Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СУДСТВОТО КАЈ НАС

Страна 3 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Пет Јун 14, 2019 3:31 pm

Уште една калакурница на власта. Пред некој ден министерот за внатрешни тврдеше дека немало налог за следење на поранешниот премиер Никола Груевски (негде после 57мин 45 сек на видеото подолу) од страна на судот. Заев во своето интервју за Франкфуртер алгемајне цајтунг пак тврди дека азилантот во ЕУ бил следен. ЗНачи ли тоа дека во Македонија луѓетп, пред се политичките противници се следат? Лифтот и подземната гаража не се дел од домот на Груевски.

https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/nordmazedoniens-ministerpraesident-zoran-zaev-ueber-eu-beitrittsverhandlungen-16233104-p2.html
https://a1on.mk/archives/1075100
https://expres.mk/zaev-prizna-deka-gruevski-e-sleden-i-go-urnisa-ministerot-spasovski-foto-video/_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by OPOZICIONER on Пет Јун 14, 2019 8:27 pm

do koga bre trendafile ke "razbirash" kako shto ti odgovara ,a ne realno
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Пет Јун 14, 2019 9:14 pm

Кога некој живее во индивидуална куќа е во предност. Целиот двор се смета како приватен простор. Во зграда приватен простор е само станот. Во случајот со Груевски е интересно што тој имаше лично обезбедување од страна на МВР како поранешен премиер. Тоа право го има и сега, но не го користи. Загрижувачки е што тројца обвинети од СЈО имаат добиено политички азил во земји членки на ЕУ. Еден во Унгарија, двојца во Грција.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by SHARENI on Саб Јун 15, 2019 9:17 am

Jasno deka ke im dadat azil koga spioniraat za niv.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 708
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Саб Јун 15, 2019 4:30 pm

Зарем грчките пријатели ве шпионираат? Како може од странство да се шпионира Македонија. Што има спорно меѓу Македонија и Унгарија?
Кога сме кај судството зошто кога сега е јасно дека мандатот на СЈО за нови обвиненија е одамна истечен нема кривични пријави или друг тип на поведување одговорност пред соодветниот совет, против обвинителите што започнале постапки пред тој рок, а уште повеќе против судиите што ги прифатиле криминално подигнатите обвиненија.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by luxor on Саб Јун 15, 2019 7:18 pm

Секако дека секоја држава собира информации за останатите со цел да ги искористи во свој интерес. Твојот Грујо и бегалците во Грција азилот го плаќаат со издавање на осетливи информации за Македонија. За стеќа тоа веќе го знаеме и потребните мерки се преземени.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Нед Јун 16, 2019 6:13 pm

Тема е судството па да те потсетам на тоа што го прашав.

Зошто кога сега е јасно дека мандатот на СЈО за нови обвиненија е одамна истечен нема кривични пријави или друг тип на поведување одговорност пред соодветниот совет, против обвинителите што започнале постапки после тој рок, а уште повеќе против судиите што ги прифатиле криминално подигнатите обвиненија.
Какво е тоа владеење на правото кога тие што треба да го спроведуваат законот први го кршат и не се санкционирани за тоа?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by luxor on Нед Јун 16, 2019 7:10 pm

Затоа што лудаците од дпмне мора да одговараат за криминалот. Ете и Жмицко ветува соработка за влез во ЕУ а дел од тоа е и нов закон за СЈО.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Нед Јун 16, 2019 9:07 pm

Нов закон за СЈО требаше да има пред да истече рокот во кој обвинителството има право да подига обвинение. Не знам дали тие од СЈО што подигнаа обвиненија по истекот на рокот и судиите што тие обвиненија ги прифатија се лудаци или слушаа наредби на некој лудак, во кој случај треба да се сместат во лудница или се криминалци па треба да се сместат во затвор. Во најмала рака се неспособни па со привилегиран статус во однос на обвинетите (право на користење како доказ на криминално снимени разговори кои можеби потекнуваат од странски служби) не успеваат да докажат вина во законски предвидениот рок кој им беше познат кога стапуваа на новата должност. ЕУ не бара нов закон за СЈО. Ќе бидеш ли љубезен да напишеш која институција од ЕУ и кога донела такво решение. Во препораката нема такво нешто. Во секој случај не може ретроактивно да се менува закон, па застарено обвинение да се активира со закон донесен по стапувањето на сила на застареноста. Ако навистина има криминалци што требало да одговараат, а тоа не е сторено поради неспособноста на СЈО, не знам зошто ни е потребно такво обвинителство. Чудно е и тоа што очигледно сметаш дека ни во ДУИ, да не зборувам за СДСМ немало, нема и нема да има криминалци.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Teo on Нед Јун 16, 2019 9:13 pm

So sesrdno zalaganje na KPOSM i malku trgovija zakonot kje bide donesen. Prashanjeto e kolku dosledno kje se sproveduva.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Нед Јун 16, 2019 9:16 pm

Се носи нов закон за јавното обвинителство, не за СЈО кое треба да биде вклопено во уставните рамки. Сега е надвор од Уставот кој предвидува едно, а не две обвинителства.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by TRAJCHE on Пон Јун 24, 2019 3:37 pm

Ete toa e nezavisno sudstvo donesuva odluki samostojno a ne pod politicki diktat kako vo vremeto na Grujo.

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 IMG-20190624-153656-542
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 568
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Пон Јун 24, 2019 5:31 pm

ИСта одлука имаше и за поранешниот премиер Владо Бучковски. Во краен случај до одлуката на Врховниот суд пресудата е времена. Глупо е некој да отиде во затвор, а после евентуално Врховниот да го прогласи за невин. Само би требало да се определи рок во кој Врховниот треба да донесе одлука. Да не се чека до бескрај како во случајот со Бучковски.
За Врховниот суд мислам дека е нај независен споредено со другите судови. Ќе бидеш ли љубезен да наведеш некоја спорна одлука на судот во „времето на Грујо“ како што си напишал или пишуваш напамет, од хејтерство веројатно. Веројатно имаш верба во актуелното судство дека е независно. Ако не е така, не можеш да тврдиш дека ако некој порано осуден е невин или е ослободен затоа што е близок до сегашната власт.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by TRAJCHE on Пон Јун 24, 2019 5:40 pm

Slucajot so Kosmos na Canoski koj posle naracanite presudi da mu se ispolni zelbata na Grujo i da se srusi objektot padna vo Strazbur. A pogolemi hejteri i lazlivci od va dpmneovcite nema.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 568
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Вто Јун 25, 2019 6:22 pm

Не знам за што пишуваш. Нема пресуда од судот во Стразбур (со пребарување на Гугл - Стразбур космос Цановски). Ќе бидеш ли љубезен да дадеш некој линк да видам за каква пресуда станува збор. Знам дека Цановски велеше дека ќе тужи и ќе бара одштета од повеќе десетици милиони евра, но колку што знам судот за човекови права пресудува само за погрешна постапка на судот. Не разгледува материјални докази.
Во моментов се случува нешто револуционерно во македонското судство, веројатно под притисок на ЕУ. Утре судскиот совет ќе одлучува дали да ја казни судијката Добрила Кацарска за нејзиното водење на судењата по обвиненија од СЈО. А таа имаше „среќа“ да ги суди скоро сите случаи на СЈО до сега. Да не кажам неколкуте случаи за кои се потрошени цела ергела блиндирани Мерцедеси, колку што не чини СЈО. Седум Мерцедеса годишно.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by PRVOBOREC on Вто Јун 25, 2019 6:38 pm

И како ќе го спинувате тоа вие небањатите? Ако не ја разрешат судството е партизирано, а ако ја разрешат тогаш по никоја цена нема да признаете дека имаме правна држава и независно судство.

PRVOBOREC

Број на мислења : 1291
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Вто Јун 25, 2019 6:44 pm

Полесно е да поддржуваш опозиција. И СДСМ јадеше фекалии за наводно половина милијарда евра украдени пари годишно, а сега буџетот е поголем за 250 милиона (покачени даноци и акцизи) плус нели тие 500 милиона евра што наводно се крадеа треба да останат во буџетот бидејќи сега наводно не се краде, а резултати нема. Во времето на ВМРО немаше афера дека градоначалник (КУРТО) ги тепа граѓаните. Имаше афера дека градоначалник (МУРТО - од Муртино) бара на едно евро по едно евро кај Вицето и едно евро за црквата, но без тортура.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Teo on Вто Јун 25, 2019 7:17 pm

Bombite se pojavija za vreme na vladeenjeto na dpsmne. Mozhebi nemashe gradonachalnik da tepa no zatoa imavme mozhnost da chueme kako premier nareduva gradonachalnik da bide tepan.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Сре Јун 26, 2019 9:13 am

Ако во разговорот премиерот опцул и рекол треба да му е.... мамајката, сега ќе пишуваше, по муртинската логика наметната од Заев и милионите долари на Сорос за корупција на новинари, дека премиерот нарачал силување на мајката на тогашниот градоначалник, сега заменик во министерството за предавство.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by luxor on Сре Јун 26, 2019 9:58 am

Гледаш дека ти треба стручна помош? Никој на форумот не ја негира вистината, сите бараат одговорност од прекршувачите на законите, само ти си тој што брани криминалци. И да ви се вмешам во муабетот, нарачката за шамари од Грујокио беше математички прецизна што би рекол твојот нов чобан.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Сре Јун 26, 2019 10:29 pm

Ниту имаше шамари во општина Центар ниту некоја материјална штета поголема од ајде да кажеме 100 евра, што е многу помалку од штетата што ја направи Шарената револуција на пример. Да не зборуваме за штетата и загубените човечки животи што беа дело на ДУИ во 2001 година. Во т.н. бомби на Заев шамари се спомнуваат во фигуративна смисла.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by luxor on Сре Јун 26, 2019 11:45 pm

Тоа што неспособните дпмне - оФци не успеале да ја извршат наредбата не го менува фактот дека твојот пастир наредил физички напад на опозициски градоначалник.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by SHARENI on Пет Јун 28, 2019 11:49 am

Borbata protiv visokata korupcija dobiva na intenzitet.

Министерството за внатрешни работи утрово уапси поранешни високи функционери, административни службеници и лица кои вршат работи од јавен интерес, осомничени за злоупотреба на службената положба и овластувањата и за несовесно работење во службата.

https://kapital.mk/mvr-apsi-poraneshni-visoki-funktsioneri-administrativni-sluzhbenitsi-i-litsa-koi-vrshat-raboti-od-javen-interes/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 708
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Пет Јун 28, 2019 6:28 pm

Не навлегувам во самата постапка, односно дали ако ова се случеше (според договорот за пријателство со Бугарија) во времето кога сме биле наводно една држава денеска притворените ќе беа стрелани како младинците од Ваташа, односно дали се работи за вистински криминал или прогонување на опозицијата. Во секој случај јасно е се надевам дека и слепите ќе прогледаат дека нема потреба од специјално обвинителство затоа што истата работа (валкана или законска сеедно) може да ја заврши и нормалното обвинителство. Сите напори треба се усмерат кон подобрување на работата на уставното обвинителство наместо да има две паралелни од кои специјалното е исклучително скапа, а неефикасна забава за евроатлантската меѓународна банда и нивните вазали, која ја плаќаме ние, даночните обврзници во Македонија.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Teo on Пет Јун 28, 2019 7:51 pm

SJO e zamisleno kako institucija koja kje goni kriminal i korupcija na visoko postaveni politichari. Bez ogled dali bile ili se na vlast. Idejata e dobra, toa shto ako partijata na vlast do zavrshuvanje na sudskite procesi ja izgubila vlasta kaj nas se gleda kako progon na opozicijata e glupost.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 3 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот