Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ИМОТОТ НА СФРЈ

Go down

ИМОТОТ НА СФРЈ Empty ИМОТОТ НА СФРЈ

Пишување by osa on Саб Мар 18, 2017 1:20 pm

ДОМА РЕГИОН СФРЈ ИМОТОТ СЕ ПРОДАВА ВО БЕЛГРАД – ЕВЕ ШТО ЌЕ ДОБИЕ МАКЕДОНИЈА!

СФРЈ ИМОТОТ СЕ ПРОДАВА ВО БЕЛГРАД – Еве што ќе добие Македонија!
Се очекува да наскоро во Белград биде одржан состанок за поделба на имотот на поранешна СФРЈ, на кој ќе претставниците на државите кои беа во поранешна Југославија, и кои имале статус на република, ќе разговараат за поделба на 51 недвижности, вредни повеќе од 110 милиони долари.
Поранешната СФРЈ имаше 123 недвижности ширум светот кој ги користеа дипломатските – конзуларни претставништа. Меѓу државите кои настанаа со распадот на СФРЈ, сега се поделени 72 недвижности.

„Наш интерес е да што е можно пред да го заклучиме АНекс Б и да едноставно излеземе на една чиста ситуација да и ние потпишеме во пома мерка свој имот, да направиме свои планови на управување, одржување, користење, продавање, купување, помали замени – има тука разни модели“, изјави генералниот секретар на Министерството за надворешни работи на Србија, Вељко Одаловиќ.
Поделбата на имотот кој го поседувала Југославија прецизирана е низ седум анекси: движен и недвижен имот, дипломатски и конзуларен имот, финансиско побарување и долгови, архив, пензии, долгови и приватни присвојувања.
Во Анексот Б – од поедини објекти Србија доби 30, Хрватска 18, Словенија и Босна и Херцеговина по 10, Македонија четири објекти.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот