Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СУДСТВОТО КАЈ НАС

Страна 4 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Пет Јун 28, 2019 8:30 pm

Партијата што остана на власт, ДУИ, не е прогонувана од СЈО. Во секој случај јасно е дека криминалот може и го гони и уставното обвинителство. СЈО имаше една предност, што можеше да користи незаконски снимени разговори како доказ и без материјални докази, но мандатот за тоа помина и во правна држава не може нешто што е застарено ретроактивно да се стави повторно во дејство. Не знам како е замислено СЈО, не сум видовит. Претпоставувам дека улогата му беше да овозможи промена на името на Македонија и кастрирање на македонската историја, идентитет и јазик. Но и таа улога е завршена. Не би ме изненадило да се поништи и Пржинскиот договор затоа што негова цел беше уривање на владата и воспоставување на вазалски режим што ќе го направи тоа што го направи и веќе нема што да прави за газдите.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by luxor on Пет Јун 28, 2019 8:39 pm

Ќе се согласите како попчиња и за СЈО, и за договорите со грците и бугарите. Преслатка ви е власта иако во догледно време немате никакви шанси.
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by osa on Пет Јун 28, 2019 8:52 pm

intersno shtotuku se mele po televiziite dali begalecot gruevski ke podnese baranje za apanaza? chitam i se mislam tolku li sovetnicite vo vladata nemoze da dadat predlog za izmeni na zakonot za pratenici i so tie izmeni da nemoze gruevski i tie lopovi kako nego shto veke se osudeni i poradi toa izbegale od drzavata ,da nemaat pravo na apanaza ....zarem sega ke se cheka ushte da ne pravi magarinja eden obichen lopov ???

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Пет Јун 28, 2019 10:30 pm

Со оглед на тоа дека Мерцедесот е тука и се користи, а за него е платена пазарна цена, тешко е да се зборува за криминал. Вие зборувавте и за наводно нарачани шамари за поранешниот градоначалник на општина Центар, а на него не може да му се удри шамар затоа што нема образ. Ѓон.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by luxor on Пет Јун 28, 2019 11:31 pm

Се сеќаваш ли како тресеше зелени дека Павле треба да се откаже од апанажа за да докаже дека е чесен, лицемеру со двојни аршини. И писле дммне - оФца. Е па оФца.
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Сре Jул 03, 2019 11:10 am

Апанажа не доделува судот, па не знам зошто пишуваш за неа на оваа тема. Зошто не напишеш за тоа што обвинителството уште не го има повикано Драги Рашковски на информативен разговор да објасни што е тоа вообичаена провизија од 10 до 15% или за полесниот случај, говорот на омраза кон Ромите и Италијанците кои ги нарекува Цигани.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by luxor on Сре Jул 03, 2019 2:20 pm

Судот не покренува ниту обвиненија, уште помалку води истрага врз основа на незаконски докази, а најмалку повикува некого да објаснува нешто од нелегални аудио снимки.
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by OPOZICIONER on Чет Jул 04, 2019 12:39 pm

Sudot denes gi oslobodi Latas i brakjata. Jasno e deka nezavisnoto sudstvo pocna da funkcionira.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Чет Jул 04, 2019 1:00 pm

Основната цел, отстранување на Латас од позицијата главен уредник на Сител е остварена. Во Македонија повеќе од половина, 52% од медиумите се под судска постапка од страна на власта или приватно од функционери во власта.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by OPOZICIONER on Чет Jул 04, 2019 1:06 pm

Lazna vest e toa za 52%.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by SHARENI on Чет Jул 04, 2019 1:26 pm

Nema ni pet a ne pedeset i dva. Lazat obiduvajki se da se prikazat kako zrtvi.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 708
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Чет Jул 04, 2019 9:18 pm

Пренесов објавени податоци од друг. Да се вратам на случајот Тревник. Смешно е што има(ше) обвинение против Латас и неговите браќа, а нема против тие што доколку имало криминал тоа го дозволиле. Нема обвиненија ни за повеќето стотици дивоградби во Охрид и којзнае колку илјади низ цела Македонија.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Teo on Чет Jул 04, 2019 9:32 pm

Nema nitu da ima. Sepak toa ne go opravduva shirenjeto lazhni informacii za sudski postapki protiv mediumite.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Пет Jул 05, 2019 11:26 am

Гледам дека и адвокатот Давидовиќ не очекувал од СЈО да се бави воопшто со ситен криминал доколку воопшто постои, односно како што тој вели со викендичките на Латас или со гаќите на Ивона, туку со евентуален криминал на функционери, посебно високи. Власта ги замолче Латас и Ивона, ако тоа и беше целта.

https://expres.mk/advokatot-davidovikj-za-sjo-vikendichkite-na-latas-i-gakjite-na-ivona/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by luxor on Пет Jул 05, 2019 11:38 am

Ајде не лажи, и Павловиќ и Ивона се активни во медиумскиот простор.
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Пет Jул 05, 2019 7:09 pm

Да, но наместо во телевизија со повеќе стотици илјади гледачи се појавуваат во печатен медиум со неколку илјади читатели.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Teo on Пет Jул 05, 2019 7:27 pm

Na karierata na sekoj poltron i doagja kraj koga togash. Starite dzvezdi zgasnuvaat novi se ragjaat, zhivotot teche.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by SHARENI on Пон Jул 08, 2019 11:36 pm

Kakvo bilo sudstvoto za vreme na dpmne govori obvinenieto protiv Pancevski.

Поранешниот претседател на кривичен Владимир Панчевски е обвинет за местенки на 50 судски предмети кои ги делел под рака. Наместил два предмети на СЈО кај судии по негов избор. Наместо АКМИСОТ или електронскиот систем по случаен избор да одлучи, Панчевски како шеф на најголемиот суд во земјава обвиненијата ги дал кај судијките Татјана Михајловска и Лидија Петровска. На Михајловска случајот за нарачаните шамари од Никола Груевски или познато како „Насилство во Центар“ , а кај Петровска заврши Тврдина 2- случајот во кој му се судеше на контраразузнавачот Горан Грујевски и вработените од УБК. Но ова биле само два од вкупно 50 „штелувани“ предмети, а според обвинителството шемата била следна :

https://www.24.mk/details/obvinenie-za-eks-pretsedatelot-na-krivichen-panchevski-za-akmisot
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 708
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by osa on Вто Jул 09, 2019 12:01 am

bravo majstore , i ova ke se najde nekoj da go brani ? i ovaa vistina e lazna ?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Вто Jул 09, 2019 11:50 am

Колку што читам од веста до која даваш линк такви пропусти имало и сега, а наводно ги решил новиот претседател на судот. Јас мислам дека пропустите ги решил некој програмер за кого се надевам дека нема да си замине од земјата, а не претседателот на судот. Зошто тоа не е направено порано и зошто за Панчевски тоа се смета за прекршување на законот, а за Џолев како техничка грешка ќе дознаеме во иднина кога судството се надевам ќе почне да работи без партиски притисоци. За да можам да дискутирам треба да знам кои предмети се наводно местени кај некој судија и какви се пресудите по истите. Вака можеби се работи за чиста политичка пропаганда на власта која според сите релевантни фактори има влијание врз судството, па и врз ОЈО кое наводно обвинува. Да почекаме. Доколку се утврди дека Панчевски влијаел на пресудите, нормално треба да си одговара. Но не би ме изненадило доколку утре пред суд се најде обвинителот што сега го обвинува.
Имате ли информации за какво рекетирање во кое е замешана и Катица Јанева се зборува низ градот?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by luxor on Вто Jул 09, 2019 12:09 pm

Доста тресеш зелени. Панчевски давал писмени налози кој судија кое дело да го суди а не го користел акмисот. Што значи нема грешка во компјутерскиот систем.
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Вто Jул 09, 2019 9:33 pm

Имаше сомнеж за злоупотреби со 860 предмети, но тоа не се докажало дека е незаконски, туку технички недостаток кој го наследил и решил сегашниот претседател на Кривичен Иван Џолев.

Ова е цитат од веста за која е даден линк на форумов.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by luxor on Вто Jул 09, 2019 10:02 pm

Панчевски не е обвинет за грешките во системот туку за директни наредби за давање предмети на подобни судии. Џабе ти се спиновите.
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by трендафил on Сре Jул 10, 2019 8:12 am

Ќе видиме во пресудата доколку биде прифатено обвинението. Да напоменам и дека комисијата што го има донесено заклучокот и обвинителството кое го има поднесено се под контрола на Заев, па не може баш 100% да им се верува. Треба да се утврди и дали во времето кога се правени, ако се правени, директни доделувања на предмети системот воопшто работел. Доколку Панчевски или било кој обвинет е виновен, треба да одговара, но во фер постапка, рамноправна со другите. Не може за Заев на пример да се отфрли како доказ легално направена снимка, а за друг да се користат криминално снимени и поминати низ раце на некој (Заев) кој има полза обвинетите да бидат осудени и кој со селективна примена на тие снимки всушност и дојде на власт.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by luxor on Сре Jул 10, 2019 9:24 am

Се тоа се утврдува во судската постапка, дотогаш се почитува презумпција на невиност.
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СУДСТВОТО КАЈ НАС - Page 4 Empty Re: СУДСТВОТО КАЈ НАС

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот