Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

АПСУРДНА МАТЕМАТИКА

Go down

АПСУРДНА МАТЕМАТИКА Empty АПСУРДНА МАТЕМАТИКА

Пишување by osa Нед Aвг 12, 2018 8:58 pm

interesen podatok koj go slushnav predmalku ...se raboti za suma koja ke im bide isplatena na onie koi ke zgrizat deca bez roditelska griza ,odnosno ke posvojat ....


Слаб интерес за посвојување дете во Охрид
12.08.2018 | 17:19МакедонијаПрочитано: 587
Само една жена од Охрид пројавила интерес за посвојување дете во состав на кампањата на Mинистерството за труд и социјална политика која започна на 1. јуни под мотото „На секое дете му треба семејство”.

Неим Сулејман, в.д. директор на охридскиот Центар за труд и социјална политика очекува поголема заинтересираност во иднина бидејќи вели граѓаните уште не се доволни едуцирани, а и ги плаши процедурата за која мислат дека е долга и напорна.

„До сега имаме една жена која е заинтересирана да биде потенцијален згрижувач, се надеваме дека во текот на кампањата која уште трае дека ќе имаме повеќе заинтересирани. Имаме потреба за згрижување деца од други градови“ - изјава Неим Сулејман.

Во моментов во Охрид има три згрижувачки семејства кои се грижат за 9 деца. Шест деца од Охрид кои останале без родителска грижа се сместени во згрижувачки семејства во Прилеп и Кривогоштани. Но, преставниците од УНИЦЕФ се убедени дека кај охриѓани постои хумана димензија и дека оваа бројка значително ќе се зголеми.

„Јас познавам многу луѓе од Охрид кои имаат големо срце и душа и верувам дека дел од нив ќе се пријават да ја споделат таа љубов која ја чуваат во себе токму за овие деца на кои им е тоа најмногу потребно. Верувам дека во Охрид ќе имаме многу згрижувачки семејства и дека ќе биде еден од градовите за пример“ вели Елена Галарова од УНИЦЕФ.

Инаку, додатокот за згрижувачите за деца од предучилишна возраст изнесува 8.125 денари, за училишна возраст 9.375 денари, а за дете со пречки во развој 10.625 денари.


javno ke prasham koj presmeta i po koja matematichka formula gi dobi ovie rezultati komu kolku da mu isplati dokolku zgrizi dete ??????

eve ushte i od ovoj agol poglednato ako so plata od 12000 ,00 denari opstojuva edno chetirichleno semejstvo ,znachi so dve deca i roditelite togash sekomu po 4000,00 denari mu pripaga ,ushte pak sme svesni deka del od taa plata odi vo budzetski davachki tokmu i za ovie isplati na zgrizuvachki semejstva ....kolkav apsurd .......

i tretiot segment do 7 godishna vozrast ke prima 8125,00 denari a za uchilishna vozrast 9375 (samo 1250 denari poveke) zarem tolku se "MALI "razlikite vo potrebite na deteto ??????apsurd neviden ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот