Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ПЕТУНИЈА БАЛКОНСКА

Go down

ПЕТУНИЈА БАЛКОНСКА Empty ПЕТУНИЈА БАЛКОНСКА

Пишување by EVITA on Саб Јун 02, 2018 7:33 pm

ПЕТУНИЈА – ОМИЛЕНО БАЛКОНСКО ЦВЕЌЕ

Петунијата е сезонско цвеќе, едно од најраспространетите цветни видови во летниот период, посебно на балконите како саксиско цвеќе, но и во дворот. Доколку уживате во цвеќето, вистинско време е да ја подготвите вашата тераса за петунија. Ова цвеќе е чувствително на дожд, но и покрај тоа, поради прекрасните шарени бои на цветовите шири добро расположение.

Достапни се во разни бои, со единечни или двојни цветови, шарени, еднобојни, а некои од нив даваат и прекрасен мирис. Цветаат во текот на целото лето. Петинијата се сеe во хумус, во саксии со големина 7 до 9 см и корито од 40 см на растојание од 15 см помеѓу растение

hortikultura.mk_petunija

EVITA

Број на мислења : 254
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ПЕТУНИЈА БАЛКОНСКА Empty Re: ПЕТУНИЈА БАЛКОНСКА

Пишување by EVITA on Вто Јун 19, 2018 5:17 pm

si nasadivte peuinii? aj da vidam kako vam ke vi se dopadnat .

EVITA

Број на мислења : 254
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ПЕТУНИЈА БАЛКОНСКА Empty Re: ПЕТУНИЈА БАЛКОНСКА

Пишување by delta on Нед Jул 22, 2018 9:47 am

<.;//..ne sadam samo mirisam\\>..;
delta
delta

Број на мислења : 572
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

ПЕТУНИЈА БАЛКОНСКА Empty Re: ПЕТУНИЈА БАЛКОНСКА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот