Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонско образование

+9
трендафил
Фири1
Hamad bim Khalifa
меанџија
reiter
Фири
tmoro
osa
bratucedot
13 posters

Страна 7 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by defo Сре Дек 09 2015, 17:00


Абе види после ќе му е ѓаолот крив што го редат по плакати, ама сам си е крив што разбира гојдо, што е разум bounce bounce bounce
defo
defo

Број на мислења : 3395
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Гостин Чет Окт 06 2016, 17:18

Заврши претресот на универзитетот МИТ

По шеснаесетчасовните претреси на Универзитетот МИТ во Скопје, Обвинителството соопшти дека запленило документација, компјутери и компјутерски податоци. Од доказите, како што соопштуваат, дошле до првични сознанија кои укажуваат на тоа дека голем број студенти биле запишани на факултети кои немаат ниту дозвола ниту акредитација.

„Со проверката е утврдено дека оваа високообразовна институција не поседува дозвола за работа за Факултет за дентална медицина, додека за Факултет за козметологија и физиотерапија нема ниту дозвола, ниту акредитација. За студентите кои биле запишувани да студираат на овие факултети во факултетската документација се водела паралелна евиденција – покрај онаа за коресподенција со студентите, друга за отчет пред државните институции“ – велат од обвинителството.

Сопственичката на Универзитетот, Билјана Апостолова, ги дематира овие наводи и тврди дека МИТ работи законски. Таа порачува дека е подготвена да одговара доколку постојат нерегуларности.

Таа смета дека акцијата е политички реваншизам од страна на сегашниот дополнителен заменик министер во МВР Оливер Андонов, како и членот на комисијата за заштита од дискриминација, Тони Науновски, инаку поранешни професори на Универзитетот.

Андонов и Науновски денеска не одговараа нашите повици за да дадат коментар. Во изјава за 24 Вести, синоќа, Андонов ги демантираше сите обвиненија и порача дека се лага. Тој изјави дека за акциајта на Обвинителството дознал по службена должност и дека не ни знае зошто се сомничи Универзитетот.

И Од Обвинителството ги демантираат обвинувањата за политичка поврзаност на акцијата и додаваат дека запленетата опрема од Универзитетот ќе биде вратена во најкус можен рок со цел наставата да се одвива без пречки. Сосптвеничката кака галвен мотив за, како што вели, хајката што се прави врз неа смета дека се нејзините јавни критики кон власта.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Гостин Чет Окт 06 2016, 17:20

No eve shto veli sopstvenichkata na MIT...Kogo li se nie stavame na funkcii...Mislam deka sopstvenichkata na MIT gi ima dokazite protiv ovie dvajca, Andonov i samiot priznava a Naunovski gleda da se distancira...Ako navedenoto ne e tochno dosega stopati kje najaveshe tuzhba...

Македонско образование - Page 7 2vl0jsz

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Гостин Чет Окт 06 2016, 17:22

I ushte edna vest povrzana so obrazovanieto...

Хелсиншки комитет поднесе кривични пријави полицајците кои тепаа студенти

Хелсиншкиот комитет за човекови права поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство против полицијата која тепаше студенти на протестите на изборите за претседател на Студентскиот парламент.

За време на протестот во јуни годинава пред студентскиот дом Кузман беа повикани полициски специјалци кои грубо упаднаа во просториите на СПУКМ и насилно ги исфрлија студентите.

Кривична пријава против раководни лица на Министерството за внатрешни работи и на припадници на Единицата за брзо распоредување поднесе Хелсиншкиот комитет затоа што ги тепаа и спречуваа студентите да протестираат при изборот на претседателот на студентскиот парламент на 30 јуни годинава. Самиот ден на изборите за студентски лидер гласањето започнало без исполнување на потребните услови на што било укажано од студентите, а потоа и гласачката кутија била насилно грабната од член на изборната комисија кој бил придружуван од непознати лица кои не биле студенти за потоа да се упатат кон седиштето на СПУКМ кое се наоѓа во зградата на студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“. Во пријавата се наведува дека Кулминацијата се случила околу 22 часот кога пристигнале специјалните единици со оклопни возила, кои тргнале кон студентите што протестираа пред влезот на студентскиот дом. Полициските специјалци насилно влегле во просториите на студентскиот парламент и почнале да ги удираат со нога студентите, за да го расчистат патот за лицата кои ги носеле гласачките кутии.

Со своето постапување при извршувањето на наредбата, припадниците на ЕБР сториле две кривични дела, и тоа: „Спречување на јавен собир“ предвидено во член 155, став 2 од Кривичниот Законик и „Малтретирање во вршењето на службата“ предвидено во член 143 од Кривичниот Законик.

Своевиден скандал беше и вчерашното појавување на поранешниот министер за внатрешни работи и актуелен директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков на референдумот на студентите. Од студентскиот пленум не пропуштија да го прашаат зошто е дојден и под чија команда полициските специјалци грубо ги избркаа студентите за време на изборите.

Зошто Чавков беше во посета на УКИМ за време на вчерашниот референдум не одговорија од МВР.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by трендафил Саб Јан 09 2021, 10:53

Диктаторската власт наумила некакви реформи во образование и сака да ги спроведе според својата замисла без јавна дебата. Најголема реформа што изгледа мора да помине по секоја цена е укинувањето на историјата. Да не кажам нејзино бришење.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by трендафил Саб Јан 09 2021, 13:20

За реформите во образованието изгледа дека веќе е земен кредит од СВетската банка, па јасно е дека реформите ќе се натурат на ист начин како Преспанскиот договор, односно бугаризацијата и албанизацијата на Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Luxor Саб Јан 09 2021, 18:26

Никој не ви го натури преспанскиот договор. Вие сами одлучивте дека ајварот ви е поважен од Македонија. За лажењето за некакви бугаризации и албанизации не вреди да трошам зборови.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by трендафил Нед Јан 10 2021, 13:02

Можеби требаше да напишам бојкоборисовизација, карачановизација, едирамазиација и алиахметизација. Еве интересен ФБ статус на Ивор Мицковски како одговор на предводникот за надворешна политика на Македонија кој вината ја гледа во Македонците (не во вас сдсмовските, туку во сите останати во земјата и дијаспората (од кои голем дел избегале од земјата токму поради СДСМ кога се викаше СКМ). Османи несвесно за обидите на соседите да не прогласат за нов народ кој завземал нивна територија и преобратил сонародници на албанците, гугарите и грците во Македонци го обвинува СДСМ (СКЈ). А јас сум жив сведок дека во Македонија се доселуваа Албанци од Косово, но и од Албанија. За да се претставуваат сега како староседелци, а божем ние сме дојденци. Бог да чува.

Османи: Нашите погледи овде се изградени во еден претходен систем, во еден претходен сојуз и тие погледи биле и антибугарски и антиалбански и антигрчки, затоа што тој поглед бил под плаштот на тогашниот државен интерес, на еден тогашен сојуз.
Добро, ние сме биле мразачите само, но никој не го поставува прашањето, зошто сме мразеле или имале предрасуди, па веројатно не само зошто нешто ни било наметнувано, туку веројатно и негирано.
Второ, за предрасуди меѓу народи и етникуми потребни се двајца, и тоа е факт.
Трето, како ние плативме за нашите грешки и предрасуди?!
Во однос на Грција со ембарго и 30 години изолација.
Во однос на Бугарија со национална негација, историски ревизионизам и кочење кое ни се наметнува во 21-век.
Со Албанците, и тоа ни била најголемата грешка, да од оправдани барања за поголеми права, ние и нашите сограѓани го добијат ДУИ кое 20 години ја пљачка државата, ги закрепостува Албанците, и ја уништува секоја институцинална можност Македонија да профункционира како правда држава без криминал и корупција.
Гледаш драг Османи, ние ќе се договориме и со Софија, макар пак лажно и капитулантски, него како да се договориме со вашата банда, каде секои избори ви се како повеќе да се приватизира од државата.

https://www.facebook.com/ivor.mickovski/posts/10159342899976042

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Luxor Нед Јан 10 2021, 17:22

Ивор и нема што друго да прави освен да шири демагогија од кога Наташа ја отстранија од главен кадровик на СДСМ. Интересно е што вие дпне оФците го величате и Зеколи секогаш кога ќе напише нешто против СДСМ а молчите кога за МПЦ тврди дека била под албанска јурисдикција. Толку сте зафатени со опозициско лудило што нанесувате директна штета на државата.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by трендафил Нед Јан 10 2021, 18:30

Не можам да напишам дека во времето на фашистичката окупација на Македонија во делот под италијанска (балистичка) управа црквата не била под албанска јурисдикција. Така било и во дел од Грција. Во секој случај не прифаќам се од никого, па ни од Ивор. Во секој случај реформата на образованието се наметнува насилно - диктаторски од министерка која пред да влезе во власта работеше како платеник на дистрибуција на куртони и подмачкувачи за газови. Што би рекле формално е социолог без никакво искуство со образованието.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by трендафил Пон Јан 11 2021, 15:45


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by PRVOBOREC Пон Јан 11 2021, 16:20

Само морони небањати со говна место мозок бранат образование што ја уништи способноста на младите да размислуваат критички што и им беше цела кога го уведуваа, да створат морони еднакви на нив.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2423
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by трендафил Пон Јан 11 2021, 19:01

Злоупотребуваш што не сме во рамноправна положба на форумов па не можам да ти одговорам со иста мерка. Во секој случај кога нешто се менува подобро е да остане исто отколку да се менува на полошо.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by трендафил Вто Jул 13 2021, 19:25

Сака ли власта во име на сексуалното да воведе хомосексуално образование во училиштата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by defo Вто Мар 14 2023, 09:07

Македонско образование - Page 7 33542110


УКИМ, паѓа ли паѓа, до толку ќе падне шо ќе се сведе на универзитетот на Мерко во Струга. Додуша рангот и нивото на професорите е исто. Тераат сопствени бизниси, проекти, трчаат во политика, повеќе се по емисии и млатат празна слама него ли во дискусија со студентите.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3395
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by cvetka Сре Мар 15 2023, 09:00

Podobro sto ne diskutiraat inaku studentite ili ke zaminat poradi nevozvratena ljubov ili ke bidat otrueni od dileri po kafici.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=974432716873710&id=100029209734368

cvetka

Број на мислења : 238
Join date : 2019-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by defo Сре Мар 15 2023, 10:42

Мислиш дека е вистина????
Мене повеќе ми личи на „кампања“.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3395
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by трендафил Сре Мар 15 2023, 10:49

За жал кај нас нема невладини организации, туку едни што работат за нашата влада (кога СДСМ е на власт) и кои работат за туќи влади. А евроатлантската меѓународна банда ја постави оваа власт со цел да го избрише македонскиот идентитет што се одвива под коден назив влез на Северна Македонија во НАТО и ЕУ. Првата фаза, откажување од античкиот идентитет се смета за помината. Останува втората, бугаризацијата. Во такви валкани игри, за жал има милиони шртви, па во тој поглед кај нас бројот на жртви, бог да ги прости, не е голем. На половина министри во владата им е поважно што се случува во Албанија и на Косово отколку во Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by cvetka Сре Мар 15 2023, 11:50

defo напиша:Мислиш дека е вистина????
Мене повеќе ми личи на „кампања“.

Mladite zaminuvaat poradi nevozvratena ljubov? Dilerite gi ubivaat musteriite? Licata zad izjavite povrzi gi so profesijata. Dobivas sto tvrdis.

cvetka

Број на мислења : 238
Join date : 2019-05-30

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by трендафил Нед Јун 11 2023, 14:43

На полагањето на англиски јазик се случи повеќе од половина од матурантите што полагаа англиски јазик да разменуваат информации во фејсбук група. Нешто што не се случило никаде на светот. Не верувам дека некој ќе одговара за овој немил настан.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 7 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 7 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот