Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Расчистување на 27 априлските настани

+7
OPOZICIONER
nino
SHARENI
трендафил
Bosonoga
osa
defo
11 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by defo Вто Окт 17, 2017 8:22 pm

Познат идентитетот на уапсените за обидот за убиство на Зијадин Села


Андреј Мицов (22), Никола Војминовски (39), Александар Јаневски – Тошта (57), Коста Делов (26) и Стојан Павлески – Кобра (51) се уапсените по наредба на Основното јавното обвинителство – Скопје за крвничкиот напад на Зијадин Села, дознава НОВА ТВ од извори од истрагата.Откако МВР објави слики, еден од осомничените насилници вечерва уапсен


По пријава на граѓанин полицијата го пронашла и привела еден од тројцата осомничени за насилните протести во Собрание на 27. април. Приведен е Оливер Ошавковски, лицето кое на фотографијата што ја објави МВР е со качкет на главата. Информацијата за НОВА ТВ ја потврдија соседи на Ошавковски во Хром, кои велат дека пред триесетина минути во неговиот дом пристигнале полициски Алфи и го однеле во полициска станица.

defo

Број на мислења : 2851
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by osa Вто Окт 17, 2017 10:49 pm

sekoja chest defo ,ko da si od "shestata uprava"se znaesh ....blagodarenie na tebe ,melnica i melnicharite prvi doznavaat

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by defo Сре Окт 18, 2017 8:39 pm

ВМРО-ДПМНЕ бара да бидат помилувани насилниците од Собранието

„Ние сочувствуваме и жестоко ги осудивме повредувањата на пратениците на 27 април, но не сметаме дека нивните рани повеќе болат од раните на оние лица чии сторители наскоро ќе бидат ослободени со Законот за амнестија веднаш по изборите. Уште помалку цениме дека делата за кои се товарат овие лица се поважни од животите на убиените млади лица кај Смилковското Езеро, и редица други повреди сторени од лица кои веќе се наоѓаат на слобода или наскоро ќе се најдат на слобода со политички договор помеѓу коалициските партнери на власта или со политичка одлука или интервенција на СДС“, се додава во соопштението.Јордан Мијалков на распит во полициска станица за собраниските настаниdefo

Број на мислења : 2851
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by defo Сре Окт 18, 2017 11:43 pm

Расчистување на 27 априлските настани Dei10
Си го спасува задничето!!!! Ај ти....

defo

Број на мислења : 2851
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by osa Чет Окт 19, 2017 12:10 am

nemoj ni da pomislat ....ubavo kazaa denes na emisiite po televiziite ,graganite koi se vkluchija deka toj shto ke bara amnestija vednash da bide uapsen kako narachatel i del od tolpata za 27 april

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by Bosonoga Чет Окт 19, 2017 12:21 am

e duri togash ke vidi" ж" i negovite poddrzhuvachi koj e koj
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 936
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by трендафил Чет Окт 19, 2017 8:42 pm

Не само тие што влегоа во Собранието. Сите што не се од СДСМ, ДУИ и Алијансата на Албанците треба што побрзо да се ликвидираат. Амнестирањата се резервирани за луѓе како Заев и терористите од 2001 година или тие од Диво Насеље. Како тоа некој без срам врши насилство без дозвола од меѓународната банда што самата себе си се нарекува меѓународна заедница.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by SHARENI Чет Окт 19, 2017 11:58 pm

aman bre trendafile ne se brukaj ,mnogu e glupo
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 764
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by nino Пет Окт 20, 2017 2:57 am

амнестијата треба да е резервирана за дпмне-овци што газат и претепуваат луѓе

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by osa Пет Окт 20, 2017 7:20 am

nino напиша:амнестијата треба да е резервирана за дпмне-овци што газат и претепуваат луѓе

da dopolnam ,i toa kaj ke stignat ,pa duri i vo zakonodavniot dom ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by OPOZICIONER Пет Окт 20, 2017 11:36 pm

nova vest ,suspendirani od rabotnoto mesto vo MNR poradi uchestvo vo krvavite nastani od 27 april

Расчистување на 27 априлските настани Sobranie_vodaci-300x158

Поради насилствата на 27 април суспендирани 4 вработени во МНР

Министерството за надворешни работи (МНР) соопшти дека суспендирало четворица вработени кои биле во Собранието на Република Македонија при упадот и бруталните насилства на 27 април годинава.

Како што се вели во соопштението, за ова Министерството за внатрешни работи (МВР) доставипо известување до Основното јавно обвинителство – Скопје.

„Министерството цени дека со нивните дејствија односно нивното неовластено влегување и присуство во Собранието на Република Македонија за време на настанот, постапувале спротивно на Етичкиот кодекс за вработените во Министерството за надворешни работи и го нарушиле угледот на професијата дипломат и воедно угледот на Министерството и државата. Таквото однесување, согласно позитивната регулатива, претставува дисциплински престап согласно Законот за административни службеници и Законот за надворешни работи, како и на Етичкиот кодекс за вработените во Министерството за надворешни работи и други лица што вршат работи во и за министерството за надворешни работи“, се вели во соопштението од МНР.

Постапката е почната на 7 јуни годинава, кога МНР од МВР побарало информации за можна инволвираност на вработени  во МНР во дивеењата во Собранието.
http://meta.mk/poradi-nasilstvata-na-27-april-suspendirani-chetirimina-vraboteni-vo-mnr/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 890
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by трендафил Нед Окт 22, 2017 3:43 pm

SHARENI напиша:aman bre trendafile ne se brukaj ,mnogu e glupo
Мене лично не ми е познато дека некој за скубнување за коса е осуден на 4 години затвор. Знам дека во некои земји за такво дело имало смртна казна или казна со тортура. Колкава казна ќе добиеше старецот доколку Шеќеринска тогаш не беше обичен пратеник туку министерка? Ако знаеш дека некаде имало ваква казна за скубнување те молам наведи ја. Според мене вака се однесуваат само диктаторски режими, а секој окупаторски е и диктаторски, па не можам да кажам дека не е нормално што во Македонија за кубење за коса се казнува со повеќегодишна казна. Очигледно тоа е нормално и за вас, поддржувачите на ваква Македонија. Само не знам дали според вас временската казната е премала или ви е криво што не постои и смртна казна или казна со измачување какви што применувале титоистите или тајните служби на „демократските“ земји од меѓународната банда што сама себе си се нарекува меѓународна заедница.
Сигурно е дека не можам да поддржам избор на претседател на Собранието надвор од процедурата и со помалку од 61 глас само затоа што така рекле амбасадорите кои се мотаа околу Собранието чекајќи да го поздрават криминалниот избор. Не можам да кажам кој се странски амбасадор беше пред собранието на 27 април, но можам да тврдам дека таму не беа амбасадорите на Кина, Русија ... Не беше таму ни амбасадорот на САД, но имаше негови луѓе. И меѓу повредените и искубаните.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by defo Пон Окт 23, 2017 11:32 pm

Утре пред ОЈО, вратараите од 27 април, од Македонското собрание

Според засега непотврдени информации на „СУДСТВО.МК“, од утре, во Јавното обвинителство ќе започне распит на пратениците од опозицијата чии што имиња се споменуваа како помагачи на толпата која што на 27. април, оваа година, влезе во Собранието на РМ со намера да се пресмета со тогашната опозиција.

Нашите сознанија велат дека во текот на утрешниот ден, на распит, пред Јавен обвинител, ќе се појават пратениците Крсто Мукоски од Вевчани и Сашо Василевски од Охрид, односно лицата за кои безбедносните, но и телевиските камери покажаа дека стојат зад отворањето на вратите на Собранието со што толпата имаше непречено движење се до салата каде пратениците со кои тие планираа физички да се пресметаат. Според истите сознаниија следните неколку дена ќе бидат распрашани и другите пратеници за кои беше кажано дека со преупатување и помогнале на толпата полесно да се снајде во Собранието.

На листата на „помагачи“ се најдоа пратениците на опозициската ВРМО-ДПМНЕ: Јохан Тарчуловски, кој во меѓувреме стана кандидат за градоначаник, Жаклина Пешевска, Љупчо Димовски, Љубен Арнаудов, Трајко Велјаноски и веќе споменатите Крсто Мукоски и Сашо Василевски. Всушност, имињата на овие пратеници прв, на својот фејсбук профил, кратко време по вандализмот, ги посочи потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири, но токму Мукоски беше тој кој што ја негираше неговата инволвираност во бруталните случувања. „ Јас не сум ја отворил вратата на парламентот. Точно е дека бев во ходникот, дали е тоа забрането? Јас имам право да се движам слободно насекаде низ Собранието. Ја видов снимката и не гледам од каде е изведен заклучок дека јас сум ја отворил вратата. Се е шпекулација. Истрагата ќе покаже кој го сторил тоа“, изјави Мукоски за медиумите кои, пак, ги презентираа снимките од безбедносните камери, а кои го покажуваат токму спротивното, односно дека тој и Василевски ги отстрануваат металните држачи кои ги блокираат вратите, по што толпата влегува во Собранието. На 30. април 15 лица беа осомничени за сторени кривични дела: учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие и за учество во толпа што ќе изврши кривично дело. Во меѓувреме, многу од насилниците се најдоа зад решетки со обвиненија за обид за убиство, а еден од обвинетите веќе е осуден на четири години затвор.


Расчистување на 27 априлските настани Images?q=tbn:ANd9GcSOPTidlnWBmPU3LYJWEseGh-WNmGTPcsMpSI-2BEPEeraR15SqKw
Расчистување на 27 априлските настани Saso-Vasilevski

defo

Број на мислења : 2851
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by трендафил Пет Јан 08, 2021 1:33 pm

Гледам дека и на САД и се случи нешто слично на 27 април. Но има неколку големи разлики. Трамп ги загуби изборите, а Груевски тогаш победи. Упадот во САД стана по легална седница на конгресот, кај нас по илегална, затоа што легалната седница на Собранието беше прекината и презакажана за следниот ден на барање на пратениците од СДСМ. Во САД не се имаат врткано амбасадори околу Конгресот како кај нас при изборот на нивна власт во Македонија со цел да се смени името на државата и да се избрише дел од историјата, со ветување дека тоа ќе не однесе во ЕУ, што се покажа како гнасна лага. Во САД Бајден нема ветено дека ќе се спровете некоја странска платформа како Тиранската што се спроведе во Македонија и што ги донесе гласовите на сите Албанци за предавничката заевистичка (квислиншка) власт. Не верувам дека тој што ја отвори вратата на Конгресот дека како нашиот Крсто Мукоски ќе биде амнестиран за да гласа за промена на името на САД или дека ќе добива државни тендери и ќе биде ќлен на државна делегација како што беше Мукоски на чевствувањето на светите Кирил и Методиј во Рим во 2019 година. Разлика има и во бројот на жртви кој во САД до сега е 5 починати, а кај нас немаше насилство од тој степен.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by Luxor Пет Јан 08, 2021 2:21 pm

Според уставот на Македонија влада формира тој што ќе обезбеди поддршка од 61 пратеник во парламентот а не тој што победил на изборите. Никаде не пишува дека пратениците од другите партии на победникот на изборите кој освоил помалку од 61 пратеник мораат да му ги дадат гласовите за тој да формира влада. Уште помалку пишува дека победникот на изборите ако не собере парламентарно мнозинство од 61 пратеник има право да ги насочи партиските полтрони да упаднат во парламентот и да ги убијат пратениците кои собрале 61 глас за формирање нова влада без победникот на изборите. Сепак убаво што ги потсетуваш читателите на форумот за вашето терористичко здружение дпне и вашата пропадната терористичка акција од 27 април.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6229
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by трендафил Пет Јан 08, 2021 2:38 pm

На 27 април кај нас беше илегално избран претседател на Собранието на илегална седница на Собранието, откако легалната е прекината на барање на пратениците на СДСМ кои се потпишани на истото и продолжение на седницата е закажано за следниот ден. Од таа илегална седница нема записник. Сомнително е и времето на одржување на седницата што се поклопува со времето во кое се одржуваат повеќемесечните протести. Постои сомнеж и за притисок од странци за формирање на тогашното мнозинство. Никој од протестантите кај нас не пукаше, за разлика од протестите во САД. Единствениот што пукаше, а што според законите не смееше да влезе вооружен во Собранието е сегашниот директор на БЈБ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by Luxor Пет Јан 08, 2021 6:09 pm

Нема сомнеж, твоето криминално терористичко здружение дпмне изврши терористички упад во парламентот обидувајки се да ги убијат пратениците кои формираа владино мнозинство и новинарите кои во тој момент беа во парламентот. Терористичкиот упад одеше во живо на телевизија и ти залудно се правиш будала бранејки го неодбранливото.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6229
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by трендафил Пет Јан 08, 2021 8:04 pm

Повторно забораваш дека демонстрантите влегоа низ отворена врата и дека тој што ја отвори вратата е во пријателски односи со власта на Ахмети и Заев. Колку што ми е познато единствен што беше животно загрозен беше Зијадин Села, кој колку што следам сега е во пријателски односи со тие што требало според тебе да го убијат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by трендафил Пет Јан 08, 2021 8:29 pm

Расчистување на 27 априлските настани Zaev-i-Tramp

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by Luxor Пет Јан 08, 2021 8:37 pm

Премиерот е популарен меѓу светските државници. Сите сакаат да се ракуваат со него.

Расчистување на 27 априлските настани 17059_10
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6229
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by zozoti Пет Јан 08, 2021 8:52 pm

I da si pisuvaat.

Расчистување на 27 априлските настани Eqluwm10

zozoti

Број на мислења : 293
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by трендафил Пет Јан 08, 2021 9:11 pm

Да си испрател честитка до Бајден и ти би добил одговор од кабинетот на претседателот на САД во доаѓање. Јас добив и не се фалам со тоа,
Кога сме кај средбите со странски државници, те молам да ми напишеш со кого се сретнал нашиот премиер по пукањето на аферата Рекет? Освен на групни средби на кои мора да учествува и некој од Македонија што е на премиерско место и со неговите пријатели Еди Рама, таткото на Тиранската платформа, и брат му Бојко Борисов.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by Luxor Пет Јан 08, 2021 9:18 pm

Сам се намести со сликите. Сега жнеј тоа што си сеел. А терористичко криминална банда во опозиција ќе си останете и понатаму.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6229
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by трендафил Саб Јан 09, 2021 11:10 am

Фотографијата што јас ја поставив е фотографирана од министерот што го потпиша Преспанскиот договор со што го почна бришењето на нашата историја (најголемиот дел) што сега бугарите на чело со братот на Заев Бојко сакаат да ја сведат на нула. Време во кое чест за Заев беше да има слика со Трамп. Еве го истиот настан од спротивен агол на која се гледа кој е фотографот. Пред да си го смениме името доаѓаа многу странци да не тапкаат по рамо. Сега кога знаат дека имаат работа со будала ги нема никаде.

Расчистување на 27 априлските настани Dimitrov-1-1

Да го повторам прашањето што го поставив.
Кога сме кај средбите со странски државници, те молам да ми напишеш со кого се сретнал нашиот премиер по пукањето на аферата Рекет? Освен на групни средби на кои мора да учествува и некој од Македонија што е на премиерско место и со неговите пријатели Еди Рама, таткото на Тиранската платформа, и брат му Бојко Борисов.
Ниту дали сте му ја честитатле победата на Бајден и нормално сте добиле одговор од неговиот голем тим за односи со јавност.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9181
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by Nebula Саб Јан 09, 2021 11:30 am

Fotografijata si ja postavil da aludiras deka sdsm i Zaev go inscenirale 27 april. Iako se zapocna so povicite na Gruevski da ne sedat vmrovci doma po papuci. Dotogasnata opozicija imase pravo da formira vlada a Veljanovski i Ivanov ne smeeja da manipuliraat so mandatot i glasanjeto za nov pretsedatel na parlamentot. Tramp go osudi upadot, vie uste dokazuvate deka zrtvite se vinovni. Zatoa Apasiev denes e liderot na opozicijata i vi go prezema clenstvoto. I se dodeka se drzite do blesavite tezi site se vinovni samo vmro ne i se nadevate deka ke go soborite sdsm od vlast so poddrska od nadvor ke tonete se podlaboko.

Nebula

Број на мислења : 868
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот