Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонско образование

+9
трендафил
Фири1
Hamad bim Khalifa
меанџија
reiter
Фири
tmoro
osa
bratucedot
13 posters

Страна 4 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Гостин Сре Фед 18 2015, 19:47

Ova samo go potvrduva ona shto dosega e napishano...Poleka se sozdava kritichna masa...

Охридски мајки во акција за помош на Студентски пленум

Македонско образование - Page 4 20368golema

Зеленчук, млечни производи, леб, кафе, вода, ајвар сокови и финансиски средства како и други намиринци собраа десеттина мајки од Охрид.Тие пред Универзитетот за информатика во центарот на градот организираа акција со цел помош на студентите-пленумци кои во Скопје се борат за остварување на своите права.

-Ова е самоиницијативно собирање на мајките од Охрид.Како што секогаш им испраќаме ние намирници и храна на своите деца кои се студенти во Скопје или ќе бидат студенти како подршка и логистика и овој пат се собравме да им помогнеме на пленумците и да им кажеме дека стоиме позади нив и ги подржуваме во борбата која ја започнале.Како родители ќе сториме се за нивното квалитетно образование и нивниот квалитетен развој во вистински личности и луѓе кои утре ќе ја носат одговорноста за оваа држава, рече Офелија Петреска мајка.

Тие велат дека очекувале многу повеќе мајки да дадат подршка и оти очекуваат дека заедно со Владата и Министерството за образование пленумците ќе најдат заедничко решение.

-Не сме доволно колку што очекував меѓутоа со оглед на временскиот период, студеното време можеби има и некои други причини за кои не сакам да коментирам.Очекував поголем број но колку сме толку сме токму сме, рече Петреска.

Инаку минатата недела и студенти од Охрид кои студираат на овдешните Универзитети се собраа и донираа за нивните колеги студнети во Скопје.

Акцијата се одвиваше еден час, а не се исклучува можноста повторно да бидат организирани слични вакви акции.

http://novatv.mk/index.php?p=1&navig=8&cat=22&vest=20368

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Фед 18 2015, 20:21

Cepna u najmiloto - vo decata i mladinata! Epa neka mu se mislat!!!!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Гостин Нед Фед 22 2015, 13:11

Se zgolemuva brojot na mediumi koi ne se pod kontrola na familijata...

Излезе првиот број на весникот „Гласот на студентите“

Македонско образование - Page 4 20446golema

Студентскиот пленум го креираше првиот број од весникот „Гласот на студентите“. На неколкуте страници се објаснува што значи Студентскиот пленум и автономната зона, како и актуелни случувања и барањата на Пленумците.

Весникот може да го погледнете на овој линк.

http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=2&vest=20446

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Фед 22 2015, 13:17

Po 200.000 pregledi od Bomba na Youtbe! Sekoja naredna se pogledana i pogledana!
p.s. (izgleda ova dupeglavcive najvishe gledaat! ...i prosto neveruvaat! .... drugive- gore - dole ni bese jasno so kogo si imame rabota! ama sakaa dokazi, fakti, argumenti..... eve vi gi gledajte i cxrknete!)
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Гостин Сре Мар 11 2015, 13:44

Продолжуваат протестите во повеќе средни училишта

Продолжуваат средношколските протести во училиштата против новиот модел на државна матура кој вклучува и задолжително полагање математика како трет предмет.

Денеска по завршувањето на првата смена на протест ќе излезат учениците од градежното училиште Здравко Цветковски и гимназијата Ѓорѓи Димитров.

Учениците велат дека нема да има бојкот на наставата, но тие ќе продолжат се поинтензивно преку протести да го искажуваат својот револт против, според нив, лошите реформи во образованието.

Учениците своите барања написмено ќе ги достават до министерството за образование и наука од чиј одговор ќе зависи дали и како ќе делуваат во иднина.

Од ресорното министерство не ги коментираат средношколските протести, а воведувањето на математиката како дел од државната матура го правдаа поради слабиот успех на учениците по овој предмет и потребата за упис на техничките факултети кои според надлежните се конкурентни на пазарот на труд.

http://24vesti.mk/prodolzhuvaat-protestite-vo-povekje-sredni-uchilishta

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Гостин Чет Мар 12 2015, 19:08

Ne stivnuvaat ...Ova e tret den od srednoshkolskite protesti...

Продолжуваат средношколските протести - надлежните смируваат

Трет ден од средношколските протести во средните училишта против новиот модел на државна матура кој предвидува полагање на математика како задолжителен предмет.

Учениците од гимназијата Орце Николов кои и денеска се собраа во дворот на училиштето им порачаа на надлежните дека не отстапуваат од своите барања

http://24vesti.mk/prodolzhuvaat-srednoshkolskite-protesti-nadlezhnite-smiruvaat

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Гостин Пет Мар 13 2015, 22:06

Samo napred...

Средношколски марш – утре во Велес

Во сабота на 14 март во Велес ќе се одржи Средношколски марш. Ви ја пренесуваме поканата објавена на Фејсбук.

Македонско образование - Page 4 11041655_804760966264840_6763026676693602190_n1-540x313

Македонско образование - Page 4 %D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BC%D0%B0%D1%80%D1%88-%D1%83%D1%82%D1%80%D0%B5-%D0%B2%D0%BE-%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D1%81

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Гостин Пет Мар 13 2015, 22:12

Средношколците со контракампања пред да се злоупотребат останатите пленумци

Македонско образование - Page 4 Veles%20srednoskolci

По дискредитирачките плакати за учениците кои утрово осамнаа и во Велес, учениците од Средношколскиот пленум започнаа контракампања фотографирајќи се со листови на кои пишува име и презиме на засегантите пленумци и „и јас земам 10.000 денари за да организирам протест“.

Средношколците сметаат дека со тоа ќе го популаризираат проблемот пред да се прошири и да се злоупотребат и останатите членови.

Инаку, плакатите беа залепени низ целиот Велес по дрвја и информативни табли.

Нашите извори утрово рекоа дека преку „информативни“ разговори, лице в лице со средношколците се обидуваат да ја оттуѓат идејата за излегување на улица и изјаснување на нивните ставови.

Сепак, и покрај целиот притисок кој се врши врз нив, средношколците утре ќе излезат на протестен марш, на кој очекуваат огромна поддршка.

http://plusinfo.mk/vest/18311/srednoshkolcite-so-kontrakampanja-pred-da-se-zloupotrebat-ostanatite-plenumci-

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Гостин Вто Мар 17 2015, 18:19

Продолжуваат заканите и безобразното и срамно оцрнување на Средношколскиот Пленум

„Ја известуваме јавноста дека во очи маршовите кои следуваат до крајот на тековната недела во речиси сите градови на нашата земја, учениците кои се дел од Средношколскиот Пленум се соочуваат со силни и морбидни притисоци и закани“, велат од пленумот.

„Заканите се однесуваат на нивното излегување на маршовите и собирите под организација на Пленумот, а се одразуваат со насилство, лаги за санкции во училиштата каде што учат, не одење на екскурзии, бркање од работа на нивните родители, исто така и кинење на плакати со информации околу маршовите, создавање црна контракампања и слично. Овие обиди да се спречат активностите на Пленумот извршувани се дури и од страна на професори во самите училишта. Од ден во ден, овие закани и притисоци стануваат се посилни и поморничави од кога било, а најприсутни се во градовите Ресен, Струга, Кавадарци, Штип, и Крушево.

http://libertas.mk/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D0%B6%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%B0%D1%82-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B8-%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Гостин Сре Мар 18 2015, 22:55

Pritisokot od site segmenti na opshtestvoto prodolzhuva...

Средношколците утре ќе маршираат во Скопје, Велес, Струга, Куманово, Кавадарци, Неготино

Македонско образование - Page 4 IMG_87521-702x336

http://www.radiomof.mk/srednoshkolcite-utre-kje-marshiraat-vo-veles-struga-skopje-kumanovo-kavadarci-i-negotino/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Гостин Чет Мар 19 2015, 00:36

Поддршка за средношколски марш!

Студентски пленум ја изразува својата поддршка на средношколците во нивната битка за квалитетно средно образование. Воедно, Студентскиот пленум најостро ги осудува сите притисоци, закани и црни кампањи во обид да се спречи мирниот израз на револт на средношколците против наметнатите образовни реформи.

Македонско образование - Page 4 11050163_1386251661693870_4419347317099727756_n

Заедничката цел на сите нас е подобрување на квалитетот на образованието, а тоа сметаме дека може да биде остварено само преку инклузивен дијалог, односно, вклученост на сите страни во процесот на креирање на образовни реформи.

Во младите е иднината!

http://www.studentskiplenum.org/%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%B4%D1%80%D1%88%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D1%88%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BC%D0%B0%D1%80%D1%88/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Гостин Чет Мар 19 2015, 18:18

И наставниците ќе протестираат против лошите реформи.

Наставничкиот пленум ќе протестира против лошите реформи

[img:e813]http://plusinfo.mk/Upload/Images/stop%20za%20lo[ite%20reformi.jpg[/img:e813]

Меморандум за законите кои се однесуваат на наставниците, укинување на наградите за екстерното тестирање, ревидирање на системот за професионален развој како и укинување на државната матура ќе побара Наставничкиот пленум на протестот кој ќе се одржи во вторник пред министерството за образование.

http://plusinfo.mk/vest/19054/nastavnickiot-plenum-kje-protestira-protiv-loshite-reformi

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Гостин Чет Мар 19 2015, 21:54

Лудилото на дпмне-овците нема граници...

Средношколци од Велес биле заклучувани во училиштата за да не излезат на марш

Со притисоци и закани се соочиле средношколците од Велес доколку излезат на марш кој се одржа денеска, соопштуваат од Средношколскиот пленум од овој град.

„Професорите, особено директорите се закануваа дека секој што ќе излезе на марш ќе биде казнет, ќе има укор или пак дека нема да присуствува на средношколските забави и слично. Поединци, членови на пленумот беа повикувани во директорските канцеларии, беа испрашувани и врз нив се вршеше притисок да ги кажат имиња на сите ученици кои ја започнале иницијативата“,велат од пленумот.

Според Средншколскиот пленум ученици биле заклучувани за да не излезат на маршот.

„Во едно од стручните училишта, ОСУ „Јовче Тесличков“, директорката Нада Јованова се повика на екстремности и ги заклучи училишните врати, не дозволувајќи им на стотина ученици да излезат на марш. Средношколците беа принудени да се префрлуваат и скокаат од прозорци и порти високи до едно и пол метро. Дваесетина од нив успеаа да се ослободат, додека обезбедувањето брзо реагираше и ги спречи останатите во намерата“ се вели во соопштението на Средношколскиот пленум од Велес.

Македонско образование - Page 4 %20%D1%81%D0%B5%20%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%84%D1%80%D0%BB%D0%B0%D0%B0%D1%82

Македонско образование - Page 4 %202(67)

http://novatv.mk/index.php?p=1&navig=8&cat=2&vest=21065

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by osa Саб Мар 21 2015, 00:41

i vo strumica mladite izlegoa na protest ,i im pokazaa na vozrasnite deka netreba da se tolku sebichni ,da ja glasaat ovaa vlast samo zatoa shto dobivaat beneficii :besplatno vozenje vo JSP ,besplatna banja ,besplatno skijanje i.t.n.
poglednete gi sploteni srednoshkolcite od strumica 

Протест на струмичките средношколци
Дајте ни избор и престанете со вашите реформи кои му штетат на образованието. Ова е апелот што го упатија струмичките средношколци до одговорните во Министерството за образование од денешниот протест против математиката во државаната матура.
 
Средношколците од Струмица го повикаа министерот за образование да им ги слушне барањата и да не експериментира со реформите.
 
Ова е втор пат како средношколците од Струмица излегуваат на улица и се спротиставуваат против предметот математика во државната матура.Македонско образование - Page 4 106181

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16415
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Гостин Саб Мар 21 2015, 19:07

Nasekade vo Makedonija se vrsi pritisok vrz profesorite i ucenicite. No protestite protiv reformite koi go unistuvaat obrazovanieto nema da zaprat. So zgolemivanje na pritisocite se zgolemuva i resitelnosta kaj ucenicite, studentite, profesorite i roditelite na ucenicite i studentite da se stavi kraj na ludiloto vo obrazovniot sistem.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by osa Саб Мар 21 2015, 20:23

slednata plata treba da bide pokachena vo obrazovanieto ...no sekoj rabotnik ke bide povikan i sekoj ke dobie pokachuvanje spored odluka na rakovdniot tim ..za prv pat pokachuvanjeto ke bide poedinechno ,a ne za sekoj opshto ....sekoj spored ZASLUGITE ke dobie pokachuvanje na platata ......I OVA NEBILO DO SEGA ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16415
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Гостин Нед Мар 22 2015, 15:09

Мораа од учениците да научат како треба да се борат засвоите права...Но, добро е што сепак научија...

Наставниците бараат да се прекине со лошите реформи

Да се престане со лошите реформи во образованието, да се слушне гласот на наставниците и да се мисли на доброто на учениците, се пораките од денешниот мирен протест на Наставничкиот пленум што се одржа пред Министерството за образование и наука во Скопје. Претставниците на наставниците влегоа во зградата на МОН и ги предадоа своите барања. На протестот тие беа поддржани и од Студентскиот, Средношколски и од Професорскиот пленум

http://plusinfo.mk/vest/19369/nastavnicite-baraat-da-se-prekine-so-loshite-reformi

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Гостин Вто Мар 24 2015, 09:45

I denes prodolzhuvaat protestite na srednoshkolcite...Rezhimot go dozhivuva svojot kolaps...

Протестен марш на средошколците од Битола денес на пладне

Македонско образование - Page 4 21141golema

Денес точно напладне средношколците од Битола ќе се соберат на протетстен марш пред средното медицинско училиште „Д-р Јован Калаузи“ за укинување на екстерното тестирање и враќање на стартиот модел на државна матура.

„Средношколскиот пленум „излегува на марш затоа што истите беа игнорирани од Министерството за Образование и Наука. Затоа што откако со години го малтретираа, го убија средното образование. Затоа, да излеземе да го вратиме! Образованието е јавно добро и е коренот на општеството. Од него произлегува сè останато. Наша обврска и општествена одговорност е да се бориме за квалитетно образование. За нас, за нашето општество! Со квалитетот нема компромис, за квалитет не се преговара. Затоа, да маршираме во борбата за подобро образование и во борбата за подобро општество!“, се вели во повикот на средношколците од Битола.

Изминатата недела се одржаа повеќе средношколски маршеви низ целата земја на која се појавија повеќе илјадници средношколци, родители, професори и граѓани. Вчера маршираа и средношколците од Делчево.

http://novatv.mk/index.php?p=1&navig=8&cat=2&vest=21141

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Гостин Вто Мар 24 2015, 10:13

Eve kako rezhimot se obiduva da se spravi so nezadovolstvoto na mladite od unishtenoto obrazovanie...Namesto da im ovozmozhi kvalitetno obrazovanie...Gi korumpira so narodni pari...Vo ovoj sluchaj se nadevam deka se kje ostane samo obid, a stdentite kje prodolzhat so odbrana na svoite prava...

Предлог-законот за таблети за студентите по итна постапка пред пратениците

Предлог-законот за издавање вредносни бонови-ваучери, по скратена постапка, е на дневен ред на денешната собраниска седница.

Според владиниот предлог, вредносни ваучери за таблет компјутери со надворешна тастатура ќе се издаваат за редовните студенти од семејства со месечните приходи не поголеми од 32.741 денари бруто приход и кои првпат се запишани во трета и четврта година на студии. Право на ваучери ќе имаат и студентите кои се евидентирани како лица со посебни потреби запишани во која било година на студии.

Проценката е дека овој проект ќе чини 96 милиони денари од буџетот на Министерството за информатичко општество и администрација.

Пратениците денеска ќе расправаат и за Законот за административни службеници и за предлог на законот за изменување и дополнување на Законот за придонеси од задолжително социјално осигурување, по скратена постапка.

http://grid.mk/read/news/509918384/9794400/predlog-zakonot-za-tableti-za-studentite-po-itna-postapka-deneska-pred-pratenicite

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Hamad bim Khalifa Вто Мар 24 2015, 15:10

STUDENTI !!! NIKAKO DA NE SE FAKJATE KO KLENOVI NA DUDINKA ZA TABLETIVE SO NADVORESHNA TASTATURA!!! Makar i 8incen da e!
Da barate laptopi so 17incni ekrani I5 procesor so graficka Gforceod 2gb i minimun 1 TB memorija. ...I operativen windovs - licenciran.... + PRODOLZHENA 3 GODISHNA GARANCIJA!!!
NE BERETE GAJLE - KE PRIFATI! Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Гостин Вто Мар 24 2015, 16:21

Dzabe kje prifati...Ne veruvam deka  ima  nadchovechki sposobnosti, da gi ispolnuva vetuvanjata od kelijata vo Idrizovo... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Гостин Вто Мар 24 2015, 16:40

Ludiloto na partiskite vojnici...Nikako da sfatat deka krajot e tuka...

ВИДЕО Директорка ги уценува средношколците пред маршот: Немојте после да барате подобро поведение

Стотици средношколци му се приклучија на маршот во Битола денеска иако Средношколскиот пленум од Битола деновиве континуирано се жалеше на притисоци и закани. На фејсбук страната на битолскиот Пленум е објавено видео снимено денес каде професорка ги принудува учениците да одат на настава, а директорка им се заканува дека учеството на маршот ќе им се одрази во поведението, објави А1.он.

- Вие од трето осум качувајте се одма горе, за десет минути – им вели професорката.Кога средношколците ќе и речат дека одат на протест за што имаат право, таа им одговара:

- Ти доста, со тебе не разговарам. Не ме интересира, од трето осум ме интересираат. Значи ве молам овој и другиот час да бидете со мене. Ќе ве запишам сите кои нема да дојдете. Страшно ќе се разочарам ако не појдете горе. Што е проблемот, што сакате да правите?

- Не сакате да се качите, добро немојте, ама немојте да дојдете на крајот на годината и да барате повединието да ви се врати назад. И за факултет ви треба и за до крај на животот – им вели другата професорка.

http://plusinfo.mk/vest/19621/video-direktorka-gi-ucenuva-srednoshkolcite-pred-marshot-nemojte-posle-da-barate-podobro-povedenie-

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by reiter Вто Мар 24 2015, 16:50

закани и условувања...каква просветна фела имаме на раководни места како и просветно/и лице/а кои треба да биде пример а не заканувачи од страна на моќ и функција

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Hamad bim Khalifa Вто Мар 24 2015, 18:17

LELEEEEE! OVAA CRNKAVA, JEBIZOVNAVA PUSHACKA, tn. direktorka >>>>IMA DA GO PUSHI DODEKA NE I SE NAPRAVAT Македонско образование - Page 4 Images?q=tbn:ANd9GcSjmZgmly5tdqL2sKrCoX4h3BBLKsfYI1p5YwMhvQ9PPY4ZkUKd
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Македонско образование - Page 4 Empty Re: Македонско образование

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот