Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ново задолжување

4 posters

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Teo Вто Aвг 29, 2017 9:59 am

Trendafile bobinkite od shtabot seriozno vlijaat na tvoeto rasuduvanje...SJO ima podneseno nad 20 obvinenija protiv tvoite vro-dpne-ofci. I da, si izlazhal za obvinenieto protiv tvojot pastir, zatoa shto toa obvinenie se odnesuva na pottiknuvanje na nasilstvo protiv izbran gradonachalnik...Nikade vo obvinenieto ne stoi deka nekoj mu udril shamari ma Zhernovski, tuku deka tvojot pastir naredil toa da se napravi, shto e krivichno delo...Toa shto vashite platenici ne uspeale da ja ispolnat porachkata ne go amnestira Grujokio od odgovornosta...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил Вто Aвг 29, 2017 1:23 pm

Има дваесет конференции за печат, десетина предистражни и истражни постапки одобрени од судот. Бројот на завршени истраги и обвиненија е многу помал. По повеќе од две години од формирањето на СЈО, кое како во времето на комунизмот работи во интерес на само една партија. При тоа се измислуваат наводни штети кои не постојат. На пример нема материјална штета од рециклирањето на застарениот систем за прислушување или од тоа што за десетина киловати била помала снагата на багерот што копал во РЕК Битола, а ја завршил работата во предвидениот обем и време. Против Груевски нема обвинение за присвоени пари. Ни за едно евро.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Teo Вто Aвг 29, 2017 6:24 pm

Jas najprijatelski te sovetuvav da prestanesh da gi dzhvakash bobinkite shto vi gi davaat vo shtabot...Ti shtetat bre na mozokot...

Ново задолжување - Page 2 Firesh12
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил Чет Aвг 31, 2017 2:29 pm

На 6 септември ќе имаме ново задолжување. Се бараат неколку милиона евра повеќе отколку што следните денови треба да се вратат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Luxor Чет Aвг 31, 2017 5:06 pm

Линк, доказ, било што? Или треба да ти веруваме на црни очи?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6229
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил Чет Aвг 31, 2017 6:30 pm

Овде има листа на задолжувања што се планирани до крајот на годината

http://finance.gov.mk/files/u252/kalendar_dhv_q3_q4_2017_mk.pdf

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Luxor Чет Aвг 31, 2017 8:26 pm

Трендо, го прегледав линкот. Веста за задолжувањето е точна, ама таму ги има само парите кои треба да се вратат. Од каде тогаш твоето тврдење дека бараат неколку милиони повеќе?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6229
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил Чет Aвг 31, 2017 8:41 pm


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Luxor Чет Aвг 31, 2017 8:53 pm

Бројката што ја спомнува дпмне, затоа што тоа што го нудиш како доказ е прес на дпмне и онаа на сајтот на министерството за финансии не одговараат. И понатаму остануваш во сферата на шпекулации. Факти нема.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6229
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил Чет Aвг 31, 2017 8:57 pm

Претпоставувам дека огласот за аукции е веќе објавен штом нема демант од владата. Банките не секогаш ги купуваат хартиите од вредност со свои пари туку со пари од своите клиенти. Во секој случај во тек на следната недела ќе видиме што станало.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Luxor Чет Aвг 31, 2017 8:58 pm

Владата не може да ги демантира сите глупости што спинерите на твојата партија ги смислуваат. Доказ ќе има кога аукцијата ќе биде објавена и ќе се види колку пари навистина бара владата.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6229
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил Чет Aвг 31, 2017 9:14 pm

Има објава од страна на Народната банка која по налог на владата ги издава обврзниците.

http://www.nbrm.mk/auktsii_na_drzhavni_khartii_od_vriednost.nspx

На 5 септември има една аукција на државни записи и две на државни обврзници. Колку што гледаш не сум безобразен како кучињата на Сорос кои вие ги цитиравте и кои објавуваа само колкаво е задолжувањето, туку напишав и дека поголемиот дел од парите ќе се користи за враќање на стари долгови, но дека сепак ќе има и дополнително нето задолжување.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Luxor Пет Сеп 01, 2017 11:21 am

Убаво што си се потрудил да поставиш линк. Но во календарот на министерството не е опфатен скриениот долг кон домашните фирми за кој што тврдевте дека го нема. Бидејки вие ги украдовте парите сега новата влада ќе мора со земање кредити да им ги врати на стопанствениците.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6229
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил Пет Сеп 01, 2017 6:00 pm

Пишувам за потрошени пари, пари што владата ги платила. Сигурно е дека не платила некаков според вас скриен долг, затоа што да се плати нешто мора да постои фактура. Познати фактури се таа на Шеќеринска за 5 илјади евра за апетисани (лешници, бадеми, индиски оревчиња ...), а Заев или Рашковски (владата) 10 илјади евра за морски плодови, октоподи и слични морски животни што не се риби. Во секој случај, ако не сум во право, дај ми линк или друг вид на доказ дека во овие неколку месеци е исплатен некаков скриен долг. Патем според законот за ДДВ кај нас скриени долгови не се можни, затоа што со завршувањето на некоја работа или со испораката на стока мора да се испорача фактура (и да се исплати ДДВ) со датумот на извршената услуга или испорачана роба. Колку што гледам од извештајот на владата во документот подоле, ред 43 и 44 во Ексел фајлот со ребалансот на буџетот (од СДСМ, ДУИ и АА) се предвидени исти пари за камати колку што беше предвидено од владата на Емил Димитрие, на ВМРО и ДУИ.
http://www.finance.gov.mk/files/u12/CG%2007.2017%20web%20MK.xls
Ни во буџетските трошоци за вчера, за денес извештајот ќе биде објавен утре, нема скриени трошоци.
http://www.finance.gov.mk/files/u12/IBT3108.xls


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Teo Саб Сеп 02, 2017 12:43 pm

Pa nema zatoa shto se skrieni...Nad 300 milioni evra dolg ste sokrile ne prikazhuvajki go...I sega vladata na mnogupochituvaniot premier Zoran Zaev mora da gi vrati i tie pari...Shto vie ste gi ukrale...Inaku nemalo zoshto da ne go prikazhete i toj dolg...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил Саб Сеп 02, 2017 4:02 pm

Немој со сила да се правиш нешто што не си. Ако долгот е скриен од каде знаеш ти за него. Да не си видовит. До сега не сум слушнал дека е појавен некој стар домашен долг. Тоа и не е возможно затоа што според законот за ДДВ фактура мора да се испорача со датум на кој е завршена работата или испорачана стоката. Не може да се испорача неколку месеци после тоа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Teo Саб Сеп 02, 2017 8:46 pm

Kazha premierot, mnogupochituvaniot gospodin Zoran Zaev...

Празна каса, скриен јавен долг тежок 1 милијарда евра?

07.06.2017 | 19:29МакедонијаПрочитано: 17578


Колку пари има во државната каса? Состојбата далеку од розова. Јавниот долг веќе ја има надминато границата од 50 отсто од бруто-домашниот производ.

Новата влада затекна сиромашна каса, опозицијата тврди состојбата е блескава. Премиерот Заев предупреди на скриен долг од милијарда евра.

http://24vesti.com.mk/prazna-kasa-skrien-javen-dolg-tezhok-1-milijarda-evra
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил Нед Сеп 03, 2017 9:15 pm

Никој не е будала ако некој му должи да го крие тоа. Заев е познат по будалаштини со бројките. На пример за 500 илјади фантоми на избирачкиот список. ноторна лага со која со помош на странците успеа на два пати без причина да ги одложи изборите во минатата година. Нешто не слушам дека ниту едно од тие наводно скриени милијарда долг се појави на видело во овие стотина дена власт на СДСМ. Ниту дека е платен некој скриен долг. Уште еднаш да напишам. Во Македонија фактура се издава со датумот на кој е испорачана некоја стока или кога е извршена некоја услуга. Ако некој не го направи тоа се смета за затајувач на данок и треба да плати висока казна. Те молам да не не замајуваш со лагите на Заев и медиумите што дупат на голо. Изнеси некој факт. Имаш ли податок дека некој скриен долг се појавил на видело и тајно е исплатен.
Заклучок: Бидејќи не е појавен скриен долг Заев излажал. Повторно.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Teo Нед Сеп 03, 2017 11:09 pm

Pak si tresel zeleni...Da ne sakash sluchajno Tevdovski da ti dava dneven izveshtaj??? A brojkite na Zaev se sovrsheno tochni...Ako ne gi otstranea fantomite od listata na povidok beshe ushte eden izboren falsifikat...No mnogupochituvanit gospodin Zoran Zaev koj sega e i najuspeshniot premier uspea da gi najde i otstrani fantomite od izborniot spisok...Zatoa i ste sega vo opozicija...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил Чет Сеп 07, 2017 4:48 pm

Не знам дали не си информиран или немаш со што да ги прифатиш информациите но во време по распишани избори министерството дава не само на мене туку на сите извештај за тоа за што се потрошени парите секојдневно и до сега не се гледа исплата на сокриени долгови. Наместо со сила да се правиш будала прочитај ги законите, погледни го извештајот за буџетските трошоци на сајтот на Министерството за финансии  и ќе видиш дека сите исплати се редовни. И дека ќе има уште 8 задолжувања до крајот на годината. ЗБорувам за домашни аукции. Плус се преговара со Светската банка.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Teo Чет Сеп 07, 2017 9:45 pm

Trendafile pak si lazhel obiduvajki se da se izvelechesh povikuvajki se na zakoni i izveshtai koi ne si gi ni videl...Namesto da spinuvash i da barash jas da ti naogjam dokazi potrudi se da gi najdesh i prezentirash na forumov...Najglupavo neshto e koga nemajki argumenti go navreduvash sogovornikot...No, od dpmne-ofca takvo neshto i mozhe da se ochekuva...Inaku bravo za transparentnosta na ministerstvoto za finansii...Vashata kriminalna vlast ne sakashe da odgovori na osnovni prashanja a kamoli da objavuva izveshtaj za toa kade se potrosheni parite...Stavrevski ne podnesuvashe nitu zavrshna smetka za budzhetot...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил Пет Сеп 08, 2017 8:20 am

http://www.finance.gov.mk/files/u12/IBT0609.xls

Ова ти е линк до потрошените пари на 6 септември. За вчера нема извештај за да видиме колку пари се потрошени за сендвичи и автобуси за народот кој според Стево Пендаровски како стока беше донесен да го слуша говорот на вазалот на прославата на наводната независност на Македонија. Чудно што на прославата го немаше реалниот лидер, американскиот амбасадор Бејли.
Гледам дека 1.753.964 се потрошени за патни трошоци за еден ден, дека овој пат има помал трансфер до невладини организации, само 150.000 денари иако не ми е јасно зошто сега им се даваат пари кога невладините и реално се владини, односно дел од власта. Затоа на 23 август за невладини се потрошени 4.666.666 денари наши пари иако најголем дел од тие невладени се против самостојна Македонија и работат за интереси на странци.
Најповеќе пари се потрошени за договорни услуги, 748.816.891 при што договорите не се транспарентно достапни до јавноста. За привремени, што би рекле партиски вработувања потрошени се 497.121 денар. На 5 септември 871.666, на 4ти 692.265, на 1ви септември 450,481 денар,

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Teo Пет Сеп 08, 2017 12:33 pm

Eve pak istoto...Retrtospektiva na basheto vladeenje koga so sila gi tovarevte lugjeto vo avtobusi i kako stoka gi nosevte da mu rakopleskaat na pastirot...Tolku bevte bezobrazni shto im davavte sendvichi so posebna salama i rastitelen kashkaval...Inaku shto e nejasno vo potroshenite pari??? Toa shto se e objaveno transparentno??? Ve povikuvam ako imate bilo kakov somnezh za nenamenski ili nezakonski potrosheni pari predizborno itno da se obratite do javnoto obvinitelstvo...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил Сре Сеп 20, 2017 3:17 pm

Ајде да го одбележиме и вчерашното ново задолжување на владата на Заев од 76,3 милиони евра. Нека ни е Господ на помош.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Dino Сре Сеп 20, 2017 3:43 pm

Sto gospod sea go baras, so ne go barase koga istoto i vie go pravevte? Isto sra*e razlicito pakovanje ste.

Dino

Број на мислења : 618
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 2 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот