Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Квиз за Македонците

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Квиз за Македонците Empty Квиз за Македонците

Пишување by Фири on Вто Јан 27, 2015 8:41 am

Бугарите прашат, Македонците одговарат (се разбира сето е слободно и никоj нема да биде присилен ниту да праша ниту да одговара-САМО АКО САКА!)
Како бе вие тврдите дека дедо ви кажал дека сте Македонци одсекогаш кога еве го некаков внук на брат на бугарскиот хероj генерал Александар Протогеров сеа е прв Македонец и се зове Мартин Протугер? Генералот бил Бугарин, брат му Македонец или што? Не збориме за некоj неписмен селjак какви без секакво сомнение се били повекето од нашите дедовци тогаш туку за голем, писмен човек шо барем 100 пати открито се декларирал што е?

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Фири on Вто Јан 27, 2015 11:24 am

Навистина ова секогаш ми е правило впечаток. Сите кои значеле нешто воопште биле личности, е сите е силно кажано имало и некои како Мисирков дека били ту така ту вака се изjаснувале како бугари. Но видите ли досега не сум сретнал некоj во форум  дека и тоj да каже дека дедо или предедо се изjаснувал како бугарин. И се чудим, значи идентитетот бил наjголем при неписмените и без секакво политичко и историско значение личности или при големите, раководствата на ВМРО, писателите, интелектуалците и слично. Навистина не можам да разберам, не се шегувам!

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Фири on Вто Јан 27, 2015 11:28 am

Наjчестите одговори што сум добивал на ова прашанjе од Македонци се дека или тие истоприски личности биле сите предавници или дека ова е бугарска лага, каква лага ова се документи, писма, примерно Протогеров бил бугарски генерал не е копал кукуруз.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Broz on Вто Јан 27, 2015 12:16 pm

i koe tie prasanjeto?
poveli postavi go?
samo konkretni prasanja, nemoj da siris prikazni.
Broz
Broz

Број на мислења : 78
Join date : 2015-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Фири on Вто Јан 27, 2015 12:22 pm

Како Македонците си обjаснуват тие факти?За самите себе како си ги обjаснуват , на мене ми е jасно дека последните 70 години да се изjасниш како Бугарин е рамно на да те претепат во некоjа милициска станица, да си изгубиш работата и ако си упорен да идеш да видиш Голи Оток одблизо. Сеа е помеко само ти стават етикет "предавник" и пак си губиш работата, но барем не те тепат (со некои изклjучоци како например Ризински) и нема Голи Оток.


Последната промена е направена од Фири на Вто Јан 27, 2015 12:26 pm. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Broz on Вто Јан 27, 2015 12:25 pm

poveli firi, direktno prasanje i instanten odgovor.
Broz
Broz

Број на мислења : 78
Join date : 2015-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by haskov on Вто Јан 27, 2015 12:28 pm

Фири, да не булазниш ти нешто?

Те читам некое време и, и се чудам на инертноста на модерацијата која дозволува вакви работи.

haskov

Број на мислења : 135
Join date : 2015-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Broz on Вто Јан 27, 2015 12:34 pm

bidejki hrabro izbega od prasanjeto koe trebase ti da go postavis, nema sigurno jas sebe si da se prasam

dali si razmislil zosto bugarite se tolku omrazena kategorija na lugje megju makedoncite , sto mora so upikuvanje i propagandi da dojdete, se razbira seto toa e nasila, do obicniot makedonec?
dali si razmislil zosto nema srbi po makedonskite forumi, tuku makedonci odat po nivnite forumi, i nikoj ne gi navreduva i narekuva deka se srbi ..? tuku se pocituvaat?

od mene tolku, cekav prasanje, ama izgleda se skri.
Broz
Broz

Број на мислења : 78
Join date : 2015-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Гостин on Вто Јан 27, 2015 12:35 pm

haskov напиша:Фири, да не булазниш ти нешто?

Те читам некое време и, и  се чудам на инертноста на модерацијата која дозволува вакви работи.

Ajde bidi ekspliciten.Shto konkretno dozvoluva moderacijata?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by haskov on Вто Јан 27, 2015 12:36 pm

Broz напиша:bidejki hrabro izbega od prasanjeto koe trebase ti da go postavis, nema sigurno jas sebe si da se prasam

dali si razmislil zosto bugarite se tolku omrazena kategorija na lugje megju makedoncite , sto mora so upikuvanje i propagandi da dojdete, se razbira seto toa e nasila, do obicniot makedonec?
dali si razmislil zosto nema srbi po makedonskite forumi, tuku makedonci odat po nivnite forumi, i nikoj ne gi navreduva i narekuva deka se srbi ..? tuku se pocituvaat?

od mene tolku, cekav prasanje, ama izgleda se skri.

Кај најде србите да му ги спомнеш?
Со срби на бугар исто како на бик со црвена марама.

haskov

Број на мислења : 135
Join date : 2015-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by haskov on Вто Јан 27, 2015 12:39 pm

luxor напиша:
haskov напиша:Фири, да не булазниш ти нешто?

Те читам некое време и, и  се чудам на инертноста на модерацијата која дозволува вакви работи.

Ajde bidi ekspliciten.Shto konkretno dozvoluva moderacijata?
Тоа што на ниеден бг форум не се дозволува, навредување на блгарштината и државата!
Сега ти преведи си на нашки!

haskov

Број на мислења : 135
Join date : 2015-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by haskov on Вто Јан 27, 2015 12:42 pm


Ако не разбра што напишав, господ нека ти помогне!
Овај фири отворено на наш терен не множи со нула.

haskov

Број на мислења : 135
Join date : 2015-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Гостин on Вто Јан 27, 2015 12:46 pm

Razbrav jas dobro shto sakash da kazesh.No mislam deka ima i podobri nachini da se odgovori na toa,otkolku moderatorski intervencii i sechenje vo koren na bilo kakva rasprava.Eve, ovde si, go imash Firi i ostanatite, koi kako shto velish ne mnozhat so nula.Poveli odgovori mu.Brani ja drzhavata i makedonshtinata,deluvaj so argumenti, ne so moderatorski intervencii...


Последната промена е направена од luxor на Вто Јан 27, 2015 2:14 pm. Мислењето е променето 1 пати

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty всичко тече, всичко се променя

Пишување by sofmak on Вто Јан 27, 2015 12:49 pm

haskov напиша:Кај најде србите да му ги спомнеш?
Со срби на бугар исто како на бик со црвена марама.
В България има лошо отношение към сърбите. Но това е 1885г. - Нападението на Сърбия веднага след Съединението, Сърбите между 1913 и 1941г. - Окупацията на Македония.
Срещу днешните сърби в България няма лошо отношение.
Имаше и известни критики към сръбските собракяйци по време на Югославия. От българските коли, преминаващи през Сърбия събираха "допълнителен пътен данък". Но днес вече и това е изживяно. Пиша го вследствие на лични впечатления.

sofmak

Број на мислења : 68
Join date : 2015-01-14
Местолокација : Sofia

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Фири on Вто Јан 27, 2015 1:15 pm

Добор ке се обидем да бидем краток.
Како си обjаснувате,зошто сите значаjни личности од македонската историjа (без комунистичките и некои поединци како Мисирков коjшто бил ту Македонец ту бугарин) се декларирале како Бугари?

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Гостин on Вто Јан 27, 2015 1:19 pm

Koi se tie licnosti?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Фири on Вто Јан 27, 2015 1:20 pm

haskov напиша:
Тоа што на ниеден бг форум не се дозволува, навредување на блгарштината и државата!
Сега ти преведи си на нашки!
Иди види што пишувале Пат и Андреj на алл.бг па потоа збори пак!


Последната промена е направена од Фири на Вто Јан 27, 2015 1:21 pm. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by haskov on Вто Јан 27, 2015 1:21 pm

Фири напиша:Добор ке се обидем да бидем краток.
Како си обjаснувате,зошто сите значаjни личности од македонската историjа (без комунистичките и некои поединци како Мисирков коjшто бил ту Македонец ту бугарин) се декларирале како Бугари?

А ќе ни објасниш ли како тоа, никој нигде на светот пред потписот не ја напишал и својата националност, туку само Мисирков напишал: Македонски бугарин?
Еве на пример

Италијански американец
Лаки Лучиано


Последната промена е направена од haskov на Вто Јан 27, 2015 1:24 pm. Мислењето е променето 1 пати

haskov

Број на мислења : 135
Join date : 2015-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Фири on Вто Јан 27, 2015 1:23 pm

Се извинувам ама нели темата е нешто како квиз, па ти напиши Квиз за Бугарите па ке одговарам таму инаку ке стане една тука...

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by haskov on Вто Јан 27, 2015 1:23 pm

Фири напиша:Се извинувам ама нели темата е нешто како квиз, па ти напиши Квиз за Бугарите па ке одговарам таму инаку ке стане една тука...

Сега се извлекуваш

haskov

Број на мислења : 135
Join date : 2015-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Фири on Вто Јан 27, 2015 1:28 pm

Личностите се : Георги Делчев поизвестен како Гоце Делчев. Има пишуивано од сопствената рака "Като си сме Бугари...."
Дамjан Груев,  сите други раководители на ВМРО да не изредувам. Воопште полесно е да ти кажам коj не се декларирал -Мисирков -бил ту тоа ту другото, комунистичките лидери на ВМРО Обединета, власите, грците, српските колонисти.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Фири on Вто Јан 27, 2015 1:31 pm

Сеа просто кажи "бугарска манипулациja", "предавници" или некоj друг став да не правиме дискусиjа -темата е Квиз се пак.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Гостин on Вто Јан 27, 2015 1:32 pm

I jas treba da ti veruvam na zimi majka???

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Фири on Вто Јан 27, 2015 1:34 pm

Не да ми веруваш бе чоече кажи го твоjот став. Засега е "бугарска манипулациjа" правилно ли те разбрав?

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by haskov on Вто Јан 27, 2015 1:42 pm

Фири напиша:Личностите се : Георги Делчев поизвестен како Гоце Делчев. Има пишуивано од сопствената рака "Като си сме Бугари...."
Дамjан Груев,  сите други раководители на ВМРО да не изредувам. Воопште полесно е да ти кажам коj не се декларирал -Мисирков -бил ту тоа ту другото, комунистичките лидери на ВМРО Обединета, власите, грците, српските колонисти.

Ги заборави E.T. и Дарт Вајдер

haskov

Број на мислења : 135
Join date : 2015-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот