Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ново задолжување

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Ново задолжување Empty Ново задолжување

Пишување by трендафил on Вто Aвг 08, 2017 8:31 pm

Задолжувањето заслужува нова тема. Не знам што јадеше СДСМ кога критикуваше за задолжување и ветуваше дека ако дојде на власт нема да го прави тоа, На македонски тоа што го јадеше изгледа почнува со буквата г, а на латински со ф.
Денеска имаме ново задолжување во износ од 30,4 милиони евра, а бараше 34,7 милиона, но банките не беа спремни да дадат толку. Просечното задолжување на новата влада е околу 60.000 евра на секој час, односно нешто под 1,5 милиона евра на ден.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6678
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил on Чет Aвг 10, 2017 9:50 pm

Алијансата на Албанците, ДУИ и СДСМ повлекоа 126 милиона евра од девизните резерви. Па дневниот просек на трошење пари надвор од приливот во буџетот достигнува 227 милиона евра за 72 дена или 3.152.778 дневно, односно 131.366 евра на час или 2.189 евра на минута. Вие подобро знаете, нели вашиот пастир и неговите апостоли јадеа фекалии за поставување на бројчаник на Триумфалната капија на кој ќе се гледа колкав е јавниот долг. Се крие и зошто се трошат парите, затоа што со ребалансот на буџетот се кратат ставки за капитални проекти, инвестиции во образованието и здравството, но и во локалната самоуправа.
Дали е на повидок грчко сценарио?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6678
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Teo on Нед Aвг 13, 2017 1:18 pm

Eve gledash li sega pochituvan Trendafile kolku shteta i nanesovte na Makedonija shto novata vlada mora da se zadolzhuva 2.189 na minuta za da gi vrati  na doveritelite parite shto vie gi ukradovte od makedonskiot narod...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил on Нед Aвг 13, 2017 3:07 pm

Наместо да пишуваш на памет и да тресеш зелени, погледни го ребалансот на буџетот за да видиш дека нема стари долгови, освен тие што веќе од старата беа испланирани во буџетот, но со помало задолжување. Владата очигледно ги троши парите за партизација и вдомување на соросоидите кои повеќе не се финансирани од администрацијата на САД (на Џорџ Сорос му е прекинат дотурот на државни пари).

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6678
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Teo on Нед Aвг 13, 2017 8:53 pm

Shto ima da gledam vo rebalansot...Samo budala mozhe da misli deka vo rebalans na budzhetot vladata kje uspee da gi vpishe site dolgovi shto gi napravivte za da im go napolnite dzhebot na pastirot i familijata...No verojatno vo presudite za dolgogodishna robija na vashite pastiri kje gi najdeme i tie podatoci...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил on Пон Aвг 14, 2017 3:33 pm

Кога следиш информации само преку медиумите што дупат на голо, нели за вас другите се куртон медиуми, не ме чуди и што го мислиш тоа што го мислиш. Сега не те интересира задолжување, лагите за наводни фантоми со кои два пати се одложија изборите додека не се обезбеди нивен фалсификат ...

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6678
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил on Пон Aвг 14, 2017 3:57 pm

За утре е предвидено ново задолжување од 44,7 милиона евра. Нема да бидам педер како кучињата на Сорос, па ќе напишам дека задутре треба да се вратат 32,5 милиони евра стар долг. Нето задолжувањето е 12,2 милиони евра.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6678
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Teo on Пон Aвг 14, 2017 8:33 pm

Zabelezhuvam deka vo posledno vreme informaciite ti se polovichni...Sto neminovno vodi do toa da plasirash lazhni informacii...

Државата утре ќе се задолжи за 44,7 милиони евра на домашниот финансиски пазар. Според најавите, министерството за финансии ќе издаде 12-месечни државни записи во вредност од 27,3 милиони евра и записи со рок на достасување од 5 и 15 години во вкупна сума од 17,4 милиони евра. Задутре државата треба да врати 32,5 милиони евра како резултат на стари задолжувања и дополнителни 7,8 милиони евра до крајот на месецот.

http://www.alsat-m.tv/mk/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE-%D0%B7%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D0%B6%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BE%D0%B4-447-%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%B8/
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил on Пон Aвг 14, 2017 9:37 pm

До крајот на месецот има уште 16 дена. Сигурен ли си дека нема да има уште едно задолжување? Оваа влада немала до сега толку долга пауза. И да си во право, повторно имаме нето задолжување од 4,4 милиони евра.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6678
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Teo on Пон Aвг 14, 2017 10:43 pm

Javi se koga kje ima novo zadolzhuvanje...Dotogash, ako ne si bajachkata na Grujokio lichno, popametno kje ti bide da molchis i samo da mislat onie shto chitaat otkolku da zboruvash i da bidat sigurni...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил on Сре Aвг 16, 2017 3:35 pm

Ќе се јави министерот за задолжување во владата на Бејли. Ахмети, Села и нивниот слуга Заев.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6678
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Teo on Сре Aвг 16, 2017 7:35 pm

Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил on Сре Aвг 16, 2017 8:00 pm

Министерот се обраќа на своите гласачи, односно на тие што умеат само да прифаќаат податоци ако доаѓаат од одредени медиуми, а не го користат мозокот за да размислат малку. На пример дека не треба да се споредува сегашната состојба со првиот квартал, туку со 1 јуни, кога е избрана оваа влада. Што би рекле дека во првите два месеца од вториот квартал имавме друга влада која и остави на оваа на девизната сметка 160 милиони евра. Дека поради идиотскиот закон наметнат од Бејли и неговите европски и домашни слуги според кој од денот на распишување на избори до денот на избори на нова влада не смеат да се вршат многу исплати во Македонија. А со лагата за наводни фантомски гласачи изборете беа одложени на два пати, се додека агентите на тајните служби на САД и некои други земји од Косово не успеаја да ви обезбедат неколку десетици илјади гласови, веројатно околу 70 илјади, на косовари емигранти во Македонија. Гледам и дека на викиликс некој веќе напишал дека Заев ќе биде премиер до 2020 година. Што би рекле дека нема да има предвремени избори или нова влада на истата коалиција. Дури и дека не може да се случи заминување по природен пат или да биде осуден за барањето поткуп, односно за тоа едно евро кај Вицето. Нешто не гледам ниту која мерка во овие два и половина месеци донела квалитетен живот за сите, а за неа да се потрошени пари. Сите мерки се за во иднина, односно ни на небо ни на земја.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6678
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Teo on Сре Aвг 16, 2017 10:05 pm

Ministerot im se obrakja na gragjanite i gi razoblichuva vashite lagi...Otkoga mu go zedoa pasoshot na Ilche i ne mozhe da odi Halkidiki a Martincho otide stravot od Idrizovo da go lechi tugjina, centarot za lagi i manipulacii vi e totalno otiden u Kurc...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил on Чет Aвг 17, 2017 5:26 pm

До крајот на годината се предвидени уште 9 задолжувања, првото на 5 септември. Пак ќе прашам, зошто не се појавува вишок на пари во буџетот ако старата влада крадела. И прашањето што често го поставувам, а никој не одговара на него, каде се фантомите поради кои на два пати се одложија изборите. Додека тајните служби на САД, Косово, Албанија и неколку земји од ЕУ не успеаја да обезбедат неколку десетици гласови од Албанците за СДСМ.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6678
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Teo on Чет Aвг 17, 2017 6:36 pm

Brojchanikot na triumfalna Trendafile...Brojchanikot...Parite kje se pojavat posle prvite presudi za konfiskacija...Ne bidi nestrpliv da gi vidish tvoite soppartijci siromashni kako crkveni gluvci, kako shto i bea pred da go opljachkaat makedonskiot narod...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил on Пет Aвг 18, 2017 7:55 pm

Ако вкладата продолжи да се задолжува со ова темпо и да ги намалува девизните резерви за повеќе од 15 милиона евра неделно, тешко дека ќе има пари за поставување на бројчаник. Намалувањето на девизните резерви помина 170 милиони евра од воспоставувањето на режимот на Бејли. Ахмети и Села и нивниот слуга Зоран Заев.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6678
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Teo on Пет Aвг 18, 2017 10:02 pm

Vladata tochno znae shto raboti...I se toa vo interes na gragjanite na Republika Makedonija...Za razlika od vas vro-dpne-ofcite koi rabotevte vo interes na familijata...I nejzinite dzhebovi...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил on Саб Aвг 19, 2017 9:25 pm

Не знам дали ти си се офајдил од потрошените 172 милиона евра за два месеци од девизните резерви или поедноставно кажано заштедените пари на државата. Јас немам добиено никакви државни пари. Освен за покачувањето на пензијата. Сега усогласувањето на пензии се нарекува покачување, а со изјавата на министерката за труд и социјална политика дека минатата година сме добиле само 650 денари, а сега ќе сме добиеле повеќе, не знам дали министерката има проблеми со мате,матиката или со мозокот или смета дека ние сме будали. Доколку СДСМ го оствари ветувањето еве споредбена табела за последниве месеци за да можат да разберат за што се работи и тие што управувањето на сопствениот мозок му го препуштиле на режимот на Бејли, Ахмети, Села и нивниот слуга Зоран Заев.

Ново задолжување Das

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6678
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Teo on Нед Aвг 20, 2017 5:01 pm

Penzionerite kje zemele pomalku pari otkolku shto kje im dadel vashiot pastir ako ostanel na vlast...E ama vlasta na kriminalcite zavrshi vo Makedonija...Nema povekje mito pred izbori...Vreme e da staneme normalna drzhava i penziite, platite i se ostanato da se zgolemuvaat i usoglasuvaat spored vazhechkite zakoni a ne spored momentalniot napliv na ludilo vo glavata na vashiot firer...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил on Пон Aвг 21, 2017 8:13 pm

Ако за тебе 600 денари е повеќе од 180 запиши се на курс по математика за почетници. Зборувам за просек. Дури и тие што примаат максимална пензија, 47.000 денари, ќе добијат 470 денари од СДСМ. Во времето на ВМРО сите добиваа линеарно помеѓу 600 и 650 денари. Пензиите за 11 години беа покачени за 80%. Ако СДСМ ги покачува по 1% годишно вкупното покачување би било за 11 години околу 15%.
Очекувам и коментар за потрошените 177 милиони евра од државните девизни резерви и 145те милиони државни хартии од вредност за неполни три месеци.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6678
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Teo on Саб Aвг 26, 2017 8:46 pm

Ti glup si ili bobinkite od shtabot totalno te isfrlile od kolosek...Shto ne razbirash od rechenicata deka povekje nema mito pred izbori vo Makedonija??? I deka pokachuvanjata kje se odvivaat spored zakonska dinamika, po vazhechkite zakoni koi patem vie gi donesovte...Inaku i jas ochekuvav komentar od tebe za ukradenite pet milijardi evra ama ti mi pishuvash deka ne se ukradeni...Znachi, spored tvojata logika nitu se potrosheni pari od drzhavnite rezervi, nitu pak postoi takvo neshto kako izdavanje drzhavni hartii od vrednost...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил on Пон Aвг 28, 2017 7:33 pm

Што ќе коментирам за изјавите на еден според мене човек со сомнително психичко здравје, со напомена дека не сум психијатар па мислењето е лаичко. Не знам на пример дека нормален човек, доколку не е измамник, самиот да се прогласи за црпнат од нива или самиот да се прогласи за реформист. Што да кажам, ако има 500 илјади фантоми на избирачкиот список (Уште една налудничава мисла од мозокот на Заев), тогаш се украдени 5 милијарди евра. Колку што ми е познато некоја агенција објави за наводни украдени 5 милијарди од Македонија, но во последните 30 години, при што нај повеќе е изнесено во странство во времето пред плурализмот и времето на транзиција. Што би рекле кога СДСМ (СКМ) беше на власт.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6678
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Teo on Пон Aвг 28, 2017 7:37 pm

Dobro de, ne bea 500 iljadi fantomi...Bea samo 300 iljadi...Spored Chavkov toa...A milijardite sami kje gi kazhete koga kje se sredi sudstvoto i svarovski sudiite kje zaminat vo istorijata...
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил on Пон Aвг 28, 2017 9:21 pm

Судовите не можат да судат без обвинение од страна на обвинителството. Вие имате две обвинителства, а многу малку обвиненија. Едното е дека некој му удрил шамари на Жерновски. Што е лага. Се разбира ако како шамари не се сметаат изјавите што вие од СДСМ ги давате против градоначалникот на Центар. За две години постоење на СЈО, ако имаше криминал, ќе имаше барем 1 милијарда пред суд. Ајде уште еднаш да те замолам да си веруваш повеќе на себе самиот отколку што му веруваш на некој политичар и да си најдеш податоци за тоа колкав бил долгот и колкави биле девизните резерви во 2006 година кога ВМРО дојде на власти во 2017 година кога дојде СДСМ. И што направи СДСМ во овие неколку месеци. Дали се зголеми просечната плата или се намали, дали се намали долгот на сметка на трошењето на девизните резерви што ги нема создадено оваа влада туку ги наследи, дали ДУИ е чесна партија , а судиите во САД се поткупени па казнија директори на Маџар Телеком затоа што им дале по 2,5 милиони евра поткуп на Ахмети и Џафери...

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6678
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот