Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

+4
TRAJCHE
OPOZICIONER
Bosonoga
osa
8 posters

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ - Page 2 Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by osa Пет Aвг 03, 2018 8:28 pm

gi gledam slikite od mechkin kamen i op istite faci od pred sobranie i istite TEPACHI SHTO VLEGOA NASILNO VO SOBRANIE ....ama nasheto sudstvo gi oslobodi od vina poshto se IZVINILE I IM BILO ZAL SHTO GI TEPALE PRATENICITE AMA I NOVINARITE.....sega zatvorski kazni ZASLUZUVAAT

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ - Page 2 Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by osa Пет Aвг 03, 2018 8:31 pm

i premierot so ista izjava kako mojata konstatacija istite huligani od 27 april prisutni i na mechkin kamen

Заев: Дел од лицата на Мечкин Камен беа и во Собранието на 27-ми април
Некои од лицата што го предизвикаа вчерашниот инцидент во Крушево, биле и во Собранието на 27 април, вели премиерот Зоран Заев. Во интервју за „1ТВ“, тој рече дека станува збор за мала група, од 50-на луѓе, исфрустриани и мотивирани од некого, да праќаат некакви пораки, но не се приврзаници на големите политички партии, зашто во последно време го плукаат и ВМРО ДПМНЕ, а и физички се насилни.

Премиерот рече дека е несериозно да се испраќаат пораки, како вчера на Мечкин Камен. Само политичка фрустрација е однесувањето на така високи функционери. Заев кажа дека со Иванов се видел два дена пред чествувањето на Илинден во Крушево. Имале состанок, на кој се разговарало за регионални и многу важни државни прашања. Но, Иванов тогаш зборувал едно, а на Мечкин Камен друго, тврди премиерот. Заев најави дека ќе поднесе оставка ако на референдумот на 30-ти септември, има повеќе гласови „против“ од „ЗА“. Според него, добро е, не само за државата, туку и за ВМРО ДПМНЕ да повика на излезеност на референдумот, а граѓаните да се изјаснат како сакаат.

.com.mk/zaev-del-od-litsata-na-mechkin-kamen-bea-i-vo-sobranieto-na-27-mi-april/

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ - Page 2 Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by трендафил Пет Aвг 03, 2018 10:52 pm

Очигледно не знаеш дека истражните органи не смеат да споделуваат резултати од истрагата со никој, ни со премиерот дури и ако е црпнат, па дека ако Заев по обичај не лаже и вистина е тоа дека знае кој учествувал во фрлањето на празни шишиња, тој што му ги дал тие информации треба да одговара кривично, а тој што ги добил и не ги пријавил како соучесник. Лично мислам дека премиерот веројатно лаже за да ги задоволи ниските страсти на тие што го поддржуваат и што жалат што во Македонија е укината смртната казна, па можат да бараат само затворски казни за сторителите иако никој ниту е повреден ниту можел да биде со оглед на употребеното „оружје“. Премиерот ретерира, па сега наместо да поднесе оставка доколку референдумот не биде успешен поради бојкот, ќе си остане премиер. Ќе го издржиме уште две години.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ - Page 2 Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by PRVOBOREC Пет Aвг 03, 2018 10:55 pm

Не се бламирај јавно. Заев беше во парламентот, а сликите на тие што фрлаа по странските дипломати и министрите можевме сите да ги видиме на телевизиите.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1936
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ - Page 2 Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by osa Пет Aвг 03, 2018 11:41 pm

Заев до МРТ: Ако сме демократи не значи дека сме глупави, раководството веднаш да си поднесе оставка

Премиерот Зоран Заев во попладневното гостување на 1 ТВ побара одговорност од директорот, главниот уредник и Програмскиот уредник на МРТ поради водењето на националниот сервис и поради начинот на преносот на прославата на Илинден.

-Позади говорот на омраза се крие само едно, а тоа е обид за добивање амнестија. Институциите будно следат и работат, без разлика на тоа на кој се однесува. Одговараат и функционери на СДСМ. Не затоа што на Заев му текнало дека така треба, туку затоа што само така ќе се изгради здраво општество. Раководството на МРТ е политичко. Преносот беше така направен намерно, но ако сме демократи не значи дека сме глупави и наивни. Како премиер барам директна одговорност од директорот, главниот уредник и Програмскиот сервис на МРТ, веднаш да си поднесат оставки, рече Заев.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ - Page 2 Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by osa Саб Aвг 04, 2018 12:20 am

eve poopshirno od istoto intervju na premierot ...bogami ubavo vika ne sme glupi ako sme demokrati .....nemoze prenosot so site idiotshtini od mechkin kamen i dzole na chelo da trae dva chasa ,a od pelince da se prenese samo obrakanjeto na premierot koe traeshe 20 minuti ...ne vidovme nitu koj polozi cvekinja ,nitu vidovme od kulturno umetnichkata programa ,nitu nishto ....a zoshto ???za da gi slushame tie IMBECILI vo studiotokako ni kazuvaat shto treba i kako da ziveeme vo izolacija ,vo besparica ,siromashtija ,a da se raduvame na pesnit vo koi se pee :TURSKO ROPSKA MAKEDONIO...i jas se soglasuvam deka treba vednash da si podnesat neotpovikliva ostavka no i da odgovaraat za diskriminacija ,za shirenje omraza i zloupotreba na dolznosta za lichni intersi

eve shto megudrugoto kaza premierot:

Заев: Директорот, главниот уредник и програмскиот совет на МРТ треба да поднесат оставки
Говорот на омраза што го гледаме насекаде некогаш е директно произведен од политичарите со нивните обраќања, особено директно мотивирани беа грдите реченици искажани против Албанците, рече Заев. Какон што рече, мора да бараме одговорност, затоа што може да се прошират неговите рамки, а тоа е недозволиво на Балканот, особено не во Македонија.

-Позади говорот на омраза се крие желбата за амнестија и бегањето од одговорност на поединци, изјави Заев.

Според него децениската неодговорност се променила во одговорност со промената на власта и сега тоа предизвикува гнев и незадоволство, но институциите го следат говорот на омраза и ќе има одговорност, како што вели, не затоа што Заев извлекол поука, туку затоа што само така Македонија може да биде нормална земја.

За начинот на кој МРТ го вршеше преносот од двата Илиндени од Скопје, Пелинце и Крушево, Заев нагласи дека ако некој ги почитува независноста на медиумите и слободата на говорот, тоа се СДСМ и сегашната власт, кои се бореа за тоа во шарената револуција.

-Тоа не значи дека сме глупави. МРТ нема променето ништо во изминатата година и три месеци, станува збор за политички претставници на ВМРО-ДПМНЕ, рече Заев.

Како што објасни, причината зошто не е возможна реформа на јавниот сервис е тоа што законот треба да се донесе со двотретинско мнозинство, а ВМРО-ДПМНЕ го блокира тоа во собранието.

-Тоа што се случуваше на МРТ за време на преносите ни помалку ни повеќе, бара одговорност, треба директно да се побараат оставки од директорот, главниот уредник и програмскиот совет, рече Заев и порача дека ќе направи се да го одблокира законот.

МРТ не е ниту на Заев ниту на Мицкоски, не смееме да дозволиме злоупотреби со добро смислени сценарија поради фер односот на власта, затоа што повеќе од 20 години народни пари одат во јавниот сервис, кој треба да им служи на граѓаните, изјави Заев и повтори дека треба да си поднесат оставки директорот на МРТ, главниот уредник и програмскиот совет.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ - Page 2 Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by трендафил Саб Aвг 04, 2018 10:26 pm

Чудно на Заев не му пречи тоа што Талат Џафери одржа говор но не положи венци на спомениците на Ченто и Никола Карев на прославата во Скопје. Не ви пречи ни на северно црпнатите македонци. Не ја спомнувате ни ДОБРОСОСЕДСКАТА изјава на бугарскиот претседател Радев дека илинденското востание било бугарско.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ - Page 2 Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by PRVOBOREC Нед Aвг 05, 2018 6:18 pm

Извини ама нели еднаш веќе ти напишав кога лажеш да лажеш со усул или барем каде што не можат толку лесно да те фатат. Или пак проверувај што навистина се случило и не им верувај слепо на вашите куртон медиуми.

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ - Page 2 Mkd-385396

„Веќе е добиена поканата за полноправно членство во НАТО и имаме конкретен датум за почеток на преговорите за полноправно членство во Европската Унија“, потсети Џафери споменувајќи дека за ова ни помогнале нашите пријатели и стратешки партнери од меѓународната заедница.

Пред споменикот на Методија Андонов Ченто свежо цвеќе по повод Илинден положија членови на неговото семејство, потпретседателката на Собранието Фросина Ташевска Ременски и пратеници, министрите за финансии, за труд и социјална политика и за дијаспора, Драган Тевдовски, Мила Царовска и , претставници на Сојузот на борците, на судската власт, на верските заедници и локалната самоуправа, од Кабинетот на претседателот на државата и дипломатскиот кор.

Претходно цвеќе беше положено и на спомениците на АСНОМ во „Жена парк“ и на споменикот на Никола Карев пред Собранието на РМ.

https://www.mkd.mk/makedonija/politika/dzhaferi-chovekovite-prava-i-slobodi-bile-osnovnite-postulati-na-vodachite-i-na
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1936
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ - Page 2 Empty Re: ИЛИНДЕНСКО ЧЕСТВУВАЊЕ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот