Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СУДСТВОТО КАЈ НАС

Страна 9 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by luxor on Нед Сеп 06, 2020 4:54 pm

Дел од членовите на форумот беа побрзи од твоите лаги. Посебно изненадува патолошката лага дека судот е на Заев иако во Македонија судството не е приватизирано туку е назависна трета власт. Опозициското лудило зема замав.СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Img_2426
luxor
luxor

Број на мислења : 5582
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Нед Сеп 06, 2020 5:01 pm

Каква врска има нејзиното ппранешно членство во ВМРО со овој случај. И Сашо Мијалков беше порано дел од ВМРО, а сега соработува со евроатлантската меѓународна банда и нејзиниот вазал во Македонија. И јас пред помалку од половина век бев член на СДСМ. Работите се менуваат. Инаку како поранешна ВМРО-вка судијката е подложна на уцени за што Заев и Мијалков изгледа не се лоши ако гледаме како обезбедија 2/3 мнозинство за промена на името и кастрирање на македонската историја и идентитет. Да потсетам и дека Мијалков веројатно обезбеди мнозинство и на актуелната влада по средбата со сегашниот вицкаст премиер Груби.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6680
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by luxor on Нед Сеп 06, 2020 5:10 pm

Па ти потполно си изгубил контакт со реалноста. Според тебе значи судиите судат како што им наредува премиерот. Не знаев дека сите пресуди во 11 години владеење на дпне ги донесувал Груевски лично. Побарај стручна помош, уште најмалку 8 години ќе полудевате во опозиција.
luxor
luxor

Број на мислења : 5582
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Нед Сеп 06, 2020 5:41 pm

Сакам само да кажам дека судиите се научени да работат во полза на тој што е на власт откако знам јас за себе, а знам пред многумина на форумов воопшто да се родат. Но бидејќи Заев ја пласираше тезата дека Груевски е виновен за секоја пресуда во тоа време, во едно време и Мијалков пред да помине на ваша страна, кон него имам право да го вперам прстот кога се работи за случаи во неговиот мандат. За волја на вистината немаме никаков напредок во судството во последните 3 години, иако на чело на советот за судски реформи во еден период беше самиот премиер. Иако тоа е малоумен потег кога целта е да се раздвојат судската и извршната власт, што кај нас не било случај никогаш. Ни во времето кога сме биле под бугарско, српско, турско и други ропства.
Напиши нешто и за обвинителката во случајов бидејќи очигледно и таа не се држала строго кон правото ако си ја прочитал веста од Фокус за што имам дадено линк. Да се надеваме дека таа ќе поднесе жалба на пресудата без д дискутираме дали би го сторила тоа ако не се кренеше прав во јавноста по оваа срамна пресуда на мекедонскиото (т.н. северно) судство.
По мене и пресудата од 4 години затвор за скубнување е поради додворување на судиите кон власта. И затворската казна на Груевски затоа што купил Мерцедес во кој се возат, поточно се возеа пред промената на името и кастрирањето на македонската историја и идентитет, високи функционери од евроатлантската меѓународна банда.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6680
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by luxor on Нед Сеп 06, 2020 6:06 pm

Еве гледај колку е добар господинот Заев и СДСМ. Ќе исполнат и повеќе од тоа што барате. Не како вас што лажете дека во Македонија судовите се приватни.

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Img_2428
luxor
luxor

Број на мислења : 5582
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by PRVOBOREC on Нед Сеп 06, 2020 6:22 pm

Се ќе се нормализира кога ќе се направи ветинг во судството и небањатите корумпирани сваровски судии ќе летаат од работа.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1289
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by luxor on Нед Сеп 06, 2020 6:58 pm

Ќе биде и тоа.

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Ehe29u10
luxor
luxor

Број на мислења : 5582
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Пон Сеп 07, 2020 8:09 pm

luxor напиша:Еве гледај колку е добар господинот Заев и СДСМ. Ќе исполнат и повеќе од тоа што барате. Не како вас што лажете дека во Македонија судовите се приватни.

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Img_2428
Ако Зав изјави дека додека дише нема да се менува Уставот поради промена на името, а истото го направи и покрај тоа што референдумот пропадна, што е национална трагедија, не верувам дека многу ќе се ангажира за индивидуални трагедии. Трагедија за едно македонско семејство е и ако ниовен член има најдобри резултати, а не биде примен на работа затоа што е Македонец.
Не е вест дека ќе се суди некој близок до опозицијата. Вест би било ако судијата и обвинитеот што го ослободија Зоран Заев за еврото кај Вицето биде обвинет. Или ако се направи ревизија на тоа судење но од неутрална комисија на правни експерти. Исто и за 27 април, политичко судење невидено на овие простори од првите години на комунизмот.
Ајде пак да прашам зошто за случајот кај Млечен ресторан режимските медиуми, поддржувачи на картелот за Заев и Ахмети, пишуваат само за судијката, а не и за обвинителката. Која на пример сакала да го забошоти на судењето починатото неродено бебе, Бог да го прости. Треба ли да претпоставам дека се работи за обвинител од ергелата на СДСМ?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6680
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by PRVOBOREC on Пон Сеп 07, 2020 8:29 pm

Небањатите опседнати со господинот Заев иако ова му е само втор мандат. Какви ли ќе им бидат кпшмарите кога ќе го добие третиот господ знае.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1289
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Вто Сеп 08, 2020 6:14 pm

СИгурно е дека на форуми се дискутира повеќе за постапките на власта, затоа што од постапките на опозицијата нема реални последици. Се разбира исклучок се форумите во заевистичка (квислиншка) Македонија. Во нормална земја Заев не можеше да биде на чело на онституцијата што правеше божем реформи во судството, ниту сега една од водечките партии во власта да прави ревизија на 5% од пресудите по сопствен избор и со комисија што сама ја избрала. Потребна е независна комисија (што реално во Македонија е тешко да се избере) која самата ќе избере кои случаи да бидат разгледани, без ограничување на нивниот број. Со надеж дека и таа комисија нема да заврши како СЈО кое по промената на името и кастрирање на историјата и идентитетот се распадна како непотребна институција што си ја завршила работата.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6680
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by luxor on Вто Сеп 08, 2020 6:21 pm

Во отсуство на погрешни политики кај власта мора да обрнеме внимание на неспособната опозиција која во останатите земји е коректор на власта а кај нас сами од себе прават будали.
luxor
luxor

Број на мислења : 5582
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Вто Сеп 08, 2020 6:27 pm

Ако некој 100% од постовите ги усмери против опозицијата, а 0% против власта, а работите во државата не одат добро, тешко ми е да поверувам дека ја има на ум државата. Во секој случај признавам дека размислуваш многу оригинално. Ако добро разбирам за да се подобрат работите треба да се смени опозицијата, а власта, ДУИ (која и онака е изгледа вечна) и СДСМ треба да си останат.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6680
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by luxor on Вто Сеп 08, 2020 6:55 pm

Работите во државата одат одлично освен за дпне оФците и тоа благодарение на нивното неспособно раководство.
luxor
luxor

Број на мислења : 5582
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Вто Сеп 08, 2020 10:15 pm

Работите во Македонија одат добро само за СДСМовците и ДУИовците.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6680
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by luxor on Вто Сеп 08, 2020 10:22 pm

Тоа и го напишав, на сите освен на дпне им оди добро.
luxor
luxor

Број на мислења : 5582
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Сре Сеп 09, 2020 6:10 pm

Не се сите надвор од ДУИ и СДСМ ВМРОвци. Всушност најголема политичка групација се неопределените, а има и други политички партии.
Денеска имаше интересен момент на судењето со тајно име „Талир“ кое се води за наводно незаконско финансиеање на ВМРО. Сведокот Силјан Мицевски кажа пред судот дека го финансирал и СДСМ, а тоа не е запишано во билансот на таа партија. Да видиме дали сега ОЈО ќе поведе постапка против оваа партија.

https://kurir.mk/makedonija/vesti/biznismenot-siljan-micevski-prizna-deka-go-finansiral-sdsm-a-toa-ne-e-prijaveno-vo-revizorski-izveshtaj-kje-reagira-li-ojo/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6680
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by luxor on Сре Сеп 09, 2020 6:17 pm

Проверив два портали од кои едниот на вашиот Геро и такво нешто нема. Единствено куртон медиумите на дпне оФците ја имаа таа лага непоткрепена со ниеден доказ. За среќа обвинителството и судството во Македонија постапуваат по докази а не по лудачките желби на дпне.

https://plusinfo.mk/sil-an-micevski-na-gruevski-mu-dadov-10-000-evra-na-raka-plativ-70-000-evra-za-spas-na-mzt/amp/

https://plusinfo.mk/sil-an-micevski-na-gruevski-mu-dadov-10-000-evra-na-raka-plativ-70-000-evra-za-spas-na-mzt/amp/
luxor
luxor

Број на мислења : 5582
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Сре Сеп 09, 2020 9:19 pm

Тоа што куртон медиумите на СДСМ не го објавуваат тоа е генерален проблем со медиумите во Македонија. Исто како и со судството, најголем број новинари се „зависни“ од власта.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6680
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by PRVOBOREC on Сре Сеп 09, 2020 9:23 pm

Фрфље е небањат слуга. Значи штом кај него го нема лагата е толку гнасна што дури и на куртон како него му е срам да ја објави.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1289
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Сре Сеп 09, 2020 9:40 pm

Еве еден извештај во кој се споменува се  што сведочел Силјан Мицевски. Болдираното е неочекуваното, со нормален текст е очекуваното сведочење.

ГО ВИКНАА ДА СВЕДОЧИ ПРОТИВ ВМРО-ДПМНЕ, ТОЈ ИСТОТО ГО ПРАВЕЛ И СО СДСМ: Силјан Мицевски пред судот и обвинителката призна дека го финансирал и СДСМ

Предметот „Талир” продолжи денеска во Основниот кривичен суд Скопје со сведочење на бизнисменот Силјан Мицевски од Битола.

Мицевски сведочеше на предлог на обвинителката Ленче Ристоска.

Од Мицевски очигледно се очекуваше да сведочи против опозициската партија која поради овој случај е со замрзнат имот долго време. Но, бизнисменот пред судот денес истакна дека тој го финансирал и СДСМ. Ова не е пријавено во ревизорскиот извештај!

Обвинителката Ристовска ја слушна оваа изјава, па ќе видиме дали ОЈО ќе подигне обвинение и за ова!

Во спротивно, ќе стане уште појасно дека овие случаи не се водат по закон, туку по нарачка.


Инаку, според извештајот на Канал 5, на судењето Мицевски го изјавил и следното:

„По наредба на премиерот Груевски или генералниот секретар на Владата се случувало да ми кажат: ‘земете го тој и тој подизведувач’. Ми кажаа, на пример, да го вклучам ‘Трансмет’ за ископ во Битола“, рекол Мицевски во судот, дополнувајќи:

„Лично сум однел 10.000 евра кај Груевски. Одамна беше тоа. За ВМРО-ДПМНЕ и индиректно сме донирале, за избори. Сме дале и на кошаркарскиот клуб МЗТ околу 70.000 евра. Плативме не по наша иницијатива, туку по барање на одредени луѓе од партијата”.

Според него, овие барања доаѓале еднаш од Влатко Чинговски, кој бил директор на ЕЛЕМ, вторпат од Кирил Божиновски, но имало и други што доаѓале, но не ги познавал сите.

https://denesen.mk/go-vilnaa-da-svedoi-protiv-vmro-dpmne-toj-itoto-go-pravel-i-so-sdsm-siljan-micevski-pred-sudot-i-obvinitelkata-prizna-deka-go-finansiral-i-sdsm/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6680
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by PRVOBOREC on Сре Сеп 09, 2020 10:13 pm

Небањат куртон медиум кој прво излажал а после демек од Канал 5 ја пренел точната изјава. Не смееле да излажат дека лагата ја пренесуваат од Канал 5 за да не ги тужат. Небањатите лажливци со име и презиме.

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Img_2651

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1289
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Чет Сеп 10, 2020 3:26 pm

Претпоставувам дека куртон новинарите од стадото на Заев немаат објавено ниту дека додека сведочеше СИлјан Мицевски доби тендер од 6,4 милиони евра од ЕСМ.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6680
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by PRVOBOREC on Чет Сеп 10, 2020 5:20 pm

А Јово превара го нема да опструира у корист на небањатите. Што убаво се местат коцките.


СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Img_2653

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1289
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by OPOZICIONER on Сре Сеп 16, 2020 11:35 am

Novi kriminali od dpmne. Verojatno mislele deka ke pobedat na izborite i od pozicija na vlast ke gi sokrijat nezakonskite dela.СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Img_2230

Обвинителството за борба против организиран криминал и корупција заедно со Одделот за организиран криминал во МВР влегле утринава во неколку фирми кои основале портали преку кои, според сомневањата, раководството на ВМРО-ДПМНЕ злоупотребило пари на граѓаните во кампањата за предвремените парламентарни избори на 15 јули. Одделот за организиран криминал во МВР постапил по допрен глас и на нивно барање се издадени наредби од Обвинителството за организиран криминал.

https://sdk.mk/index.php/naslovna/obvinitelstvoto-za-organiziran-kriminal-vleze-vo-5-firmi-na-chii-portali-se-reklamirala-vmro-dpmne-za-izborite/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Сре Сеп 16, 2020 3:34 pm

Можеби е прекршен некој закон, но сигурно е дека опозициона партија не може да злоупотреби пари на граѓаните затоа што ниту поседува ниту управува со такви пари. Нашите пери се во рацете на СДСМ и ДУИ. Очигледно е дека во рацете на овие две партии е и полицијата. Да потсетам дека владата на СДСМ и ДУИ, т.н. техничка влада донесе уредба со сила на закон со која и овозможи на власта да има двојно повеќе простор и време за политичко рекламирање на последните избори од опозицијата. Претходно изборниот закон се менувал со концензус на сите партии при што никогаш не била исклучена најголемата. Потегот на обвинителството со кое раководи Вилма Русковска не е изненадување за никој што ја следи работата на ова обвинителство. Затоа извештајот на Стејт Департментот за Македонија е негативен во делот за работата на правосудните органи.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6680
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 9 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 9 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот