Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ALOE VERA

3 posters

Go down

ALOE VERA Empty ALOE VERA

Пишување by Flora Вто Aвг 07 2018, 16:23

Nemate za aloe pa velam moze nekoj ke saka da si cuva doma.

Алое Вера - одгледување
Алое Вера е древна африканска билка, за која првите записи сеуште се наоѓаат на Мезопотаминската плоча од 2200 п.н.е., и денес таа е едно од најпопуларните растенија со своите лековити својства и широка примена во козметичката и фармацевтската индустрија.
Историски алое вера се користела за повреди на кожата, односно за надворешна употреба и орално како лаксатив. Денес се користи како народен лек за разни болести, астма, епилепсија, остеоартритис, псоријаза, изгореници, особено од сонцето и така натаму.
Алое Вера може да се одгледува дури и како собна билка, во стан односно во саксија.


Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ALOE VERA Empty Re: ALOE VERA

Пишување by Flora Вто Aвг 07 2018, 16:24

Одгледување и репродукција на алое вера
Алое вера може да се одгледува во саксии , кои се чуваат на сончевата јужна или источна страна на прозорецот , затоа што токму големината на растението и количеството на алоин во лисја е пропорционално со количеството на светлина што ја добива билката. Алоеин е најважната состојка во алое вера и има многу силен ефект врз интестиналните бактерии. Ги разградува, активира и ја подобрува контракцијата на цревните мускули.
Постарите растенија подобро го поднесуваат сонцето, додека младите растенија се посоодветни за сенка. По зимата, билката треба да се извади од затворениот простор, но не треба веднаш да се изложува на сонцето, бидејќи листовите ќе станат жолти, па затоа прво треба да се стават на полусенка.

Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ALOE VERA Empty Re: ALOE VERA

Пишување by Flora Вто Aвг 07 2018, 16:24

Постапка на садење на алое вера
Алое вера има плитки корени (20 см - 30 см), па затоа треба да се сади во широка и плитка саксија. Најдобро е да се стави слој од камења на дното од садот за одгледување на алое, а потоа и слој од песок, а потоа да се додаде почвата . Саксиите мора да бидат една четвртина исполнети со дренажен материјал и компост, бидејќи таквите системи за садење се најблиску до нејзината природна средина.
Идеалната температура за одгледување на алое вера во одгледувањето на собата е од 20ºC до 24ºC, а ноќе за околу 10ºC до 14ºC.

Бидејќи во листовите има околу 95% вода , поради ризикот од смрзнување, температурата никогаш не треба да падне под 5ºC. Ако ја внесувате во затворен простор во зима, нека не биде дневна соба, туку ходникот или некое предсобје, каде што удобно ќе презими.
Алое вера не толерира многу влага , па затоа не треба да се залива почесто од еднаш неделно. Во текот на зимските месеци, кога сите метаболички процеси на билката се бавни, треба да се наводнува еднаш месечно. Важно е садот или саксијата да има отвори на дното, преку кои може да се исцеди вишокот на вода, за коренот да не изгние. Тогаш билката дава многу разредена гел и станува влажна, млитава и збрчкана, што е знак на неправилно наводнување. Вишокот вода од садот треба редовно да се испразни.


Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ALOE VERA Empty Re: ALOE VERA

Пишување by Flora Вто Aвг 07 2018, 16:25

Прихрана на алое вера
Пролетта се прихранува со ѓубрива богати со фосфор со што се поттикнува цветање во јуни. Алое вера треба да се ѓубри во текот на периодот на раст, со мешање на почвата со чакал и 30% компост .Многу љубители и одгледувачи на алое во земјата со чакал, додаваат хумус од дабови лисја и на тој начин го подобруваат растот.

Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ALOE VERA Empty Re: ALOE VERA

Пишување by Flora Вто Aвг 07 2018, 16:25

Репродукција на алое вера
Најлесен начин за репродукција на алое вера е да се пресадат младици со внимателно отстранување на изданокот од дното и да се засади. Матичната билка пушта изданоци веќе во втората година на раст. Тие може да се пресадат кога ќе достигнат од 2,5 см до 5 см. Најдобро време е во мај и јуни , во периодот на најинтензивен раст и развој на билката.
Покрај размножувањето од изданок исто така, може да се размножува со лисни резници , што е најчестиот начин на репродукција на овој вид. Доволно е со градинарска ножичка да се одделат листовите со дел од стеблото и да се засадат. Процесот на вкоренување трае најмалку еден месец.

Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ALOE VERA Empty Re: ALOE VERA

Пишување by Flora Вто Aвг 07 2018, 16:25

Релативно долг животен век на алое вера
Животот на алое вера во просек е 12 години, за четири години тие достигнуваат зрелост и се подготвени за берење. Растенија се собираат на секои 6 до 8 недели, со отстранување на 3 - 4 крајни листови на растението. Листовите се сечат при основата, така што до времето на преработка, вкупната количина на гел останува во листот. Листовите мора да се ракуваат нежно, со цел да се спречи оштетување на надворешната кора и да се спречи влегувањето на бактериите.

Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ALOE VERA Empty Re: ALOE VERA

Пишување by Delta Вто Aвг 07 2018, 16:30

so si pisala sto posta za edna vera,./?./
Delta
Delta

Број на мислења : 601
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

ALOE VERA Empty Re: ALOE VERA

Пишување by Flora Вто Aвг 07 2018, 16:37

Taka pisuvale pred mene taka pisuvam i jas. Zosto ti e toa vazno?

Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ALOE VERA Empty Re: ALOE VERA

Пишување by Delta Вто Aвг 07 2018, 16:40

ela u meana ke ti obajsdnam.?,.//

...kje ti objasnam jas ako prodolzhish da spamirash po site temi...
Delta
Delta

Број на мислења : 601
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

ALOE VERA Empty Re: ALOE VERA

Пишување by Delta Чет Aвг 09 2018, 12:07

mislam deka go vidov macolot,../.>?>
Delta
Delta

Број на мислења : 601
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

ALOE VERA Empty Re: ALOE VERA

Пишување by Nebula Чет Aвг 09 2018, 12:12

Znaes kaj moze da se nabavi?

Nebula

Број на мислења : 948
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ALOE VERA Empty Re: ALOE VERA

Пишување by Flora Чет Aвг 09 2018, 15:09

Vidi ovde, proveri moze imaat i drugi vidovi osven onoj na slikata.

https://www.cityflowers.mk/mk/proizvod/aloe--1

Flora

Број на мислења : 416
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ALOE VERA Empty Re: ALOE VERA

Пишување by Nebula Пет Aвг 10 2018, 12:20

Ej ti blagodaram.

Nebula

Број на мислења : 948
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ALOE VERA Empty Re: ALOE VERA

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот