Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЕКСПРЕСЕН ПАТ ДО БУГАРСКАТА ГРАНИЦА ОД НОВО СЕЛО (СТРУМИЧКО)

Go down

ЕКСПРЕСЕН ПАТ ДО БУГАРСКАТА ГРАНИЦА ОД НОВО СЕЛО (СТРУМИЧКО) Empty ЕКСПРЕСЕН ПАТ ДО БУГАРСКАТА ГРАНИЦА ОД НОВО СЕЛО (СТРУМИЧКО)

Пишување by osa on Пон Jул 23, 2018 1:05 am

Експресен пат ќе се гради од Струмица до македонско – бугарската граница
Објавено на 20.07.2018 во категорија Вести.
Facebooktwitterlinkedin


Министерството за транспорт и врски и ЈП за државни патишта во наредниот период ќе работат на изработка на проектна документација за новиот експресен пат од Струмица до граничниот премин Ново Село. Паралелно со ова, во втората половина од годинава треба да започне рехабилитацијата на постојниот пат од Струмица до македонско – бугарската граница. Новиот пат кон Бугарија ќе овозможи ефикасно поврзување на источниот дел на Македонија со паневропскиот Коридор 4. Во Струмица денеска беше промовиран и рехабилитираниот патен правец Струмица – Берово во должина од 8,2 километри и вкупна инвестиција од 1,6 милиони евра.

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, директорот на ЈП за државни патишта Зоран Китанов и струмичкиот градоначалник Коста Јаневски денеска разговараа за тековните инфраструктурни проекти што се реализираат со поддршка од државата. Покрај изградбата на патната инфраструктура, на средбата беше разговарано за изведбата на фекалните канализациони системи во неколку места од струмичкиот регион и за уредување на речното корито на Водочница.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15935
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЕКСПРЕСЕН ПАТ ДО БУГАРСКАТА ГРАНИЦА ОД НОВО СЕЛО (СТРУМИЧКО) Empty Re: ЕКСПРЕСЕН ПАТ ДО БУГАРСКАТА ГРАНИЦА ОД НОВО СЕЛО (СТРУМИЧКО)

Пишување by OPOZICIONER on Пет Jул 27, 2018 4:23 pm

Niv samo lopovlukot gi interesira ,ne integracii vo svetot ,oni bi i so magarinja da odat samo da ima so shto da go "tovarat " magareto
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 813
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЕКСПРЕСЕН ПАТ ДО БУГАРСКАТА ГРАНИЦА ОД НОВО СЕЛО (СТРУМИЧКО) Empty Re: ЕКСПРЕСЕН ПАТ ДО БУГАРСКАТА ГРАНИЦА ОД НОВО СЕЛО (СТРУМИЧКО)

Пишување by SHARENI on Пон Jул 30, 2018 2:21 am

ubavo kazano opozicioner
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 706
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

ЕКСПРЕСЕН ПАТ ДО БУГАРСКАТА ГРАНИЦА ОД НОВО СЕЛО (СТРУМИЧКО) Empty ПОЛЕКА НО СИГУРНО ДО ЦЕЛТА

Пишување by osa on Вто Jул 31, 2018 3:18 pm

Тачи: Нема да има поделба на Косово, но ќе има „гранична корекција“

Иако категорично негира дека ќе има поделба, косовскиот претседател Хашим Тачи потврди дека ќе има корекција на границите.

На прашањето на новинарот на КТВ за тоа што значи воведувањето на таканаречената „Прешевска долина” во дијалогот меѓу Белград и Приштина во Брисел, Тачи кажа дека верува дека „тоа е прилагодување на границите меѓу Косово и Србија, по признавањето на Косово од страна на Србија”, пренесува „Коха“.
– Ќе имаме корекции на границите. Како работиме со сите земји во регионот и како успеавме да постигнеме договори за демаркација со Црна Гора и Македонија, во случај на заемно признавање со Србија ќе имаме државни граници. Имаме околу 400 километри граница со Србија – кажа Тачи, кој е убеден дека НАТО ќе му помогне на Косово во тој поглед.

Тој кажа дека прашањето за поделбата на Косово никогаш не било тема, а разговорите за тоа ги нарекува „лажни вести”.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15935
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЕКСПРЕСЕН ПАТ ДО БУГАРСКАТА ГРАНИЦА ОД НОВО СЕЛО (СТРУМИЧКО) Empty Re: ЕКСПРЕСЕН ПАТ ДО БУГАРСКАТА ГРАНИЦА ОД НОВО СЕЛО (СТРУМИЧКО)

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот