Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

+2
Luxor
Dino
6 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by Dino Чет Јун 15 2017, 18:06

ako e tocno ova togas brgu ke go vidime grujo kako se vraka na vlast

http://prizma.mk/belize-vrska-pomegu-partnerot-na-angushev-eksfunktsioner-od-vmro-dpmne/

Белизе-врска помеѓу партнерот на Анѓушев и ексфункционер од ВМРО-ДПМНЕ

Dino

Број на мислења : 622
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by Luxor Чет Јун 15 2017, 18:33

Чесниот вицепремиер за економски прашања Анѓушев, свесно лажел за оф-шор сметките и фирмите на дпмне. Тешко на економијата со вакви вицепремиери. А богами и на Македонија кога ќе го вратат Грујо на власт, затоа што тие тројански коњи само затоа и служат. Би сакал да знам дали Заев е свесен за своето опкружување и ако е што мисли колку ќе се задржи на власт со грујовистички методи и со грујовисти во власта кои ќе продолжат по старо.

„Сопственик на фирмата од Белизе е бизнисмен од соседството, мој пријател, меѓутоа не можам да ви кажам кој е. Тој нема никаква врска со сите оние што во Македонија се поврзуваат со офшор-капиталот од Белизе“, тврдеше Анѓушев.

Нашето ново истражување околу офшор-партнерот на Анѓушев („Макинвент“) упатува кон бизнис-релациите на ексфункционерот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Здравев кој беше директор на државната компанија за пренос на струја МЕПСО и претседавач на  Советот на општина Центар.

Документите од Централниот регистар укажуваат на повеќе врски на „Макинвент“со фирмата „Мелимејт“ за која БИРН пишуваше и ја поврзуваше токму со Здравев.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6356
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by Luxor Саб Јун 17 2017, 18:07

Продолжува сагата на Анѓушев. Веројатно навикнат на недопирливост додека им служеше на поранешните газди мафијашите  од дпмне во нивни дпмнеовски стил од позиција на власт како вицепремиер во новата влада се обидува да цензурира независен медиум чиј придонес во борбата против фамилијата е неспорен за разлика од матната улога на Анѓушев во криминалите на дпмне со офшор фирмите од Белизе.

Анѓушев ги нападна медиумите без да понуди вистински одговори

По објавувањето на нашиот текст „Белизе-врска помеѓу партнерот на Анѓушев и ексфункционер од ВМРО-ДПМНЕ“ добивме повици и реакција од ПР-компанијата што ја застапува фирмата „Феро Инвест“ на вицепремиерот Кочо Анѓушев со барање да го смениме насловот и да го отстраниме неговото име.

Тоа нема да го сториме од повеќе причини.

Насловот како и самиот текст се базираат на факти и на документи и барањата за промена на наслов во отсуство на демант може да се протолкуваат само како обид за цензура и мешање во уредувачка политика, што е неприфатливо.

Се надевам дека Заев ќе се освести и ќе ги опдржи ветувањата дадени пред изборите.

Новата влада, каде Анѓушев има висока позиција меѓу другото вети дека нема да дозволи скриено сопствеништво во даночни оази како Белизе. БИРН пред две години пишуваше дека компанијата-партнер на Анѓушев е од Белизе и сега кога тој е на функција повторно побаравме одговор кој е вистинскиот сопственик на таа фирма.

Целата сторија со линкови до генезата можете да ја прочитате  ОВДЕ
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6356
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by Dino Саб Јун 17 2017, 21:16

ne ja otrvoriv jas temata ama ako zosto eve onoj gero pocnal da go brani angusev od petni zili. prvo go branese hipo pesevski koga vregase novinarki, sega angusev so ofsor kompaniite pa gerovski bil opozicioner. mene poveke mi lici deka bil ufrlen od grujo vo opozicijata. a najmnogu mi preci sto angusev se pretstavuva kako nekoj nezamenliv vo vladata i superuspesen biznismen. pa i na najglupiot da mu dades monopol za uvoz na struja so obvrska da bide kaver za kriminalite na vlasta so uvozot na struja i toj ke bide uspesen. a za nezamenlivost vo vladata pa do koga ke pravime kultovi na licnosti be? ili za gerovski sekoj sto ima pari i go potplaka e kultna licnost?

Dino

Број на мислења : 622
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by PRVOBOREC Саб Јун 17 2017, 21:43

Ајде бе не се жести толку, а што мислеше ти кога и како Геровски го стекна сопственото богатство.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2115
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by Luxor Нед Јун 18 2017, 10:39

Биљана Секуловска

Пред некој ден прочитав на порталот “Призма” дека вицепремиерот Анѓушев одбил да им соопшти кој е вистинскиот сопственик на фирмата “Макинвент” со седиште во Белизе, а со која фирмата на Анѓушев- Фероинвест  е во партнерски односи во 2015.

“Офшор-партнерот на Анѓушев („Макинвент“) упатува кон бизнис-релациите на екс функционерот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Здравев кој беше директор на државната компанија за пренос на струја МЕПСО и претседавач на  Советот на општина Центар.

Документите од Централниот регистар укажуваат на повеќе врски на „Макинвент“со фирмата „Мелимејт“ за која БИРН пишуваше и ја поврзуваше токму со Здравев”. (извадок од текстот на Владо Апостолов на “Призма” )

После овој текст, Анѓушев  изјавува дека новинарските истражувања за него се инструирани од некои центри. Веројатно мисли на овие текстови на БИРН од пред две години.

Како што реков, не се сомневам  во радоста на некои луѓе да имаат многу пари, најмногу пари, бескрајно пари. Да се поседуваат пари можеби звучи како евтина музика за оние кои ги собираат, како да се каменчиња, песок, разнобојни салфетки, значки со ликот на Ленин и другарот Хрушчов.

Се разбира дека тоа не мора да биде така- парите купуваат и моќ, нелагодност, немир, ароганција, ум, генијалност, пропаднат живот, скршени души. Се зависи кој ќе избере од оваа кошница која им го исполнува очајот или пак соништата, но не само нивните.

Според неофицијалните информации кои ги слушам, Анѓушев додека бил бизнисмен оставал зад себе и добри дела со насобраните пари, стекнати со труд, ум и вештини разни.

Во изборот на добри дела сега ситуацијата пред него е сосема поинаква. Тој стана дел од Владата на Заев, таа иста Влада, која се заколна во се што мора една власт: да се служи на граѓанинот, да се биде отворен, транспарентен, отчетен, чесен во секој поглед, доблесен, компетентен и посветен, затоа што власта и поинаква не смее да биде.

Во таква Влада, онаа на Заев, Анѓушев одбива да даде најобична информација- за сопствеништво на фирма која во 2015 била во Белизе, а со која има тој партнерски односи. Дополнително, во таква Влада, онаа на Заев, Анѓушев обвинува медиуми дека се инструирани од некои центри, тогаш кога објавуваат информации за неговите бизниси.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6356
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by Luxor Пет Јун 30 2017, 16:26

Ѓубрето дпмнеофско останува ѓубре и кога некои луѓе, за пари, пријателство или не знам ти што ќе се обидат да направат човек од него. Ќе ја донирал платата моронот. Која плата? Таа што незаслужено го наместија да ја зема од народни пари? Затоа што единствена заслуга за Македонија му е што за време на диктатура и заробена држава спечалил 28 милиони евра, и тоа сигурно не се сите пари со оглед на партнерите од Белизе. И што ќе може максимално да си го помага сопствениот бизнис од позиција на власт и со новата гарнитура, без оглед што лично не ги раководи фирмите. Тоа е и најсмешното во целата работа, демек јас не ги раководам и готово. А што како сопственик нема да  го зема ќарот? Или ке отстапи некој бизнис на некоја друга фирма освен неговите, оти он не ги раководи и не му е гајле за нив дали работат, дали пропаѓаат и дали заработката им е пет или петстотини посто. И сега со дпмнеофски финти, демек народен човек а у ствари режимски полтрон и популистче во обид. Што не донираше од неговите, туку тоа го прави од народните пари? Спие ли пиарот на СДСм не знам ама знам дека ова е втора поголема бламажа после мерцедесот. А ако се потпираат на нивниот идеолог Геровски кој од петни жили го брани новопечениот демократ со дпмнеофскиментален склоп, нека се сетат дека Геро изигруваше дрвен адвокат и на Хипо Пешевски. И дека за него бизнис соработката со пониските ешалони од власта на дпмне не е проблем. А тоа што вистинските  газди се оние од врвот, па кому му е грижа за тоа. Знае Геро кај се парите и дека против нив не се оди. Да не му го сјебаа газдата Велија заради преголемите апетити сеуште ќе објаснуваше зошто Грујо е успешен премиер.

http://plusinfo.mk/vest/119260/angjushev-kje-ja-donira-vicepremierskata-plata-za-socijalci-i-za-studenti
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6356
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by Dino Нед Jул 02 2017, 11:14

Go ebavme ezot i demokratijata odi u kurac.

http://plusinfo.mk/mislenje/3000/od-ofsajd-gol-ne-se-vazi

Dino

Број на мислења : 622
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by PRVOBOREC Нед Jул 02 2017, 11:17

Чудно како Героски манипулира. Од една страна не сакал да ја напаѓа владата а од друга врши медиумски притисок врз премиерот да прифаќа решенија наметнати од диктаторските профитери.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2115
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by Dino Нед Jул 02 2017, 11:19

Ostaj drugo Zaev trebalo da se pravda pred Angusev za kadrovskite resenija. I od kaj naednas Gero znae tolku jasno so misli Angusev?

Dino

Број на мислења : 622
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by PRVOBOREC Нед Jул 02 2017, 11:23

Страшно како во Македонија мафијашите се поврзани и испреплетени како црева во гушењето на слободната новинарска мисла. Се нашол еден слободоумен новинар на Слободен печат да напише нешто што не им одговара бна здружените апаши кои конечно се пикнаа во власта и веднаш скокаат газди, директори, уредници.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2115
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by SHARENI Нед Jул 02 2017, 11:29

otsabajle ste ja pocnale kaj sega najdovte deka site se isti?
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 803
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by Dino Нед Jул 02 2017, 11:31

Kako ne se? Pisal novinarot i Gero ripa ko zaklana kokoska, izvini Angusev zgresile ovie moite.

Dino

Број на мислења : 622
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by SHARENI Нед Jул 02 2017, 11:36

sekoj ima pravo na svoe mislenje zatoa ima sednici na vlada
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 803
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by PRVOBOREC Нед Jул 02 2017, 11:36

Гледано од страна не само да се работи за цензурирање на новинарска мисла туку знаејки ги околностите како да се спремаат тендерчињата од ЕЛЕМ и МЕПСО кои беа стопирани точно од Анѓушев да мора да се доделат на однапред познати фирми од Белизе во сопственост на НН личности па затоа мора да се протуркаат кадровските решенија на вицепремиерот. Организирање група за ограбување на граѓаните во зачеток. Страшно ќе биде ако во ова учествуваат и други луѓе од владата и СДСМ.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2115
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by Dino Нед Jул 02 2017, 11:38

si pisav jas ako odi taka eve go Grujo puemieu.

Dino

Број на мислења : 622
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by SHARENI Нед Jул 02 2017, 11:39

ama pretpostavki se ova i konstrukcii. os kaj sega naednas vladata so pred mesec dojde na vlast kriminalna?
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 803
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by Dino Нед Jул 02 2017, 11:42

Pa od tamu so kriminalci primaat vo nea. Koj cesen biznismen napravi 28 milioni i toa samo i edinstveno za vreme na vladeenjeto na Grujo?

Dino

Број на мислења : 622
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by Dino Нед Jул 02 2017, 11:49

Site placevte diktatura, zarobena drzava a vasite biznismeni koi gi stavata vicepremieri milioni pravele. Ili lazete i ne bilo diktatura i zarobena drzava ili vasiot vicepremier rabotel za diktaturata gi podmituval ili im perel pari za da moze da ostvari takov uspeh vo vreme koga po vas biznisot bil reketiran i ne znam sto.

Dino

Број на мислења : 622
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by SHARENI Нед Jул 02 2017, 11:57

ne mozam da procenam sega sto se slucuva ama za kratko ke vidime koj ke go vodi elektrostopanstvo i ke mozeme da razgovarame
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 803
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by nino Нед Jул 02 2017, 13:26

ваквите криминалци профитери ќе бидат дел од секоја влада.
сигурно и Камчев сега преговара и се ценка за да стане дел од сегашнава банда на власт.
мафијашка борба за моќ и пари е ова кај нас.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by трендафил Нед Jул 02 2017, 19:25

Анѓушев беше од екипата на Љубчо Георгиевски, па сега припаѓа нормално на екипата на Сорос која е сега во владата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 9824
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by nino Пон Jул 03 2017, 01:27

трендафил напиша:Анѓушев беше од екипата на Љубчо Георгиевски, па сега припаѓа нормално на екипата на Сорос која е сега во владата.
а вашиот миленик Груевски од која екипа беше? не беше од на Љубчо екипата?

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by Dino Пон Jул 03 2017, 12:56

Se posra Gero os Angusev veke degutanten stanuva. i so ako0 se povlekol ne e uste toj gazdata i nerma da si mesti tenderi za zarabotka? ebati bandata platenicka.

http://plusinfo.mk/vest/119454/angjushev-se-povlece-od-upravuvackite-strukturi-vo-negovite-kompanii

Dino

Број на мислења : 622
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by трендафил Пон Jул 03 2017, 20:00

nino напиша:
трендафил напиша:Анѓушев беше од екипата на Љубчо Георгиевски, па сега припаѓа нормално на екипата на Сорос која е сега во владата.
а вашиот миленик Груевски од која екипа беше? не беше од на Љубчо екипата?
Груевски и ЉуБчо не се во ист тим сега повеќе од сигурно, а Анѓушев е во ист тим со лидерот на ВМРО-НП. Еве овде вашиот Љубчо му дава поддршка на вашиот црпнат пастир и наш премиер за „заедничката“ историја со Бугарија.


Што се однесува до повлекувањето на Анѓушев тоа е како што Заев беше нели успешен бизнисмен, а сега во анкетниот лист нема пријавено дека поседува своја фирма. Се надевам дека Кочо не е дојден во владата за да ги продаде македонските хидроцентрали, посебно не во соработка со избрканиот директор на Електропривреда на Србија, Александар Обрадовиќ, кој веќе доби македонско државјанство и се зборува дека ќе биде поставен на местото директор на ЕЛЕМ. Дали СДСМ спрема уште еден бонбона бизнис

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 9824
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен Empty Re: Анѓушев - грујовистички профитер или чесен бизнисмен

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот