Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by osa on Чет Јун 08, 2017 8:14 pm

Предлогот на Владата пристигна во Советот на обвинители – Се собираат потписи Фетаи да го замени Зврлевски
Jun 8, 2017 569 0
АКЦИЈА Facebook Twitter
Предлогот за разрешување на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски стаса до Советот на јавни обвинители. За ТВ21 ова го потврди првиот човек на советот, Петар Аневски, кој вели дека идната недела ќе биде разгледан предлогот.

„Денеска го добивме предлогот од Владата за разрешување на Јавниот државен обвинител, Марко Зврлевски, и за вторник ја закажавме седницата на Советот на јавни обвинители. Сигурен сум дека до крајот на законски предвидениот рок од 15 дена, ќе го доставиме нашето мислење во врска со предлогот за разрешување“, изјави Петар Аневски – Претседател на совет на јавни обвинители.

Иако во телефонскиот разговор Аневски рече дека во моментов не може да каже дали одговорот ќе биде позитивен или негативен, сепак вчера во изјава за медиумите рече дека Зврлевски перфектно ја работел својата работа.

Премиерот Зоран Заев, кој прв ја побара оставката на Зврлевски и иницираше негово разрешување, вели дека посакува експертско решение за оваа позиција. Во отворената емисија со уредници на девет телевизии емитувана на МТВ во вторникот, Заев рече дека предлог за прв човек на државното јавно обвинителство може да даде и СЈО.

“Нека биде експертско решение. Ние викавме на предлог на опозицијата. И опозицијата ќе има шанси да предложи како што имаат шанси да предложат факултетите, обвинителството, Специјалното Јавно Обвинителство, адвокатската фела, сите кои што можат да бидат активни чинители во овој процес“, изјави Зоран Заев на – 06.06.2017.

Во меѓувреме, на социјалните мрежи покрената е петиција со која се бара поддршка за специјалната обвинителка, Фатиме Фетаи да биде наследничка на Марко Зврлевски.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by osa on Чет Јун 08, 2017 8:15 pm

sekoja chest za toj shto pokrenal takva peticija ...ajde site da ja poddrzime Fatime Fetai ,no jas bi se soglasila i Besa Arifi da bide predlozena i izbrana ..mnogu e dobra

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by трендафил on Чет Јун 08, 2017 8:38 pm

А зошто не Катица Јанева. Сте договориле ли дека обвинителот мора да е Македонец од албанската етничка заедница. Слушам дека и во ЕЛЕМ, УЈП треба да дојдат луѓе од реформската ДУИ.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by osa on Пет Јун 09, 2017 1:08 am

Граѓаните со онлајн петиција бараат Фатиме Фетаи да биде јавен обвинител

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски 20170608115106

Со онлајн петиција се бара Фатиме Фетаи, обвинителката од СЈО да биде јавен обвинител.

„За правда во Македонија. Граганска петиција за предлог на Јавен Обвинител на Р.Македонија. Правда за секого! Правичност кон секого!“- е мотото на петицијата.

Повеќе од 200 граѓани досега ја потпишале он-лајн петицијата за назначување на обвинителката Фетаи за републички јавен обвинител.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by nino on Пет Јун 09, 2017 1:28 am

каде и каква е таа онлајн петиција. онлајн петиција јас мислам не значи ништо.
земите лист хартија и пенкало и собирајте потписи.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by osa on Пет Јун 09, 2017 8:18 am

eh ne zezaj imash link i moze da ja potpishesh taa peticija ...mnogu e lesno ...posle samo ke se prilozi na usb i tolku ...sega e napredna tehnologija ,no se soglasuvam i so tebe za listot hartija

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by nino on Пет Јун 09, 2017 9:33 am

дали некој ќе ја уважи таа онлајн петиција?

а ја линк не гледам

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by defo on Саб Јун 10, 2017 5:25 pm

Се знае Зврле на топло, Фатиме или Катица нов ОЈО. СЈО затвораме.

defo

Број на мислења : 2400
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by osa on Саб Јун 10, 2017 9:20 pm


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15941
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by Kalinda on Саб Јун 10, 2017 10:00 pm

Незнаете да работите
на компјутер ,
а сакате држава
да водите !
Срамота и беда ,
друг збор нема .
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 486
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by трендафил on Саб Јун 10, 2017 10:33 pm

Бидејќи прво треба да се разреши Зврлевски не знам зошто би се правело тоа. Дали затоа што не е член на Алијансата на Албанците, ДУИ или СДСМ. Да не кажам затоа што станува на македонската химна, за разлика од реформистот Зијадин Села.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by PRVOBOREC on Нед Јун 11, 2017 12:05 pm

Објаснување за лоботомираните во жолтата куќа: Зврле ќе се разреши затоа што е криминалец и соработник на криминалците.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1296
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by трендафил on Нед Јун 11, 2017 3:53 pm

Токму тоа и прашувам. Од според твојот господар многуте криминали наведи барем еден, па да можеме да дискутираме. Јас за Заев еве ќе наведам дека бараше по едно евро кај Вицето и плус едно евро за црквата на секое евро уплатено на општината.Кај нас еден криминаклец бара разрешување на обвинителот што го гони за поткуп, а вие барате на негово место да дојде обвинителка што практично го амнестираше Заев за соработка со странски служби во уривање на владата.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by defo on Нед Јун 11, 2017 6:03 pm

А Нешковски, а Тамара...а Кумановски настани????
Кај е Зврле................????

Ми Текна на Ромски Бал

defo

Број на мислења : 2400
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by трендафил on Нед Јун 11, 2017 8:31 pm

Не може обвинителот да измислува обвиненија по нарачка. Колку што ми е познато такво нешто нема за овие случаи направено ни СЈО. Во случајот со Нешковски, Бог да го прости, убиецот е осуден, во случајот со Тамара, Бог да ја прости, можеби би требало да се подигне обвинение за родителска негрижа затоа што мајката кога се разболела од воспаление на белите дробови не ја однела на лекар, но преголема е загубата на сопственото дете за да има дополнителна казна. За Куманово судењето е во тек, па не би сакал да коментирам.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by Teo on Нед Јун 11, 2017 9:27 pm

Pochituvan Trendafile prestani bre da jadesh burek za smrtta na devojcheto...Toa prvo...A vtoro, vnimavaj shto posakuvash...Na Melnica toa i se ostvaruva...

Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by трендафил on Вто Јун 13, 2017 11:23 pm

Советот на обвинители, за кого актуелната власт тврдеше дека е под контрола на ВМРО го одобри разрешувањето на обвинителот Марко Зврлевски. Дали сега треба да мислиме дека вработените во правосудството работат за било кој што е на власт.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by OPOZICIONER on Сре Јун 14, 2017 10:27 am

treba da mislime deka stravot od familijata popusta i Makedonija konecno se vraka vo normala.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by трендафил on Сре Јун 14, 2017 10:45 am

Но се зајакнува стравот од Заев и Верушевски. Не кај македонскиот народ кој отрпнал и не се плаши од ништо, туку кај господарите од т.н. меѓународна заедница. Бидејќи темава е за обвинител, јасно е дека проблемите со правосудството не се во однос на опозиционерите и сиромашните, туку во однос на богатите што се спремни да платат за да не одговараат и во однос на власта. Јасно е дека ДУИ веќе беше и останува недопирлива за законот, а сега тоа станува и СДСМ. Кај нас секоја власт го става под капа правосудството. Исклучок беше СЈО кое работеше исклучиво против тогашната власт, а сега опозиција. Постоење на две обвинителства што ќе ја гонат опозицијата, а ниту едно што ќе ги гони криминалците од власта не е владеење на правото. Сега ќе се следи на пример случајот Поткуп со тоа едно евро кај Вицето и едно принудно исплатено за црквата. Ќе ве изненади кога тоа ќе ви го направи Рајнхарт Прибе. Можеби откако ќе се обидете да ни го смените името и нема да има повеќе мешање на странци ако народот си ја земе работата во свои раце. А до тогаш не верувам ни дека многу ќе ве закачаат. Лидерот на слободниот свет Владимир Путин во своето интервју за американската мрежа Шоутајм вели дека нема сојузници на НАТО. Има само вазали на САД. Дали е во право?

https://www.facebook.com/SputnikNews/videos/10155233410926181/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by luxor on Сре Јун 14, 2017 10:57 am

Значи Путин е твојот нов идол Трендо? Добро си избрал, засега сеуште не се глада крајот на неговата диктатура. Но кога тогаш........
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by трендафил on Сре Јун 14, 2017 2:20 pm

Очекував одговор на тоа што СДСМ сега го партизира судството почнувајќи од обвинителството, па ќе нема кој да ги гони криминалците од СДСМ, ДУИ и другите од власта. На пример ЗОран Заев за тоа што за едно евро државно земјиште бара по едно евро за себе (да се уплати кај Вицето во менувачница) и изнудува уште по едно евро за црквата. Не ќе има ниту кој да ги гони Али Ахмети и Муса Џафери за поткупот што го имаат примено од Телеком и за што во САД има пресуда за тие што го дале поткупот.
Наместо тоа гладам дека си ми се фатил за Путин. Што се однесува до Путин човек може да го мрази, но не може да не го почитува како еден од светските лидери. Иако за почитувачите на црпнатиот самопрогласен реформатор тој не е дел од меѓународната заедница, туку тоа се само тие од Луксембург и од поголемите земји членки на НАТО. Јас лично не верувам во црпнати политичари, а не секој лидер му го ценам секое дело посебно.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by PRVOBOREC on Сре Јун 14, 2017 4:02 pm

Морам бе да изразам восхит кон перачите на мозок од центарот за лаги и манипулации, одлично си ја вршат работата а на лоботомираните од нив спас повеќе им нема. А за небањатиот еве една информација, не можеш бе да партизираш партизирано судство од небањатите. Значи се што следи ке биде департизација и ослободување на судството од мафијашите.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1296
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by трендафил on Чет Јун 15, 2017 7:34 am

Дали тоа ќе ќе биде или не ќе видиме. Пред се од предметот Поткуп каде што имаме видео снимено во согласност со законските прописи во кое Заев бара на едно евро за плацот да се уплати уште едно евро во менувачницата на брат му Вице (веројатно за купување на телевизија 24 вести) и се изнудува уплата на уште по едно евро за црквата. Таму Заев зборува и дека така постапувале и други што купувале државно земјиште во Струмица. Ако Заев биде осуден за ова дело, и јас и цел свет ќе верува дека судството станало независно. Потоа тука е и ДУИ. Во САД директорите на Маѓар Телеком се правосилно осудени затоа што на Али Ахмети и Муса Џафери им исплатиле по 2,5 милиона евра за да продолжи незаконски монополот на Телеком во Македонија. Ќе видиме што ќе направи нашето обвинителство и судовите.  Ако не направи ништо ЌЕ значи дека судството е партизирано и понатаму од власта што во моментот е власт.
Јас моите ставови ги градам според потезите на власта. На пример по тоа што одговорниот пред се за настаните на 27 април но и за комедијата со валканиот мерцедес досегашниот министер за внатрешни Нухиу, сега станува заменик. Нели тврдевте дека општина Центар е слободна територија откако градоначалник стана Жерновски. Јас во Чаир не знаев дека сум на слободна територија од 2005 година кога градоначалник стана и уште е Изет Меџити од реформската ДУИ. Еве како изгледаше реформскиот Чаир вчера. На 1.5 километар од центарот на Скопје, односно што направи ДУИ за македонците од албанско потекло кои пред се живеат на улицата што е снимена.

https://www.facebook.com/Almakos1/videos/1719422371431941/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by Teo on Чет Јун 15, 2017 2:57 pm

Pochituvan Trendafile, Nuhiu e odgovoren za nastanite od 27 isto kolku i machkite koi go izgrebale mercedesot...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by трендафил on Чет Јун 15, 2017 9:10 pm

Не сум толку сигурен во тоа. Има индиции дека тој знаел дека ќе се избира надвор од процедурите претседател на Собранието, а тоа не им го пренел на своите потчинети одговорни за обезбедувањето на истото. Иако се подразбира дека пишувам за политичка, а не за кривична одговорност. За случајот со мерцедесот можеби има и кривична. Повеќе кај Спасовски отколку кај неговиот заменик.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски Empty Re: ФАТИМЕ ФЕТАИ на местото на Зврлевски

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот