Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СУДСТВОТО КАЈ НАС

+14
Zhane
Albatros
EVITA
defo
TRAJCHE
SHARENI
OPOZICIONER
Bosonoga
Teo
misterija
Luxor
PRVOBOREC
трендафил
osa
18 posters

Страна 14 of 15 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Next

Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Albatros Чет Сеп 09 2021, 22:19

Totalno bezmozocno botovsko pisuvanje. Pritvor odreduva sudot vrz osnova na dokazi deka postoi delo storeno namerno ili od nemarnost. Ministerot moze da ponese samo politicka odgovornost. I nisto poveke.

Albatros

Број на мислења : 751
Join date : 2018-08-08

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Пет Сеп 10 2021, 09:37

Колку што гледам морална одговорност нема. Иако требаше да ја има многу порано, кога почина илјадитиот, двеилјадитиот и така до 6 илјадитиот од корона. Нема ни политичка одговорност па Заев не го разрешува. Да потсетам дека дозвиолите во врска со канабисот ги издава министерството за здравство. Можеби напишав малку простро со спомнувањето на притвор, омилено средство што власта го спроведува против политичките противници кои немаат власт па имаат помалку можности да влијаат врз истрагите, но не може истрагата да се води непристрасно за грешки во едно министерство со кое раководи истиот министер кој има морална и политичка одговорност (за тоа се надевам се согласивме) за настанатата катастрофа. Најмалку за тие двојца настрадани што не биле пациенти туку нивни негуватели, а воопшто не се медицински лица. До овој момент ниту директорот на болницата има казнето некого во Тетово за тоа, ниту министерот го има казнето директорот. Па за тоа треба да дојде друг министер што ќе воспостави ред. А за неказнувањето на Филипче одговорност има премиерот Заев.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Пет Сеп 10 2021, 20:11

Филипче понуди оставка. Остава на Заев дали ќе ја прифати или не. Такво нешто се случи и кога потона бродот со бугарски туристи на Охридското Езеро кога тогашниот министер Миле Јанакиевски понуди оставка, но не му беше прифатена. Антони Пешев ќе остане и понатаму единствениот министер кој имаше доблест да поднесе неотповиклива оставка до тогашниот премиер Бранко Црвенковски.
Во тетовскиот случај има за жал многу претходни пропусти. Прво во проектирањето кога пралтично не е предвидена противпожарна заштита, нема согурносен вентил кој треба да го запре доводот за кислорог во случај на негово истекување. Потоа објектот е пуштен во употреба без технички прием. Истото се случува и со останатите 11 модуларни болници, на кои под итно треба да се исправат грешките. Паузата помеѓу двата брана не се искористи за обука на персоналот како да постапува во случај на различни инциденти. Зошто мора да дојде до трагедија за да се направи тоа што треба да се направи по сите стандарди?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Пет Сеп 10 2021, 22:12

Дали Христијан Костов, актуелен директор на ГОБ 8 септември че го наследи Филипче.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Саб Сеп 11 2021, 16:39

Чудно е што обвинителството молчи на малоумното соопштение од кабинетот на претседателот на владата дека одлука ќе донел кога ќе бил запознаен со деталите од истрагата. Поради подлба на власта, во случајов на извршната со судската, црпнатиот ни премиер не може да биде запознаен со детали од истрагата, а евентуално обвинение може и да биде непотврдено на суд. Обвинителството не води истрага за тоа дали некој, во случајов министерот има или нема морал, а оставката е понудена од морални причини, нели?
Филипче во секој случај остави Заев да одлучува дали има или нема морал. Тој самиот не знае. Од морални причини се поднесува неотповиклива, а не се нуди оставка.

Зоран Заев on Twitter: "Имајќи предвид дека истрагата се спроведува со висока динамика и е обезбедена со највисоко ниво на стручност и професионалност, мојата проценка и одлука за поднесените оставки ќе ја базирам на фактите кои ги добивам од истрагата, согласно причините за избувнувањето на пожарот." / Twitter

Заев тврди дека добива податоци за текот на истрагата, а тоа е кривично дело. Од истрагата податоците се достапни само за тие што ја спроведуваат се додека не се поднесе обвинение. Во случајов Заев треба да поднесе кривична пријава против тие што му дале податоци или обвинителството по допрен глас да почне истрага против Заев за прикривање на криминалци и за тоа кој од обвинителството му дава податоци. Дали ова е прв пат или дело во континуитет?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Пет Сеп 17 2021, 19:22

Драги Рашковски е снимен како шета низ Аеродром. Наводно имал дозвола да оди на лекарски прегледи, но кога притворени одат на преглед (излегуваат од дома без разлика од кои причини) мора да биде придружуван од полиција.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Сре Сеп 29 2021, 16:51

Поранешниот аврокомесар, а сега специјален пратеник за човекови права Јан Фигел денеска не бил пуштен во Шутка да го посети политичкиот затвореник Јордан Камчев. Не помогнала ни интервенцијата кај министерот за правда Маричиќ, но по интервенцијата на Ватхеи кај Заевпосетата е дозволена. Каков ќе биде извештајот ќе видиме. Посебно за првата ќелија во која бил затворен Камчев.

ИЗБЕГНАТ ГОЛЕМ СКАНДАЛ, ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР СО ВАРХЕJИ ПРЕСУДЕН Затворот во Шутка сепак го пушти поранешниот еврокомесар Фигел да влезе кај Камчев – plusinfo.mk

Во "Шутка" понижен екс еврокомесар додека судија и директор играле "Пинг Понг" (ФОТО ГАЛЕРИЈА) - Expres.mk

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by PRVOBOREC Чет Сеп 30 2021, 12:06

Небањати лажливци.

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Fahcvs10

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2034
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Чет Сеп 30 2021, 16:45

Сака ли министерот дакаже дека со интервенција на било кој со било каква функција во ЕУ може било кој да влезе во нашите затвори и да изврши контрола. Во случајот со Камчев има и домашен извештај за тортура, од народниот правобранител.
Ново е и тоа што судот во Хаг има почнато постапка за затварањата на луѓе што имаат добиено амнестија, односно за пповлекување на еднаш дадена амнестија. Македонија има рок до февруари да одговори за притворените по налог на најспецијалниот обвинител кој исто така е и врховен судија. Нема да кажам кој е, само дека е црпнат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Nebula Чет Сеп 30 2021, 19:10

Kamcev e obicen kriminalen tranziciski profiter.

Nebula

Број на мислења : 907
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Нед Окт 03 2021, 16:55

Дали е криминалец Камчев ќе каже судот, а не Заев, а времето ќе ја потврди или отфрли пресудата. Во Ваташа актуелната власт (бугарската фашистичка окупациона власт) пресудила смртна казна за 12 младинци и тоа било поддржано од симпатизерите на таа власт, но времето ја нема потврдено пресудата. Во секој случај криминал е повреда на човековите права и на криминалците. 
Што се однесува до Камчев тој можеби наследил капитал стекнат во времето на транзицијата од неговиот татко. И Орце Камчев тогаш беше кандидат за пратеник на СДСМ во дел од Карпош (тогаш имавме мнозински систем за одредена територија според бројот на гласачи пред се). Татко му му позајми одело на Претседателот Глигоров кога при посета на Кина протоколот го загуби багажот на Претседателот. Стариот Камчев беше дел од стопанската делегација.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Пет Окт 08 2021, 17:56

Мевлудин Алити, дивоградителот на ресторанот кај Мавровка чие рушење го плативме сите што плаќаме данок пред една година, а во меѓувреме повторно го изгради и отвори во присуство на еден од лидерите во државата, Али Ахмети, за тоа доби условна затворска казна и да плати судски паушал во износ од 3.000 денари (да повторам денари). Тој во јуни го признал делото иако тврдеше дека е невин и ќе тужи во Стазбург.
Уште еден пример дека Заев не смее да му посне на Ахмети, па не смеаат ни обвинителите и судиите

Условна и трошок од 50 евра за дивоградбата кај „Мавровка“ - Призма (prizma.mk)

(Видео) Дон Али на кафе во „дивоградбата“ во Мавровка - Објектив (objektiv.com.mk)

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Пет Окт 08 2021, 18:11


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Пет Окт 08 2021, 19:09


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Пет Окт 08 2021, 22:14


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Сре Окт 13 2021, 19:26Последната промена е направена од трендафил на Сре Окт 13 2021, 19:30. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Nebula Сре Окт 13 2021, 19:29

Sto mu se internacionalizira? Ova e obicen blog, ne e duri ni elektronski medium. Sekoja bidala moze da mu plati na nekoj bloger da objavi nesto na svojot blog.

Nebula

Број на мислења : 907
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Сре Окт 13 2021, 19:42

Јан Фигел не се нафаќа да се бори за луѓе на кои не им се кршат човековите права и е влијателен во својата дејност. Што мислиш дека ќе се случи со Заев ако ја исполни својата цел и Камчев почине во истражниот затвор. Не само со него, туку со сите изведувачи и подизведувачи во проектот.

Justice for all is a must for North Macedonia | The European Post

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Nebula Сре Окт 13 2021, 20:03

Relevantnosta na Figel e nula. A tranziciskiot oligarh Kamcev e daleku pozdrav od onie cii semejstva pod pokrovitelstvo na Crvenkovski gi unisti vo tranzicijata.

Nebula

Број на мислења : 907
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Чет Окт 14 2021, 19:29

Никој не смее да биде излижен на ѕортура. Тоа е мислење и на нашиот народен правобранител. 
Народниот правобранител констатира нехуман однос и тортура врз Камчев во „Шутка“ – Радио Лидер (lider.mk)

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Nebula Чет Окт 14 2021, 21:27

Nikoj ne smee ni da gi ukrade platite i pridonesite za zdravstvo i penzisko na rabotnicite od firmite pokloneti od Branko pa polovina od niv da ne mozat da zemat penzija a del i da pocinat zatoa sto nemale parida se lekuvaat privatno. Tranziciskiot oligarh Kamcev e kriminalec so tapija.

Nebula

Број на мислења : 907
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Нед Окт 17 2021, 16:25

Во времето на приватизацијата на општествениот капитал фирмите ги има водено таткото на ОрцеКамчев. Инаку транзицијата во Македонија воопшто не била завршена. Ден Дончев на пример е меѓу ретките Македонци што дојде да „помогне“ на Македонија, па откако се појавија слики на кои е со купишта пари се врати дома, а дома очигледно не му е Македонија. Кај нас и кабел е виновен за пожар со катастрофални размери во просторија во која имало луѓе, што е невозможно ни ако болницата била од хартија. Тоа како „авганистанка“ од Куманово чиј сопруг бил повеќе од една година во Авганистан без да дојде дома, а кога дошол ја нашол сопругата во петти месец бременост добил објаснување дека вибраторот на жена му бил неисправен па затоа забременила. Кој верува за кабелот веројатно верува и за вибраторот.
За евентуалниот криминал на Камчев треба да одлучи судот. Но судот треба да постапува и за криминалот што е извршен врз петтообвинетиот во случајот плацеви на Водно. Сомнеѓ постои за криминал од повече институции. Обвинителството, полицијата, затворските служби, судиите ... Се разбира и за евентуалниот наредбодавач.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Нед Окт 17 2021, 18:36

Ако директорот на Шутка денеска има нападнато гласач на јавно место пред објект во кој се гласа, можам да помислам што им прави на затворениците и притворениците во затворот.

(Видео) Директорот на затвopoт Шутка нaпaдна гласач | iNFOMAX.mk

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил Сре Окт 20 2021, 21:34


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by defo Чет Окт 21 2021, 08:48

За шо невин, за перење пари, за купување на без пари имотот на ЗИК Пелагонија, перење пари со Самсоненко. За финансирање на оние два дебили Палчо и Зоран Божиновски, преку една од неговите чат пат љубовници, Панда, за што. Едина среќна околност,е што успеа да ја сврти приказната, благодарение на една дебела будалетинка, преставена во ликот и делото на една обвинителка, која ни ја продадоа како богзна што да е, еден недефиниран испрдок, ради кого во Македоија се создаде лоша слика за хомосексуалците, и една новинарска проститутка од најнизок ранг.

_________________
Да си против „војните“ на УСА и НАТО е разум.
Да си за Путин,  е умствена состојба. Болест, и треба под итна посета на психијатар.
Да си за Апасиев и Левица е дијагноза!!!
defo
defo

Број на мислења : 3012
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 14 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 14 of 15 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот