Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

АПСУРДНА МАТЕМАТИКА

Go down

АПСУРДНА МАТЕМАТИКА Empty АПСУРДНА МАТЕМАТИКА

Пишување by osa on Нед Aвг 12, 2018 9:04 pm
Слаб интерес за посвојување дете во Охрид
12.08.2018 | 17:19МакедонијаПрочитано: 587
Само една жена од Охрид пројавила интерес за посвојување дете во состав на кампањата на Mинистерството за труд и социјална политика која започна на 1. јуни под мотото „На секое дете му треба семејство”.

Неим Сулејман, в.д. директор на охридскиот Центар за труд и социјална политика очекува поголема заинтересираност во иднина бидејќи вели граѓаните уште не се доволни едуцирани, а и ги плаши процедурата за која мислат дека е долга и напорна.

„До сега имаме една жена која е заинтересирана да биде потенцијален згрижувач, се надеваме дека во текот на кампањата која уште трае дека ќе имаме повеќе заинтересирани. Имаме потреба за згрижување деца од други градови“ - изјава Неим Сулејман.

Во моментов во Охрид има три згрижувачки семејства кои се грижат за 9 деца. Шест деца од Охрид кои останале без родителска грижа се сместени во згрижувачки семејства во Прилеп и Кривогоштани. Но, преставниците од УНИЦЕФ се убедени дека кај охриѓани постои хумана димензија и дека оваа бројка значително ќе се зголеми.

„Јас познавам многу луѓе од Охрид кои имаат големо срце и душа и верувам дека дел од нив ќе се пријават да ја споделат таа љубов која ја чуваат во себе токму за овие деца на кои им е тоа најмногу потребно. Верувам дека во Охрид ќе имаме многу згрижувачки семејства и дека ќе биде еден од градовите за пример“ вели Елена Галарова од УНИЦЕФ.

Инаку, додатокот за згрижувачите за деца од предучилишна возраст изнесува 8.125 денари, за училишна возраст 9.375 денари, а за дете со пречки во развој 10.625 денари.
Последната промена е направена од osa на Нед Aвг 12, 2018 9:08 pm. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

АПСУРДНА МАТЕМАТИКА Empty Re: АПСУРДНА МАТЕМАТИКА

Пишување by osa on Нед Aвг 12, 2018 9:07 pmda ne bidam pogreshno razbrana ,se raboti za suma koja ke im bide isplatena na onie koi ke zgrizat deca bez roditelska griza ,odnosno ke posvojat ,i toa e vo red ,no apsurdot e golem vo odnos na opshtata ziveachka vo drzavata ....

javno ke prasham koj presmeta i po koja matematichka formula gi dobi ovie rezultati komu kolku da mu isplati dokolku zgrizi dete ??????

eve ushte i od ovoj agol poglednato ako so plata od 12000 ,00 denari opstojuva edno chetirichleno semejstvo ,znachi so dve deca i roditelite togash sekomu po 4000,00 denari mu pripaga ,ushte pak sme svesni deka del od taa plata odi vo budzetski davachki tokmu i za ovie isplati na zgrizuvachki semejstva ....kolkav apsurd .......

i tretiot segment do 7 godishna vozrast ke prima 8125,00 denari a za uchilishna vozrast 9375 (samo 1250 denari poveke) zarem tolku se "MALI "razlikite vo potrebite na deteto ??????apsurd neviden ....


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

АПСУРДНА МАТЕМАТИКА Empty Re: АПСУРДНА МАТЕМАТИКА

Пишување by трендафил on Пон Aвг 13, 2018 2:53 pm

Ајде напиши според традицијата на СДССМ дека виновен е „режимот на Груевски“ и тие што не сакаат да се откажат од целата македонска историја па се спремаат да ги бојкотираат изборите.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

АПСУРДНА МАТЕМАТИКА Empty Re: АПСУРДНА МАТЕМАТИКА

Пишување by PRVOBOREC on Пон Aвг 13, 2018 3:10 pm

Ако правилникот или законот според кој се одредува висината на надоместокот е донесен од дпмне-офците, тогаш кого да обвиниме? Цацко?

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1291
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

АПСУРДНА МАТЕМАТИКА Empty Re: АПСУРДНА МАТЕМАТИКА

Пишување by трендафил on Пон Aвг 13, 2018 9:31 pm

СДСМ го води министерството за труд од почетокот на 2016 година, со две паузи.
Што се однесува до децата, жал ми е што морам да кажам дека е подобро како деца да заминат во странство на посвојување , наместо прво да ги школуваме, па сами да заминуваат. И така ќе мораат да бидат воспитувани како што сакаат Бугарите и Грците според договорите што ги потпиша Заев.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

АПСУРДНА МАТЕМАТИКА Empty Re: АПСУРДНА МАТЕМАТИКА

Пишување by PRVOBOREC on Пон Aвг 13, 2018 9:35 pm

Не спинувај, зборуваме за тоа кој го донел законот според кој се делат средствата. За 11 години толку многу упропастивте па не може да очекуваме СДСМ да промени се што вие сте утнале.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1291
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

АПСУРДНА МАТЕМАТИКА Empty Re: АПСУРДНА МАТЕМАТИКА

Пишување by трендафил on Нед Aвг 19, 2018 11:01 pm

Изгледа дека СДССМ не може да смени ништо освен уставното име.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

АПСУРДНА МАТЕМАТИКА Empty Re: АПСУРДНА МАТЕМАТИКА

Пишување by PRVOBOREC on Пон Aвг 20, 2018 12:02 am

Доволно е што ве сменивме вас дпмне-офците и вашиот пастир од власт за конечно Македонија да види бел ден.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1291
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

АПСУРДНА МАТЕМАТИКА Empty Re: АПСУРДНА МАТЕМАТИКА

Пишување by трендафил on Пон Aвг 20, 2018 12:36 pm

Тоа што ти си видел бел ден не значи дека на многумина не им се стемнило. Што е сега подобро од порано. Дали тоа што државата ќе потроши повеќе милиони евра за според вас кога така правеше ВМРО поткупување на медиумите.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

АПСУРДНА МАТЕМАТИКА Empty Re: АПСУРДНА МАТЕМАТИКА

Пишување by PRVOBOREC on Пон Aвг 20, 2018 12:48 pm

Им се стемни на криминалците од дпмне, твојот пастир и фамилијата, народот конечно здивна од вашиот терор и почна да живее слободно и побогато. За разлика од власта на дпмне-офците за кои 9 илјади беа многу пари за минимална плата сега со закон минималната плата изнесува 12 илјади.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1291
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

АПСУРДНА МАТЕМАТИКА Empty Re: АПСУРДНА МАТЕМАТИКА

Пишување by трендафил on Пон Aвг 20, 2018 4:46 pm

Јас сум пензионер, па не ме интересира минималната плата. Патем пред доаѓањето на Груевски на власт немаше гарантирана минимална плата. Ниту Заев во неговите фирми не исплаќаше по 12 илјади минимално.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

АПСУРДНА МАТЕМАТИКА Empty Re: АПСУРДНА МАТЕМАТИКА

Пишување by PRVOBOREC on Пон Aвг 20, 2018 5:39 pm

Гледаш дека си грујовист, не е работата во името туку во амнестијата.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1291
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

АПСУРДНА МАТЕМАТИКА Empty Re: АПСУРДНА МАТЕМАТИКА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот