Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FIKUS

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by трендафил on Пон Мај 13, 2019 8:11 pm

Teo напиша:Ima li poglupo neshto od chlen na kriminalno-predavnichka organizacija koj nasilno go menuva zachuvaniot jazik i identitet na svojot sopstven narod?
https://expres.mk/bigarija-ne-dava-makedonski-jazik-vo-brisel/
https://www.magazin.mk/жбогар-ги-заборави-бугарите-за-кои-нем/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6680
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by Teo on Пон Мај 13, 2019 8:19 pm

трендафил напиша:Се обидувам да го користам вашиот северен дијалект на македонскиот јазик за да се разбереме полесно. Вториот официјален јазик, албанскиот, не го знам.

Pa shto ne kazhesh deka si bugarin pa zatoa makedonskiot jazik go narekuvash severen? Prpa da ne ti go odzemat pasoshot m?
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by трендафил on Пон Мај 13, 2019 8:37 pm

Спомнав дијалект на македонскиот јазик. Од јужните дијалекти (костурски, лерински ... ) се откажавте. Исто од источните (пиринските). За мене северна Македонија е кумановскиот дел, но за вас и Албанците тоа е цела Македонија. Во секој случај вие почнавте за Претседател на Република Македонија да го користите називот фикус, па јас го користам вашиот термин за да се разбереме подобро. Тоа што сега имаме Претседател на Република Северна Македонија не мислам дека дава нова суштина на претседателската функција, па не гледам причина да се менува терминологијата. Треба ли да напишам северен фикус наместо само фикус според преспанската капитулација.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6680
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by luxor on Пон Мај 13, 2019 8:57 pm

Ајде полека ќе се пореметиш начисто. Се сеќаваш на Андреј? Послушај го и кога си во говна до гуша не се копрцај а посебно важно е да не ја отвараш устата.
luxor
luxor

Број на мислења : 5582
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by трендафил on Пон Мај 13, 2019 10:01 pm

Еден друг Андреј, Жерновски, ја предупреди ЕУ: Без датум го губите кредибилитетот. Ги заболе тие од ЕУ што мислење има Македонија за нив. Сорос не плаќаше предавници за да влеземе во ЕУ туку во НАТО. За да не бидеме евентуално територија со власт што не ги смета Русите за непријатели. Откако својата членка Турција САД ја приближи со Русија по обидот да му го направат на Ердоган тоа што го направија кај нас, да го соборат Ердоган, сега веќе не е сигурно ни дали ќе станеме членка на НАТО или за бадијала си го продадовме името, историјата, идентитетот и јазикот. Што ќе им кажеме на тие од ЕУ. Затоа што не ни дадовте датум сме ви скарани и ќе го повлечеме барањето за членство?

https://expres.mk/zhernovski-predupreduva-bez-datum-eu-kje-go-zagubi-kredibilitetot/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6680
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by luxor on Пон Мај 13, 2019 10:27 pm

Зошто кукате сега, требаше да мислите на време и да гласате против на референдумот. Тогаш ниту парламентот какво сака да има мнозинство не смееше да го промени името и секој нивни чекор во таков правец ќе беше ништовен.
luxor
luxor

Број на мислења : 5582
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by трендафил on Вто Мај 14, 2019 3:19 pm

Затоа што не можеше толку гласови против да се обезбедат колку што вие можете да украдете.
Зошто гласачите на Пендаровски од регионот на Карпарлак ја тргнаа спомен плочата на местото на кое загинаа 12 резервисти на АРМ во војната во 2001 година?

https://expres.mk/ischezna-spomen-plochata-kaj-karpalak/


_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6680
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by luxor on Вто Мај 14, 2019 3:41 pm

Ова е само бедно оправдување за да не признаеш дека направивте тотално погрешна процена на ситуацијата. Поточно Жмицко глупо се надеваше дека неуспешен референдум носи до предвремени и негово устоличување на власт. Го изеде немиен и за претседателските пак заради погрешна проценка дека народот ќе гласа за дпмне поради промената на името. Со вакви неспособни кадри многу долго ќе бидете опозиција.

Ако ова за спомен плочата е точно тогаш очекувам најбрза можна реакција од власта, апсење и пресуда за лудаците што го направиле. Исто очекувам сите политичари и партии чии усти се полни со демократија да го осудат инцидентот.
luxor
luxor

Број на мислења : 5582
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by трендафил on Вто Мај 14, 2019 4:46 pm

https://telma.com.mk/obelezhjeto-kaj-karpalak-povtorno-meta-na-vandali/
https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/povtorno-otstraneta-spomen-plochata-za-zaginatite-braniteli-vo-karpalak/
https://lider.com.mk/makedonija/foto-unishtena-spomen-plochata-za-zaginatite-kaj-karpalak/
https://sitel.com.mk/iskrshena-i-iskornata-spomen-plochata-za-zaginatite-vojnici-kaj-karpalak

До сега нема реакција од партиите. Не знам дали некогаш ДУИ или некоја друга албанска партија го има осудено овој вандалски чин што се повторува скоро секоја година.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6680
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by Teo on Вто Мај 14, 2019 7:03 pm

Reakcii od partiite, makedonski ili albanski ili bilo koi ne se reshenie tuku licemerie. Otkrivanje, apsenje i presudi za izvrshitelite se edinstvena vistinska reakcija. Pravna drzhava se odlikuva so sankcii za nacionalistichkite ispadi nezavisno od koja strana doagjaat.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by трендафил on Вто Мај 14, 2019 8:49 pm

Апсолутно се согласувам со констатација дека со различни премиери ниту еднаш немало правна разрешница на ова веќе традиционално за жал скрнавење на спомен обележјето на еден трагичен настан. Да се надеваме дека оваа власт за прв пат ќе ги уапси сторителите.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6680
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by трендафил on Пет Jул 12, 2019 7:53 am

Актуелниот фикус Стево Пендаровски на бугарскиот премиер му се обраќа со ЉУБАВИ. Не знам што прават на само, тоа е нивна приватна работа, но очигледно е дека поради вљубеност во Бојко Стево му призна дека Гоце Делчев бил Бугарин, што не е приватна работа, туку национално предавство.

https://expres.mk/akterot-tasevski-ispea-pesna-po-nezhniot-pozdrav-megju-pendarovski-i-borisov/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6680
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by Teo on Пет Jул 12, 2019 5:19 pm

Ostaj go ti Goce, socijalist bil. Drzhi se za Todor, Vanche i babata. Tie se vashite.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by трендафил on Пет Jул 12, 2019 6:14 pm

Не отфрлам ниту еден Македонец ниту било што што се случило на територијата на Македонија од праисторијата до денес. Не е ли чудно нашиот нов фикус да му се обраќа на Бојко Борисов на српски со љубави. Не навлегувајќи во неговите приватни работи, односно сексуалната определба. Сите политичари во опкружувањето и во светот кога се работи за историјата го почитуваат тоа што го велат домашните историчари. Вториов Заев, Пендаровски, почитува грчки, бугарски или албански историчари, а плука на македонските.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6680
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by Teo on Пет Jул 12, 2019 6:57 pm

Mene mi e chudno vasheto pagjane vo delirium na pesnite za Todor i Vanche. Koi ne samo shto se deklarirale kako bugari tuku tvrdele deka site makedoncite se bugari.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by трендафил on Пет Jул 12, 2019 8:16 pm

Тодор Александров и Ванчо Михајлов имале тотално различни ставови. Откако бугарските власти го ликвидирале Александров поради Мајскиот договор со Коминтерната, прв меѓународен договор со кој се признава македонскиот народ, донесен е Ванчо Михајлов на чело на ВМРО. Заев дојде на власт на сличен начин и води иста политика.
Сепак тема е новиот фикус, Стево Пендаровски. Зошто на билатералната средба со Бојко Борисов нашиот претседател беше оставен без вода. Дали повторно Бојко го преведе жеден преку вода.

https://infomax.mk/wp/видео-нова-бpуka-пoсле-випалниoт-хит-љубa/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6680
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by luxor on Пет Jул 12, 2019 8:19 pm

Тодор Александров и Ванчо Михајлов се лидери на ВМРО формирано после прва светска војна. Михајлов доаѓа на чело по убиството на Александров. Ноторен факт е дека и Александров и Михајлов тврделе дека македонците се бугари. Гледај го последното интервју на Михајлов и ќе сфатиш.
luxor
luxor

Број на мислења : 5582
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by трендафил on Пет Jул 12, 2019 8:45 pm

За Михајлов се согласувам дека е полош и од Заев, односно не признава македонски народ ни после 1944 година. За Тодор Александров еве го на пример Мајскиот манифест и други документи во периодот кога сфатил дека нема полза од западните „демократски“ земји и се свртел кон тогашен СССР. Пат кој делумно успеал и Македонија ослободила дел од својата територија што Заев го преименува во северна, а се обидува и како Ванчо Михајлов да ја претстави како мултиетничка, што би рекле дека во неа Македонците не се мнозинство, туку само една од повеќето етнички заедници, единствена без право на историја и етничко знаме.

https://mk.wikisource.org/wiki/Мајски_манифест
https://mk.wikisource.org/wiki/Проект_за_разбирање_помеѓу_ВМРО_и_Советската_влада
https://mk.wikisource.org/wiki/Платформна_декларација_за_обединувањето_на_македонското_револуционерно_движење
https://mk.wikisource.org/wiki/Протокол_за_обединување_на_македонското_револуционерно_движење_од_1924_година

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6680
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by luxor on Пет Jул 12, 2019 8:54 pm

Александров и СССР немаат никаква врска со АСНОМ-ска Македонија. Освен тоа Александров го повлекол потписот од манифестот. Клучното сепак е дека тој тврдел дека македонците се бугари и самиот се декларирал како таков.
luxor
luxor

Број на мислења : 5582
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by Teo on Пет Jул 12, 2019 9:57 pm

Predavnici bevte, predavnici kje ostanete. Eve na kogo se podmochuvavte koga vi peeja za baba vi.

https://m.facebook.com/permalink.php?story_fbid=275294053404551&id=100027718754303
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by luxor on Пет Jул 12, 2019 10:03 pm

Не било се така црно-бело во тие времиња. Секоја страна има своја вистина. Можеби некогаш некои идни генерации без навивачки страсти ќе дојдат до вистината.
luxor
luxor

Број на мислења : 5582
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by трендафил on Саб Jул 13, 2019 10:25 am

luxor напиша:Александров и СССР немаат никаква врска со АСНОМ-ска Македонија. Освен тоа Александров го повлекол потписот од  манифестот. Клучното сепак е дека тој тврдел дека македонците се бугари и самиот се декларирал како таков.
Врз основа на Мајскиот манифест Македонија има добиено поддршка од Коминтерната за формирање на сопствена држава. Токму на тие принципи требало да се создаде и балканската федерација со републиките од Југославија плус Бугарија, со тоа што во рамките на Македонија би влегол и пиринскиот дел. На чело и на Коминтерната и на Бугарија бил Георги Димитров. Проблемот потоа станал персонален, бидејќи на чело на партијата на потенцијалната федерација требало да застане Димитров, а на чело на владата Тито. Тито бил умен човек и знаел дека претседателот на една комунистичка партија во еднопартиски систем во секое време може да го смени премиерот, па го раскинал договорот. Сталин за тоа сакал да ги казни двајцата и да донесе други луѓе, со едниот успеал, го ликвидирал Димитров, а Тито се одвоил од Коминтерната и делумно се свртил кон западот. Идеолошкото непријателство на Тито и Тодор Живков има катастрофални резултати за Македонците во Бугарија.
Што се однесува до Бугарите тие во најголем дел и мене и сите нас не сметаат за Бугари или барем за доскорешни Бугари, па истото го мислат и за сите наши предци вклучувајќи ги тука и револуционерите и преродбениците. Останува фактот дека сите до појавата на Заев се бореле за Македонија, тој е првиот што се бори за северна.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6680
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by Teo on Саб Jул 13, 2019 10:36 am

A shto pravime so toa shto Todor go povlekol potpisot koj vsushnost ne go ni stavil? Predavnik ostanuva predavnik.

I bravo za SDSM koi se zasluzhni za konechnoto priznavanje na makedonskiot narod i dobivanje na makedonska drzhava kako shto samiot priznavash.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by трендафил on Саб Jул 13, 2019 10:11 pm

https://mk.wikisource.org/wiki/Проект_за_разбирање_помеѓу_ВМРО_и_Советската_влада
https://mk.wikisource.org/wiki/Платформна_декларација_за_обединувањето_на_македонското_револуционерно_движење
https://mk.wikisource.org/wiki/Протокол_за_обединување_на_македонското_револуционерно_движење_од_1924_година

На овие документи е потпишан и не се повлекол од нив. Од Мајскиот манифест се повлекол затоа што како десничар не сакал ВМРО да се болшевизира и да стане партија, туку да остане татковинска патриотска организација додека Македонија не стане држава.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6680
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by luxor on Саб Jул 13, 2019 11:26 pm

Веднаш побарај стручна помош во облик на жолто комбе, кошула со ракавите од позади и бесплатно сместување во специјализирана установа. Единствено тоа можам да им го препорачам на тие што тврдат дека Сталин е заслужен за формирање на Демократска Федерална Македонија на Првото Заседание на АСНОМ.

Посебно за глупоста дека го повлекол потписот од Мајскиот договор за да ВМРО не се болшевира и не стане партија а во исто време останал потписник на договорот со Сталин не плашејки се дека истото тоа ќе се случи мислам дека ни горе препорачаното нема да ти помогне.
luxor
luxor

Број на мислења : 5582
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 2 Empty Re: FIKUS

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот