Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ново задолжување

4 posters

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Ново задолжување - Page 3 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил Сре Сеп 20, 2017 5:34 pm

И во време на светска економска криза не сме имале толкаво задолжување за толку кусо време какво што имаме сега. Ако се додаде и намалувањето на девизните резерви владата троши скоро 150 милиона евра месечно повеќе отколку што има прилив во буџетот. Без да гради или инвестира нешто позначајно. Разлика е и во тоа што тогаш за секое задолжување пишуваа сите, и Дојче веле, на пример, што сега не е случај. И разликата е во тоа што тогаш Македонија имаше пораст на БДП, а сега има пад. Што би рекле парите се трошат непродуктивно, во ветер.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 3 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Teo Сре Сеп 20, 2017 6:41 pm

Koj pad na BDP patem se dolzhi na tvoite vro-dpne-ofci koi vladeeja vo poslednoto trimesechje za koe e izveshtajot za padot na BDP...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 3 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил Пет Сеп 22, 2017 5:44 pm

Извештајот за намалување на платите е месечен и се однесува на исплатената плата за јули. Гледаме дека идиотите од власта не ослободија од плаќање на радиодифузна такса, но затоа ни ги намалија просечните плати за поголема сума. За евтина тарифа на струјата треба да очекуваме уште поголемо намалување на платите од влада чија цел изгледа е да ја уништи Македонија и Македонците. Доколку тоа што го прават е нивна идеја, тогаш се за Бардовци. Ако истото го прават како странски платеници нема да напишам што заслужуваат затоа што не сакам да повикувам на насилство. Не сум криминалец.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 3 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Teo Пет Сеп 22, 2017 6:53 pm

Prosechnite plati kako shto napishav se namaluvaat poradi poslednite potezi na vashata vlada vo zaminuvanje...Tvoite rekla kazala muabeti shto kje se sluchuva zatoa shto e vovedena eftina tarifa za strujata osven ako ne si bajachkata na pastirot ne drzhat voda, a bidejki vro-dpne-ofcite za deset godini dokazhaa deka se najgolemite dushmani na makedeoncite i makedonskata drzhava  jasno e deka novata vlada mozhe samo da bide spas i za narodot i za drzhavata....

PS. Zborot makedonci e pridavka i se pishuva so mala pochetna bukva...Odnapred ti se izvinuvam ako gresham...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 3 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил Саб Сеп 30, 2017 9:40 pm

Не сум граматички експерт, но мислам дека македонскиот народ со еден збор се пишува како Македонци. Или за Македонците што говорат албански македонски Албанци. За темава тоа е неважно, туку дискутираме за тоа зошто владата се задолжува и со тие пари не прави ништо, освен што префрла пари на разни невладини организации и плаќа за вработување на отпишани соросоиди и партиски војници. Веројатно со мои пари ќе купува и гласови од Албанците и Ромите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 3 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Teo Саб Сеп 30, 2017 10:15 pm

So mala bukva Trendafile...So mala bukva...Inaku bidejki zadolzhenosta se namaluva, ne drzhat voda tvoite tvrdenja deka vladata se zadolzhuva...Naprotiv, se razdolzhuva...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 3 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by трендафил Нед Окт 01, 2017 8:44 pm

А кој последен пат има кажано дека задолженоста е намалена и колку има задолжување од тогаш? Ги имаш податоците на темава и пресметај пред да напишеш. Намален е долгот кон странство, а зголемена е емисијата на домашни записи. Ајде повторно да прашам има ли барем еден економски параметар кој не е влошен откако амбасадорите ја формираа оваа влада по изборот на претседател на Собранието без броење на гласови.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ново задолжување - Page 3 Empty Re: Ново задолжување

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот