Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

НАСИЛСТВА ПРЕД СОБРАНИЕТО ВО СКОПЈЕ

4 posters

Go down

НАСИЛСТВА ПРЕД СОБРАНИЕТО ВО СКОПЈЕ Empty НАСИЛСТВА ПРЕД СОБРАНИЕТО ВО СКОПЈЕ

Пишување by osa Нед Јун 17 2018, 23:12

Судири меѓу демонстрантите и полицијата во Скопје


Немири пред Собрание

Сподели
Печати

Во Скопје вечерва дојде до судири меѓу полицијата на демонстрантите кои го нападнаа полицискиот кордон пред Собранието на Македонија.

Голема група граѓани вечерва пред Собранието се судрија со полицијата по што таа испука солзавец и шок бомби за да ја растера групата која ја растргна оградата и ги нападна полицајците. Полицијата во акцијата употреби и окопни транспортери.

Вечерва групата пред Собрание е растурена, но потоа помали групи демонстранти се судираа со полицајците низ улиците околу Македонскиот Парламент. Демонстрантите фрлаа пиротехнички материјал, факли, петарди, камења и шишиња.

Демонстрантите беа организрани преку социјалните мрежи, а како и во претходните вечери меѓу нив имаше членови на спортски навивачки групи.

Тие протестираа против договорот со Грција што го потпишаа министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас во присуство на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас. Демонстрантите му даваа подршка на Претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов.

На протестите беа присутни Јанко Бачев од Единствена Македонија поранешните пратеници Солза Грчева, Филип Петровски и Александар Пандов.

Седуммина полицајци се повредени и тројца цивили се приведени во насилните протести пред Собранието на Македонија, јави МИА повикувајќи се на полициски и болнички извори. Засега нема информации за број на повредени граѓани.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16216
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НАСИЛСТВА ПРЕД СОБРАНИЕТО ВО СКОПЈЕ Empty Re: НАСИЛСТВА ПРЕД СОБРАНИЕТО ВО СКОПЈЕ

Пишување by Bosonoga Пон Јун 18 2018, 22:29

Петти протест пред Собрание, Филип Петровски ги повика граѓаните да ја блокираат утрешната седница

Граѓаните утре да се појават пред Собрание и да ја блокираат седницата, а пратениците на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ да си поднесат оставки, порача Филип Петровски од фракцијата на ВМРО-ДПМНЕ, на денешниот протест против договорот за решавање на спорот за името со Грција.

Тој ги повика граѓаните утре во 11 часот, за кога е закажана расправа за потребата од ратификација на договорот, да се соберат пред Собранието.

Граѓаните бараат власта да се откаже од договорот. Порачаа дека не ги заслужиле шок-бомбите кои синоќа полицијата ги фрлила против нив за време на протестот.

„Ова е достоинствен протест, да го одржиме до крај“, рече една од учесничките на протестот.

„Ова е предавничко картелска власт, нема да ви важи ни Букурешт ниту Версај ниту Париз, а ни Преспа. Ви се случува народ“ порача таа.

Откако го усвои, Владата денеска го достави предлог-законот со европско знаменце, за што расправата се сели во Комисијата за европски прашања, чиј претседател е Артан Груби, а не во Комисијата за надворешни работи, со која претседава Антонио Милошоски и која е матична за ратификации и билатерални договори.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 956
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

НАСИЛСТВА ПРЕД СОБРАНИЕТО ВО СКОПЈЕ Empty Re: НАСИЛСТВА ПРЕД СОБРАНИЕТО ВО СКОПЈЕ

Пишување by defo Пон Јун 18 2018, 22:43

Филип може да се бунта само. Ама може и да отиде во затвор. коцката е фрлена не научи ништо од 27 април 2017. Можда ќе научи сега..ако биде доволно „јунак“

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3208
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

НАСИЛСТВА ПРЕД СОБРАНИЕТО ВО СКОПЈЕ Empty Re: НАСИЛСТВА ПРЕД СОБРАНИЕТО ВО СКОПЈЕ

Пишување by Bosonoga Пон Јун 18 2018, 22:55

epa se dodeka donesuvaat samo uslovni kazni za nasilstvata vo sobranie na 27 april ,do togash ke ima huligani vakvi
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 956
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

НАСИЛСТВА ПРЕД СОБРАНИЕТО ВО СКОПЈЕ Empty Re: НАСИЛСТВА ПРЕД СОБРАНИЕТО ВО СКОПЈЕ

Пишување by OPOZICIONER Пон Јун 18 2018, 23:02

defo напиша:Филип може да се бунта само. Ама може и да отиде во затвор. коцката е фрлена не научи ништо од 27 април 2017. Можда ќе научи сега..ако биде доволно „јунак“

za ova neredive pred sobranie se krivi samo to sudiite shto dosuduvaat uslovna kazna ,i ne mi e jasno kako ke go povtori deloto ? pak ke vleze vo sobranie i ke tepa pratenici ,pa duri togash (otkako ke go povtori deloto ) ke go stavat vo zatvor ,zatoa da im poracham na sudiite da dosuduvaat najvisoki kazni zatvor za da se oprai ova so nasilnicive i huliganive
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 930
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

НАСИЛСТВА ПРЕД СОБРАНИЕТО ВО СКОПЈЕ Empty Re: НАСИЛСТВА ПРЕД СОБРАНИЕТО ВО СКОПЈЕ

Пишување by osa Пет Јун 22 2018, 00:32

ushte malku ke doznaeme dali ke im se sudi na pette pratenici i chavkov za 27 april ,e sega ako padne dobra odluka ,bogami ke gledame popravedni presudi vo idnina

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16216
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

НАСИЛСТВА ПРЕД СОБРАНИЕТО ВО СКОПЈЕ Empty Re: НАСИЛСТВА ПРЕД СОБРАНИЕТО ВО СКОПЈЕ

Пишување by defo Нед Јун 24 2018, 17:33

Го изгледав малце Филип Петровски, кај Јанко......
Видете, препорака гледајте последните 10 мин..за работите д станат појасни.
Тешко нас, ако државата ни ја бранат Филип, Палчо, Солза.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3208
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

НАСИЛСТВА ПРЕД СОБРАНИЕТО ВО СКОПЈЕ Empty Re: НАСИЛСТВА ПРЕД СОБРАНИЕТО ВО СКОПЈЕ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот