директорка на институтот „Pantone Color“ ја открива симболиката на сината боја.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Princezi Empty Re: Princezi

Пишување by Teo on Саб Мар 11, 2017 12:13 pm

Princezi 2-zoshto-dizni-princezite-sekogash-nosat-fustani-vo-sina-boja-
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Princezi Empty Re: Princezi

Пишување by Teo on Саб Мар 11, 2017 12:14 pmСо тоа што креаторите од Дизни ги облекуваат женските ликови во сина боја, на многу суптилен начин им даваат посебна сила и дополнително значење.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Princezi Empty Re: Princezi

Пишување by Teo on Саб Мар 11, 2017 12:14 pm

Но, овој трик не го користат само аниматорите, туку и продуцентите на долгометражни филмови кои ги облекле во сино Дороти од „Волшебникот од Оз“ (The Wizard of Oz), Мистик од филмскиот серијал „Икс-Мен“ (X-Men), па дури и Лара Крофт од оригиналната видео игра „Ограбувач на гробови“ (Tomb Raider).
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Princezi Empty Re: Princezi

Пишување by Teo on Саб Мар 11, 2017 12:14 pm

Princezi 3-zoshto-dizni-princezite-sekogash-nosat-fustani-vo-sina-boja-
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Princezi Empty Re: Princezi

Пишување by Teo on Саб Мар 11, 2017 12:14 pm

„Сината облека има активна сила, практична е и со неа можат да се прават многу работи. Светло сината боја има и доза на префинетост. Бела е единствената која носи сино во нејзиното село. На тој начин се издвојува од другите“, објаснила костимографката Жаклин Дуран која ги дизајнирала костимите на Ема Вотсон во филмската адаптација на анимираниот филм „Убавицата и ѕверот“.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Princezi Empty Re: Princezi

Пишување by Teo on Саб Мар 11, 2017 12:15 pm

Нареден пат кога ќе сакате да оставите посебен впечаток, послушајте го модниот совет од Дизни принцезите и блеснете во сино!
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Princezi Empty Re: Princezi

Пишување by Teo on Саб Мар 11, 2017 12:15 pm

Princezi 4-zoshto-dizni-princezite-sekogash-nosat-fustani-vo-sina-boja-
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Princezi Empty Re: Princezi

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот