Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LOVOR KAKO LEK

4 posters

Go down

LOVOR KAKO LEK Empty LOVOR KAKO LEK

Пишување by Flora Саб Aвг 11 2018, 17:29

Kako moze da pomogne.

Ловоровиот лист е чудотворна билка која е штета да ја користите само како додаток во јадењата. Експертите се согласни дека станува збор за моќна билка која го забавува стареењето, го подобрува расположението, го чисти телото и ги отстранува респираторните проблеми.
Смирува
Ловоровиот лист содржи комбинација од хемикалии кои го релаксираат телото и умот. Со цел да постигнете максимален ефект, запалете неколку листови ловоров лист во просторијата во која престојувате, но одбегнувајте да го правите тоа пред спиењето.
Го олеснува дишењето
Доколку имате проблеми со дишењето, најдобар начин е да ставите свежи или суви листови во врела вода и да ја инхалирате пареата. Ловоровиот лист докажано помага во ублажување на алергијата и астмата.
Помага при дијабетес
Едно неодамешно истражување покажало дека консумирањето на три грама ловоров лист дневно го намалува нивото на глукоза кај луѓето кои страдаат од дијабетес тип 2.
Го ублажува воспалението на зглобовите
Маслото од ловор помага во ублажување на воспаленијата - се што треба да направите е да го масирате болното подрачје и да ја појачате количината на ловоров лист која ја додавате во храната.
Лекува уринарни инфекции
Помешајте ловоров лист во прав со млеко и испијте - станува збор за стар рецепт за решавање на овие проблеми.

Flora

Број на мислења : 409
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

LOVOR KAKO LEK Empty Re: LOVOR KAKO LEK

Пишување by Nebula Нед Aвг 12 2018, 21:17

Isto lovorovoto ulje ima i antisepticko i antogabicno dejstvo.
Nebula

Број на мислења : 937
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LOVOR KAKO LEK Empty Re: LOVOR KAKO LEK

Пишување by osa Нед Aвг 12 2018, 21:33

...... antogabicno dejstvo ...greshka vo pishuvanjeto ili ???nemam slushnato i neznam shto e ova...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16274
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

LOVOR KAKO LEK Empty Re: LOVOR KAKO LEK

Пишување by Nebula Нед Aвг 12 2018, 21:46

Protiv zarazi so gabicki. Moze i antimikozno da se kaze a i antifungicidno. Opsto oznacuva sredstvo sto unistuva gabicni zarazi, kako sto e kandidata ili gabicnite infekcii na noktite.

Nebula

Број на мислења : 937
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LOVOR KAKO LEK Empty Re: LOVOR KAKO LEK

Пишување by osa Нед Aвг 12 2018, 22:02

znachi :ant"I"gabichno dejstvo ,a ne ant"o"gabichno dejstvo

neznaev dali da popravam ili ne

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16274
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

LOVOR KAKO LEK Empty Re: LOVOR KAKO LEK

Пишување by delta Нед Aвг 12 2018, 22:30

gabi za meze.???<so svinsko i rakiaj.>?>
delta
delta

Број на мислења : 596
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

LOVOR KAKO LEK Empty Re: LOVOR KAKO LEK

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот