Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЗАНИМЛИВОСТИ

+10
Dino
EVITA
Nebula
Bosonoga
Luxor
misterija
delta
Albatros
Flora
osa
14 posters

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by osa Сре Aвг 08 2018, 15:54

НЕЗНАЕВ КАДЕ ДА ЈА СМЕСТАМ ,ПА ЈА СТАВИВ ТУКА

Годинава беше матурантка, а сега ќерката на Сузана Турунџиева му кажа „Да“ на своето момче (видео)

Годинава ќерката на Сузана Турунџиева славеше матура и полнолетство, а ова лето ќе го памети и по предлогот за брак и свршувачката која и ја понуди нејзиното момче Филип Наунов.

Ваквата вест на социјалната мрежа Фејсбук ја објави среќната мајка која напиша:


-Животот никогаш не ми даде трошка време да се припремам ни за тагата, ни за радоста.. Нека биде радост! Доста беше тага.. Лора и Филип, бидете големи и несебични во љубовта, добри и благородни во срцата и бидете ми светло во тунелот кое никогаш нема да згасне – напиша таа.


Видеото од чинот на запросувањето кое се случило во интимна атмосфера покрај базен ја објави заљубениот Филип кој гордо се пофали дека ја побарал раката на својата сакана Лора.
Инаку,според информациите на Фејсбук идниот зет на Турунџиеви има 24 години и студира медицина, а пак невестата допрва треба да го започне високото образование.


izgleda najmnogu i se izraduval tatkoto Malenko ....ne samo on da dupi ,i negovoto da go dupat ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16279
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Flora Сре Aвг 08 2018, 18:07

Uste nesto interesno ke ima, ke donesat pingvini vo zooloska.

На пролет за првпат ќе бидат донесени пингвини во Зоолошката градина во Скопје.

Од Зоолошката велат дека скопјани долго време ги очекуваат пингвините, но минатата година изградбата на живеалиштето одеднаш била стопирана, иако веќе одамна било најавено нивното доаѓање.

Директорот на Зоолошка градина Скопје, Ѓорѓи Галетановски, истакна дека се надминати небулозните причини поради кои живеалиштето не било изградено на време.

„Живеалиштето е стопирано на половина од градбата. Причините се банални и не смееме да дозволиме она што го очекуваат децата и што е ветено, да не го видат. Сепак, нашата цел е да направиме европска зоолошка. Во соработка со градоначалникот на град Скопје и некои поголеми македонски компании, ќе направиме напори живеалиштето да биде готово до пролет“, соопштува Галетановски.

Flora

Број на мислења : 409
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by osa Чет Aвг 09 2018, 22:41

ПЕТ НЕШТА ШТО ЌЕ ВИ СЕ СЛУЧАТ АКО ПРЕСТАНЕТЕ ДА ПИЕТЕ ГАЗИРАНИ ПИЈАЛОЦИ

Голем број луѓе во текот на летните горештини разладување ќе побараат во газираните пијалоци иако знаат дека тоа не е баш најздрава опција.

Еве кои пет нешта ќе ви се случат, ако престанете тоа да го правите, односно ако ги исфрлите од употреба газираните пијалоци:

1.ЌЕ ОСЛАБЕТЕ

Причината веројатно веќе ја знаете: газираните пијалоци се преполни со шеќер и разни засладувачи. Ако ги исфрлите газираните пијалоци, а го зголемите внесувањето на овошје, во комбинација со помалку калории од другите јадења, бргу ќе ослабете.
2.ЗАБЕЛЕЖЛИВО ПОДОБРУВАЊЕ НА КОЖАТА

Откажувањето од газирани пијалоци ќе има поголем позитивен ефект врз вашата кожа. Посебно доколку имате акни.

3.ЗАБИТЕ ЌЕ ВИ БИДАТ ПОБЕЛИ

Една од промените ќе ја видите и почувствувате и кај вашите заби. Низа студии покажале дека газираните пијалоци имаат неповратен негативен ефект врз забите. Нормално, без газирани пијалоци, забите ќе ви бидат поздрави и побели.

4.ПОМАЛКУ ЌЕ САКАТЕ ГАЗИРАНИ ПИЈАЛОЦИ

Газираните пијалоци создаваат зависност. Колку повеќе пиете, толку повеќе желба имате за нив.

5.АЛТЕРНАТИВА ЗА ГАЗИРАНИОТ ПИЈАЛОК

Желбата за газирани пијалоци нема да исчезне туку-така. Но, ако се потрудите можете да најдете замена. На пример, во газирана вода можете да додаете неколку капки (или повеќе од тоа) од некое овошје. Пробајте

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16279
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Albatros Пет Aвг 10 2018, 19:34

Eve nesto zanimlivo.

Косата не белее од старост

Ако забележавте дека вашата коса почнуваа да белее, а белите влакна не се веќе само неколку, единствено што може да направите е да се опуштите. Научниците откриваат дека косата не белее поради старост, туку поради стрес.

Станиците задолжени за производство на пигментот кој и дава боја на нашата коса исчезнуваат кога телото е премногу изложено на кортизол, хормон на стресот. Овој хормон не се регенерира, па кога веќе сте седи, природната боја нема да се врати.

Повеќето луѓе првите бели влакна ги забележуваат околу 25-тата година, а за тоа покрај стресот, виновни се гените, алкохолот и цигарите. Исто така, постојат случаи кога луѓето побелуваат преку ноќ, но тоа се изолирани случаи предизвикани најчесто од голем шок и жал.

Albatros

Број на мислења : 794
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by delta Пет Aвг 10 2018, 19:54

kazi mo toa na nekoj kelav./,//
delta
delta

Број на мислења : 596
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Albatros Нед Aвг 26 2018, 16:43

Tesko na sluzbenicite.

Платил алиментација со монети тешки 900 килограми

Маж од Индонезија и исплатил алиментација на сопругата во висина од 178.000 рупии (околу 10.000 евра) во монети, кои биле складирани во 14 вреќи кои тежеле вкупно 890 килограми, заради што морал да организира вистински логистички потфат. Пред зградата на судот во Јава, Дви Сусиларто дошол со камион, па со помош на двајца пријатели ги донел вреќите во судницата.

Судот му наложил на Сусиларто, на поранешната сопруга, со која има две деца, да и исплати пари за заостаната алиментација. Незадоволен од судската одлука, човекот решил да плати, но во монети.

Адвокатот го бранел Дви дека едвај ги собрал парите, позајмувајќи од роднини и пријатели кои имале само монети.

Претседателот на судот на крајот ги задожил вработените да ги бројат парите. Се смета дека броењето може да потрае неколку дена.

https://www.slobodenpecat.mk/magazin/platil-alimentatsija-moneti-teshki-900-kilogrami/

Albatros

Број на мислења : 794
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by misterija Нед Aвг 26 2018, 16:47

E aman de, pa postojat masini za broenje kovanica..svasta!

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Albatros Нед Aвг 26 2018, 16:59

Sepak tipot e kul, a popot uste pokul, obavezno gledajte go videoto.

Поп влезе во обложувалница, и почна да ја „свети“ (ВИДЕО)

Неверојатен видео материјал доаѓа од Албанија, каде во еден објект за обложување пред некој ден се појавил - поп!

Велат, Корча, градот на југоисток на Албанија, такво нешто не памети...

Обложувачите мирно си ги пополнуваа своите тикети, кога во просторијата влезе човек во црно и почна да ги прска со „света вода“.

Присутните дури држеа и свеќи кои им ги подели попот, иако не им беше баш најјасно за што всушност станува збор.

https://sportmedia.mk/drugata-strana-na-sportot/pop-vleze-vo-oblozhuvalnica-i-pochna-da-ja-sveti-video

Albatros

Број на мислења : 794
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by misterija Нед Aвг 26 2018, 17:20

Jako, jako..hahahhahahahaa..daj neka pojdat i ovie nasive popovi po kladilnicite, neka se pustat vo mienje na grevovite na site sto frlaat pari vo vetar......more i mene nekoj da me izbanja sto igram badijala namesteno loto....hahahhaahahaha

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Luxor Сре Aвг 29 2018, 15:12

Luxor
Luxor

Број на мислења : 6498
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Albatros Чет Aвг 30 2018, 11:44

More pametno se setil. Very Happy

Albatros

Број на мислења : 794
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Albatros Пет Aвг 31 2018, 14:01

Eve nekolku interesni podatoci.

1. Тонга е единствена монархија на Пацификот

2. Транссибирската железница поминува преку 3901 мост

3. Филипинскиот архипелаг се состои од 7071 остров

4. Зборот Аллаху Акбар на Иранското знаме се повторува 22 пати

5. Седумте најголеми држави во светот – Русија, Канада, Кина, САД, Австралија, Бразил и Аргентина, заземаат половина од светската територија

Drugoto procitajte si go sami.

http://zase.mk/articles/87543/25-zanimlivosti-za-svetot-koi-sigurno-kje-ve-nasmeat

Albatros

Број на мислења : 794
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Bosonoga Чет Сеп 06 2018, 12:47

Se sekavate na maleziskiot avion sto iscezna i stana misterija? E pa eden tvrdi deka go nasol.

Британецот Иан Вилсон е уште еден во низата луѓе што тврдат дека ја пронашле локацијата на исчезнатиот малезиски авион. Иан тврди дека авионот го пронашол на „Гугл Мапс“.

По теоријата за падот близу Мадагаскар и Австралија, теоријата на Вилсон открива дека авионот се срушил во дивината во Камбоџа. Тој тврди дека успеал да пронајде фотографија на која се наоѓа нешто слично на авион, а до која дошол преку детално пребарување на сателитските снимки на „Гугл Мапс“. Вети дека и лично ќе го посети ова подрачје за да се увери во тоа што го открил.

- Ако набљудувате малку подобро, јасно е дека авионот се наоѓа во најзеленото и најмрачното подрачје и дека е тешко да се пронајде - вели Вилсон.

https://www.fakulteti.mk/news/06092018/britanec-tvrdi-deka-go-pronajde-maleziskiot-avion-mh370

Ima i slikicka.

ЗАНИМЛИВОСТИ 20180906-britanec-tvrdi-deka-go-pronajde-maleziskiot-avion-mh370-1

https://www.fakulteti.mk/news/06092018/britanec-tvrdi-deka-go-pronajde-maleziskiot-avion-mh370
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 966
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Albatros Чет Сеп 06 2018, 12:52

I ova ke izleze utka, mnogupati taka "go najdoa".

Albatros

Број на мислења : 794
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Flora Чет Сеп 06 2018, 13:08

Mozi pa ovoj pat ke mu se posreki na covekot, od kaj znaes.

Flora

Број на мислења : 409
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Bosonoga Пет Сеп 07 2018, 13:12

Cudo edno kako iscezna i so seta tehnologija ne mu vlegoa vo trag, aj neka e so sreka barem da znaat rodninite kade pocivaat nivnite najmili.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 966
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by osa Саб Сеп 08 2018, 08:46

ova e navistina chudno ....(ko mojata kutiichka od baklava)

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16279
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Bosonoga Саб Сеп 08 2018, 09:28

Isceznuvaat nekoi raboti ko so raka nekoj da gi odnel i ke se utepas barajki gi i ke gi najdes koga ne gi baras.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 966
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Bosonoga Саб Сеп 08 2018, 09:29

I eve eddna zanimliva kukicka.

Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 966
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Nebula Саб Сеп 08 2018, 11:13

Ova samo ke potrosi energija za nisto drugo osven za imidz. A znaete li kolku bila skapa violetovata boja vo sredniot vek?

Причината за тоа е што меѓу останатото, виолетовата боја во минатото била многу скапа. Во старите времиња таа се добивала од посебни видови на морски полжави од Медитеранот. Било потребно повеќе од 10.000 полжави за само еден грам боја.

Поради тоа оваа боја била ценета како и злато, пишува порталот „Quora.com“. Виолетовата боја во поголемиот број од случаите ја поврзувале со кралските семејства, затоа што единствено тие имале услови да ја носат.

Кралицата Елизабета во 16. век наредила виолетовата боја дека смеат да ја носат само членовите на кралското семејство. И никој освен нив. Меѓутоа, оваа боја понекогаш била скапа и за самите владари.

Римскиот император Аурелије и забранил на својата сопруга да купи свилен виолетов шал, затоа што едно шишенце виолетова боја чинело три златни полуги, што денес би изнесувало околу 50.000 евра.

Престижниот статус на лилјаковата боја се променил тек во 1856 година, кога студентот од британскиот универзитет, Вилијам Хенри Перкин, обидувајќи се да пронајде лек за маларија, случајно открил како да произведе синтетичка виолетова боја.

https://srekja.mk/ovaa-boja-nikogash-nema-da-ja-vidite-na-nitu-edno-zname-na-svetot/

Nebula

Број на мислења : 938
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Flora Саб Сеп 08 2018, 11:25

Nisto ne i fali na kukickata super si e.

Flora

Број на мислења : 409
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Nebula Пон Сеп 10 2018, 11:09

Bar vo hrvatska sluzi pivo za kucinja.

ОВА Е ЕДИНСТВЕНИОТ БАР НА ПЛАЖА ВО ХРВАТСКА КОЈ СЛУЖИ СПЕЦИЈАЛНО ПИВО ЗА КУЧИЊА

Специјално пиво за кучиња од пилешко и зеленчук и сладолед од банани, кикиритки, јогурт и млеко од соја се најпознатите специјалитети на менито на единствениот бар на плажа во Хрватска за кучиња, Monty’s Dog Beach Bar. Среќните миленици и нивните горди сопственици може да изнајмат лежалка и да уживаат во убавините на Јадранското море, пренесува Reuters.

https://lokalno.mk/ova-e-edinstveniot-bar-na-plazha-vo-hrvatska-koj-sluzhi-spetsijalno-pivo-za-kuchina/

Nebula

Број на мислења : 938
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Flora Пон Сеп 10 2018, 12:49

Znavte li deka vo Torino ima muzej na kafeto?

Музејот на кафето во Торино е вистинска атракција

Ако спаѓате во вистинските љубители на кафето и планирате скора посета на Италија, размислете за идејата да свратите во Торино.
овој град неодамна го добил новиот музеј посветен на историјата и процесот на производство на овој чудесен напиток.
Музејот посетителите ги запознава и со историјата на една од најпознатите компании за производство на кафе во светот.

https://kumanovskimuabeti.mk/muzejot-na-kafeto-vo-torino-e-vistinska-atrakcija/

Flora

Број на мислења : 409
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Bosonoga Вто Сеп 11 2018, 12:11

Bi imale li vakvo milenice?

Пет змии кои се најчести домашни миленици

Доколку сакате во својот дом да доведете змија како домашен миленик, прва пречка за остварување на таа цел ќе биде која змија да ја изберете. Змиите се благодарни домашни миленици, затоа што грижата за нив е многу лесна, а змиите можат да делуваат релаксирачки.
Овие пет видови змии можат да бидат идеални за почетникот кој сака да се грижи за нив.

1 Пченкарен смок

2 Калифорниска кралска змија

3 Розова боа

4 Гофер

5 Топчест питон

https://kumanovskimuabeti.mk/pet-zmii-koi-se-najchesti-domashni-milenici/
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 966
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Flora Сре Сеп 12 2018, 13:29

Zosto ne, ama treba da imas uslovi i da mu obrakas pogolemo vnimanie. Nabroenite zmii ne se otrovni.

Flora

Број на мислења : 409
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот