Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СУДСТВОТО КАЈ НАС

Страна 10 of 12 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next

Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by luxor on Сре Сеп 16, 2020 9:51 pm

трендафил напиша:Можеби е прекршен некој закон, но сигурно е дека опозициона партија не може да злоупотреби пари на граѓаните затоа што ниту поседува ниту управува со такви пари.

Не треси зелени.

Обвинителството се сомнева дека партијата направила злоупотреби на штета на Буџетот на РСМ, од каде што се финансираат кампањите, со тоа што платила политичко рекламирање на интернет портали кои постојат кратко време и се со мала посетеност. Порталите, според сомневањата, биле формирани наменски пред изборите, без импресум, адреса седиште и што е најважно, немале ценовник за рекламирање на партиите.
luxor
luxor

Број на мислења : 5654
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Чет Сеп 17, 2020 6:14 pm

Во законот никаде не пишува дека за да има право да објавува платена политичка програма некој портал мора да има одредено време на постоење, па веднаш да кажам дека овој дел од изјавата е обична глупост наменета за тие што се дресирани, имаат условен рефлекс, да разбираат како што сака дресерот. Ако за нешто има само сомнеж, а не и било каков доказ, значи дека се работи за предистражна постапка за која според законот не би требало да се проговори јавно. Една од фирмите во кои влегле вработените на Рускоска на својата почетна страна ги има сите податоци за кои обвинителството лаже дека ги нема. Другите 4 фирми не се јавија. Веројатно во стилот мани ги будали, не сакаат да се расправаат со обвинителството на Зоран Заев и Али Ахмети.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by luxor on Чет Сеп 17, 2020 6:58 pm

Некаде напиша дека не си адвокат, па така ни случајно не можеш да тврдиш дека си покомпетентен од обвинителството и судовите. Тоа што предвреме тврдиш дека дпне не е виновно е писледица на лудилото од конечното сфаќање дека ќе дремете во опозиција уште долго и нема да можете да ги пљачкате и шиканирате граѓаните.
luxor
luxor

Број на мислења : 5654
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Чет Сеп 17, 2020 9:35 pm

И лаик знае дека сите информации во врска со предистражна постапка се тајна и дека не сите обвинети се осудени. И дека не секој осуден е виновен во системи како тој кај нас. И Ченто бил осуден од страна на СДСМ, па излезе дека бил невин во затвор.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by luxor on Чет Сеп 17, 2020 10:01 pm

Денешното СДСМ има со КПМ исто толку малку колку што вие дпне оФците имате со ВМРО, поточно нема ништо исто како што вие не сте ВМРО и тие не се КПМ.
luxor
luxor

Број на мислења : 5654
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by OPOZICIONER on Пет Сеп 18, 2020 12:20 pm

Go nema Jovo Prevara da gi stiti.

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Img_2231
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 831
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Пет Сеп 18, 2020 3:41 pm

И ти си изгледа еден од ретките што му верува на македонското судство. Во него не веруваат ниту локално македонците од сите етнички заедници, вклучувајќи го и мнозинството од т.н. северџани. Интересно е тоа што секогаш кога имаме срање, сега со оспорувањето на зацементираниот јазик и идентитетот од страна на Бугарија, „независното“ судство испорачува нешто што треба да го сврти погледот од основните на некој краткорочен проблем.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Саб Сеп 19, 2020 8:30 pm

Обвинителството објави дека куртон портпаролот на СДСМ и порталите платени од странци и власта лажеле во случајот теретана. Пласираните снимки не се снимени во време на пандемијата, туку многу порано. Сега ќе видиме дали обвинителството ќе подигне обвинение за лажни вести. Не верувам, но никогаш не се знае.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by PRVOBOREC on Саб Сеп 19, 2020 8:57 pm

Зошто лажете небањати? Материјата со специфичен мирис со кој ви го заменуваат мозокот е со лош квалитет? Или ни неа не можете да ја задржите оти ви истекува низ ушите? Обвинението е отфрлено не затоа што Жмицко не бил во тоа време во теретаната туку затоа што на снимките се гледа само влегувањето и излегувањето а не и дека вежбал па мораа да ја прифатат лагата дека само поминал да си ја земе опремата.

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Hm-pos10

PRVOBOREC

Број на мислења : 1353
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by EVITA on Чет Сеп 24, 2020 4:36 pm

Site ke si odlezat.

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Img_2014

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 261
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Пет Сеп 25, 2020 10:20 pm

Интересно е што Сеад Кочан наплатуваше двојно пониска цена по килоџул во периодот за кој е во затвор отколку што се наплатува сега, кога ЧЕСНО се работи.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Чет Окт 01, 2020 5:08 pm

Трагично е тоа што СЈО, според државниот завод за ревизија украде 4,6 милиона и за тоа нема никаква постапка од страна на обвинителството.. Ваљда затоа што во СЈО беа вработени само северџани и Албанци, а тие се амнестирани однапред.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Teo on Пет Окт 02, 2020 5:03 pm

Taka e vanchemihajlovistu, dokazhi si ja omrazata kon makedoncite narekuvajki gi severdzani. Sepak toa nema da vi pomogne da go ispolnite amanetot od Vanche i pokraj sesrdnata pomosh od glupiot Karakachanov.
Teo
Teo

Број на мислења : 5016
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Пет Окт 02, 2020 8:57 pm

Не ги нарекувам северџани сите Македонци, туку тие што сакаат да го прогласат татко ми и дедо ми за Бугари. Политиката на Ванчо Михајлов ја спроведува Зоран Заев. Разликата е што Ванчо не прифатил да застане на чело на прозападна фашистичка Македонија по капитулацијата на Бугарија, а Заев прифати да биде странски вазал и да ги крши моите човекови права, односно да го избрише мојот идентитет од праисторијата до цар Самоил, со тоа што работи и на бришење на Илинденското востание, а веројатно и на НОБ, затоа што партизаните се бореле против неговите пријатели, Бугари и Албанци.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Teo on Пет Окт 02, 2020 9:02 pm

Se znae koi se naslednicite na Todor i Vanche, sami kazhuvate. Inaku vashiot Vanche chii naslednici se proglasivte ne sakal nezavisna Makedonija zatoa i ne prifatil. Toj Makedonija ja gledal kako del od Bugarija a makedoncite kako bugari. Vie sega imate problem shto vo svojata glupokja sakate da bidete i naslednici na Karadzordzevikji pa sega ne znaete dali ste dpsne ili dpbne. Zatoa za vas makedoncite koi go zacvrstuvaat identitetot na nacijata se severdzani.
Teo
Teo

Број на мислења : 5016
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Пет Окт 02, 2020 9:25 pm

Не можеш да ги изедначуваш жртвата и убиецот. Ванчо Михајлов дошол на чело на ВМРО по убиството на Тодор Александров поради Мајскиот договор на ВМРО и Коминтерната. Прв меѓународен документ со кој е признато постоењето на македонскиот народ. Коминтерната го исполника договорот. За разлика од НАТО и ЕУ, кои откако владата на Груевски ги исполни договорите со двете организации уште во далечната 2008 година, отпосле ни воспостави нови услови. Промена на името под диктат на странска држава и бришење на дел од историјата и идентитетот. За ЕУ не е во моментов сигурно дали за почеток на преговорите и прием нема да бара целосно бришење на македонскиот народ. Дивјашво и безобразлук од невидени размери.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Teo on Пет Окт 02, 2020 10:59 pm

Bravo Trendafile, konechno se izjasni. Bidejki tvrdish deka makedoncite se delo na kominternata isto kako shto bugarite pishuvaat vo memorandumot ispraten do zemjite chlenki na EU ochigledno si se opredelil za kriloto dpbne. I chestitki za doslednosta kon likot i deloto na tvojot idol Vanche.

Teo
Teo

Број на мислења : 5016
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Саб Окт 03, 2020 12:16 pm

Не напишав дека Македонците се дело на Коминтерната. Имаш некаков проблем со приемот во мозокот на тоа што го читаш. Напишав дека Мајскиот договор е прв меѓународен документ со кој се признава постоењето на македонскиот народ. За жал има слепци и глувтари кои уште не можат да не видат и да не чујат дека постоиме. Најповеќе во ЕУ и НАТО.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Albatros on Саб Окт 03, 2020 12:24 pm

Majskiot dogovor ili manifest ne e nikakov megunaroden dokument. Toa e obrakanje na dotogasnite frakcii na VMRO koi konecno se obedinile so pomos na Kominterna i togasen SSSR kon makedonskiot narod i obrazlozenie na ponatamosnite merki i cekori koi VMRO ke gi prezema za obedinuvanje i nezavisnost na Makedonija. Za nesreka trael mnogu kratko, Aleksandrov i Protogerov brzo se povlekle pod pritisok na togasnata bugarska vlada i del od clenovite koi mislele deka Bugarija i Makedonija treba da bidat edna drzava. Ubistvata koi sledele se rezultat na toj dogovor i negovoto propaganje.

Albatros

Број на мислења : 571
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Саб Окт 03, 2020 12:38 pm

Коминтерната не се повлекла од тој договор. За разлика од НАТО и ЕУ кои се повлекоа од Времената спогодба со Грција во 2008 година па проблемот со името стана и идентитетски проблем и Бугарија ја примија во членство со нерешени проблеми со соседите за да и овозможат да не уценува. И меморандумот на Бугарија даден до ЕУ е меѓународен документ.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Albatros on Саб Окт 03, 2020 12:44 pm

Citaj vnimatelno, se povleklo kriloto na Aleksandrov i Protogerov no toa ne pomognalo da se sprecat megusebnite ubistva. A memorandumot na Bugarija ne e megunaroden dokument, toa e ednostran akt so koj Bugarija go krsi dogovorot za dobrososedstvo i se obiduva da go anulira.

Albatros

Број на мислења : 571
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Саб Окт 03, 2020 12:52 pm

И Грција ја прекрши Времената спогодба за што постои и пресуда од меѓународниот суд во Хаг. Резултатот од тоа е нула. ЕУ и НАТО кои јадат говна во врска со почитувањето на правото се посраа на пресудата и не направија ништо да се спроведе. НАТО според правилата за работа нема таква можност, но ЕУ ја има но не се ни обиде да ја искористи. Не го искористи ни банкротирањето на Грција да ја услови на добрососедство пред да и подари повеќе стотици милијарди евра.
Сега нема убиства како во времето пред Втората светска војна, но има неколку векови изречени затворски казни за политичките непријатели.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Albatros on Саб Окт 03, 2020 1:03 pm

Vsusnost ne postoese i ne postoi moznost organizaciite koi gi spomnuvas na bilo koj nacin da vlijaat pravno na odlukite na bilo koja nivna clenka i da im odzemat nekoi steknati prava kako sto e pravoto na veto koe e garant deka edna zemja clenka nema da bide nadglasana na nejzina steta. Istoto pravo sega go ima i Makedonija vo NATO. Bidi siguren deka dokolku Makedonija stavi veto na priem vo organizacijata na nekoja zemja nitu edna druga zemja clenka nema toa da i go ospori ili da prezeme nesto protiv nea zatoa sto vo toj slucaj bi se dovela vo prasanje solidarnosta megu zemjite clenki a so samoto toa i opravdanosta na postoenje na taa organizacija ili sojuz.

Albatros

Број на мислења : 571
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Саб Окт 03, 2020 1:33 pm

АКо добро те разбирам сметаш дека НАТО и ЕУ се организирани на мафијашка основа. Во ЕУ не е така. Постои можност за одземање на гласот доколку некоја земја ги крши правилата на унијата. На пример ако не ја почитува пресудата на меѓународниот суд на обединетите нации во Хаг, што е обврзителна за сите земји членки на ОН. Постои Европски суд во ЕУ кој може на некоја земја времено да и го одземе правото на глас.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Teo on Саб Окт 03, 2020 1:43 pm

Namali glupokja, od koga principot na solidarnost e mafijashki. Samo dpsne-dpbne e mafijashko pradavnichka organizacija. Patem, pravoto na veto e neprikosnoveno i ne podlezhi na ogranichuvanje. Gledash li kolku sum dobar duri i ti pomagam da nauchish po neshto.
Teo
Teo

Број на мислења : 5016
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 10 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 10 of 12 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот