Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FIKUS

+4
трендафил
OPOZICIONER
SHARENI
Bosonoga
8 posters

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

FIKUS - Page 3 Empty Re: FIKUS

Пишување by трендафил Нед Jул 14, 2019 11:47 am

Како може да повлече потпис некој што не е потпишан. Изјавата што ја пренесов е од неговата ќерка. Инаку не постои документ дека Тодор Александров се одрекол од Мајскиот Манифест. За жал за македонското револуционерно движење во егзил многу документи се уништени. Точно е дека во еден период на разочарување многу Македонци повеќе сакале бугарска власт отколку српска (да учат падежи) или грчка (да учат потполно непознат јазик). За жал и македонската историографија во времето на социјализмот генерално правеше поделба дека револуционерите со лева ориентација се бореле за Македонија, а десничарите за Бугарија. Заменик министерот за надворешни работи на Бугарија изјавува дека нема Бугарин што не го смета Гоце Делчев за свој сонародник, што не ме чуди, затоа што така ги учат во училиштата со генерации, повеќе од еден век. Не знам зошто ако се во право направија политички проблем од толкувањето на историјата доколку немаат аспирации кон Македонија. Светот нема проблем со тоа што на англиски и Индијците и Индијанците на англиски се викаат Indians и покрај тоа што сите знаат за грешката на Колумбо кој мислел дека стасал во Индија, па дури и да е грешка, не знам зошто светот има толку проблеми со Македонија и Македонците до степен на брутално кршење на нашите човекови права. Зошто се користеа монтирани криминално снимени разговори и изборен инженеринг за да се донесе на власт предавник.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 3 Empty Re: FIKUS

Пишување by Teo Нед Jул 14, 2019 12:02 pm

Komunistite ja sozdadoa nezavisna Makedonija. Vie sledbenicite na bugarite Todor i Vanche kako i sekogash bevte na pogreshnata strana, vo konkretniot sluchaj na strana na fashistite.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 3 Empty Re: FIKUS

Пишување by трендафил Нед Jул 14, 2019 12:33 pm

Тодор Александров го има поставено темелот врз кој ние Македонците со помош на Коминтерната создадовме држава. Да те потсетам дека Тито во 1944 година бил послушник на Сталин. Разидувањето доаѓа по 1948 година.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 3 Empty Re: FIKUS

Пишување by Teo Нед Jул 14, 2019 12:37 pm

Todor i Vanche se deklarirale kako bugari i za makedoncite tvrdele deka se bugari. Najgolema cel im bila da gi obedinat bugarite od Makedonija i Bugarija.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 3 Empty Re: FIKUS

Пишување by трендафил Нед Jул 14, 2019 12:51 pm

Ванчо Михајлов се согласувам, ја водел политиката што сега ја спроведува Заев. Изгледа не си ги прочитал линковите што ги дадов. Еве ги повторно долу линковите до документите потпишани од Тодор Александров. Никаде не се споменуваат Бугари.
Пендаровски, Заев и Ванчо Михајлов го сметаат Гоце Делчев за Бугарин. Не и Тодор Александров.

https://mk.wikisource.org/wiki/Мајски_манифест
https://mk.wikisource.org/wiki/Проект_за_разбирање_помеѓу_ВМРО_и_Советската_влада
https://mk.wikisource.org/wiki/Платформна_декларација_за_обединувањето_на_македонското_револуционерно_движење
https://mk.wikisource.org/wiki/Протокол_за_обединување_на_македонското_револуционерно_движење_од_1924_година

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 3 Empty Re: FIKUS

Пишување by Teo Нед Jул 14, 2019 12:55 pm

Ne bidi glup, vikipedija na makedonski ne e nikakov dokaz. Todor ima napishano mnogu povekje pisma od Goce koi se dostapni i den denes i jasno pokazhuvaat za koj i za shto se borel. Zatoa i ne go otvara tvojata partija prashanjeto za nego tuku molchi koga bugarite vo ochi im kazhuvaat deka e bugarin.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 3 Empty Re: FIKUS

Пишување by трендафил Пон Jул 15, 2019 9:22 am

Не знам што пишувал порано и би бил благодарен ако дадеш линк до некој документ во врска со тоа, но ги наведов документите кои се последни во неговиот живот и поради кои е убиен од страна на бугарската држава и тогашниот Зоран Заев, односно Ванчо Михајлов. Последиците од тие документи се АСНОМска Македонија, односно возобновена македонска држава. (По новата македонска историја креирана од историчарите Заев, Ципрас и Борисов се работи за прво раѓање на македонска држава) Како последица на документите што ги цитирав со поддршка на Коминтерната е создадена Република Македонија. Требало да се припои кон нашата сегашна територија и пиринскиот дел, не и егејскиот затоа што тоа не го дозволуваа земјите од сега евроатлантската меѓународна банда. За жал Југославија во 1948 година ги раскинала односите со Коминтерната, па не дошло до обединување на пиринскиот дел со Република Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 3 Empty Re: FIKUS

Пишување by Luxor Пон Jул 15, 2019 12:13 pm

Неверојатно колку лудилото предизвикано од дремење во опозиција може да влијае на вас дпмне - оФците. Не си видел ти никакви документи, уште помалку знаеш нешто за Александров. Само се обидуваш да протуркаш некаква твоја моронска теза дека Александров е заслужен за формирањето на Асномска Македонија. Што само по себе е лудило.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 3 Empty Re: FIKUS

Пишување by Luxor Пон Jул 15, 2019 1:57 pm

И да не остане без докази твоето лудило.

Убиството на Александров, описот на настаните, именување на нарачателите и извршителите како и пресудите и казните за инволвираните во убиството.

FIKUS - Page 3 122

FIKUS - Page 3 220

Некрологот на Александров од семејството каде јасно пишува "нека нашите клетви и клетвите на бугарите слободни и неослободени паднат врз злосторниците чии злосторнички куршуми ги пронижаа неговите чисти и чесни гради".

Зошто клетви на бугарите кон убијците? Зошто не клетви на македонците? Или неговото семејство не знаело дали Александров е бугарин или македонец?

FIKUS - Page 3 314


http://www.strumski.com/books/V-k_Ilinden_za_Ubijstvoto_na_Todor_Alexandrov.pdfШто Александров пишувал за Илинденското востание кое го смета за дело на бугарскиот народ. Зошто не на македонскиот? Или Александров не знаел кој го кренал Илинденското востание?

FIKUS - Page 3 410

http://www.strumski.com/books/Todor_Alexandrov_Borbite_na_Vsichki_Bulgari.pdf
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

FIKUS - Page 3 Empty Re: FIKUS

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот