Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

МИТРОВДЕН

3 posters

Go down

МИТРОВДЕН Empty МИТРОВДЕН

Пишување by EVITA Чет Ное 09 2017, 00:55

Денес е Митровден-за многу години, вечно име и вечна слава

Митровден

Ден на Свети Димитриј Солунски
Датум 26 октомври/8 ноември

Митровден (лок. Митроен) — голем христијански празник посветен на светиот великомаченик Свети Димитриј, кој се празнува на 8. ноември. Празникот се слави на целиот Балкански полуостров. Традиционално, Митровден го означувал почетокот на студеното време (зимата). Така, на Митровден се најмувале полјаци, протуѓери, кметови итн., кои служеле до Ѓурѓовден.


Светиот великомаченик Димитриј, кој живеел во Солун, во 3. век. Тој бил син на градоначалникот, кој долго време немал деца и по долги молитви, добил син, кого го воспитувал според христијанските верувања. По смртта на татко му, Димитриј бил назначен за градоначалник на Солун. Во тоа време, христијанството не било признаено како државна религија, па царот Максимилијан го советувал Димитриј да постапува сурово кон христијаните, но тој ги подучувал нив како да се чуваат од паганите. За тоа дознал царот и кога дошол да се увери во вистината, Димитриј воопшто не одрекувал дека е христијанин, туку јавно ја презрел паганската религија на царот, поради што бил затоврен. Со него се поврзани многу чуда, особено поврзани со одбраната на Солун од непријателите. Поради тоа, овој светец се смета за заштитник на Солун.


Освен вообичаениот обичај на носење леб и вино в црква (каде се осветува лебот), празникот се одбележува во семејството и за него не се поврзани некои посебни обичаи или обреди. Вечерта пред празникот се прави „заслуг“ (од заслужување) или „кана“ (од канење), при што поблиските се канат со лепче или со некој друг предмет. На денот на славата се дава ручек на кој се служат мрсни јадења, освен ако прзникот падне во ден кога се пости. Исто така, на гости се оди и следниот ден, претпладне. Инаку, сите луѓе кои се викаат Димитар, Димитрија, Диме, Митре или некоја друга варијанта, на овој ден слават именден, кој се прави навечер.


Народниот обичај наложувал денес да се остане дома. Се верувало дека оној којшто денес нема да биде дома, цела година ќе биде надвор од него и ќе преспива по туѓи домови. Постоело и верување дека ноќта пред Митровден мора да бидат завршени сите големи работи, посебно на поле и останати обврски кои се извршуваат надвор. Се сметало дека времето по Митровден е лажливо, односно дека зимата може во секој момент да изненади, па затоа се зацврстило мислењето дека лоша среќа е ако нешто се одложи да се заврши по големиот празник. За Митровден се верувало дека ќе се претскаже каква ќе била зимата. Ако денот бил сончев, наводно зимата ќе биде блага, со мал број ладни денови. Ако на Митровден паднело снег, се верува дека ќе се задржи се до април. Во некои делови постоеле и верувања дека на Митровден не треба да се прекоруваат децата, колку и да згрешиле или биле безобразни, бидејќи наводно цела година ќе бидат непослушни.

EVITA

Број на мислења : 267
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МИТРОВДЕН Empty Re: МИТРОВДЕН

Пишување by EVITA Чет Ное 08 2018, 10:47

Za mnogu godini praznikot.

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 267
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МИТРОВДЕН Empty Re: МИТРОВДЕН

Пишување by IVA Чет Ное 08 2018, 12:25

Cestit imenden na tie sto slavat,
IVA
IVA

Број на мислења : 364
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

МИТРОВДЕН Empty Re: МИТРОВДЕН

Пишување by delta Пет Ное 09 2018, 14:00

aj cestito paterica/../.>,. kaj e rakijata/./<><?
delta
delta

Број на мислења : 591
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

МИТРОВДЕН Empty Re: МИТРОВДЕН

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот