Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZATVOR

+5
PRVOBOREC
трендафил
Bosonoga
TRAJCHE
OPOZICIONER
9 posters

Go down

ZATVOR Empty ZATVOR

Пишување by OPOZICIONER Нед Aвг 19, 2018 10:16 am

Grujo ke dobiel pokana da si lezi, taka barem pisuva.

СВЕДОК: Апелација ќе ја потврди пресудата за Груевски во „Тенк“ и кај 20 септември ќе добие покана за затвор

Пресудата е напишана на над 200 страници. Во случајот „Тенк“ за набавка на мерцедесот Никола Груевски беше осуден на две години затвор, а помошник министерот во МВР Ѓоко Поповски на 6,5 години.

Предметот ќе го реферира судијката Тања Милева, која е судија известител во случајов.

Сведок од судски и владини извори дознава дека во стратегијата која се подготвува за видливост на ефектите на почетокот на скринингот од ЕУ на поглавјето 23 и кампањата за референдумот, предметот „Тенк“ добил значајно место, па на големо се тврди дека казната ќе биде потврдена, а Груевски ќе добие и упатен акт за во затвор во деновите по 20 септември, во финишот пред референдумот за промена на името закажан за 30 септември.

Според истите информации, работата би течела вака: Апелациониот суд во Скопје, во Совет составен од 5 судии ќе ја потврди првостепената пресуда на судијката Добрила Кацарска, која како што е познато е напишана на над 200 страници, поради правилно и целосно утврдена фактичка состојба, но постојат размислувања дека треба да се интервенира во висината на казната, па така, неофицијално, казната на Груевски би се намалила до 1,5 година а на Поповски на 5,5 години.

Ова решение за потврдување, со делумно прифаќање на жалбите и интервенирање само во висината на казната било неопходно, зашто секое друго ќе значи ослободување од кривично гонење ако се врати назад на повторно, поради настапување на застареност.

Вака, пресудата би станала правосилна и истата до 15 септември би се доставила до првостепениот суд, кој ќе му ја врачи на Никола Груевски на едно од судењата кои се во тек, а по 20-ти септември, судијата за извршување на санкции ќе издаде и упатен акт за издржување на казната во затвор.

На упатниот акт има право на барање за одлагање, но сите овие дејствија би се случувале во финишот на планираниот референдум за промена на името, закажан за 30 септември.

Никола Груевски на 23 мај годинава беше осуден на две години затвор за влијание МВР да купи блиндиран луксузен мерцедес од 600 илјади евра од пари на полицијата, по негова лична желба.

http://www.libertas.mk/svedok-apelatsija-ke-ja-potvrdi-presudata-za-gruevski-vo-tenk-i-kaj-20-septemvri-ke-dobie-pokana-za-zatvor/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 885
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ZATVOR Empty Re: ZATVOR

Пишување by TRAJCHE Нед Aвг 19, 2018 11:05 am

Ajdeee nazdravje lezenje ama i parite ke treba da pocnat da gi vrakaat ako ne nisto ne sme napravile.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 615
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

ZATVOR Empty Re: ZATVOR

Пишување by Bosonoga Нед Aвг 19, 2018 11:40 am

leleee aj so sreka pa site da zavrsat tamu.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 932
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ZATVOR Empty Re: ZATVOR

Пишување by трендафил Нед Aвг 19, 2018 2:57 pm

Не навлегувам во содржината на пресудата, но најава на пресуда и целиот тек на кој таа ќе се донесе преку медиуми без некој да одговара за тоа е можна само во тоталитарни, да не кажам фашистички режими. Не знам зошто не воведете повторно смртна казна. Би ви личело.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZATVOR Empty Re: ZATVOR

Пишување by PRVOBOREC Нед Aвг 19, 2018 8:06 pm

Колку пати да ти кажам, сами ќе исчезнете нема потреба од било каква интервенција.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1934
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ZATVOR Empty Re: ZATVOR

Пишување by трендафил Нед Aвг 19, 2018 10:55 pm

Исчезнувањето нема врска со идиотскиот однос или на судството или на новинарот што го напишал тоа, а најлошо е што има луѓе што поддржуваат вакво судство или новинарство. „Сведок од судски и владини извори дознава“ пишува во текстот што сте го цитирале. Ова значи дека судот и владата не се независни во својата работа туку соработуваат, односно е обвинение за диктаторска власт што нарачува судски одлуки. Јасно е дека написот е наменет за будали кои посакуваат такви работи поради фашистичките манири дека треба да се уништат сите што не мислат како нив.
Претпоставувам дека судот нема да се произнесе на време за да не се избламира со монтиран судски протест, а владата ќе ќари затоа што нејзините гласачи ќе заклучат дека Груевски е виновен но поради остатоци од „режимот“ во судот предметот е застарен. Ако Бејли не нареди другачие.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZATVOR Empty Re: ZATVOR

Пишување by PRVOBOREC Нед Aвг 19, 2018 11:58 pm

Ќе се произнесе, џабе ти е надежта дека ќе му дозволат на твојот пастир да се спаси со застарување на делото, освен ако веќе не се договориле да го повикаат членството да излезе на референдумот и не ги депонирале имињата на десетте пратеници од дпмне кои ќе гласаат за промена на уставот.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1934
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ZATVOR Empty Re: ZATVOR

Пишување by трендафил Пон Aвг 20, 2018 5:05 pm

Сакаш да кажеш, ако добро те разбирам, дека власта е криминална и со уцени сака да го протурка референдумот. И тоа те радува. Господ нека ти е на помош и на тебе и на тие во НАТО. Ако примаат земји со таква власт и тие се криминалци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZATVOR Empty Re: ZATVOR

Пишување by PRVOBOREC Пон Aвг 20, 2018 5:44 pm

Напротив, твиоите дпмне-офци бараа амнестија што СДСМ ја одби. Сепак во политиката се може да се случи и затоа конечното влегување на твојот пастир во затвор ќе значи крај на дпмне и сите уцени кои ги правите за да не успее референдумот.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1934
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ZATVOR Empty Re: ZATVOR

Пишување by трендафил Вто Сеп 11, 2018 8:38 am

Чудно е што во пресудата пишува дека Груевски го набавил возилото за лична корист, а во него само во последните неколку дена се возеа Столтенберг, Курц (кого го дочекавме со знаме на Латвија благодарејќи на СДСМ и/или ДУИ), Меркел, па бидејќи не беа лични гости на Груевски нејасно е каква лична корист има поранешниот премиер од Мерцедесот. Нејасно е и како исчезнаа наводните гребаници од мачки или тоа беше пропаганден потег наменет за определена категорија на луѓе со сомнителни ментални способности кои можат да бидат и од љубов кон одредена партија. Нели се вели дека некој е луд од вљубеност.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZATVOR Empty Re: ZATVOR

Пишување by Teo Вто Сеп 11, 2018 10:51 am

Pa taka e, go nabavil za da si go vozi za privatni celi, a segashnata vlast go koristi za pravilna namena i vo prisustvo na novinarite koi tvojot pastir sakashe da gi izbegne...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ZATVOR Empty Re: ZATVOR

Пишување by трендафил Саб Ное 17, 2018 9:37 pm

На судењето немаше изведување на докази дека било кога Груевски го користел возилото во приватни цели ниту пишува такво нешто во пресудата, па не знам дали им веруваш на лажговци или ти лажеш. Имавме користење на службено возило од директорот на БЈБ во МВР, кога ја испрати својата ќерка со полициско возило во Грција на одмор или викенд и колку што знам за тоа е префрлен на друга функција, но не ги надополни направените трошоци.
Колку што гледам СДСМ го пушти Груевски да замине во странство. Ме чуди вие што сметате дека тој е најголем криминалец зошто не барате некој од власта да одговара за тоа. Или вашиот пастир и неговото опкружување ги сметате за вечно амнестирани.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZATVOR Empty Re: ZATVOR

Пишување by трендафил Вто Ное 20, 2018 6:27 pm

Груевски доби азил во Унгарија која ќе го штити од хунтата.

https://www.reuters.com/article/us-macedonia-hungary-gruevski/ex-macedonia-pm-gruevski-granted-asylum-in-hungary-media-idUSKCN1NP1J5

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZATVOR Empty Re: ZATVOR

Пишување by Teo Вто Ное 20, 2018 7:04 pm

Sega imash dvajca diktatorski idoli na edno mesto na koi mozhesh da im se voshituvash (ako voopshto nekoj mozhe da mu se voshituva na kukavicata koja gi ostavi soborcite od 27 april koi rabotea po negov nalog na cedilo)...Koga Orban kje bega od Ungarija zaedno so Grujokio kaj Putin kje imash tri vo edno...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ZATVOR Empty Re: ZATVOR

Пишување by defo Вто Ное 20, 2018 8:20 pm


defo

Број на мислења : 2814
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

ZATVOR Empty Re: ZATVOR

Пишување by трендафил Сре Ное 21, 2018 6:49 pm

За вас кацарска судството приреди едно задоволство. Како замена за Груевски во притвор е ставен Сашо Мијалков. За него не би можел да кажам дека е наместен, но не ми е јасно зошто повторно судството се однесува како да е дел од некоја хунта, па наместо да ја спроведе пропишаната процедура го однесе обвинетиот директно во Шутка, наместо пред истражен судија кој ќе го сослуша, па ќе му одреди притвор. Формалност што требаше да се почитува.
Не знам зошто посакувате и во Унгарија да има насилна смена на власта од странци, како што се случи во Македонија или Украина, а имаше обид и во Турција.
За потсетување, тројца обвинети од СЈО имаат азил во земји членки од ЕУ. За првите двојца кои се во „пријателска“ Грција немаше некоја реакција од власта. Ниту за двојцата (обвинети за Смилковското Езеро кои „пријателско“ Косово не ни ги испорача). Тоа Косово за кое пред некој ден гласвме да стане членка на Интерпол во знак на пријателство кон северозападниот сосед, а знак на непријателство кон североисточниот. Наместо да бидеме неутрални - воздржани.
Останува фактот дека најголемото ветување кон сопствените гласачи, Груевски да биде во затвор. Дилемата е дали тоа се случи поради неспособност на власта или власта е соучесник во бегството. Поголем број ми изгледа дека го мислат второто.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZATVOR Empty Re: ZATVOR

Пишување by Luxor Сре Ное 21, 2018 7:08 pm

Грујевски и Бошковски имаат побарано не и добиено азил, а за обвинетите од Косово е побарана екстрадиција, ти пропадна спинот.

Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZATVOR Empty Re: ZATVOR

Пишување by трендафил Сре Ное 21, 2018 7:53 pm

Тахнички си во право, но во суштина не се менува ништо. Грција не ги испорачува Грујевски и Бошковски на Македонија. Ги чека судење за влез со фалсификувани пасоши и одлука за барањето на азил. Но и ако не добијат азил нема да бидат испорачани на Македонија, земја која според грчкиот Врховен суд не можат да добијат фер судење.

https://mk.voanews.com/a/4399583.html

За обвинетите за Смилковското Езеро екстрадиција е побарана уште пред првото судење. Косово ја одби наводно поради отслужување на казна за нелегално оружје, но не ги испорача ни после тоа со ново образложение. Не фер судење, наводно од старата власт. Колку што гледам и сега обвинението е исто. Само имаме обвинети за тероризам што се бранат од слобода, што е невидено нешто во светот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZATVOR Empty Re: ZATVOR

Пишување by OPOZICIONER Чет Ное 22, 2018 10:55 am

Moze na krajot site ke gi isporacaat vo paket.

Бундестаг: Случајот Груевски „смрди до небо“

Случајот Груевски станува лакмус тест за веродостојноста на правната држава во Унгарија, се реагира од Бундестагот на бегството на експремиерот. Се вели и дека Орбан го поставил личното пријателство над правосилна одлука

https://www.dw.com/mk/%D0%B1%D1%83%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B3-%D1%81%D0%BB%D1%83%D1%87%D0%B0%D1%98%D0%BE%D1%82-%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%81%D0%BC%D1%80%D0%B4%D0%B8-%D0%B4%D0%BE-%D0%BD%D0%B5%D0%B1%D0%BE/a-46390762

Стејт департмент: На Груевски треба да продолжи да му се суди во Македонија

Американскиот Стејт департмент одблизу го набљудува случајот со Никола Груевски, особено откако му е одобрен азил во Унгарија, пишува денеска унгарскиот весник „Непшава“.
Стејт департментот, на барање на унгарскиот весник, ја повторува својата позиција посочувајќи дека на Груевски му е изречена казна затвор од две години по „темелен и транспарентен судски процес“.
Од Стејт департментот истакнуваат дека против Груевски се водат четири кривични постапки и оти е потребно тие да продолжат во македонскиот правосуден систем.

https://telma.com.mk/stejt-department-na-gruevski-treba-da-prodolzhi-da-mu-se-sudi-vo-makedonija/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 885
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ZATVOR Empty Re: ZATVOR

Пишување by nino Чет Ное 22, 2018 1:18 pm

И сега американецот, не знаејќи дека Грујо и Зајко се имаат договорено, ќе го најде бегалецот и ќе го врати во Македонија.

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

ZATVOR Empty Re: ZATVOR

Пишување by Luxor Чет Ное 22, 2018 6:08 pm

nino напиша:И сега американецот, не знаејќи дека Грујо и Зајко се имаат договорено,

Знае и тоа како, цела работа е завршена со нивни благослов.

nino напиша: ќе го најде бегалецот и ќе го врати во Македонија.

Дали ќе го врати не знам, ама знам дека Германија и САД ја почнаа операцијата "дисциплинирање на Орбан" во која Грујо ја има почесната улога на тројански коњ.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZATVOR Empty Re: ZATVOR

Пишување by трендафил Пет Ное 23, 2018 8:46 pm

Таа операција против Орбан се води со години, исто како што се водеше против Груевски. За сега Унгарците не дозволуваат Сорос или некој друг да им формира влада. Каков ќе биде резултатот ќе видиме. Ако издржи до следните евро избори, Орбан веројатно ќе има поддршка од мнозинството во Европа, кое не ги сака политиките за сегашното раководство на ЕУ, посебно со доселувањето на бегалците.
Еве некои настани од вашиот актуелен евро лидер, Жан Клод Јункер.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZATVOR Empty Re: ZATVOR

Пишување by Teo Пет Ное 23, 2018 9:03 pm

Izbran na mestoto pretsedatel na EK kako kandidat na EPP, vashite sestrinski partii...Tamu chlenuva i partijata na Orban, tvojot nov diktatorski idol...Koj na evropsklite izbori kje bide katastrofiran od umerenata desnica...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ZATVOR Empty Re: ZATVOR

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот