Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

+4
TRAJCHE
OPOZICIONER
Bosonoga
osa
8 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by osa Сре Aвг 01 2018, 10:21

Иванов за Илинден на Мечкин камен - Заев во Пелинце со македонски и албански ора

Македонија утре ќе го одбележи Денот на Републиката 2 Август и двата историски Илиндена - 115 години од почетокот на Илинденското востание и 74 години од Првото заседание на АСНОМ.

Делегацијата на Мечкин Камен во Крушево ќе ја предводи претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов. Во 9.30 часот ќе биде положено свежо цвеќе на гробот на Никола Карев, а во 10 часот на Споменикот на хероите во месноста Слива. Во 12 часот ќе биде положено цвеќе на Мечкин Камен, по што претседателот Иванов ќе има обраќање.На Мечкин Камен ќе присуствува и владина делегација составена од вицепремиерот Кочо Анѓушев, министрите за транспорт и врски, информатичко општество и администрација, локална самоуправа и за здравство, Горан Сугарески, Дамјан Манчевски, Сухејл Фазлиу и Венко Филипче.

Чествувањето во Меморијалниот центар АСНОМ во Пелинце ќе почне во 11 часот. Во делегацијата, која ќе ја предводи претседателот на Владата Зоран Заев, ќе бидат министрите за внатрешни и за надворешни работи, за правда и за култура, Оливер Спасовски, Никола Димитров, Рената Дескоска и Асаф Адеми. Тие ќе положат цвеќе во Меморијалниот центар, а обраќањето на премиерот Заев е предвидено за 11.30 часот.

Свеченоста во Пелинце ќе биде збогатена со културна програма, со настап на хорот „Вардар“, ансамблот „Танец“ и КУД „Емин Дураку“.

Чествувањето во Скопје ќе почне во 10 часот пред спомениците на АСНОМ и на Никола Карев, каде што цвеќе ќе положат претседателот на Собранието Талат Џафери и владина делегација составена од министрите за труд и социјална политика, за финансии и за дијаспора, Мила Царовска, Драган Тевдовски и Едмонд Адеми.

Делегацијата во 10.30 часот ќе положи цвеќе пред споменикот на Методија Андонов-Ченто, првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, а во 10.45 претседателот на Собранието Џафери ќе има обраќање.Илинден ќе се слави и во Смилево, каде што се обележуваат 115 години Илинден и 76 години од првата борбена акција на Битолско-преспанскиот партизански одред „Даме Груев“ за ослободување на Смилево.

По тој повод, во 9 часот цвеќе ќе биде положено на спомен-обележјето могила на Даме Груев - обелиск, на споменикот на Смилевските илинденци – обелиск и на спомен-плочата на Партизанскиот одред „Даме Груев“.

Владата во Смилево ќе ја претставуваат министерот без ресор Зоран Шапуриќ, заменик-министерот за локална самоуправа Дејан Павлески и националниот координатор за здравство Гоце Чакаровски.

Како и минатата година, чествувањето е инспирирано од Крушевскиот манифест и логото е „Наша Македонија - без разлика на вера, етничка припадност, пол и убедувања. Бидејќи од дедо - прадедо си живееме како браќа и сестри на оваа земја! За право, за слобода и за човечки живот“.

Почетокот на Илинденското востание го објавиле камбаните во Крушево на полноќ спроти Илинден 1903 година. Околу 800 востаници го ослободиле градот, а по два дена Никола Карев ја прогласил Крушевската Република и станал нејзин претседател... Слободната Република траела десет дена.Под команда на Бахтијар-паша, 18-илјадна османлиска војска тргнала во акција за враќање на власта во Крушево. Последните истрели на Мечкин Камен и загинувањето на војводата Питу Гули, го означиле и крајот на Крушевската Република.

Четириесет и една година по Илинденското востание, во манастирот Св. Прохор Пчињски кај Куманово 115 делегати го одржале Првото заседание на АСНОМ (Антифашистичкото собрание на народното ослободување на Македонија), на кое е потврдена општествено-правната положба на Македонија како рамноправна федерална држава во рамките на ДФ Југославија. Заседанието го отворил Панко Брашнаров, најстариот делегат и сведок на двата Илиндена. Избран бил Президиум на АСНОМ, под претседателство на Методија Андонов-Ченто.

Заседанието усвоило неколку документи со државотворно значење, меѓу кои и Решението за воведување на македонскиот јазик за службен јазик во македонската држава и Декларацијата за основните права на човекот и граѓанинот на демократска Македонија.


https://press24.mk/ivanov-za-ilinden-na-mechkin-kamen-zaev-vo-pelince-so-makedonski-i-albanski-ora
_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16274
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by Bosonoga Сре Aвг 01 2018, 10:49

Zmicko u Tasmarunista za Ilinden, TASMARUNISTA eeeejjjj
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 966
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by OPOZICIONER Сре Aвг 01 2018, 10:51

kaj e toa be i so ke pravi tamu?!
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 940
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by Bosonoga Сре Aвг 01 2018, 10:53

u strusko nekoe selo bogu iza legja na selski sobir
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 966
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by OPOZICIONER Сре Aвг 01 2018, 11:04

Au pocna buldozer diplomatijata, i Horhe ke go odnese.

Вршителот на должност заменик-помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер од денеска до петок ќе престојува во посета на Македонија во рамките на која ќе ја ја изрази поддршката на Вашингтон за Договорот со Грција за решавање на спорот со името, како и за прогресот на земјата кон членството во НАТО и во ЕУ, соопшти Американската амбасада во Скопје.

За време на престојот во земјава Палмер ќе се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, со премиерот Зоран Заев и со лидери на политички партии.

Тој ќе учествува на прославата на Илинден во Крушево и ќе се сретне со официјални претставници на локалните власти надвор од Скопје.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 940
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by Bosonoga Сре Aвг 01 2018, 11:12

Palmer otkoga ke go prevospita Zmicko dpmne ke bojkotira glasajki ZA na referendumot Very Happy
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 966
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by SHARENI Чет Aвг 02 2018, 15:35

Jako u Tasmarunista, dvajca bez trojca. te ti ja vrednosta na "liderot na opozicijata"

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Untitl10
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 823
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by Bosonoga Чет Aвг 02 2018, 15:45

Mnogu jako, tie podolu na masata kur gi boli za Zmicko ko da ne postoi.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 966
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by osa Чет Aвг 02 2018, 17:40

i ova e mnogu ....ako gi soberesh na site chestvuvanja po volku narod ,mislam krushevo ,pelince ,skopje i ovie ke izleze deka sepak mnogu budali gi ostavi segashnava vlast da se "kurchat " i da vikaat deka samo shto ne se vratile na vlast,namesto da gi sotre site do eden da ne postojat vakvi imbecili

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16274
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by TRAJCHE Чет Aвг 02 2018, 18:59

aj da vidime belkim ke se svesti premierot i SDSM i ke ja pochnat dolgoochekuvanata chistka od vakva bagra zashto ako ne gi trgnat ,oni rabotat po dpmneovska matrica i isto ko da e dpmne seushte na vlast ,pa zatoa nema promeni kon podobro
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 663
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by Dino Чет Aвг 02 2018, 22:03

I eden logor da napraat za neistomislenicite, nesto kako Goli Otok na makedonski nacin.

Dino

Број на мислења : 628
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by PRVOBOREC Чет Aвг 02 2018, 22:37

Нема да помогне, попаметно ќе биде да ги сместиме во специјализирана институција од затворен тип каде ќе добијат стручна помош.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2374
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by osa Пет Aвг 03 2018, 00:40

gi gledam slikite od mechkin kamen i op istite faci od pred sobranie i istite TEPACHI SHTO VLEGOA NASILNO VO SOBRANIE ....ama nasheto sudstvo gi oslobodi od vina poshto se IZVINILE I IM BILO ZAL SHTO GI TEPALE PRATENICITE AMA I NOVINARITE.....sega zatvorski kazni ZASLUZUVAAT

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16274
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by osa Пет Aвг 03 2018, 00:52

koj i dozvoli na MRTV da mi go upropasti deneshniot praznik so emisijata vo koja gostinkata zboruvashe namesto da ja sledime celata praznichna programa od pelince...reagirashe i SDSM...
eve shto ispratija od tamu vo reakcijata ...


Историчарката Котлар му порача на СДСМ: Пукајте, ние и сега држиме историски час!

,,По повод заедничкото учество со професорот Михајло Миновски во пригодната емисија за ИЛИНДЕН на МТВ, ќе одговорам со парафразирање на една позната мисла: „ Пукајте, ние и сега држиме историски час! Честит Илинден, Македонија вечна!“-пишува професорката по историја на Филозофкси факултет, Наташ Котлар.

Претходно , СДСМ реагираше со соопштение:

,,Националниот јавен сервис МТВ, денеска, на големиот државен празник 2 август – Денот на Републиката, емитуваше програма преку која упатуваше пораки спротивни на националните стратешки интереси на Република Македонија.

Со денешната програма од чествувањата на Илинден, МТВ ги оспори и ги доведе во прашање стратешките интереси на Република Македонија, а членството во ЕУ и НАТО го сведе на прашање за полемика и го означи како определба на една политичка структура, наместо како генерациска определба на сите граѓани на Република Македонија.

МТВ денеска наместо да се издигне на нивото на Денот на Републиката, одлучи да дејствува пропагандно и да ги спори државните интереси.

Мора да има одговорност за дешеното неодговорно и антидржавно однесување на јавниот сервис.

Програмскиот совет, директорите и уредниците, итно мора да поднесат оставки за ваквото дејствување кое е спротивно на интересите на граѓаните“-стои во соопштението на СДСМ.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16274
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by osa Пет Aвг 03 2018, 01:46

a zoshto nemozeshe da go sledime nastapot na kulturno umetnichkite drushtva ?????zashto urednikot i site okolu nego se platenici na gujo .....mora da gi snema ...mora ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16274
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by osa Пет Aвг 03 2018, 06:38

Богојески: Свиркањето на Мечкин Камен беше срамно однесување


Мечкин Камен – Крушево
Непокор, саможртва, слобода…
Место со кое се идентификуваме и гордееме…

Денес, токму на тоа место, имавме гостин од САД, г-дин Метју Палмер, еден од највисоките гости кој воопшто го посетиле Мечкин Камен во историјата на чествувањето на Илинденското востание, кој дојде да се поклони пред коските на хероите на Илинден, дирекно да ја поткрепи македонската државност, македонската Република! Да покаже почит кон македонската историја… тој е претставникот на нацијата која прва го признала правото на самоопределување и државност на Македонците!

Наместо пречек достоен за домаќински народ, благодарен народ, организиран по строг протокол… ние манифестиравме срам пред лицето на целиот свет. Срам и арам! За секој нас Македонец, а посебно за секој нас крушевчанец…

Ова поведение дирекно ги урива темелите на Република Македонија, дирекно гази врз коските на Илинденците!
Жалам што македонската држава, во сите овие години наназад, дозволи нашите деца да бидат отруени од лажни вести и пропаганда, да бидат оставени сами на себе, да бидат злоупотребени од туѓи бели дворови!

Вината не е кај децата, вината е во системот!
Ова не е патриотизам, ова е кукавичлук и антимакедонски чин!
Осудувам во целост вакво однесување и очекувам конечно еднаш некој да ја преземе вината!!!

П.с. Драги Македонци, после ова никако да не се чудиме зошто само ние немавме формирано држава на Балканот… сега е повеќе од јасно!, напиша Петар Богојески на неговата Фејсбук страница.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16274
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by трендафил Пет Aвг 03 2018, 11:46

Дали ова ќе биде последно чествување на Илинден како македонски празник, иако егзархистот Заев така глумеше во Пелинце, ќе видиме. Што не прикажете фотографии од Крушево, кај што немаше платен превоз со мои пари и од вашата прослава во Скопје пред спомениците од проектот Скопје 2014 што ги фарбавте во куртон револуцијата со која добивме куртонска влада.
Верувам дека полицијата што не може да пронајде убијци ќе ги пронајде, а независното судство драконски ќе ги казни тие што фрлаа празни шишиња врз чесниот министер Анѓушев и неговата свита засилена со американци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by OPOZICIONER Пет Aвг 03 2018, 12:29

zatoa bevte saka jada zosto ne mozete veke so nasi pari da vlecete partiski vojnici na proslavi so spisoci od administracija da izgleda masovno koga vasiot firer povikuva na nasilstva a posle stradaat naivnite i glupite sto ke gi zatvorat zosto ne posramija pred stranskite diplomati
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 940
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by трендафил Пет Aвг 03 2018, 13:02

Македонија не е слободна земја во моментов. Во времето на Квислинг собирите во Норвешка биле многу помали од вчерашните кај нас. Ако за фрлање на празни шишиња врз Анѓушев и остало лепо друштво од власта во присуство на газдите биде исполнета твојата желба сторителите да бидат затворени само ќе се потврди дека имаме недемократска власт. Можеби мислиш дека сите што биле на Мечкин Камен и што мислат како тие што биле треба да бидат затворени. Можеби и сите што ќе го бојкотираат референдумот треба да одат во затвор. Имате напредок во однос на Норвешка, затоа што не повикуваш на стрелање, бесење, наденување на колец ... туку само на затвор. Вашиот црпнат фирер не повикува на насилства, туку ги ослободува насилниците и убијците на Македонци со помош на „независното“ судство.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by OPOZICIONER Пет Aвг 03 2018, 13:06

poslobodna e otkolku koga grujo bese na vlast, a frlanje sisinja vrz stranski diplomatski pretstavnici e kaznivo nasekade vo svet.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 940
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by трендафил Пет Aвг 03 2018, 13:23

Се казнува но симболично. Посебно ако никој не е и не можел да биде повреден. Шишињата колку што видов беа наменети на човекот што доби, па под притисок на јавноста се откажа од парите што сам на себе си ги додели од фондот за иновации, на Анѓушев, а не на странските дипломати, иако не би можел да тврдам дека и тие можеби не заслужиле нешто такво, но не сакам да изигрувам Баба Ванѓа.
Кој бил осуден за фрлање празни шишиња во времето на Груевски. Да не лажеш можеби по црнатиот ви обичај?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by PRVOBOREC Пет Aвг 03 2018, 14:12

За разлика од сега, кога кривичното дело е сторено, во времето на твојот пастир кривичните дела против политичките неистомисленици беа измислувани од страна на псипатќињата околу Грујошеску, како Протуѓер, Гоца и слични. Слунавме и како по двапати апселе за измислени дела бидејки медиумите не стигнале на време, само за да си ги задоволат психопатските склоности.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2374
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by Dino Пет Aвг 03 2018, 19:00

PRVOBOREC напиша:Нема да помогне, попаметно ќе биде да ги сместиме во специјализирана институција од затворен тип каде ќе добијат стручна помош.

Demokratija po neokomunisticki terk, ne gi zatvarajte da gi pravete zrtvi, prvo proglasete gi ludi pa zatvorete gi vo ludnica.

Dino

Број на мислења : 628
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by трендафил Пет Aвг 03 2018, 20:09

Најдобро за вас изгледа ќе биде да отворите концентрациони логори. Нема повеќе да коментирам говор на омраза, па да продолжам со настаните во Крушево. Еве го ОВДЕ  соопштението на Министерството за одбрана кое очигледно сака да казни еден професионален војник затоа што бил на Мечкин Камен во своето слободно време. Војникот по него стоел во првиот ред според видео записите (веројатно нелегални), а се прави конструкција дека учествувал во инцидентот. Не знам дали некој е луд, се прави луд или соопштението е наменето за лудаци, кои за жал ги има во Македонија. Се зборува и за говор на омраза во говорот на нашиот Претседател Иванов. Во ЕКСПРЕС е објавен целиот говор, со прашање во кој дел има говор на омраза. Или некој од власта лаже за да му поверуваат тие што на политиката гледаат како на религија и во конкретниов случај мислат дека навистина Господ го црпнал нивниот лидер од нива во Муртино за да признае дека Македонците не се македонци, туку дека македонци се Грците.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот