Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

VODA

Go down

VODA Empty VODA

Пишување by Flora on Сре Aвг 15, 2018 1:29 pm

Site treba da pieme voda, poznato e deka pomaga za odrzuvanje na zdrsv organizam. Eve edna tabela kolku voda treba da se pie dnevno  spored tezinata.

VODA Voda-tabela2

Flora

Број на мислења : 369
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

VODA Empty Re: VODA

Пишување by Flora on Сре Окт 31, 2018 10:06 am

Voda ama ovoj pat topla. Very Happy

Што ќе се случи ако секое утро пиете чаша топла вода?

1. Ги прочистува органите за варење

Доволна е една шолја топла вода за да ги исфрлите токсините од телото. Водата помага во разградувањето на храната и со тоа го олеснува варењето. Консумирањето на студена вода во текот на оброкот или по него ги згуснува мастите во храната и така создава масни наслаги во цревата, па затоа попаметно е да ја замените со топла вода за да го поттикнете варењето.

Flora

Број на мислења : 369
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

VODA Empty Re: VODA

Пишување by Flora on Сре Окт 31, 2018 10:06 am

2. Помага при тврда столица

Грчевите во стомакот и тврдата столица најчесто се јавуваат заради недостатокот на вода. Една чаша топла вода наутро, на празен стомак може многу брзо да го реши овој проблем и да му помогне на телото да функционира нормално.

Flora

Број на мислења : 369
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

VODA Empty Re: VODA

Пишување by Flora on Сре Окт 31, 2018 10:06 am

3. Ги ублажува болките

Се смета дека топлата вода е најмоќниот природен лек, па дури може да ги намали болките за време на менструацијата. Топлината ги опушта мускулите и ги намалува грчевите.

Flora

Број на мислења : 369
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

VODA Empty Re: VODA

Пишување by Flora on Сре Окт 31, 2018 10:07 am

4. Ги намалува килограмите

Ако држите било каква диета, сигурно многу пати до сега сте слушнале дека топлата вода може да ви биде одличен сојузник. Топлата вода ја зголемува температурата на телото и со тоа го забрзува метаболизмот, што понатаму доведува до побрзо топење на калориите.

Flora

Број на мислења : 369
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

VODA Empty Re: VODA

Пишување by Flora on Сре Окт 31, 2018 10:07 am

5. Ја подобрува циркулацијата

Затоа што топлата вода ви помага да се ослободите од токсините, на тој начин се подобрува и циркулацијата.

Flora

Број на мислења : 369
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

VODA Empty Re: VODA

Пишување by Flora on Сре Окт 31, 2018 10:07 am

6. Го забавува стареењето

Предвременото стареење е најголемиот страв на секој човек, но доброто е што обичната топла вода може многу да помогне. Присуството на токсини го забрзува стареењето, а затоа што водата ги чисти, процесот на стареење се забавува. Топлата вода исто така ја подобрува еластичноста на кожата.

https://www.crnobelo.com/zivot/zdravje/30220-sto-ke-se-sluci-ako-sekoe-utro-piete-casa-topla-voda

Flora

Број на мислења : 369
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

VODA Empty Re: VODA

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот