Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЗАНИМЛИВОСТИ

+10
Dino
EVITA
Nebula
Bosonoga
Luxor
misterija
delta
Albatros
Flora
osa
14 posters

Страна 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Bosonoga Саб Сеп 29 2018, 11:17

Мртвото Море е под морското ниво
Нивото на солените води на Мртвото Море секоја година се намалува за 1 метар. Сега се наоѓаат на 430 метри под морското ниво, иако некогаш се наоѓало 400 метри над нивото на Средоземното Море.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 966
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Bosonoga Саб Сеп 29 2018, 11:17

Во Канада, има остров со езеро, во кое има остров, кој исто така има езеро, а во ова езеро – има остров
Се работи островот Викторија кој е дел од Канадскиот Арктички архипелаг, и тоа е местото каде има остров лоциран на остров, кој е лоциран на остров.

Површината му е 217,291 km2 и најверојатно никогаш не е посетен од човечко суштество.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 966
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Bosonoga Саб Сеп 29 2018, 11:17

На островот Маврициус, има дини, кои содржат песок во 7 различни бои
Црвена, кафеава, виолетова, зелена, тиркизна, магента и жолта – оваа палета на бои може да се види во близина на селото Chamarel.

https://www.crnobelo.com/zabava/interesno/61852-9-neverojatni-fakti-koi-ne-ste-gi-nauchile-na-chasovite-po-geografija
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 966
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Albatros Пон Окт 01 2018, 11:27

Moze bog saka nesto da ni kaze. Very Happy

Астероидот што личи на череп повторно ќе мине крај Земјата

Астероидот во облик на череп, кој мина крај Земјата во октомври 2015 година (токму во периодот пред празникот Ноќта на вештерките), ќе се врати во почетокот на ноември, објави „Хафингтон Пост“.

Официјалното име на астероидот е „2015 B-145“, а научниците на НАСА го нарекуваат и „Големата тиква”. Се работи за тнр. „мртва комета”.

Пред три години, на радарските снимки на опсерваторијата Аресибо во Порто Рико, тој навистина наликуваше на череп.

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Asteroid-696x407

https://www.novamakedonija.com.mk/zivot/magazin/%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D1%82-%D1%88%D1%82%D0%BE-%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BF-%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%BE/

Albatros

Број на мислења : 794
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Nebula Пон Окт 01 2018, 21:50

Podobro na kinezite i prugata kon Bugarija da im ja dademe ke ja napravat za pet casa.https://studenti.mk/kinezite-pruga-dolga-38-kilometri-ja-napravija-za-5-chasa/

Nebula

Број на мислења : 938
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Flora Сре Окт 03 2018, 11:51

Internetot majka za sirenje lazni vesti.

8 вести во кои поверуваа сите благодарение на Интернетот

1. Винстон Черчил бил роден во дискотека во женскиот тоалет

2. Мозокот на слоновите реагира на луѓето како што човечкиот реагира на кученца: Мислат дека сме слатки

3. Овој маж си ја настапил брадата, си го скршил вратот и умрел

ostanatoto procitajte go OVDE

Flora

Број на мислења : 409
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Flora Сре Окт 10 2018, 11:29

Личи на оргазам, им се случува на сите, а не се ни свесни- знаете ли што е пигазам?

Многумина што испиле премногу кафе, сок или вода веројатно имале ситуација кога трпеле со стисната бешика до дома. Ним им е добро познато чувството на олеснување што го имаат кога ќе се испразнат, но ретко кој знае дека всушност во тој момент доживеал „пигазам“.

Ако некој се прашува што значи тој термин, тоа е интензивно чувство што е многу слично на оргазмот.

-Кога бешиката ќе се наполни додека спиете, таа ги стимулира нервите на сексуалните органи поради што може да имате сексуални сништа и да доживеете оргазам додека спиете – вели гинекологот, Шарлота Елдер за Њујорк Пост.

Терминот станува се попопуларен во последно време, особено кај жените со недостатот на оргазми, но гинеколозите предупредуваат на штетата што може да предизвика.

-Бешиката треба да се третира со почит. Кога ви се оди во тоалет, одете тогаш и не чекајте да имате чувство дека ќе пукнете – вели доктор Елдер, предупредувајќи дека со таклвата пракса всушност доаѓа до растегнување на бешиката и повредите што може да бидат предизвикани со тоа, може да траат со години.

https://kurir.mk/magazin/ljubov-i-seks/lichi-na-orgazam-im-se-sluchuva-na-site-a-ne-se-ni-svesni-znaete-li-shto-e-pigazam/

Flora

Број на мислења : 409
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Flora Саб Окт 13 2018, 10:56

Inteligencijata se nasleduva od majkata.

Повеќе истражувања покажале дека Х хромозомот е одговорен за наследување на интелигенцијата. Жените имаат два Х хромозоми, мажите само еден, така што е двојно поголема веројатноста децата да ја наследат интелигенцијата од мајките отколку од татковците, пишува Mirror.

Досега неколку студии се занимавале со оваа тема во последните години. Истражување во Глазгов открива дека децата имаат тенденција интелигенцијата да им биде слична со интелигенцијата на мајките. Истражувачите интервјуирале исти деца секоја година од нивната 14 до 22 година, земајќи ги предвид фактите како образование и социјлно-економскиот статус. Откриле дека најдобар предиктор за интелигениција е токму нивната мајка, IQ-то на младите било околу 15 бодови поразлично од IQ-то на мајката.

https://kajgana.com/od-kogo-decata-ja-nasleduvaat-inteligencijata

Flora

Број на мислења : 409
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Albatros Пон Окт 15 2018, 10:17

Stanuva opasno da nosis parfem kaj sto ima golemi macki.

Со парфем од „Келвин Клајн“ се трага по тигар човекојадец

Индиските власти трагаат по тигар човекојадец одговорен за смрт на најмалку 13 луѓе . По тигарот се трага со необично оружје парфем од колекцијата „Келвин Клајн“

Машкиот парфем „Опсесија“ наводно е неодолив за жените, но е и научно докажано дека од него мачките „полудуваат“ , се тријат и го мирисаат по неколку минути.

https://kanal5.com.mk/articles/352006/so-parfem-od-kelvin-klajn-se-traga-po-tigar-chovekojadec

Albatros

Број на мислења : 794
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Albatros Пет Окт 19 2018, 12:33

Kako da se slikate. Very Happy


Albatros

Број на мислења : 794
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Albatros Пет Окт 19 2018, 12:34

Veter i voda.


Albatros

Број на мислења : 794
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Albatros Пет Окт 19 2018, 12:35

Golfot moze da bide opasen.


Albatros

Број на мислења : 794
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Flora Нед Окт 21 2018, 11:24

Kivame so 150 km na cas, kivame so zatvoreni oci, fakti za kivanjeto.

1. Кивањето во медицинскиот речник се нарекува и стернутација.

2. До кивање доаѓа поради надразнување на носот, што предизвикува силно испуштање на воздух чија брзина може да достигне и до 150 километри на час. Интересен факт кој произлегол од едно британско истражување покажал дека луѓето киваат кога ќе помислат на секс или на нешто погрешно.

3. Кога нешто ќе го надразни нашиот нос, нервите кои се сместени таму праќаат сигнал до мозокот, кој предизвикува низа промени во стомакот, градите, очите, веѓите. Сите овие делови на телото се поместуваат кога ќе кивнеме. Додека спиеме, овие нерви се опуштени и затоа не киваме во сон.

4. Дека начинот на кивање открива за каква личност се работи покажало истражувањето врз 547 луѓе на Пети Вуд, експерт за говор на тело. Таа дошла до следните заклучоци:

- Коректна личност задолжително ќе стави рака на уста додека кива.
- Личноста која е секогаш поддршка за другите ќе кивне "во себе".
- Доминантните личности киваат силно и гласно и тоа што повеќе пати е можно.
- Активните личности киваат брзо и гласно.

5. Не можеме да кивнеме со отворени очи. Мислите дека сепак можете? Пробајте. Интересно е дека уште никој не открил зошто е тоа така. Некои научници сметаат дека се работи за однесување кое сме го усвоиле со еволуцијата, а всушност ги штити очите од било што, кое би можело да излета од носот или устата при кивањето.

https://kajgana.com/fakti-za-kivanjeto-koi-ne-ste-gi-znaele

Flora

Број на мислења : 409
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Nebula Пон Окт 22 2018, 09:41

Kolku mu e golem na Tramp. Very Happy Very Happy Very Happy


Nebula

Број на мислења : 938
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Nebula Вто Окт 23 2018, 18:22

Neverojatni fakti, gi ima 40.

1. Универзитетот „Оксфорд“ е толку стар што неговата изградба поттекнува 200 години пред периодот на Ацтецката империја. Предавањето во колеџот започнало во 1096 додека Ацтецката цивилизација не постоела до 1325 година.

4. Во Австралија постојат 10,685 плажи. Толку многу што ако посетувате по една секој ден ќе ви требаат 29 години да стапнете на секоја од нив.

8. Според американската хемиска организација, копривата многу повеќе ги одбива комарците наместо други видови на спрејови против штетници.

https://1tv.mk/zivot/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE-40-%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%BE%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B8-%D1%84%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%B8-%D1%81%D0%B8%D0%B3%D1%83%D1%80%D0%BD/

Nebula

Број на мислења : 938
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Bosonoga Сре Окт 24 2018, 12:11

Lele ama umtnik.

Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 966
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Flora Чет Окт 25 2018, 09:58

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 B10

Flora

Број на мислења : 409
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Nebula Саб Окт 27 2018, 18:13

Pali ogan so limon.


Nebula

Број на мислења : 938
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by osa Саб Окт 27 2018, 21:25

moze ne e mesto tuka ,no ti verojatno ke ja premestish kaj shto treba ...jas stara ,plus bolna ,tolku mozam da doprinesam na forumot .....izvinete ....

Стартува зимското сметање на времето

Дали преминувањето од летно во зимско сметање на времето е добро за организмот или може да дојде до пореметување на биоритмот? Мигрена, нервоза и депресија се последиците што ќе ги почуствуваат поголем број на граѓани откако ноќеска ВО ТРИ ЧАСОТ по полноќ стрелките на часовникот ќе се вратат еден час назад. Лекарите велат дека се потребни најмалку две недели за нормализирање на биолошкиот ритам. Во службата за Брза Помош велат дека очекуваат здравствени тегоби кај хронично болните.

-Малку е потсвесно тоа, меѓутоа да доаѓа до зголемувањ ена крвниот притисок, главоболки и тоа повеќе кај хроничните пациенти. Влијае и кај здравите, меѓутоа помалку, вели Др. Анита Симјановска, од Брза Помош.

Стекнатите навики ретко се менуваат па оние кои секој ден се будат во 6 наутро ќе имаат проблем со домашните и работните обврски, покажуваат повеќе светски истражувања. На некои не им пречи што утре повеќе ќе спијат, но на други им предизвикува стрес и промена на расположението.

-Па не ми пречи лично, иако има луѓе што познавам на кои негативно им влијае.

-Ми пречи, да ми создава стрес бидејќи јас сакам да си станувам порано а тоа сега со менувањ ена стрелките ми влијае и на расположението, велат граѓани.

Македонските граѓани сакаат ова да биде последно зимско сметање на времето и нашата земја да ја спроведе ПРЕПОРАКАТА на ЕУ за укинување на промената на времето.

-Да нема промени, тоа е најдобро...

Во Русија веќе 7 години нема поместување на стрелките на часовникот откако руската академија на медицински науки направила истражување дека преминувањето од зимско на летно сметање на времето го зголемува бројот на срцеви удари за 50 проценти а поголем бил и бројот на самоубиства и повици кон брзата помош.


Сања Димитровска

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16279
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Flora Нед Окт 28 2018, 09:12

Nebula напиша:Pali ogan so limon.


Pod uslov da nosis limon, klinci, zici. Podobro zemi si kibrit ili zapalka. Very Happy

Flora

Број на мислења : 409
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Nebula Пон Окт 29 2018, 09:38

Aboriginite se najstarata kultura na zemjata.

ДНК тестирањата покажале дека Абориџините од Австралија ја имаат најдревната култура во светот

Генетско истражување докажало дека Абориџините потекнуваат од луѓе кои мигрирале во Австралија пред околу 58.000 години. Ова е прв пат да се спроведе генетско истражување од овој вид. Резултатите се навистина неверојатни бидејќи покажуваат дека овие предци ја сочинуваат најстарата позната култура во светот.

https://www.kafepauza.mk/zanimlivosti/dnk-testiranjata-pokazhale-deka-aboridzhinite-od-avstralija-ja-imaat-najdrevnata-kultura-vo-svetot/

Nebula

Број на мислења : 938
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Bosonoga Сре Окт 31 2018, 11:13

Lele be gledajte kakvo e kako covek.

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Jogi310
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 966
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Bosonoga Сре Окт 31 2018, 11:14

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Jogi110
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 966
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Bosonoga Сре Окт 31 2018, 11:14

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Jogi210
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 966
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Flora Пет Ное 02 2018, 09:58

Indijcite ja izgradile najvisokata statua vo svetot, sto ke im e ne znam.

Импресивна глетка - најголемата статуа во светот од неодамна е во Индија (фото)

https://www.crnobelo.com/novosti/svet/62736-impresivna-gletka-najgolemata-statua-vo-svetot-od-neodamna-e-vo-indija-foto

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Najgolemata-statua-na-svetot-e-vo-Indija_1

Flora

Број на мислења : 409
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

ЗАНИМЛИВОСТИ - Page 3 Empty Re: ЗАНИМЛИВОСТИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот