Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mekici

3 posters

Go down

Mekici Empty Mekici

Пишување by IVA Саб Aвг 11 2018, 10:08

Подгответе вкусни мекици за доручек – се прават за 10 минути

СОСТОЈКИ:
500 мл млеко
1 квасец
1 прашок за печиво
4 јајца
1 лажица сол
200 мл јогурт
1 кг брашно

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Ставете брашно, јајца, прашок за печиво, сол и млеко со квасец и замесете тесто како за кифли, да не е тврдо. Добро измесете и ставете во вангла намастена со масло.
Тестото прекријте го со најлонска фолија намастена со масло од едната страна, за тестото да не ви се лепи за фолијата. Ставете во фрижидер. Вака подготвеното тесто стои и до неколку дена во фрижидер.
Кога ќе сакате да пржите мекици, извадете го тестото и со раце правете мекици – развлечете ги потенко. Во сад за пржење ставете масло да се загрее и пржете ги мекиците.

https://gotvi.mk/2018/08/09/mekici-jogurt/
IVA
IVA

Број на мислења : 365
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Mekici Empty Re: Mekici

Пишување by Delta Саб Aвг 11 2018, 11:14

ke ti dojde4me na mekoci,./?>/
Delta
Delta

Број на мислења : 601
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Mekici Empty Re: Mekici

Пишување by EVITA Саб Aвг 11 2018, 11:17

Samo takvi pravam i super se.

_________________
Стево Пендаровски , претседател на сите граѓани

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Mekici Empty Re: Mekici

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот