Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ВО ЧЕТВРТОК НЕ ГО ПРАВЕТЕ ОВА

Go down

ВО ЧЕТВРТОК НЕ ГО ПРАВЕТЕ ОВА  Empty ВО ЧЕТВРТОК НЕ ГО ПРАВЕТЕ ОВА

Пишување by osa Пон Сеп 18 2017, 21:26

Во четврток е тежок и голем празник– Ова никако не правете го

Македонската православна црква и верниците на 21 септември ќе го одбележат големиот празник-раѓањето на пресвета Богородица, празник кој се нарекува и Мала Богородица.

Овој празник се вбројува во 36 големи празници во црковниот календар обележани со црвени букви. Родителите на Пресвета Богородица Јоаким и Ана живееле во Назарет, а ќерката Марија ја добиле во постари години, после пет децении брак.

Празникот на раѓањето на Марија е на 21 септември, но не е познато, од кога се слави и одбележува.

Меѓу народот овој празник се слави и со живописни обичаи, посебно посветени на раѓањето. Некои семејства во свечено руво, иако не слават и не одат на слава, поголем дел од денот го поминуваат во празнично расположение, посебно во краевите каде се одржуваат панаѓури.

Се верува дека есента и зимата ќе бидат благи, без многу студени денови, ако на овој ден времето биде ведро без облаци и ако се види сонцето поголем ден од денот.

На Мала Богородица , исто како и на Голема, според народните верувања, постојат одредени забрани.

Жените така во четврток не би требало да чистат низ куќата, да перат алишта и да извршуваат слични работи.

Постојат верувања дека на Мала Богородица ништо не трееба да се работи од работи кои се работат со раце.

На овој ден наводно не е добро ниту да се започнуваат никакви нови работи, туку тоа треба да се одложи за некој од наредните денови.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16274
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот