Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Aramiite od MPC

Go down

Aramiite od MPC Empty Aramiite od MPC

Пишување by Teo on Пон Јан 29, 2018 11:50 pm

Pokraj kradenjeto od narodot, neplakjanjeto danoci i glupiranjata na vladicite na sekoj mozhen nachin, sega reshija da kradat i od planinarite...Vreme e vladata na SDSM da im objasni na kriminalcite vo mantii deka Makedonija e sekularna drzhava...No, taa rabota nikako ne smee da mu se doveri na Oliver Spasovski...

Планинарите: МПЦ сака насилно да го преземе домот „Матка“

Aramiite od MPC Matka

Федерацијата на планинарски спортови (ФПСМ) на Република Македонија во име на преку 30 илјади планинари јавно побара од надлежните да го спечат одземањето на планинарските домови од институции и поединци.

На денешната прес-конференција ФПСМ ја информира јавноста, како што велат, дека на криминален начин, после 75 години Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија сака насилно да им го одземе планинарскиот дом „Матка“.

Претседателот на ФПСМ Јовица Угриновски повикувајќи се на документи и фотографии направени од 1938 година наваму, хронолошки и детално објасни како Федерацијата го добила планинарскиот дом „Матка“ на владеење и само поради една катастарска грешка денес и е доделен на МПЦ – ОА.

– Од 1940 година домот „Матка“ е доделен на планинарите, по војната во средината на 60.те години е земен под владение од планинарите и во следните години е дограден, реновиран. Во 1987 година домот е преземен од Спелеолошко друштво Пеони. Во 2008 година добиен е поседовен лист од Катастарот. Во 2009 година, одеднаш, преку ноќ, Комисијата за денационализацијата, планинарскиот дом го преименува во конак. Две години подоцна, на 15.11 издаден е документ од Катастар на кој планинарскиот дом „Матка“ е во сопственост на ФПСМ, а само еден ден подоцна од истата државна институција излегува поседовен лист на има МПЦ – ОА. На 15 еден сопственик, на 16 друг. На ова и Коперфилд може да позавиди, како со волшебно стапче Катастарот врши промена на сопственост, рече Угриновски.

Од ФПСМ соопштија дека успеале барем времено да го спречат одземањето на домот „Матка“ од МПЦ – ОА и ја повикаа Црквата да кажат по кој основ стануваат сопственици.

– Ја повикувам МПЦ да дадат само една изјава, на кој начин станале сопственици на домот. Дали го купиле, наследиле, изградиле, добиле на подарок, јас ја поднесувам целата кривична, материјална, морална одговорност и јас лично како Јовица Угриновски ќе им исплатам оштета ако ја побараат. Вториот начин е да ги идентификуваат оние луѓе во МПЦ кои ги прекршиле Божјите заповеди и да се оградат од ова, во спротивни и тие се соучесници, потенцира Угриновски.

Поддршка до ФПСМ во борбата за зачувување на планинарските домови дадоа најголемиот број на клубови од цела Македонија, како и од меѓународни институции и поединци.

За следниот период, од федерацијата најавија акции и за други планинарски домови кои се во процедура за нивно одземање.

http://novatv.mk/planinarite-mpts-saka-nasilno-da-go-prezeme-domot-matka/
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Aramiite od MPC Empty Re: Aramiite od MPC

Пишување by nino on Вто Јан 30, 2018 5:04 am

samo crkvata e pogolema mafija od mafijata. crkvata e broj 1, a vladata broj 2 mafija vo sekoja drzava.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

Aramiite od MPC Empty Re: Aramiite od MPC

Пишување by defo on Пон Фед 05, 2018 11:06 pm

Дедо Петар , шо сака да сече шума во Јанковец, Ресенско????

defo

Број на мислења : 2399
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Aramiite od MPC Empty Re: Aramiite od MPC

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот