Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЛЕТЕН ОДМОР

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by osa on Нед Aвг 19, 2018 3:40 pm

полека но сигурно завршува и ова лето .....некој оди на одмор во почетокот на сезоната ,во мај-јуни ,некој на крај од сезоната во август .....јас сум на крај од сезоната ....полека но сигурно ке одмарам од вторник (21 avgust do 27 avgust )...ке бидам таму кај што ме остави !!!!!! ке дојдеш ????  
...
после одам за прекрасната Струмица ...убав празник ...прекрасна икона на мајка Богородичка -брзопослушничка .....во манастирот СВ. петнаесет ..... да се помолам за срека ....ке бидеш таму ????? ...многу сакам да посакам желба и да ми се исполни ...која ми е желбата ????? секако ТИ покрај мене за секогаш.....

се гледаме во Дојран и секако во Струмица .....убав одмор нели ?????
немора да "дојдеме двајца ,а сепак да сум сама "...сега за првпат ке дојдам сама (се надевам ке успеам да допатувам )

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by misterija on Нед Aвг 19, 2018 10:16 pm

osa напиша:полека но сигурно завршува и ова лето .....некој оди на одмор во почетокот на сезоната ,во мај-јуни ,некој на крај од сезоната во август .....јас сум на крај од сезоната ....полека но сигурно ке одмарам од вторник (21 avgust do 27 avgust )...ке бидам таму кај што ме остави !!!!!! ке дојдеш ????  
...
после одам за прекрасната Струмица ...убав празник ...прекрасна икона на мајка Богородичка -брзопослушничка .....во манастирот СВ. петнаесет ..... да се помолам за срека ....ке бидеш таму ????? ...многу сакам да посакам желба и да ми се исполни ...која ми е желбата ????? секако ТИ покрај мене за секогаш.....

се гледаме во Дојран и секако во Струмица .....убав одмор нели ?????
немора да "дојдеме двајца ,а сепак да сум сама "...сега за првпат ке дојдам сама (се надевам ке успеам да допатувам )

Кој е тој манастир св.петнаесет?
Јас сум била во црквата што изгоре една година кога ја погоди гром, имаше многу повредени посетители, но овој манастир не го знам.
misterija
misterija

Број на мислења : 463
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by osa on Нед Aвг 19, 2018 10:38 pm

vo Strumica se naoga ...za 50 denari sekoj taksist ke te odnese do nego ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by osa on Нед Aвг 19, 2018 10:40 pm

ЛЕТЕН ОДМОР Data=dN3UUb3ueGAcMp2z2NOclFL4duPYM114oADTeSNiMG7I8f0AbEx7PhmkKXvefbz4iEbkKGWUmL9cbwnivG5cx2p6EdVuCzvI64LUDemDUdRalplMwqxFa95tt6jgINegWer7xi6XFGfN6Zz5E5sBvSLZfjEyJTHtU_n4zNxcjrjsp-xFvsK5j1zCw0GyhFJdPQNDFclFEAZabQ2fM6Hd5clZDOHO7FNdkK7_75Apow

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by osa on Нед Aвг 19, 2018 10:43 pm

ВЕРНИЦИ ОД СИТЕ РЕЛИГИИ СЕ МОЛАТ ПРЕД ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА СКОРОПОСЛУШНИЦА
Во светот има самo пет чудотворни икони, една е во Струмица!

22 март 2017 - 00:08
Реки од народ секојдневно се слеваат во црквата Свети 15 Тивериополски маченици во Струмица. Една недела по пристигањето на чудотворната икона на Пресвета Богородица Скоропослушница од Света Гора, стотици верници секојдневно го посетуваат храмот во кој таа е положена со желба да и се поклонат и да се помолат на мајката Бо'ја. На поклонение не доаѓаат само верници од Струмица, организирано со автобуси верници пристигаат од цела Македонија, но и од соседните држави.


"За нас христијаните ова е многу значајно. Чувството е прекрасно. Немам зборови, јас сум навистина воодушевена од тоа што ни случува кај нас во Струмица, вели една од верничките која дошла да се поклони на иконата.

"Многу е убаво што дојде иконата токму во нашиот град. Бевме кога пристигна од Света Гора и еве сега повторно изразивме желба да дојдеме да се поклониме и да се помолиме за здравје, вели друг верник.Христијаните не се единствените кои овие денови го посетуваат храмот Свети 15. Својата почит кон Пресвета Богородица и иконата која ја има истата чудотворна моќ како и оригиналот на Света Гора ја иска'уваат и верниците од муслиманска вероисповед.

"Сите сме сведоци за сето она што се случи, но и од друга страна за милоста, за љубовта, за благословот кој Пресвета Богородица го излеа врз сите нас во овие денови на великите пости. Слободно можеме да речеме дека доживеавме Велигден пред Велигден, а тоа можеше да се забележи, можеше да се види луѓе кои плачат од радост, не само христијани туку и граѓаните на Струмица кои се од муслиманска вероисповед и кои генерално се населени околу храмот на Свети 15 Тивериополски маченици. Исто така и тие се приклучуваат во реките на народ кои доаѓаат да се поклонат пред чудотворната икона на Пресвета Богородица и сето тоа е благословено од нашиот свет владика заради тоа што сите луѓе кои доаѓаат се добредојдени да се поклонат на мајката на спасителот на овој свет кој дојде да ги спаси сите луѓе, вели отец Јаков.Чудотворната икона на Пресвета Богородица Скоропослушница во Струмица пристигна пред една недела. Станува збор за копија на оригиналот кој се чува во светата обител на светите архангели, односно манастирот Дохијар на Света Гора. Црквата Свети 15 Тивериополски маченици ја доби како подарок и по иницијатива на братството од манастирот и со благослов на старецот на манастирот високопреподобниот отец Григориј.

Значењето на оваа икона и нејзиното поло'ување во храмот Свети 15 Тивериополски маченици е огромно не само поради нашата љубов која ја негуваме и ја имаме како народ и како црква кон Пресвета Богородица, туку и за самиот тој дејствителен акт на љубовта кој го пројави кон нас братството на светиот манастир Дохијар од Света Гора на чело со нивниот игумен и старец отец Григориј, вели отец Јаков."Љубовта не е ништо друго туку личносен однос и за љубов зборуваме само ако е заемна љубов, а во случајов таа заемна љубов помеѓу нашиот народ и Пресвета Богородица мо'евме да ја видиме од нашиот повеќеилјаден народ кој беше собран да ја пречека и кој дејствително ја пока'а својата љубов кон Пресвета Богородица, додава отец Јаков.Чудотворната икона на Пресвета Богородица е всушност фреска од 11 век на која е направена копија што чудотвори. Според преданието првото чудо се случило во 17 век кога Богородица му го вратила видот на еден монах по име Нил и му рекла да пренесе на останатите членови на братството дека од сега натаму таа е нивниот покров, таа ќе ги закрилува, ќе биде нивна заштита, секогаш ќе биде со нив и нејзината икона ќе се нарекува брзопомошничка или скоропослушничка затоа што секој што ќе и се обрати со молба за помош таа да нема да задоцни со својот одговор и со своето исцеление. Од тогаш многу чуда се имаат случено на луѓе кои барале помош од мајката Бо'ја. Во светот има само пет копии на чудотворната икона на Пресвета Богородица Скоропослушница, една од нив е иконата во Струмица. (З.Ѓ.)

https://vecer.mk/makedonija/vo-svetot-ima-samo-pet-chudotvorni-ikoni-edna-od-niv-e-vo-strumica

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by osa on Нед Aвг 19, 2018 10:48 pm

se nadevam dovolno objasniv ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by misterija on Нед Aвг 19, 2018 11:03 pm

Super...duri i predovolno.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 463
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by Kalinda on Пон Aвг 20, 2018 10:02 am

Убаво да поминеш .
Ке ви треба сила
за референдумот.
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 486
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by osa on Пон Aвг 20, 2018 9:43 pm

blagodaram Kalinda ....se nadevam deka SREDA ke mi donese sreken i ubav odmor ....sekako i majkata bozja presveta bogorodica brzoposlushnichka vo Strumica kaj koja ke se molam vo nedela .....ne se razmisluvaj dojdi ,samo taka ke se obidam da ti prostam ....samo tamu kaj shto si pogreshil mozebi ke uspeam da ti prostam ...pekolot go sozdavaat samite uchesnici ....toj ne postoi po difolt...obidise ,nadminise sebesi ,bog ke znae da go ceni toa ......vo sprotivno ke te izede sovesta nechista ....dojdi ,mozebi ke soberam hrabrost i ke prostam ....polozija ednash sopstvenata zrtva ...ke boli znam ,no sepak ke ostanesh chovek .....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by luxor on Пон Aвг 20, 2018 10:11 pm

osa напиша:blagodaram Kalinda ....se nadevam deka SREDA ke mi donese sreken i ubav odmor ....sekako i majkata bozja presveta bogorodica brzoposlushnichka vo Strumica  kaj koja ke se molam vo nedela .....ne se razmisluvaj dojdi ,samo taka ke se obidam da ti prostam ....samo tamu kaj shto si pogreshil mozebi ke uspeam da ti prostam ...pekolot go sozdavaat samite uchesnici ....toj ne postoi po difolt...obidise ,nadminise sebesi ,bog ke znae da go ceni toa ......vo sprotivno ke te izede sovesta nechista ....dojdi ,mozebi ke soberam hrabrost i ke prostam ....polozija ednash sopstvenata zrtva ...ke boli znam ,no sepak ke ostanesh chovek .....

Брзопомошничка е вистинскиот израз.
luxor
luxor

Број на мислења : 5594
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by osa on Пон Aвг 20, 2018 10:13 pm

blagodaram za ispravkata ...me zbunija "vecher 'so nivni izraz zatoa pogreshiv oni ja narekuvaat so drugo ime

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by osa on Пон Aвг 20, 2018 10:17 pm

vo natpisot od 2017 g vo vesnikot Vecher pishuva :brzopomoshnichka ili skoroposlushnichka....sepak se soglasuvam so tebe deka e brzopomoshnichka

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by osa on Сре Aвг 22, 2018 12:33 am

konechno se spakuvav ...za kraj ushte lakiranja na nokti ili moderno manikir i gotova sum ...utre nautro patuvam ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by misterija on Сре Aвг 22, 2018 8:23 am

osa напиша:konechno se spakuvav ...za kraj ushte lakiranja na nokti ili moderno manikir i gotova sum ...utre nautro patuvam ....

Dobar pat i dobar odmor. Very Happy
misterija
misterija

Број на мислења : 463
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by osa on Сре Aвг 22, 2018 12:31 pm

Blagodaram misterija

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by IVA on Сре Aвг 22, 2018 11:13 pm

Sto bidna pisi kako si pominuvas na odmor.
IVA
IVA

Број на мислења : 361
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by osa on Чет Aвг 23, 2018 9:32 am

Sega otvoriv forum sinojka pivce po pivce ,dabche po dabche i rano na spienje ..bev premorena od podgotovkite ,od patot no mislam i pivceto imashe uddel...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by osa on Чет Aвг 23, 2018 9:41 am

Ajde spankovci kaj ste ?Denes e raboten den za nekoi ,no ima i slobodni kako na primer trendafil ,za pishuvanje na temite

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by osa on Чет Aвг 23, 2018 10:11 am

Dojdov rano na plaza i gledam samo 4 para lezalki zafateni ,mislev si otishle turistite ...po govorot na prisutnite zakluchiv deka se stranci ,pa si velam oni imaat podolg odmor mozebi zatoa se prisutni ...sedam i uzivam koga odednash sega gledam pochnaa da pristigaat gosti ..vo 10 chasot ....oni da ti bile site od Makedonijava nasha ,pa pochnav da se smeam ..site struchni lica celo leto apeliraat da ne se prestojuva na sonce od 10 do 16 chasot ,no ova kazuva deka.se e naopaku kaj nas ...za zalenje sme ...i eve dodeka se podgotvuvam da odam vo mojot apartman seushte pristigaat grupi so deca pomali duri i od godina ,no shto znae toa shto e visok UV indeks ,seushte se mali

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by osa on Чет Aвг 23, 2018 1:40 pm

Se banjav ..moze da gi pofalam od Aleks bich apartmani ,ne samo shto imaat sopstvena plaza so chadori i lezalki imaatbi tush za da se istushirash na samata plaza ...bravo za niv ...a i cenite se super  vodata vo ezeroto topla ,no so oniie trevki - algi malku toa go kvari ambientot

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by osa on Чет Aвг 23, 2018 1:42 pm

Sega e vreme za rakija i salata ...pa da ruchame ...a pesnichka ?????neznam od mobilen da postiram

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by Teo on Чет Aвг 23, 2018 4:13 pm

Zivees opasno, se banjas u Dojransko. ЛЕТЕН ОДМОР Evilgrin0027
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by IVA on Чет Aвг 23, 2018 4:36 pm

Sto mu e opasno na banjanjeto vo Dojran, da ne se udavi slucajno?
IVA
IVA

Број на мислења : 361
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by osa on Чет Aвг 23, 2018 5:37 pm

Ne skraja da e ...pa neli imashe nekoi "struchni " analizi deka e zagadeno.. aj ke vidime ..kako velat krajot go krasi deloto

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by osa on Чет Aвг 23, 2018 5:40 pm

Teo напиша:Zivees opasno, se banjas u Dojransko. ЛЕТЕН ОДМОР Evilgrin0027

Pa neli so lazica piea od ezeroto za da dokazat deka ne e zagadeno????

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЛЕТЕН ОДМОР Empty Re: ЛЕТЕН ОДМОР

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот