Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Квиз за Македонците

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Гостин on Вто Јан 27, 2015 1:44 pm

Фири напиша:Не да ми веруваш бе чоече кажи го твоjот став. Засега е "бугарска манипулациjа" правилно ли те разбрав?

Nemam stav ...Cekam da go dokazes toa sto go tvrdis...Ili da pocnam da mislam deka lazes???

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Фири on Вто Јан 27, 2015 1:52 pm

Тука е по четливо клик
Инаку еве го оригиналот клик

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Фири on Вто Јан 27, 2015 2:03 pm

haskov напиша:
Ги заборави E.T. и Дарт Вајдер
Не е моj проблем дека jугословенското образование не ти дало да прочиташ ништо оригинално, или полни глупости измислени или нешти надвор од контекст.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Фири on Вто Јан 27, 2015 2:10 pm

Еве нели уж ке седнат историчарите од двете земи па ке решат се. Еве седаме, покажувам писмото на Гоце Делчев и чекам шо ке ми кажа македонската страна. И ваквите документи се илjадници. Да не збориме дека има и клип со Ванчо Михajлов тоа македонската страна нема како да кажа дека е фалсификат ама па за тоа Ванчо е терорист се едно тодор александров и гоце Делчев не се били Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Гостин on Вто Јан 27, 2015 2:12 pm

Фири напиша:Тука е по четливо клик
Инаку еве го оригиналот клик


Begaj bre so tie falsifikati od BAN...Toa Bozo go pisuval...Eve mu go prepoznavam rakopisot...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Фири on Вто Јан 27, 2015 2:18 pm

Друго прашанjе: Зошто иминjата на 95% од сите преродбеници и интелектуалци туку до втората полувина на 20 век се на ОВ? Не дека нема илjадници со презиме на ски во Бугариjа дека немат ништо општо со македониja ама те еве ве прашам? И во 1944-5 се реши дека македонските презименjа треба СИТЕ да се на ски? Не ме разбираjте грешно jас знам дека во централна и западна Македониjа презиминjата се си били на ски ама зошто се реши СИТЕ или ПОВЕКЕТО да бидат на ски кога ова во источна вардарска и егеjска воопште не е било така?

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Фири on Вто Јан 27, 2015 2:19 pm

YAS напиша:

Begaj bre so tie falsifikati od BAN...Toa Bozo go pisuval...Eve mu go prepoznavam rakopisot...
Не навредуваj Гоце Делчев писмото е познато многу пред да се роди БД. Но инаку "бугарски фалсификат" ти е одговоротSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Гостин on Вто Јан 27, 2015 2:34 pm

Pa ima li nesto sto vie ne ste go falsifikuvale...Istorijata sopstvena ja falsifikuvate...Pa ne znaete , Iranci li ste, Turci li ste, sloveni li ste, traki li ste...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty БАН

Пишување by sofmak on Вто Јан 27, 2015 2:40 pm

YAS напиша:
Begaj bre so tie falsifikati od BAN...Toa Bozo go pisuval...Eve mu go prepoznavam rakopisot...
В България историческите личности, които са на почит, не се утвърждават от БАН.
Например има един Дънов (бялото братство) който е много на почит, но БАН (от комунистическия период) не го забелязва.
Та идеята ми е, че в България са на почит цар Самоил, гемиджиите, Гоце Делчев, Даме Груев и др., което означава че на тези личности не може да се гледа само като на Македонци и нищо друго.
Сетих се още нещо, да допълня. БД не е работил в БАН, той не е много на уважение в БАН.


Последната промена е направена од sofmak на Вто Јан 27, 2015 2:48 pm. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : дополнение)

sofmak

Број на мислења : 68
Join date : 2015-01-14
Местолокација : Sofia

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Фири on Вто Јан 27, 2015 2:57 pm

YAS напиша:Pa ima li nesto sto vie ne ste go falsifikuvale...Istorijata sopstvena ja falsifikuvate...Pa ne znaete , Iranci li ste, Turci li ste, sloveni li ste, traki li ste...
Oва е не оти некоj сакал да фалсификува туку е било доста одамна па има мало и контраверзни податоци. Инаку ние знаеме за вас дека сте си Македонци уште од Аце Големиот и ако зборот да е грчки, тоj да е хеленизатор и да нема ништо општо со словените Smile А инаку и ние си знаеме дека сме Бугари. Jас лично сум подржник на словенската теориjа при мене за тоа нема дилемиSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Broz on Вто Јан 27, 2015 3:07 pm

Фири напиша:
YAS напиша:Pa ima li nesto sto vie ne ste go falsifikuvale...Istorijata sopstvena ja falsifikuvate...Pa ne znaete , Iranci li ste, Turci li ste, sloveni li ste, traki li ste...
Oва е не оти некоj сакал да фалсификува туку е било доста одамна па има мало и контраверзни податоци. Инаку ние знаеме за вас дека сте си Македонци уште од Аце Големиот и ако зборот да е грчки, тоj да е хеленизатор и да нема ништо општо со словените Smile А инаку и ние си знаеме дека сме Бугари. Jас лично сум  подржник на словенската теориjа при мене  за тоа нема дилемиSmile

mozebi mislis deka si vo pravo, no dosega nikakov dokaz ne iznese za tvoive napamet tvrdenja i polnenja na temata so bezbezni tekstovi-kolku da gi ima.

a za toa deka si podrznik na slovenskata teorija, toa znaci deka si pobugarcen makedonski sloven, a tebe epicentarot ne ti e vo Bugarija
tuku vo Makedonija. zatoa sto treba da se zaprasas zosto bugarite kazuvaat deka ne se sloveni, a ti mislis deka si porazlicen. Pa togas si Makedonec, koj bil pod bugarsko vlijanie, i treba da se vratis kon korenite, kon Maticata.

Broz
Broz

Број на мислења : 78
Join date : 2015-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Broz on Вто Јан 27, 2015 3:09 pm

celiot ovoj kviz, bidejki ti firi nisto ne postavuvas nitu pak davas odgovor, lici na tvoja licna dilema koj si i zosto te jade crvot odvnatre.
nikoj nema dilema koj e i sto e. samo ti se prasuvas i ne znaes da si odgovoris, ke se osvestis ?
Broz
Broz

Број на мислења : 78
Join date : 2015-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Фири on Вто Јан 27, 2015 3:16 pm

Broz напиша:

mozebi mislis deka si vo pravo, no dosega nikakov dokaz ne iznese za tvoive napamet tvrdenja i polnenja na temata so bezbezni tekstovi-kolku da  gi ima.

a za toa deka si podrznik na slovenskata teorija, toa znaci deka si pobugarcen makedonski sloven, a tebe epicentarot ne ti e vo  Bugarija
tuku vo Makedonija. zatoa sto treba da se zaprasas zosto bugarite kazuvaat deka ne se sloveni, a ti mislis deka si porazlicen. Pa togas si Makedonec, koj bil pod bugarsko vlijanie, i treba da se vratis kon korenite, kon Maticata.

Е моите докази сите ги квалификувате како бугарски фалсификати, шо да правам ваше право си е ништо да не знаете за самите себе. А кога ке ми докажеш дека постоела некаква Македонска словенска држава тогаш ке ми говориш и за македонски словени. Историjата познава по ова време 7-10 век само една словенска држава на Балканот со престолнини Плиска и Преслав и таа се нарекувала Бугариjа во сите ромеjски, латински и бугарски извори.Неслучаjно нас никоj не ни прави проблеми со историjата и минатото. Само вие дека сте непризнаени под уставното име Wink

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Broz on Вто Јан 27, 2015 3:22 pm

Фири напиша:

Е моите докази сите ги квалификувате како бугарски фалсификати, шо да правам ваше право си е ништо да не знаете за самите себе. А кога ке ми докажеш дека постоела некаква Македонска словенска држава тогаш ке ми говориш и за македонски словени. Историjата познава по ова време 7-10 век само една словенска држава на Балканот со престолнини Плиска и Преслав и таа се нарекувала Бугариjа во сите ромеjски, латински и бугарски извори.Неслучаjно нас никоj не ни прави проблеми со историjата и минатото. Само вие дека сте непризнаени под уставното име Wink

Citam sto pisuvas, i naporite koi gi vlozuvas. No povekje potkrepa i dokazi ima izneseno vo pisuvajata na govedono, na veter i magla forumot, za tvoja zal, ovde nisto ne mozeme da procitame nitu da provetime: prasanje do tebe, koga vekje ne znaes i nesakas da postavis konkretno prasanje..
govedoto iznese nekoi linkovi za neslovenskoto poteklo na bugarite, i za cudnata istorija na vasiot narod. ne go citam nego sto pisuval, ama gi proveriv linkovite-vodat do bugarski izvori?
togas, sto e ova sto ti go pisuvas..?
Broz
Broz

Број на мислења : 78
Join date : 2015-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Broz on Вто Јан 27, 2015 3:25 pm

se nadevam nema da mi zamerat moderatorite zatoa sto spomnuvam, sepak e vo "zapakuvana forma"
Broz
Broz

Број на мислења : 78
Join date : 2015-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by haskov on Вто Јан 27, 2015 3:27 pm

Ај па и ти, за озбилно го земаш firi, тој сегде служи за дворски шут.

haskov

Број на мислења : 135
Join date : 2015-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by osa on Вто Јан 27, 2015 3:28 pm

Broz напиша:se nadevam nema da mi zamerat moderatorite zatoa sto spomnuvam, sepak e vo "zapakuvana forma"

секако дека нема да замериме на културна дискусија ,и на "запакувана форма "

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15933
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Broz on Вто Јан 27, 2015 3:31 pm

pa, vo red, no za sekoe trvdenje treba da ima dokaz, potkrepa.

a so vakov nastap go namaluva bonitetot na temava.
zatoa edno govedo koe ja unisti Vodenica, ke rovari i na onoj drugion forum nepreceno..

jas Firi,nemam problem i drugata strana da ja vidam- sepak ne sme na dva kontitnenta.
no, prvo , da rascistime- zosto bugarite se kazuvaat deka se nesloveni, za sto ima dokazi, a ti kazuvas deka si sloven , za sto nema dokazi?
da ne si Pirinski Makedonec?
Broz
Broz

Број на мислења : 78
Join date : 2015-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Фири on Вто Јан 27, 2015 3:31 pm

Добро бе чоек слушаj си го говедото немам ништо наспроти, jaс знам оти тоj ти звучи поблизко -вака ве учеле и тоj само го повторува, ама дали е верно тоа е сосема друга тема, нема да се караме сеа и за ова. Темата jа бев замислил како квиз прашанjе одговорSmile Чекам одговор за иминjата ако имаш де или и ова е бугарски фалсификат дека биле 95% на ОВ на сите преродбеници и револуционери? Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Broz on Вто Јан 27, 2015 3:33 pm

osa напиша:
Broz напиша:se nadevam nema da mi zamerat moderatorite zatoa sto spomnuvam, sepak e vo "zapakuvana forma"

секако дека нема да замериме на културна дискусија ,и на "запакувана форма "

blagodaram Osa.
i mene mi preci sto unistuvacite na Vodenica nepreceno rovarat i ponatamu. Ne znam dali ke me baniraat samo sto ke se pojavam "tamu", za da im odgovoram na nekolku lagi koi gi turkaat celo vreme. Si primetila deka nemaat tema za Sasko Mijalkov, nitu za Ljubco Gjorgievski?
Broz
Broz

Број на мислења : 78
Join date : 2015-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by haskov on Вто Јан 27, 2015 3:34 pm

Фири напиша:Добро бе чоек слушаj си го говедото немам ништо наспроти, jaс знам оти тоj ти звучи поблизко -вака ве учеле и тоj само го повторува, ама дали е верно тоа е сосема друга тема, нема да се караме сеа и за ова. Темата jа бев замислил како квиз прашанjе одговорSmile Чекам одговор за иминjата ако имаш де или и ова е бугарски фалсификат дека биле 95% на ОВ на сите преродбеници и револуционери? Smile

Па и вас ве учеле некако поинаку

ама дали е верно тоа е сосема друга тема

Сега што правиме, кое е точното учење?


haskov

Број на мислења : 135
Join date : 2015-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Фири on Вто Јан 27, 2015 3:36 pm

Broz напиша:
no, prvo , da rascistime- zosto bugarite se kazuvaat deka se nesloveni, za sto ima dokazi, a ti kazuvas deka si sloven , za sto nema dokazi?
da ne si Pirinski Makedonec?
Види сеа кога ти ми кажеш зошто античките македонци за кои има 100% докази да не се словени се смета сеа официално дека се ви предци тогаш и jас ке ти кажам зошто некои бугари се сметаат дека не се словени. А вакви манипулации дека сум немал докази не држат вода. Имам и за мене се неоспорливи. Ама на тебе не ти се допагjат па за тоа и не ги примаш за докази Wink

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Broz on Вто Јан 27, 2015 3:37 pm

Фири напиша:Добро бе чоек слушаj си го говедото немам ништо наспроти, jaс знам оти тоj ти звучи поблизко -вака ве учеле и тоj само го повторува, ама дали е верно тоа е сосема друга тема, нема да се караме сеа и за ова. Темата jа бев замислил како квиз прашанjе одговорSmile Чекам одговор за иминjата ако имаш де или и ова е бугарски фалсификат дека биле 95% на ОВ на сите преродбеници и револуционери? Smile
ne sakam ama voopsto da go slusam , blagodaram
iako izvadi mnogu interesni dokazi koi treba da si gi rascistis prvo, pred da napravis vakov kviz, prijatele.Broz
Broz

Број на мислења : 78
Join date : 2015-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by osa on Вто Јан 27, 2015 3:38 pm

Broz напиша:
osa напиша:
Broz напиша:se nadevam nema da mi zamerat moderatorite zatoa sto spomnuvam, sepak e vo "zapakuvana forma"

секако дека нема да замериме на културна дискусија ,и на "запакувана форма "

blagodaram Osa.
i mene mi preci sto unistuvacite na Vodenica nepreceno rovarat i ponatamu. Ne znam dali ke me baniraat samo sto ke se pojavam "tamu", za da im odgovoram na nekolku lagi koi gi turkaat celo vreme. Si primetila deka nemaat tema za Sasko Mijalkov, nitu za Ljubco Gjorgievski?

kade toa nemaat temi ,ne te razbiram

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15933
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Broz on Вто Јан 27, 2015 3:38 pm

Фири напиша:
Broz напиша:
no, prvo , da rascistime- zosto bugarite se kazuvaat deka se nesloveni, za sto ima dokazi, a ti kazuvas deka si sloven , za sto nema dokazi?
da ne si Pirinski Makedonec?
Види сеа кога ти ми кажеш зошто античките македонци за кои има 100% докази да не се словени се смета сеа официално дека се ви предци тогаш и jас ке ти кажам зошто некои бугари се сметаат дека не се словени. А вакви манипулации дека сум немал докази не држат вода. Имам и за мене се неоспорливи. Ама на тебе не ти се допагjат па за тоа и не ги примаш за докази Wink

ne se raboti za anticki makedonci firi,
toa sega da ne go mesame.toa vlasta saka da nametne svoi idei ama narodot ne e glup.

Broz
Broz

Број на мислења : 78
Join date : 2015-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Квиз за Македонците - Page 2 Empty Re: Квиз за Македонците

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот