Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Расчистување на 27 априлските настани

+7
OPOZICIONER
nino
SHARENI
трендафил
Bosonoga
osa
defo
11 posters

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Расчистување на 27 априлските настани - Page 2 Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by трендафил Саб Јан 09 2021, 13:18

Фотографијата ја ставив за да се види кој имаше полза од настаните на 27 април, а обично кога се бара виновник за некој криминал се гледа кој имал полза од него. При тоа не мислам на Заев, кој е соучесник во злосторството врз Македонија како слуга, туку за газдите од евроатлантската меѓународна банда. Очигледно е дека и Трамп не беше дел од бандата, туку ја имаше улогата на Груевски во Македонија, што е втора причина што ја ставив фотографијата. Со него сега ќе ги плашат децата во САД во следните неколку децении. Сигурно е дека се крадеше и во времето на ВМРО но по логиката дека буџетот беше помал, исто и задолжувањето по година, а се градеше повеќе, логично и крадењето било помало. Барем по мојот начин на размислување. За вас веројатно и сега краде Груевски од Будимпешта. Никако тоа не може да бидат Заев или Ахмети.
Сомнеж за вмешаност на актуелната власт (пак мислам повеќе на газдите отколку на домашните слуги) е тоа што тие што овозможија влез во Собранието на 27 април (ја отворија влезната врата) се амнестирани и за едниот знам дека добива државни тендери редовно. По драконските казни врз обвинетите вра основа на четвртиот исказ на Нинџа за кој лажно се утврди од страна на неовластен вештак дека бил во штабот на ВМРО, што на другото судење за 27 април што е во тек овластен вештак утврди дека е невистинито.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани - Page 2 Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by трендафил Саб Јан 09 2021, 14:45

За некој е веројатно чудно што во врска со настаните во Вашингтон Дојче Веле во своите вести на македонски јазик лаже. Тие што го следат овој германски медиум не се изненадени, затоа што редакцијата на македонски јазик е пропагатотор на сегашната власт и секогаш против Македонците. Така пишува Љупчо поповски во колумната Подарокот од Трамп за Вилма Русковска
Вистината е дека во САД политичка оценка на Бајден е „Тие не беа демонстранти - не осмелувајте се да ги нарекувате демонстранти. Тие беа разулавена толпа. Бунтовници. Домашни терористи.“ но дека ниту од страна на обвинителството нема обвинение за тероризам дури и за тие што влегле во Конгресот со оружје. Нема ниту едно обвинение против обезбедувањето на зградата, за разлика од кај нас кај што има казни со 15 години затвор. Шефот на обезбедувањето има поднесено оставка, но таа ќе се разгледува на 16 јануари. До тогаш си ја работи работата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани - Page 2 Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by Luxor Саб Јан 09 2021, 18:20

Види, види, видовитиот Трендо само ден после упадот во конгресот тврди дека ќе нема никакво обвинение против организаторите и упаѓачите. Се разбира кога подоцна обвинителите на САД ќе си ја завршат работата ќе се прави будала со сила. Затоа што ниту кај нас ден после упадот немаше обвинувања. Во демократските држави како Македонија и САД постои закон и процедури кои се почитуваат.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани - Page 2 Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by трендафил Нед Јан 10 2021, 12:46

Не тврдам дека нема да има одговорност за организаторите на упадот доколку тоа било организирано,а не се работи за спонтана реакција на тие што протестираа. Но повторно ќе напишам дека не верувам дека тој што дозволил влез на толпата ќе биде награден со нешто слично како кај нас. Кај нас тој што ја отвори вратата на Собранието не само што е на слобода, туку добива тендери од власта (наши пари) и беше дел од државната делегација што во 2019 година на денот на словенската писменост, св. Кирил и Методиј присуствуваше на чествувањето во Ватикан. Од тука се сомневам дека организатори на протестите и нарачатели на упадот во СОбранието и на драконски казни за припадници на МВР блиски до опозицијата врз осниова на четвртата различна изјава на еден од учесниците награден со намалување на казната и извештај од неовластен вештак.

https://a1on.mk/uncategorized/vladikata-pimen-za-mukoski-bi-patuvale-vo-avion-so-chovek-koj-mozhe-da-ja-otvori-vratata/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани - Page 2 Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by Luxor Нед Јан 10 2021, 17:27

Џабе тресењето зелени, твоето дпне секогаш за македонците ќе остане терористичко криминално здружение. Дури и дпне оФците што сами себе се нарекуваат северџани почнаа да му го вртат грбот.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани - Page 2 Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by трендафил Нед Јан 10 2021, 18:23

Северџани е израз што се употребува, ајде да напишам со званични изрази иако се прифатени незаконски, по неуспешен референдум, за тие што со радост се нарекуваат /// скратено или со полно име граѓани на Република северна Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани - Page 2 Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by defo Нед Јан 10 2021, 23:22

трендафил напиша:Северџани е израз што се употребува, ајде да напишам со званични изрази иако се прифатени незаконски, по неуспешен референдум, за тие што со радост се нарекуваат /// скратено или со полно име граѓани на Република северна Македонија.

Не брат, тоа е синоним на уште една поделба, зготвена во кујните на ДПМНЕ и нејзините сателити. Нема врска со горе пишаното, си лечите копмлекси. ЈБГ, јас сто пати сум рекол, Јас сум Македонец, кој зборува Македонски јазик и живее во Северна република Македонија. And Fuck up, ако не ти се свиѓа.
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани - Page 2 Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by трендафил Пон Јан 11 2021, 08:59

За жал и јас живеам во Република северна Македонија и покрај тоа што не помина референдумот, затоа што така гласаше и Крсто Мукоски о други пратеници што не добија таков мандат од гласачите. Во секој случај вие сте повеќе северџани отколку што сум јас небањат. Без да дискутираме за имињата јас и ти не сме припадници на еден народ, затоа што јас не ги сметам цар Самоил за Бугарин (во етнички смисол не бил ни Македонец реално), уште помалку сметам дека татко ми и дедо ми биле Бугари што Тито насилно ги претворил во Македонци, туку напротив дека Тодор Живков почнал откако веќе еднаш добиле можност слободно да се изјаснат да ги принудува да се изјаснуваат како Бугари и дека таа политика трае и до денес. Тоа го тврдат и странци како актуелно делување на владата на братот на Заев - Бојко Борисов. Едноставно сметам дека е македонско се што на пример во САД се смета за американско. Нека се обиде некој да тврди дека Џорџ Вашингтон е Англичанец (имал британско државјанство, нели) како што тврдат бугарите за Гоце Делчев кој имал турско државјанство во време кога постоело бугарско, а Заев како лидер на северџаните е спремен да го прифати (можеби и го прифатил тоа). Едноставно ние според вас небањатите Македонци гледаме на бугарската власт како на непријател на Македонија, а на вас северџаните ви е пријател. Барем според досегашното дејствување и политиката на виткање кичма што ја водите кон Албанците, Бугарите и Грците, а не и кон Македонците што ја почитуваат целата македонска историја од праисторијата до денес што ги сметате за непријатели. Зошто не се тргне во Скопје на пример споменикот на терористичката антимакедонска УЧК на кружниот тек во Чаир, а се тргна споменикот на Ќосето. Што направил за Македонија Хасан Приштина чиј споменик и понатаму си стои на раскрсницата кај судска палата?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани - Page 2 Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by Luxor Пон Јан 11 2021, 09:57

Ц ц ц, кој тоа тврдеше дека во САД упаѓачите во Конгресот нема да бидат прогласени за терористи и како такви да бидат судени?

Расчистување на 27 априлските настани - Page 2 Img_2507
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани - Page 2 Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by трендафил Пон Јан 11 2021, 15:39

Се работи за тие кај кои се пронајдени „огнено оружје со долги цевки, молотови коктели, експлозивни направи, што укажува на тоа дека била спречена уште поголема катастрофа ...“ како што напишал Васко Евтов во веста чиј наслов го објавуваш. Логично е дека тие што носеле оружје со кратки цевки (пиштоли) не се сметаат за терористи. Кај нас никој не употреби оружје од протестантите на 27 април. Во САД не знам дека некој конгресмен ја отворил вратата на протестантите и доколку има таков дека ќе биде злоупотребен да гласа за промена на името на САД и поради тоа да биде помилуван и да добива државни тендери и да биде во државна делегација за посета на папата во Ватикан како што кај нас се случи со Крсто, човекот што ја отвори вратата и овозможи влез на според македонското правосудство терористите . Инаку поведување на постапка не значи и дека ќе има обвинение, посебно не верувам дека во САД ќе има некој сведок што учествувал во настанот и ќе му се верува и покрај тоа што 4 пати го менувал исказот и сега вече по извештајот на вештакот во втората серија на судење за 27 април може да се каже дека ЛАЖЕЛ дека бил во штабот на ВМРО за да добие упатство што да се прави во Собранието.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани - Page 2 Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by PRVOBOREC Пон Јан 11 2021, 16:17

Кај набањатите се пронајдени бумбари што тркалаат говна во нивните шупливи глави што во светот се карактеризира како опасно уништувачко оружје.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани - Page 2 Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by трендафил Вто Јан 12 2021, 18:38

Тие

Бидејки не си бил во парламентот напишаното очигледно не се однесува на тебе. А ако си бил тогаш јасно е зошто браниш терористи. Како и да е не ми го тестирај трпението.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани - Page 2 Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by трендафил Пон Јан 25 2021, 20:15

27 април 2017 година се повеќе ме потсетува на палењето на Рајхстагот во Германија на 27 февруари 1933 година. Кога се бара сторителот секогаш треба да се гледа кој го искористил настанот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани - Page 2 Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by defo Вто Јан 26 2021, 08:45

трендафил напиша:27 април 2017 година се повеќе ме потсетува на палењето на Рајхстагот во Германија на 27 февруари 1933 година. Кога се бара сторителот секогаш треба да се гледа кој го искористил настанот.
 Паметно.
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани - Page 2 Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by трендафил Пет Мај 07 2021, 15:56

На 27 април немаше напад врз никој од власта. Ниту врз Претседателот Иванов, ниту врз премиерот Оливер Спасовски, ниту врз Трајко Вељановски или Талат Џафери, оставам избор кого сакате да го сметате за претседател на Собранието. Знам дека ви е криво што е укината смртната казна, но во демократска земја треба да се почитуваат законите, не да се измислуваат во тек на судењето.
Што е со казните на досега осудените извршители во давањето на лажен идентитет на стотици криминалци со лажни податоци изработени на оригинални формулари. До сега најголемата казна е 2 години и седум месеци а најмалата нула, односно 6 месеци условна казна. Посредникот меѓу криминалците и МВР, тој што наводно наоѓал муштерии и до пред некој ден беше во бегство доби 2,5 години затвор.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани - Page 2 Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by Nebula Пет Мај 07 2021, 18:17

трендафил напиша:На 27 април немаше напад врз никој од власта. Ниту врз Претседателот Иванов, ниту врз премиерот Оливер Спасовски, ниту врз Трајко Вељановски или Талат Џафери, оставам избор кого сакате да го сметате за претседател на Собранието.

Neverojatno nepoznavanje na politickiot sistem i nacinot na negovo funkcioniranje.

Nebula

Број на мислења : 948
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани - Page 2 Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by трендафил Пет Мај 07 2021, 20:44

Тероризмот — незаконско користење на сила и насилство од страна на поединци или групи кои имаат директна врска со странските сили или пак, чии активности ги преминуваат националните граници, насочени против лица или објекти со цел да ги заплаши или да го принуди населениетo или било кој сегмент од општеството во остварување на своите политички или општествени цели.
 Според оваа дефиниција терористичка е пресудата со цел да заплаши дел од населенето за да се спроведат целите од Тиранската платформа и да се исполнат желбите на Грција и Бугарија. Заев во поблага форма, не од што сака, туку дека е тешко такво насилство да се повтори во 21 век, го спроведува тоа што бугарската и грчката власт го имаат правено врз Македонците во тие земји и уште го прават.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани - Page 2 Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by трендафил Пет Мај 07 2021, 21:03

Ако го споредиме судењето за 27 април кај што обвинението е максималисточко, да не кажам терористичко, а судот го прифаќа, кај фалсификувањето на пасоши случајот е обратен. Обвинението е за злоупотреба на службена положба кај што максималната казна е 3 години затвор, а не фалсификување на патна исправа. Демек пасошите ако се направени на оригинален формулар со оригинална опрема не се фалсификат. За командна одговорност нема ниту збор.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Расчистување на 27 априлските настани - Page 2 Empty Re: Расчистување на 27 априлските настани

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот