Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

БОЈКОТ

+10
PRVOBOREC
OPOZICIONER
IVA
TRAJCHE
Dino
osa
трендафил
delta
Teo
Luxor
14 posters

Страна 6 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Go down

БОЈКОТ - Page 6 Empty Re: БОЈКОТ

Пишување by трендафил Нед Дек 16 2018, 20:37

Можеби ќе кажеш и дека лажам за купување на пратеници што треба да гласаат за уставни промени и за било што друго за што ќе бидат платени од „демократската“ власт воспоставена од странци. Со украдени наши пари.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БОЈКОТ - Page 6 Empty Re: БОЈКОТ

Пишување by Teo Нед Дек 16 2018, 22:33

Normalno deka lazes, ako se plasevte od kupuvanje na pratenici ke go napustevte parlamentot koga na toa povikuvaa vistinskite patrioti. Ne li ti e sram da branis nekogo koj do vcera te lazese deka ke ispregovara podobar dogovor, pa da ti kaze deka toa e nevozmozno, se do sedenje vo parlament za obezbeduvanje na dvotretinsko mnozinstvo i legitimitet na promenjata na imeto i istorijata?
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

БОЈКОТ - Page 6 Empty Re: БОЈКОТ

Пишување by трендафил Пон Дек 17 2018, 21:16

Не гледам дека некој се смее за корумпирањето на пратеници за да гласаат за договорот на Заев. Работата не е смешна туку трагична. Трагично е и тоа што корумпираните новинари не пишуваат за забраната на протест пред владата и на патот меѓу Охрид и Струга или за документите што пред три дена ги објави Викиликс дека уште пред 10 години министерот Димитров бил странски заштитен информатор или народски кажано кодош, што пренесувал државни тајни.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БОЈКОТ - Page 6 Empty Re: БОЈКОТ

Пишување by Teo Пон Дек 17 2018, 21:38

Se smeat zmicko armadila i crnilata okolu nego. Se smeat na vasata glupost sto ne sfakate deka tie se sto mu obezbedija i dvotretinsko i legitimitet na zaev za promena na imeto. Nema da go skriete predavstvoto so setanje sto podaleku od parlamentot za da ne precite na raznebituvanjeto na makedoncite. Narodot ke ve kazni za vaseto predavstvo.
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

БОЈКОТ - Page 6 Empty Re: БОЈКОТ

Пишување by трендафил Нед Јан 13 2019, 21:28

За жал или можеби за среќа на следните избори ќе мора да се обедини целата опозиција, парламентарна и вонпарламентарна во обид да ја сруши власта што нема да биде лесно затоа што сега сите партии на Македонците од албанска и ромска етничка заедница се за северна Македонија и промена на македонскиот идентитет. Се надевам дека тоа ќе биде јадро околу кое ќе се обедини целиот македонски народ Реално за победа требаат околу 2/3 од гласовите на Македонците па не е потребно раситнување на гласовите што е во полза на вазалската власт.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БОЈКОТ - Page 6 Empty Re: БОЈКОТ

Пишување by трендафил Пон Јан 18 2021, 12:30

Неделава беше актуелен законот за попис и успешниот обид на власта да го протурка законот со веќе вообичаената практика со “европско знаменце”. Метод кој власта успешно го применува кога има закон за носење, но сѐ плаши од расправа по текстот на законот и сака расправата и амандманите по текстот да ги скрати што е можно повеќе.

“Опозицијата”, мора да се признае жестоко го нападна законот, ќе беше убаво вакви да ги гледавме и во минатиот состав при менувањето на уставот и името, но секако под притисок на бројките и скратеното и ограничено време за расправа, не успеа да го смени текстот ниту да го спречи носењето на законот (нешто што беше однапред јасно). И така, добивме закон. Закон за кој Заев и власта велат дека е “европски”, а опозицијата на чело со Мицкоски, дека не е во согласност со европските стандарди.

Веќе видена ситуација кај нас, тотална неподготвеност на власта да отстапи од своите налудничави идеи, кои се појасно е дека одат само во една насока, растурање на Македонија.

Се поставува прашањето зошто ваков закон во кој ќе се попишуваат 3 групи на граѓани:

1. Граѓани кои живеат во Македонија и се физички присутни во време на пописот на територијата на државата.

2. Граѓани (жители) кои се отселени од државата (на привремена работа во странство, не подолго од 1 година) и

3. Државјани на Р. Македонија во странство.

И додека за првите 2 категории и не е спорно потпишувањето, бидејќи одговараат на пропишаните стандарди на ЕУРОСТАТ, третата група за попишување за прв пат влегува во “графите за попис”, односно до сега се користела друга по практична и по точна опција за одредување на точниот број, а тоа се вика “книга на државјани на Република Македонија” која се ажурира автоматски со секов упис или бришење од истата.

Зошто оваа категорија е внесена во пописот веројатно Заев и Али Ахмети најдобро знаат, но ние ќе пробаме да го одгатнеме тоа.

“Правата на националноста која претставува 20% од населението во РМ” е кованица согласно со Охридскиот договор и се однесува на Албанците во Македонија. И како што од самиот назив се заклучува се тесно поврзани со % застапеност. Поради тој факт, надлежните прават акробатики како овој број да се задржи, а интенцијата овој пат е да се зголеми, колку што е можно до фамозните 30%.

Зошто се овие 30% битни, бидејќи тоа е минимумот според општо прифатени меѓународни стандарди, некое население да побара федерација/конфедерација, нешто што ако добро се сеќавате Заев го вети пред албанската дијаспора во Берн во 2016 година. Мислите дека случајни се ваквите брзања за пописот? Размислете повторно.

На нас Македонците ни останува ваквите замисли да ги осуетиме и спречиме.

Како може обичен, неорганизиран и разединет народ тоа да го направи?

Лесно, со тоа што ќе одбие да им ја игра веќе договорената игра, во која Македонецот допринесува само со привид за реалните состојби, преку мирно попишување, слично на телињата кога ги носат во кланица, “мирно и достоинствено”.

Само со одбивање на “играта” можат да се растурат веќе договорените % кои некои веќе лиферуваат во јавноста.

Зошто #бојкот на пописот?

Бидејќи пописот пред сѐ е статистичка операција и како таква се води по одредени правила и секако потребни се логични објаснувања за евентуални нелогичности во бројките на популацијата. Само со целосен БОЈКОТ, поготово од самиот старт на пописот, во првата недела, ќе им стане јасно да договорачите дека Македонците им ја имаат прочитано намерата и дека попис ќе дозволат само и само ако е изведен регуларно и сите пропишани стандарди.

Некои од власта, свесни дека сѐ прочитани, почнаа да шират лажни вести, само за тоа ги бидува, дека ако не сте излегле, ќе сте биле малцинство во сопствената држава, која да потсетиме ни ја узурпираа северЏаните. Таквите тврдења се бесмислица, бидејќи Македонците реално постојат и реално се големо мнозинство во државата. Тоа е докажано и преку избори и на референдуми и на секое “пребројување”. Тоа им е само спин за да ме натераат да им ја играте играта.

Кога ќе осетат дека не ја постигнуваат целта, ќе почнат со закани, тоа е нивниот начин на работа. Ќе велат дека ако не се потпишете ќе има казни и такви слични притисоци.

Казни може да има само ако дадете неточни податоци, но ако “не сте дома” кога ќе дојде попишувачот нема никаква санкција.

Исто така во ова време успешна би била и одбраната со “ковид карантин”, односно опасноста од евентуален пренос на ковид од пописната комисија на вас и вашите најблиски.

Затоа, да не се плашите. Стравот овој пат ќе биде кај тие што на секој можен начин ќе ве тераат да се попишете.

Затоа, без нервози, нека се потат тие, вие уживајте во Април во времето (ако даде Господ) и БОЈКОТИPAJTE го пописот.

Линк до оргиналниот пост

https://dvizenjebojkotiram.org/text/zoshto-bojkot-na-popisot?fbclid=IwAR0T8u0tVFquz6H8EQ9KJX5jp2o8a1uKBWWGIdsOfBjqkVId4N0AYsANCas

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БОЈКОТ - Page 6 Empty Re: БОЈКОТ

Пишување by OPOZICIONER Пон Јан 18 2021, 13:02

Znaci spremni ste da ja prodadete Makedonija na albancite za vlast? Ili ako veke ne ste vie na vlast togas barem da ja unistite i nea da ne postoi. Pogolemi neprijateli od dpmneovci Makedonija i makedoncite nemale i ke nemaat.

luxor напиша:Опасноста за Македонија и македонците доаѓа од лудите дпне оФци кои во настап на опозициско лудило најавуваат бојкот на пописот. Само ако сите македонци не се попишат постои опасност процентот на албанци да се зголеми.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 951
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

БОЈКОТ - Page 6 Empty Re: БОЈКОТ

Пишување by трендафил Пон Јан 18 2021, 22:07

Од напишаното можам само да заклучам дека нити си го прочитал прогласот на групата Бојкотирам, ниту предлог законот за попис што треба да се гласа. Претпоставувам и дека немаш поим дека ако дојде до бојкот на пописот тоа нема да биде прв бојкот. Тоа веќе еднаш се случи во 1991 година кога бојкотираа Албанците и пописот беше прекинат. Мини попис кај нас беше направем пред изборите во 2016 година, кога беше прочистуван изборниот список. Тој покажа дека преку 250 илјади државјани на Македонија со години не биле во земјата. Истите имаат право на глас ако тоа го посакаат, но се жители на Македонија и не можат да бидат попишани според стандардите на ОН и ЕУ. Трагично е кога со европско знаменце се носи антиевропски закон.
АКо го прочиташ прогласот на бојкотирам ќе видиш дека тие пишуваат за „опозиција“. Не цитирам туку тие очигледно сметаат дека се работи за божем опозиција. На тој начин поттикнуваат дел од гласачите на опозицијата да не излезат на гласање, па претпоставувам дека не намерно на тој начин и помагаат на власта. Не треба да се живее утопијски, туку во реален свет. Во реалниот свет ВМРО-ДПМНЕ е партија со најголема поддршка од етничките Македонци. Тоа се гледа и по бројот на пратеници во Собранието на последните избори. Без коалициони партнери и независните пратеници ВМРО има 36 пратеници, а СДСМ 24,

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БОЈКОТ - Page 6 Empty Re: БОЈКОТ

Пишување by PRVOBOREC Пон Јан 18 2021, 22:18

OPOZICIONER напиша:Znaci spremni ste da ja prodadete Makedonija na albancite za vlast? Ili ako veke ne ste vie na vlast togas barem da ja unistite i nea da ne postoi. Pogolemi neprijateli od dpmneovci Makedonija i makedoncite nemale i ke nemaat.

luxor напиша:Опасноста за Македонија и македонците доаѓа од лудите дпне оФци кои во настап на опозициско лудило најавуваат бојкот на пописот. Само ако сите македонци не се попишат постои опасност процентот на албанци да се зголеми.

А што друго можеш да очекуваш од небањати морони без мозок освен да нанесуваат штета секому и секаде. За нешто друго се премногу глупави и неспособни.
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2388
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

БОЈКОТ - Page 6 Empty Re: БОЈКОТ

Пишување by трендафил Вто Јан 19 2021, 15:47

Знам дека сите мислите исто како Заев. Да не кажам дека го поддржувате без да мислите. Ваше право е да одбетере на што ќе одговорите, а на што не, но од времето на комунистичката диктатура не сум слушнал дискусија во стилот не е така, туку е повеќе од така.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БОЈКОТ - Page 6 Empty Re: БОЈКОТ

Пишување by Luxor Вто Јан 19 2021, 16:55

Свесно овозможување вештачки со бојкот на дпне оФците да се крене бројот на албанците е национално предавство. Што ви ветија за возврат? Рушење на владата на Заев? Нова коалиција со Жмицко на чело? Затоа ли Николовски со месеци најавува ново парламентарно мнозинство? Лудило за власт заради кое ќе им овозможите на албанците да бидат владеачки народ. Џабе ќе биде лажењето после дека Заев е крив.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6522
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

БОЈКОТ - Page 6 Empty Re: БОЈКОТ

Пишување by трендафил Саб Јан 30 2021, 20:44

Ако јас и не знам колку други луѓе не излегов на гласање поради пандемијата која во тоа време беше мала во однос на актуелната, не знам зошто сега кога кај нас е присутен сој на вирус што е значително позаразен би примил дома некој попишувач. Препорака на ОН е да нема пописи во оваа година. Што се однесува до попишувањето на македонци од дијаспората и јас можам да добијам (и ќе ги добијам) матичните броеви на мои роднини што живеат во странство првиот од пред 65 години, но има македонско државјанство, а го имаат и неговите наследници, па ќе се такмичиме во лажење ако целта на пописот е да излезе дека Македонија има 3 или 4 милиони жители.
АКо дојде до бојкот Заев и Ахмети ќе треба да отвораат концентрациони логори затоа што ќе нема место по затворите. И без тоа се преполни.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БОЈКОТ - Page 6 Empty Re: БОЈКОТ

Пишување by PRVOBOREC Саб Јан 30 2021, 20:50

Добровечер небањати, забавата почнува. Во една странска амбасада на чобанот ваш небањат му ги истегнале ушите и му лупнале неколку воспитни.

БОЈКОТ - Page 6 Img_2841
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2388
Join date : 2016-11-25

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

БОЈКОТ - Page 6 Empty Re: БОЈКОТ

Пишување by трендафил Нед Јан 31 2021, 18:14

Колку што слушам задграничните комитети на ВМРО прибираат матични броеви на Македонци иселени во странство. Инаку обвинението дека некој амбасадор се мешал во внатрешните работи на Македонија, а МНР и МВР не превземале ништо е тешко обвинение против власта. Сакаш ли да кажеш дека и Законот за попис е наметнат од странци, а нашата власт само го извршува?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БОЈКОТ - Page 6 Empty Re: БОЈКОТ

Пишување by Luxor Нед Јан 31 2021, 18:38

Што е тешко обвинение? Твоите фалби на форумот дека германската влада ја организира опозицијата за да ја сруши власта? Ниту МВР ниту МНР не можат да се мешаат во односите на опозиција со странските амбасади. По себно не кога таа опозиција  трча по странски амбасади и моли со сила и без избори да ја донесат на власт.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6522
Join date : 2016-10-02

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

БОЈКОТ - Page 6 Empty Re: БОЈКОТ

Пишување by defo Нед Јан 31 2021, 21:18

Види можат да прават шо сакаат, само немојте на крај невини луѓе да завршат во затвор. И со пријави. Пошо и потпишувачот и потпишуваниот подлежат под кривична одговорност.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

БОЈКОТ - Page 6 Empty Re: БОЈКОТ

Пишување by трендафил Нед Јан 31 2021, 21:34

Ако во време на пописот уште важи кризната состојба, тоа значи дека е опасно човек што шета од куќа во куќа да биде пуштен дома. Посебно ако тоа го прави без судски налог. Според досегашното искуство откако СДСМ има контрола на судството тешко дека ќе биде обвинет некој што ќе направи прекршок во полза на Албанците.
Ме чуди што никој не реагира на тврдењето на Првоборец дека Македонија не е самостојна држава и дека со неа владеат амбасадори.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БОЈКОТ - Page 6 Empty Re: БОЈКОТ

Пишување by PRVOBOREC Нед Јан 31 2021, 21:59

Жмицко ги моча небањатите од високо они мислат роса заросила.


_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2388
Join date : 2016-11-25

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

БОЈКОТ - Page 6 Empty Re: БОЈКОТ

Пишување by трендафил Пон Фед 01 2021, 16:08

А да ставеше во видеото нешто што ќе ни овозможеше да видиме дека лидерот на најголемата политичка партија во Македонија зборува за буџетот. Во извештајот на новинарката е напишано дека зборува за таа тематика, за буџетот. Да не се работи за манипулација, комбинација на видеа во кои еден зборува за различни работи, еден зборува за пописот, а друга за буџетот?
Кога сме кај пописите Хрватска се придружи на Германија, Ирска, Шкотска, Романија, Бугарија и Србија, па Заевистан изгледа ќе остане единствена европска држава во која не се почитува препораката на ОН и СЗО за одложување на пописите додека трае пандемијата.

https://kurir.mk/makedonija/vesti/i-hrvatska-go-otkaza-popisot-samo-zaev-tvrdoglav-po-cena-na-zdravjeto-na-gragjanite-ne-se-otkazuva/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БОЈКОТ - Page 6 Empty Re: БОЈКОТ

Пишување by Luxor Пон Фед 01 2021, 17:08

Точно така, беа прифатени 18 амандмани на буџетот а Жмицко лаже дека сите биле одбиени.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6522
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

БОЈКОТ - Page 6 Empty Re: БОЈКОТ

Пишување by трендафил Пон Фед 01 2021, 18:58

Некој мисли (трето лице еднина според правилата на форумов што важат за мене) дека ако напишал Жмицко за лидерот на најголемата политичка партија во Македонија амнестираниот криминалец од Муртино станал поголем па ќе може да победи на избори без да краде гласови. Во видеото не гледам дека одговорот се однесува на буџетот, а не на пописот или на некој друг закон, Некој смета дека со преименување на името ќе ги добие изборите без корумпирање на гласачите и крадење на гласови.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БОЈКОТ - Page 6 Empty Re: БОЈКОТ

Пишување by трендафил Пет Ное 12 2021, 15:41

Не е вообичаено власт да бојкотира гласање, но вчера го имавме тој случај во Македонија. Тие што беа против бојкот на референдумот сега се воодушевени од овој начин на изјаснување. Се надевам дека и на тие што не се трудат да размислуваат многу сега им е јасно дека референдумот за влез во НАТО и ЕУ со промена на име и бришење на најголемиот дел на идентитетот на најголем број Македонци не беше успешен, па не смееше после него истиот да се примени. 
До сега во светот имало разни типови на кршење на народната волја. Уфрлање на ливчиња, манипулации при броење. Сега кај нас Заев воведува нов систем. Не е важно кој победил, туку кој може да купи повеќе избрани кандидати или да ги уцени да го поддржуваат владетелот, диктаторот, за да биде власт. Тоа се европски вредности и демократија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10794
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

БОЈКОТ - Page 6 Empty Re: БОЈКОТ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот