Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Украина

4 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Украина Empty Украина

Пишување by Фири Пет Јан 30 2015, 20:58

Бугарите од село Кулевча кои се 96% од населението не сакат да бидат мобилизирани во украинската армиja

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by хан Ацо Пет Јан 30 2015, 22:42

Па нормално,никой не сака да биде мобилизиран во тугьа армия.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by Гостин Сре Фед 04 2015, 17:30

Prodolzuvaat sudirite vo Ukraina...Najmnogu stradaat civilite...

Смртоносен напад на болница во Украина

Извештаите од источна Украина велат дека најмалку три лица се убиени во гранатирањето што оштети болница. Француската новинска агенција АФП соопшти дека тело лежело пред болницата во западното предградие на градот Доњецк, кој е под контрола на проруските сепаратисти и уште две мртви тела на цивили лежеле надвор во близина на болничката зграда.

Проруските сепаратисти изјавија дека повеќе од 15 лица биле убиени, откако болницата Текстилшчук се најде под артилериски оган. Во меѓувреме, продолжуваат борбите меѓу владините сили и проруските сепаратисти за градот Дебалцеве и покрај повикот на ОБСЕ за прекин на огнот за да се овозможи евакуација на цивилите.

Украинската војска соопшти дека бунтовниците во текот на ноќта ги користеле сите видови на оружје, во девет напади на позиции во близината на Дебалцеве. Но, не успеале да ги отстранат владините сили. Исто така воениот портпарол, Вјачеслав Селезњов рече дека двајца украински војници се убиени во изминатите 24 часа во Украина. Во конфликтот од април загинаа повеќе од 5350.

http://www.makdenes.org/archive/news/20150204/428/428.html?id=26829757


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by Гостин Чет Фед 05 2015, 17:20

И кај нас има медиумска војна против противниците на режимот, ама овие мислам претераа.Изгледа они му се урнек на Грујо.

Извештај на Пентагон: А дали Путин е аутист?

Истражување на тинк-тенк, направено за Пентагон прави заклучок дека е можно рускиот претседател Владимир Путин да има Аспергеров синдром “аутистично растројство”, кое влијае на сите негови одлуки, соопшти USA Today.

Украина PUTIN-LEKAR

Извештајот беше изготвен во 2008 година.Во него Бренда Конорс, експерт во анализата на шемата за движење тврди дека рускиот претседател “носи невролошко аномалија.” Според неа “невролошки развој на Путин бил нагло прекинат во детството “. Истражувајќи ги неговите движења, таа доаѓа до заклучок дека “рускиот претседател има невролошка аномалија”. Истражувачите не можат да ја докажат својата теорија за Путин категорично, бидејќи не биле во состојба да вршат скенирање на мозокот на рускиот претседател. Но се цитира професор по психијатрија на Универзитетот на Северна Каролина, кој независно од анализите на извештајот исто така тврди дека “Путин носи форма на аутизам.”

Дејствата на рускиот претседател беа подложени на посебен контрола и анализа од почетокот на 2014 година, кога Русија го приклучи Крим како и по избивањето на кризата во источниот дел на Украина.

http://lokalno.mk/izveshtaj-na-pentagon-dali-putin-e-autist/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by Гостин Чет Фед 05 2015, 22:53

Манипулациите секогаш биле оружје, и на истокот и на западот. Моменталното подгревање на тензиите е со цел испраќање американско оружје во Украина. На што Европа најверојатно ке се спротивстави. Затоа што оваа вијна е на нејзиниот праг.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by Гостин Чет Фед 05 2015, 23:13

Многу голема сила. Колку да ги смират источноевропските сојузници.

НАТО ќе постави шест нови бази во источна Европа

Украина 19356813-0AA3-4CD3-9388-0D5EE3D86928_cx0_cy11_cw0_w308_h173

05.02.2015
Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг денеска соопшти дека Алијансата се согласила веднаш да постави шест бази во источна Европа и да воспшостави ударна сила од 5000 војници, како одговор на руската агресија во Украина.

Столтенберг, говорејќи на прес – конференција во Брисел, по сердбата со министрите за одбрана на НАТО, рече дека Франција, Грманија, Италија, Шпанија, Полска и Британија се согласиле да ја преземат водечката улога во формирањето на ударната сила.

„Се одлучивме да ги воспоставиме првите шест мултинационални команди и контроли во Бугарија, Естонија, Латвија, Литванија, Полска и Романија“, рече тој. Ударните сили ќе бидат поддржани од уште две бригади. Вкупно, силите на НАТО ќе се зголемат за 30 илјади трупи, од сегашната бројка од 13 илјади.

http://www.makdenes.org/archive/news/20150205/428/428.html?id=26832326

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by хан Ацо Пет Фед 06 2015, 22:40

Можно е да нема трета светска война

http://www.blitz.bg/news/article/318330
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by Гостин Пет Фед 06 2015, 22:42

Па Ацо, сега се обратија кон вистинската личност која може да ја заврши војната во Украина. Обидите да се маргинализира Путин водеа само во ќор сокак.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by хан Ацо Пет Фед 06 2015, 22:50

Ке те поправам,Путин се маргинализира сам кога реши да оди по чекорите на Хитлер.
Да те прашам нешто,знаеш ли дека САД и Англия имат ветено да бидат гарант за целоста на Украйна уште од 90-те години кога мораше Украйна да се откаже од нуклеарното оружие?Да ти наликува ово за Чехословакия во 1938,или ке биде како со Полска во 1939 година?Во тоа е вопросот.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by Гостин Пет Фед 06 2015, 22:53

А бе ајде. САД и Англија секогаш имале различни интереси 0од остатокот на ЕУ. Затоа и беше одбиене иницијативата за наоружување на Украина. Во тој контекст е и мисијата на Меркел и Оланд во Русија. Путин е фактор кој не може да биде заобиколен во тоа прашање. Дел е од проблемот, па мора да биде и дел од решението.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by хан Ацо Пет Фед 06 2015, 23:03

Знаеш ли я таа мисла на чичко Сталин:"Има човек-има проблем,нема човек-нема проблем" Very Happy
Се зезам,без добрата воля на Русия ништо нема да стане.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by Гостин Пет Фед 06 2015, 23:05

Па Русија е сепак европска држава. И доколку не се обидува да го воскресне СССР, во корист на ЕУ е да има добра соработка.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by хан Ацо Пет Фед 06 2015, 23:10

luxor напиша:Па Русија е сепак европска држава. И доколку не се обидува да го воскресне СССР, во корист на ЕУ е да има добра соработка.

Ако ме прашуваш мене,во корист на ЕУ е и Русия да биде во унията.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by Гостин Пет Фед 06 2015, 23:13

ЕУ од Лисабон до Владивосток?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by хан Ацо Пет Фед 06 2015, 23:21

luxor напиша:ЕУ од Лисабон до Владивосток?

Па штом може една Србия да е до Токия зошто не? Razz
Ако Русия е во ЕУ ке биде природно.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by Гостин Пет Фед 06 2015, 23:23

Србија не е до Токија. Србија е колку Нокија. Украина Happy-smiley28

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by хан Ацо Пет Фед 06 2015, 23:24

luxor напиша:Србија не е до Токија. Србија е колку Нокија. Украина Happy-smiley28

Се уште не е,ама ке биде Twisted Evil
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by Гостин Пет Фед 06 2015, 23:26

Украина Happy-smiley21 Украина Happy-smiley21 Украина Happy-smiley21

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by Hamad bim Khalifa Пет Фед 06 2015, 23:36

Srbija je do Tokija a bice i do Gjevgelija..... ako Zaev ne svrshi rabota!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by Гостин Пет Фед 06 2015, 23:42

Ne e do Zaev samo kalifu...Ima nesto i do narodot...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by Hamad bim Khalifa Пет Фед 06 2015, 23:47

Apsolutno ama Zaev=narodot, me razbirash Smile
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by Гостин Пет Фед 06 2015, 23:50

Razbiram kalifu, no seti se deka nie se drzime cvrsto do kuburot...A ovojpat ke morame i da go upotrebime...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by Hamad bim Khalifa Саб Фед 07 2015, 00:00

More samo Zajko neka pocne so barazna vatra - da rascisti teren....posle nastapuvame peshadinci - so bezbol palki, ne treba kubur!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by Гостин Саб Фед 07 2015, 00:06

Sigurno ke bidam tamu kalifu... Kako sto i dosega sum bil...Samo se plasam deka dodeka nie stigneme, ovie veke ke se rasprsnat po beliot svet...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by Hamad bim Khalifa Саб Фед 07 2015, 00:13

Nema gajle ... toagas nie u galiite - pa u potera po beliot svet! Abe Vizental moze voda da ni nosi! Very Happy Nema oprost, nema milost, nema zarobenici!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Украина Empty Re: Украина

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот