Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

МРЗЕЛИВОСТ

Go down

МРЗЕЛИВОСТ  Empty МРЗЕЛИВОСТ

Пишување by osa on Чет Мај 11, 2017 11:43 pm

Маслото главен виновник за мрзеливоста?10 МАЈ
Научниците најдоа уште еден можен виновник за мрзливоста. Направена е првата студија која го поврзува видот на масло кое го конзумираме и телесната активност. Тајната на доброто здравје е правилната исхрана и вежбањето. Olive Oil Times пишува за најновото истражување и влогот на маслиновото масло во однос на други масла и тврди дека маслиновото масло ги прави луѓето склони кон вежбање.

Санџај Гош, професор на Универзитетот во Колумбија, вели дека конзумирањето на големи количини полузаситени масни киселини, за разлика од монозаситените масти во маслиновото масло, ги прави луѓето подебели и мрзливи.

Ефектите се особено изразени кај девојки и млади жени. Гош со оваа студија покажува дека исхраната на база на полизаситени масни киселини се поврзани со подолго време поминато пред телевизор и други слични активности. Таа врска не е потврдена кај конзумирањето монозаситени масти и маслото од авокадо.

Но,конзумирањето на заситени масти како на пример во месото и млечните производи не води кон седечки начин на живот, велат научниците. Новото истражување го става под знак прашалник премногу здравиот начин на исхрана. На пример, полизаситени масни киселини има во лососот, за кој долго време се тврди дека е исклучително здрав.

Студијата следела жени од 21 европска земја, следејќи го нивото на шеќерот во крвта, часовите поминати пред телевизор и други индикатори. Резултатите, како што вели Гош, покажуваат јасна врска помеѓу конзумацијата на полизаситени масни киселини и засиленото мрзливо однесување. Дополнително, во некоја помала мера, конзумацијата на таквите масти е поврзана со дијабетес кај постарите лица.

Гош вели дека до сега ова никој го нема откриено и затоа е време за интервенција. Доколку почнувате да вежбате размислете што внесувате во вашиот организам, можеби, доколку не се храните правилно вашата одлука е однапред осудена на пропаст.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15886
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

МРЗЕЛИВОСТ  Empty Re: МРЗЕЛИВОСТ

Пишување by SHARENI on Пон Мај 15, 2017 8:48 pm

ajde sega i posno mora da se jade za da ne ne faka mrzata
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 677
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

МРЗЕЛИВОСТ  Empty Re: МРЗЕЛИВОСТ

Пишување by delta on Вто Мај 16, 2017 8:35 am

mrzata od rajot e izlezena vikakaat pamretnite,././.,.
delta
delta

Број на мислења : 580
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

МРЗЕЛИВОСТ  Empty Re: МРЗЕЛИВОСТ

Пишување by delta on Пон Мај 29, 2017 5:31 pm

so si mislevte vie m?././.,

МРЗЕЛИВОСТ  Untitl11
delta
delta

Број на мислења : 580
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

МРЗЕЛИВОСТ  Empty Re: МРЗЕЛИВОСТ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот