Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ

3 posters

Go down

СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ Empty СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ

Пишување by Фири Пет Јан 30 2015, 14:59

Форум "Мелница". Засега.Се дозволува на секоj да си каже мисленjето.
Други не знам.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ Empty Re: СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ

Пишување by Гостин Пет Јан 30 2015, 18:22

Фири напиша:Форум "Мелница". Засега.Се дозволува на секоj да си каже мисленjето.
Други не знам.

Zasekogas...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ Empty Re: СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ

Пишување by Фири Пет Јан 30 2015, 21:19

Даваjте други слободни медиуми.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ Empty Re: СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ

Пишување by хан Ацо Пет Јан 30 2015, 22:44

Фири напиша:Даваjте други слободни медиуми.

Сител,Курир,Вечер,Кайгана Wink
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ Empty Re: СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ

Пишување by osa Пет Јан 30 2015, 23:29

Фири напиша:Форум "Мелница". Засега.Се дозволува на секоj да си каже мисленjето.
Други не знам.


сега секогаш и во вечни векови ......мелница форум

п.с. секоја чест Фири за темата ,но толку се лугето исплашени па ни тука не пишуваат ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ Empty Re: СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ

Пишување by Фири Пет Јан 30 2015, 23:31

Чекаj малце треба време да разберат дека форумот постои. Како ме одбанират на каjгана ке пробам да рекламирам но за тоа морам да пишувам само во хардвер и софтвер инаку на политички и историски теми оjдох Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ Empty Re: СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ

Пишување by osa Пет Јан 30 2015, 23:35

Фири напиша:Чекаj малце треба време да разберат дека форумот постои. Како ме одбанират на каjгана ке пробам да рекламирам но за тоа морам да пишувам само во хардвер и софтвер инаку на политички и историски теми оjдох Smile

исти ник си и на кајгана ? со истиот ли јузер пишуваш и таму ?Прашувам за да одам да те фалам да те одбанират побрзо !

јас сум сериозна не се шалам ! и јас сум и таму со истиот јузер ,но не сум те видела

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ Empty Re: СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ

Пишување by Фири Пет Јан 30 2015, 23:41

Jас ако не беше темата на балканец на алл.бг немаше ни да разберам за форумот.Да со истиот ник сум и таму.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ Empty Re: СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ

Пишување by osa Пет Јан 30 2015, 23:58

Фири напиша:Jас ако не беше темата на балканец на алл.бг немаше ни да разберам за форумот.Да со истиот ник сум и таму.

како да не те имам видено ? до кога си баниран ? комплет или само од тема некоја или подфорум ?

што беше причината ? еве сега по малку ке одам и ке те поздравам на драга кајгана ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ Empty Re: СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ

Пишување by Фири Саб Јан 31 2015, 00:11

Па не можав да се задржим долго имав немав 30 постови. Банираа ме оти тврдев дека Дрекселмаер се робовладелци,а Бугарите словени SmileНа 19.02 ке истече банот. Добил сум некакви казнени поени така и не разбрав ниту каде ниту зошто. ДемократиjаSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ Empty Re: СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ

Пишување by Фири Саб Јан 31 2015, 00:13

До скоро на каjгана не можеше да се регистрираш со бугарски имеjл. Но од скоро може и таму сум регистриран со истиот како и тука grujомк Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ Empty Re: СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ

Пишување by osa Саб Јан 31 2015, 00:18

еве Фири сега те поздравив на тема општо кај драга кајгана ,утре пак ке те поздравам и ке те побарам кај си ?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ Empty Re: СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ

Пишување by Фири Саб Јан 31 2015, 12:06

osa напиша:еве Фири сега те поздравив на тема општо кај драга кајгана ,утре пак ке те поздравам и ке те побарам кај си ?
Не можам да прочитам Smile Еве зоштоSmileСЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ Fnqrmf

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ Empty Re: СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ

Пишување by Фири Саб Јан 31 2015, 12:39

Еве и од "демократиjата" на алл.бг СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ 2u79hzr

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ Empty Re: СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ

Пишување by Фири Вто Фед 10 2015, 22:05

Зошто

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ Empty Re: СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ

Пишување by Гостин Вто Дек 01 2015, 22:31

Za shto vsushnost se pregovara i koi reshenija gi nudi megjunarodnata zaednica za mediumite vo Makedonija...

СТРАНЦИТЕ ПРЕДЛАГААТ БУЏЕТСКО ФИНАНСИРАЊЕ НА ЈАВНИОТ СЕРВИС

ДА СЕ УКИНЕ РАДИОДИФУЗНАТА ТАКСА


Посредникот Питер Ванхауте им донесе на партиите готово решение од меѓународната заедница за измени на Законот за аудио и аудиовизуелни услуги.

СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ 08904839C3AEE1488BDF51170827754A

Предложените измени опфаќаат гарантирано буџетско финасирање на јавниот сервис, реформи во надлежностите и начинот на функционирање на Агенцијата за медиуми, бесплатни владини реклами, кога се работи за јавен интерес, комплетна реконструкција на Македонката телевизија во рок од пет години, намалување на даноците за медиуми од 18 на 5 отсто, како и казни за прекршување на законите, согласно големината и моќта на медиумот.

Ванхауте го презентираше предлогот и пред новинарите. Тој нагласи дека очекува во наредните денови партиите да ги прифатат предложените измени за приоритетни реформи во медиумите.

"Преговорите се одвиваат многу тешко и бавно. Има недостиг на идеи од партиите, а голем дел од предлозите не е во согласност со европските стандарди. Предлогот на меѓународната заедница е законското решение да биде помалку рестриктивно, а многу повеќе да ги охрабрува луѓето да работат професионално и независно. Мојата клучна порака е да пораснете, и да излезете од политичките игри. Да ја погледнете пошироката слика, и да почнете да ја подобрувате состојбата. Рестриктивната легислатива не води никаде", им порача Ванхауте на новинарите, на завчерашната презентација на новото законско решение.

Директорот на МРТВ Марјан Цветковски вчера не сакаше да потврди дали буџетското финансирање на јавниот сервис ќе значи укинување на радиодифузната такса.
"Нека се договорат партиите, па ќе излеземе со став што тоа ќе значи", кусо изјави Цветковски.

Еден процент од државниот Буџет за финансирање на МРТВ

За финансирање на МРТВ да се предвиди еден процент од годишниот Буџет на државата, а јавниот сервис да има целосна независност како ќе ги троши парите.
Членовите на програмскиот совет на МРТВ да се избираат на приближно ист начин како и членовите на Советот на Агенцијата за медиуми, а дополнително е тие да бидат поддржани и од организации од културата. За комерцијалните медиуми, пак, да не се определува каква програма ќе емитуваат, како и колку вработени ќе имаат и со каква техника ќе располагаат.

Ревизија на системот за казни

Законот за аудио и аудиовизуелни услуги да не им се заканува на медиумите со казни туку да ги охрабрува, вели Ванхауте. Додаде дека негова главна цел е да ја зголеми професионалноста на новинарите, да направи ревизија на сегашниот систем на казни, како и да ја зголеми независноста на медиумите и слободата на изразување.

Директорот на Агенцијата за медиуми да има само извршна улога

Ванхауте смета дека клучна реформа е деполитизацијата на Агенцијата за медиуми. Предлогот е сегашните надлежности на директорот на Агенцијата да бидат префрлени на Советот на Агенцијата. Директорот да има само извршна функција, а неговите сегашни надлежности да бидат префрлени на Советот. Да има мандат од пет години, со право на реизбор.

Членовите на Советот на агенцијата да се бираат со двотретинско мнозинство

Парламентот да распише јавен оглас за избор на членови на Советот на Агенцијата. Кандидатите треба да обезбедат препорака од две невладини организации, од новинарска асоцијација, од синдикат на новинарите или од два универзитета.
"Доволна е само една препорака од наведените организации и институции. Членовите на Советот ќе се бираат со двотретинско мнозинство гласови, со петгодишен мандат, со право на реизбор", рече Ванхауте.

Дијалог, предупредување, па казна

Меѓународната заедница предлага нов начин на казнување во случај на прекршување на законите. Прво ќе се разговара со луѓето што направиле прекршување, па доколку дијалогот не даде резултат, Советот ќе изрече предупредување. Крајна опција е казна. Казната ќе се определува пропорционално, во зависност од медиумот. Советот ќе има право да реши за висината на казната, која мора да биде издржана.

http://www.vest.mk/?ItemID=29A6BCA8553C534E9B71BE19087F33EE

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ Empty Re: СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ

Пишување by Гостин Вто Дек 01 2015, 22:40

I kolku da se znae komu ne mu odgovaraat slobodni mediumi i vadenje na rakata od dzebot na gragjanie...

ВМРО-ДПМНЕ ги напушти преговорите за медиумите

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ Empty Re: СЛОБОДНИ МЕДИУМИ ВО РМ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот